Jak se mluví v různých koutech naší země... :)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 17, 18, 19 ... 41, 42, 43  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Současnost a její projevy
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=6ed003b3118cef6baa22ae85de4b784bZobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Bonemína
***moderátorka***


Založen: 30.8.2007
Příspěvky: 6526

PříspěvekZaslal: st září 30, 2009 11:43 am    Předmět: Citovat

IMHO nejde ani tak o koncovky, jako spíš o melodii řeči, kterou prostě mají češi jinou než moravani (a nedejbože slezani Smile ) Když jsem se poprvé potkala naživo s "češtinou", přišlo mi to uširvoucí. Je možné, že moje řeč a její melodie a přízvuky zas derou uši česky mluvícím Smile
_________________
A co hadi, krtek a vypelichany sokol?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ivet
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 11.2.2009
Příspěvky: 780

PříspěvekZaslal: st září 30, 2009 12:54 pm    Předmět: Citovat

Tak, a teď už si konečně tu pražštinu strčte za klobouk, máte to tady černé na bílém. Twisted Evil
Ale jak píše Bone, hodně záleží na melodii, já bohužel neposoudím, zda mají pražáci opravdu tak hrozný přízvuk, zda se naše čeština opravdu tak liší od ostatních Čechů, ale vzhledem k tomu, že zbytek rodiny mám rozesetý po všech možných koutech Čech a všichni mluví stejně (kromě některých plzeňáků, tam je to pištění asi nejvýraznější), myslím, že v případě pražské češtiny všichni jen přehání. Mě osobně také některé moravské dialekty tahají za uši, přirozeně asi spoustu Čechů, ale v životě jsem neslyšela někoho mluvit např. o "brněnštině" aj.
Každý asi ví, oč tady jde, ať už se mluví kdekoliv jakkoliv, pražáci budou vždycky ti, co mluví nejhůř, ti největší prznitelé češtiny Wink , a je úplně jedno, zda podobně mluví půlka republiky.
V poslední době sice obecná čeština proniká i do médií a zdá se, že ohrožuje tu spisovnou, ale není to jen vina Čechů, dle všeobecného mínění hlavně pražáků Twisted Evil , totéž se objevuje i na Moravě, kde vinou prolínání různých nářečí do češtiny už dá mnohým lidem spisovná čeština pořádně zabrat. Wink
Mimochodem, mě osobně by nikdy nenapadlo používat obecnou češtinu, když píšu, vím, že je to naprosto normální, ale mě i tohle bije do očí, také nikdy nepochopím, že někdo nedokáže plynule přecházet z obecné češtiny do spisovné, bohužel je takových lidí čím dál tím více. Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ilona
***moderátorka***


Založen: 13.10.2006
Příspěvky: 7425

PříspěvekZaslal: st září 30, 2009 1:49 pm    Předmět: Citovat

Nicole napsal:
Hermínka: tak koukám, že mluvím jako wikipedie Laughing Všechny ty výrazy v tom spodním odstavečku používám běžně.

Jinak mám pro lidi, co se ohánějí nějakou "pražštinou", která podle mě vůbec neexistuje, takový postřeh. Já jsem hodně pochytila od babičky, která je z jižních Čech a právě tam je to : samej, hezkej kluk a holky jsou tam taky hezký. Akorát tam nejezdí elektrikou, páč to by člověk neřek, oni tam většinou spíš jen tak koukaj z vokna.
Laughing Laughing Laughing
Tak a teď babo raď, kde se jihočeská venkovská chudina naučila pražsky :-p


Ty v Praze žiješ, tak to neslyšíš a snad už "pražštinu"ani nevnímáš -ale řekla bych, že mezi jihočeskou češtinou a pražštinou je přece jen rozdíl . Pražština je má jiný rytmus , více se v ní natahují samohlásky.
( a - nevím proč - někteří Pražané mluví takovým nepřirozeně vysokým hlasem.)
V Jižních Čechách se taky "zpívá", ale jinak .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ivet
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 11.2.2009
Příspěvky: 780

PříspěvekZaslal: st září 30, 2009 2:18 pm    Předmět: Citovat

ilona napsal:
Nicole napsal:
Hermínka: tak koukám, že mluvím jako wikipedie Laughing Všechny ty výrazy v tom spodním odstavečku používám běžně.

