Dovolte, abych vám představila trichotillomanii
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Dlouhé vlasy a tak dál...
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=d965b0b3c1bffe8f607017310e5ae627Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  

Setkali jste se někdy s touto poruchou?
Ano
40%
 40%  [ 32 ]
Ne
59%
 59%  [ 47 ]
Celkem hlasů : 79

Autor Zpráva
*Hanča
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.3.2009
Příspěvky: 4307

PříspěvekZaslal: ne duben 11, 2010 12:19 pm    Předmět: Dovolte, abych vám představila trichotillomanii Citovat

Trichotillomanie - jak praví moudrý internet:
Slovo trichotillomania pochází z řečtiny ze skladby tří slov (trichos - vlas, tillein - vytrhávat, mania - vášeň) a znamená intenzivní puzení k vytrhávání vlastních vlasů. Jedná se o návykové a impulzivní poruchy. Porucha se charakterizuje ztrátou vlasů vlastním trháním. Trichotillomanie se projevuje zhruba u jednoho procenta populace. Toto číslo je pouze odhadem, protože ho nejde přesně určit, jelikož statistiky dle lékařů nejsou úplné. Mnoho lidí trpící touto poruchou nevyhledává odbornou lékařskou pomoc a snaží se této poruchy zbavit sama. Ve většině případů se nejedná, ať už u odborné či vlastní léčby, o úplné vyléčení, ale jen o zmírnění poruchy. Trichotillomanie se objevuje většinou kolem věku 13ti let a to zejména u žen.

Tak jsem vás seznámila s touto nemocí a zároveň s tou svou. Touto poruchou trpím od 8 let. Začalo to tím, že jsem byla pokousána psem. Vlasy jsem na jedné straně neměla a každý mi to z nějakého důvodu vyčítal. A pak mi vlásky narostly a já si je kolem jizvy začala vytrhávat. Nejdřív vlásek po vlásku, pak celé trsy. Máma mi na to přišla, když jsem takto jednou zavlasila celý bazén a na hlavě měla rudé kolo. Dlouho mi pak byl česán účes, aby se to zakrylo. Ale trhala jsem dál a nemusely k tomu být ani stresové chvíle. Prostě se člověk zamyslel a škub. Vytvořila jsem si kolem jizvy tzv. slepá místa. Že je to nemoc a že se za to nemá člověk stydět, ale řešit to, tak na to jsem přišla až před měsícem. Leč od té doby se držím a vytrhla jsem si max. 6 vlasů. Zní to strašně co?

Každopádně, proč toto píšu. Našla jsem na jednom vláknu, jak toto někdo popisoval a ošklíbal se tomu. Za sebe říkám, nedělejte to a spíš se snažte pomoct. Upozornit na to, hlídat, jen né se od té osoby odtahovat. Já to docela zvládám i bez psychiatra (a to jen proto, žeta naše doktorka už nebere pacienty), ale někdo to vážně zvládat nemusí a tato 'lehká choroba" může pokračovat čím dál hůř.

Já jsem to vyřešila tak, že mě každý hlídá a má povolení rozdávat facky. Jizvy už se nezbavím, ale sama se už zohavovat nechci.

To jen takový výlev pro informaci.. Abychom byli vzdělaní...Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kathory
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 23.9.2007
Příspěvky: 2753

PříspěvekZaslal: ne duben 11, 2010 2:04 pm    Předmět: Citovat

Jsem si říkala, jestli se s tím někdo známý také setkal a ono ano. Smile Já s tímhle měla problém asi v 16ti. Bylo to také spojeno s psychikou, neskutečný stres, jedna docela blbá situace a také jsem s tím nepozorovaně začla. Neuvědomovala jsme si to, až ve škole, když bývalo ticho a vždycky se ozývalo moje lup-lup... Spolužáky to tehdy dost děsilo. Vzpomněla jsem si na jeden článek publikovaný v nějakém dementním časopise, ale byla to reportáž holčiny, která se tímhle dostala k tomu, že musela začít nosit paruky, protože si vytrhala všechny vlasy a zůstala ji jen pleš, znovu ji ty vlasy už nedorostly. Nakonec trhala vlasy i z té paruky.

