Jak se mluví v různých koutech naší země... :)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 18, 19, 20 ... 41, 42, 43  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Současnost a její projevy
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=d41975d00c755058fd0560d218ffbfacZobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Kathory
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 23.9.2007
Příspěvky: 2753

PříspěvekZaslal: st září 30, 2009 4:42 pm    Předmět: Citovat

ilona napsal:

Ty v Praze žiješ, tak to neslyšíš a snad už "pražštinu"ani nevnímáš -ale řekla bych, že mezi jihočeskou češtinou a pražštinou je přece jen rozdíl . Pražština je má jiný rytmus , více se v ní natahují samohlásky.
( a - nevím proč - někteří Pražané mluví takovým nepřirozeně vysokým hlasem.)
V Jižních Čechách se taky "zpívá", ale jinak .


Souhlasím s Ilčou. Obecná čeština se používá po celých Čechách, ale v Praze má trošku jinou podobu. Už jsem se setkala s tolika lidmi z Prahy, co zpívali jak když tahají kočku za ocas a "haléé, ale oni préééj mluví normáálněě" Laughing Prostě to neslyší. Někdo natahuje míň, někdo víc. Neříkám, že to dělá každý, ale v Praze se s tím setkávám moc často. Zní mi to strašně nepřirozeně...

speedy.gonzales391 napsal:
Cože, jaká pražština zase Very Happy, nesmysl... Se na mě nezlobte, to je vyloženě blbost todle Laughing


Spee, prosím neber to nijak zle, nemyslím to jako urážku, ale zrovna Ty máš tu "pražštinu" strašně výraznou Laughing Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
speedy.gonzales391
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 7.2.2008
Příspěvky: 1290

PříspěvekZaslal: st září 30, 2009 4:47 pm    Předmět: Citovat

Kathory napsal:
Spee, prosím neber to nijak zle, nemyslím to jako urážku, ale zrovna Ty máš tu "pražštinu" strašně výraznou Laughing Laughing

Já si byl jistej, že to někdo okomentuje Laughing Laughing
_________________
Jsem jak?? jsem a komu se to nel?????????????­b?????????????­, a??.....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
*
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 26.3.2008
Příspěvky: 5571

PříspěvekZaslal: st září 30, 2009 9:35 pm    Předmět: Citovat

speedy.gonzales391 napsal:
Kathory napsal:
Spee, prosím neber to nijak zle, nemyslím to jako urážku, ale zrovna Ty máš tu "pražštinu" strašně výraznou Laughing Laughing

Já si byl jistej, že to někdo okomentuje Laughing Laughing


Já teda nevim, ale mě se to nezda, speedy mluvíš dobře, mě přijde, že to dost lidí přehaní Wink
_________________
[url=http://www.TickerFactory.com/exercise/wKnrlto/]

[/url]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nicole
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.7.2008
Příspěvky: 6825

PříspěvekZaslal: čt říjen 01, 2009 11:24 am    Předmět: Citovat

Ad pražština: podle mě je to spíš tak, že kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde.
Já když stojím třeba v davu před koncertem, tak se mě lidi ptají odkud jsem. Když řeknu z Prahy, koukají jak zjara :"cože ? My mysleli odněkud z Moravy nebo tak". A pak prý, že si mysleli, že pražáci mluví tak a tak a já ne. Hm. Já ale nikde jinde v životě nežila. Shocked
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Allean
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 2.8.2008
Příspěvky: 1472

PříspěvekZaslal: čt říjen 01, 2009 12:24 pm    Předmět: Citovat

wensdy napsal:
speedy.gonzales391 napsal:
Kathory napsal:
Spee, prosím neber to nijak zle, nemyslím to jako urážku, ale zrovna Ty máš tu "pražštinu" strašně výraznou Laughing Laughing

Já si byl jistej, že to někdo okomentuje Laughing Laughing


Já teda nevim, ale mě se to nezda, speedy mluvíš dobře, mě přijde, že to dost lidí přehaní Wink


Wen naprostej souhlas Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hankabar
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 9.3.2008
Příspěvky: 1361

PříspěvekZaslal: čt říjen 01, 2009 2:48 pm    Předmět: Citovat

Tak jsem si tohle vlákno přečetla od začátku - nebylo původně o tom, jak kde čemu říkáme? Opět se to nějak zvrtává do toho, jak je ta pražština neskutečně hrozná Rolling Eyes To už je skoro navážení se
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kathory
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 23.9.2007
Příspěvky: 2753

PříspěvekZaslal: čt říjen 01, 2009 3:48 pm    Předmět: Citovat

No, ono se ta "pražština" řešila už na první stránce tohoto vlákna Laughing

Jinak mohu všechny pražské ujistit, že nejde o navážení, ani alibismus, ani nic jiného. V tomhle mi dá za pravdu většina moraváků, lidé z Prahy to prostě neslyší, když jsou na to u sebe zvyklí... (A opravdu neznám jediného Pražana, který by nenatahoval, a to jich znám dost) Ale vymlouvat to nikomu nebudu. Razz Proti Praze nic nemám, přítel je z Prahy, Praha se mi jako město líbí, nemám z ní ani žádné komplexy Razz Ale nikomu to neberu, jen mi natahování šílené vadí stejně jako vadí x tuctů lidí moje ostravština Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hankabar
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 9.3.2008
Příspěvky: 1361

PříspěvekZaslal: čt říjen 01, 2009 4:00 pm    Předmět: Citovat

já vím Smile, ale hlavně se tu řešily různé kvedlačky a fialky a to hezké. O pražském přízvuku bylo napsáno už dost. Prostě se vám nelíbí, na to máte právo Smile Ale to omílání a připomínání začíná být krapet únavné.

Mě se třeba líbí výraz, který jsem před lety slýchala od bratra, a teď ho slýchám častěji Smile - že je někdo "vysmátý jak lečo" Zajímalo by mě, kde se tohle vzalo Smile
V Hradci se zase začal rozšiřovat výraz pro něco/někoho divného - "škráblý" Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Morganna
***moderátorka***


Založen: 23.2.2007
Příspěvky: 9303

PříspěvekZaslal: čt říjen 01, 2009 4:19 pm    Předmět: Citovat

hankabar napsal:
Mě se třeba líbí výraz, který jsem před lety slýchala od bratra, a teď ho slýchám častěji Smile - že je někdo "vysmátý jak lečo" Zajímalo by mě, kde se tohle vzalo Smile Laughing


pouzivam taky - akorat jako "vychlamany jak leco" Laughing
_________________
Szła magiczka przez porębę, pogryzły ją żmije. Wszystkie gady wyzdychały i magiczka żyje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ilona
***moderátorka***


Založen: 13.10.2006
Příspěvky: 7425

PříspěvekZaslal: čt říjen 01, 2009 4:34 pm    Předmět: Citovat

hankabar napsal:

Mě se třeba líbí výraz, který jsem před lety slýchala od bratra, a teď ho slýchám častěji Smile - že je někdo "vysmátý jak lečo" Zajímalo by mě, kde se tohle vzalo Smile
V Hradci se zase začal rozšiřovat výraz pro něco/někoho divného - "škráblý" Laughing

Tak tenhle výraz - vysmátý jak lečo - už znám dobrých dvacet let - u nás už se takřka nepoužívá, protože je trapně OUT Laughing Ale jak vidno - opět se dostává do kurzu!!!! Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 18, 19, 20 ... 41, 42, 43  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.