Jinak mám pro lidi, co se ohánějí nějakou "pražštinou", která podle mě vůbec neexistuje, takový postřeh. Já jsem hodně pochytila od babičky, která je z jižních Čech a právě tam je to : samej, hezkej kluk a holky jsou tam taky hezký. Akorát tam nejezdí elektrikou, páč to by člověk neřek, oni tam většinou spíš jen tak koukaj z vokna.
Laughing Laughing Laughing
Tak a teď babo raď, kde se jihočeská venkovská chudina naučila pražsky :-p


Ty v Praze žiješ, tak to neslyšíš a snad už "pražštinu"ani nevnímáš -ale řekla bych, že mezi jihočeskou češtinou a pražštinou je přece jen rozdíl . Pražština je má jiný rytmus , více se v ní natahují samohlásky.
( a - nevím proč - někteří Pražané mluví takovým nepřirozeně vysokým hlasem.)
V Jižních Čechách se taky "zpívá", ale jinak .


Podle mě se nejvíce zpívá právě v Plzni, tam mi to natahování hlavně koncovek přijde asi nejvýraznější, na střední jsme měli profesorku původem z Plzně, ani po několika letech v Praze se její přízvuk nedal vůbec vydržet, jak to tahalo za uši, ta opravdu přímo pištěla, to byl druhý extrém, nevím, kde k takovému přízvuku Plzeňáci přicházejí. Very Happy Proto mi zrovna západočeská čeština přijde daleko výraznější než ta pražská, ale nikdo o ní nemluví, zvláštní, ale asi pražštinu slyšelo jen více lidí. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Herminka
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.8.2007
Příspěvky: 3260

PříspěvekZaslal: st září 30, 2009 2:19 pm    Předmět: Citovat

Ivet napsal:
V poslední době sice obecná čeština proniká i do médií a zdá se, že ohrožuje tu spisovnou, ale není to jen vina Čechů, dle všeobecného mínění hlavně pražáků Twisted Evil , totéž se objevuje i na Moravě, kde vinou prolínání různých nářečí do češtiny už dá mnohým lidem spisovná čeština pořádně zabrat. Wink
Mimochodem, mě osobně by nikdy nenapadlo používat obecnou češtinu, když píšu, vím, že je to naprosto normální, ale mě i tohle bije do očí, také nikdy nepochopím, že někdo nedokáže plynule přecházet z obecné češtiny do spisovné, bohužel je takových lidí čím dál tím více. Rolling Eyes

Pronikání obecné češtiny do médií i na Moravu mi vadí, ale asi je to přirozený vývoj.

Ano, bohužel znám pár lidí, dokonce vysokoškoláků, kteří sami přiznávají, že už spisovně vlastně ani mluvit neumí, nebo když už, tak s velikým úsilím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hankabar
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 9.3.2008
Příspěvky: 1361

PříspěvekZaslal: st září 30, 2009 2:40 pm    Předmět: Citovat

ilona napsal:
Nicole napsal:
Hermínka: tak koukám, že mluvím jako wikipedie Laughing Všechny ty výrazy v tom spodním odstavečku používám běžně.

Jinak mám pro lidi, co se ohánějí nějakou "pražštinou", která podle mě vůbec neexistuje, takový postřeh. Já jsem hodně pochytila od babičky, která je z jižních Čech a právě tam je to : samej, hezkej kluk a holky jsou tam taky hezký. Akorát tam nejezdí elektrikou, páč to by člověk neřek, oni tam většinou spíš jen tak koukaj z vokna.
Laughing Laughing Laughing
Tak a teď babo raď, kde se jihočeská venkovská chudina naučila pražsky :-p


Ty v Praze žiješ, tak to neslyšíš a snad už "pražštinu"ani nevnímáš -ale řekla bych, že mezi jihočeskou češtinou a pražštinou je přece jen rozdíl . Pražština je má jiný rytmus , více se v ní natahují samohlásky.
( a - nevím proč - někteří Pražané mluví takovým nepřirozeně vysokým hlasem.)
V Jižních Čechách se taky "zpívá", ale jinak .


Moje nejbližší příbuzenstvo bydlí v Jižních Čechách, odkud jsem i já. Sice žiju v Praze už 20 let, ale v JČ jsem velice často. Můžu říct aspoň za svojí rodinku, že mluvíme stejně tady i tam.
V Praze se zřídkakdy setkám s někým, kdo by mi svou mluvou rval uši. Párkrát ale přece. Třeba v kantýně máme prodavačku, co zdraví zásadně "dobrý dééén" Very Happy A tuhle jsem zase slyšela jednu holku v tramvaji mluvit dost ohavně. Ale ona byla ohavná celá, mluvila vulgárně Sad

Paní, co jsem jí chodila hlídat děti, byla z Moravy, odkud, to už si nepamatuju. Bydlí v Praze teprve pár let. Jejich mluva se mi moc líbí, je taková měkčí, než ta okolní. Mluví spisovně, žádný dialekt, prostě hezky česky.

Ad nepřirozeně vysoký hlas - brr, měli jsme v práci dvě učitelky angličtiny, obě z Ameriky a to byl vřískot... Cindy Lauper hadr.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mauči
161-320
161-320


Založen: 17.6.2009
Příspěvky: 205

PříspěvekZaslal: st září 30, 2009 3:16 pm    Předmět: Citovat

Holky, tím pražským "malááááj, hazkááááj" jsem myslela "malej, hezkej". Mým nepražským uším to tak zní, že "e" říkají hrozně otevřeně, zní to skoro až jako "a". Napsané to vypadá blbě, já vím Very Happy
Mně zas bylo jednou Pražačkou vyčteno, že říkám samohlásky příliš uzavřeně, např. já řeknu "v HradcI" a ona řekne "v HradcÝ" což zní skoro až jako "v HradcÉ"... snad to někdo pochopíte, psaním se to vysvětluje dost blbě Laughing Laughing Laughing

A omlouvám se za to navážení se do Pražáků, já neznám moc lidí od nikud jinud z Čech než z Prahy. (a když ano, jejich mluva mi zní stejně).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ilona
***moderátorka***


Založen: 13.10.2006
Příspěvky: 7425

PříspěvekZaslal: st září 30, 2009 3:35 pm    Předmět: Citovat

Mauči napsal:
Jaj, tak to, jak se mluví u nás na Malé Hané, byste asi mnozí nerozchodili. Třeba takový Hokrůj si bochto! (Ukroj si buchtu), Licó tade moche (létají tady mouchy), Me sme tam nebele (my jsme tam nebyli), atd Laughing Laughing Laughing
Mluví tak povětšinou starší generace, ta mladá už moc ne, ale ty typické rysy to má (já osobně bych například z huby nevypustila "moucha", prostě pro mě je to mucha a vždycky bude Wink ). Ale takové ty tetky-drbny když se začnou bavit, to je kino Very Happy
Ale furt se mi to líbí víc, než pražština stylu maláááááj, hazkááááj Laughing Laughing Laughing

Laughing Laughing Laughing
Tohle nářečí znám a vůbec- co dědina to jiná řeč . Ve vedlejší vesnici se ve slovech hojně používá samohlaska U takže hanácké " hokruj si bochto" se řekne "hukruj si buchte " a moje teta bydlí ve vesnici, kde mají v oblibě samohlásku E - což je naprosto uširvoucí! Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ivet
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 11.2.2009
Příspěvky: 780

PříspěvekZaslal: st září 30, 2009 3:40 pm    Předmět: Citovat

Mauči napsal:
Holky, tím pražským "malááááj, hazkááááj" jsem myslela "malej, hezkej". Mým nepražským uším to tak zní, že "e" říkají hrozně otevřeně, zní to skoro až jako "a". Napsané to vypadá blbě, já vím Very Happy


Tak to se omlouvám, v tom případě to asi musí znít fakt hrozně. Embarassed Je to legrační, jak to každý slyšíme úplně jinak. Very Happy

P.S.: Nemáte náhodou něco s ušima? Takhle já tedy nemluvím. Laughing (vtip)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
speedy.gonzales391
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 7.2.2008
Příspěvky: 1290

PříspěvekZaslal: st září 30, 2009 4:28 pm    Předmět: Citovat

Cože, jaká pražština zase Very Happy, nesmysl... Se na mě nezlobte, to je vyloženě blbost todle Laughing
_________________
Jsem jak?? jsem a komu se to nel?????????????­b?????????????­, a??.....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 17, 18, 19 ... 41, 42, 43  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.