Byla to fakt hrozná závislost, hlavně jsem nevěděla, jak se toho zbavit, protože kdykoliv byla volná chvíle, už byla ruka ve vlasech. Nakonec mě z toho pomalu dostával kamarád (ale to už jsem měla stejně docela řídké, naštěstí ne plešky, jen jich je míň než jsem mívala v 14,15. ), který mi tehdy vlasy hodně chválil (barvu) a já si jich začala víc všímat. Předtím mi bylo úplně jedno, co mám na hlavě. Dost mi pomohl psychicky a za ten rok se mi povedlo nevytrhávat si vlasy od kořínků, ale "jen" u konců. Sice podobně destruktivní, ale aspoň už neřídly, jen v době rok od 16 -17 prostě nevyrostly, ještě se trochu zkrátily. Jak mi začalo na vlasech záležet čím dál víc, a už když jsem věděla, že pro někoho se můžu snažit toho nechat, tak to bylo lepší a lepší. Je pravda, že úplně definitivně jsem se toho nezbavila, občas jak se nudím, tak se přistihnu, jak si zas trhám konečky, ale je to jen výjimečně a vlasy rostou a vypadají relativně dobře. Jsem nakonec ráda, že se to u mě nedotáhlo do žádného extrému.

Ono je to s těmahle závislostma hodně těžké. Vše záleží na vůli a psychice. Jakmile je člověku hrozně, prostě se do toho znovu pustí, i kdyby byl sebesilnější. Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Malonek
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 20.5.2009
Příspěvky: 1461

PříspěvekZaslal: ne duben 11, 2010 3:19 pm    Předmět: Citovat

Já jsem sice klikla na ne, ale jak tu čtu Kathory, tak jsi uvědomuju, že na to trhání konečků jsem taky trpěla, naštěstí jsem toho dokázala nechat a teď když vidím nějaký fakt hnusně roztřepený koneček, tak prostě vezmu nůžky a ustřihnu ho, vlasům tím rozhodně nijak neškodím a je to. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
*Hanča
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.3.2009
Příspěvky: 4307

PříspěvekZaslal: ne duben 11, 2010 3:27 pm    Předmět: Citovat

dočetla jsem se, že může chybět i něco v krvi(??)...

jinak se prý na to berou prášky, ale prý je to kontraproduktivní... vlasy po nich padají a jste nervózní...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Margarette
81-160
81-160


Založen: 12.1.2010
Příspěvky: 154

PříspěvekZaslal: ne duben 11, 2010 5:37 pm    Předmět: Citovat

Hančo a tebe to nebolelo, když sis ty vlasy trhala? Shocked Slyšela jsem, že když se vytrhne celý pramen, tak to nebolí, ale když je trháš po jednom, to je přeci hrůza. Já nesnáším i trhání obočí Confused

A to je bráno jako forma sebepoškozování nebo není? Znám paní, která se s oblibou "rýpe v ksichtě" a má na něm skutečně solidní boláky.

Já jsem si dřív trhala roztřepené konečky. Pak jsem k tomu našla substituční léčbu - piluju si nehty Mr. Green
Zkrátka když mám chuť kontrolovat vlasy, tak radši vezmu pilníček a krášlím nehty. Funguje to dobře
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
*Hanča
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.3.2009
Příspěvky: 4307

PříspěvekZaslal: ne duben 11, 2010 5:42 pm    Předmět: Citovat

Margarette napsal:
Hančo a tebe to nebolelo, když sis ty vlasy trhala? Shocked Slyšela jsem, že když se vytrhne celý pramen, tak to nebolí, ale když je trháš po jednom, to je přeci hrůza. Já nesnáším i trhání obočí Confused

A to je bráno jako forma sebepoškozování nebo není? Znám paní, která se s oblibou "rýpe v ksichtě" a má na něm skutečně solidní boláky.

Já jsem si dřív trhala roztřepené konečky. Pak jsem k tomu našla substituční léčbu - piluju si nehty Mr. Green
Zkrátka když mám chuť kontrolovat vlasy, tak radši vezmu pilníček a krášlím nehty. Funguje to dobře


kolem jizvy ee.. tam necítím nic.. a když se mě tam někdo tkne, tak řvu vzteky... to už o něčem vypovídá... a vzhledem k tomu, že jizva je přes půl hlavy...

no každopádně i na jiných místech jsem trhala a bolelo, ale v té chvíli je to takový jiný pocit než bolest... těžko se to vysvětluje... když jsem v osmi trhala ty trsy, tak jsem byla prakticky mimo a v delíriu, necítila jsem to..

někdo tvrdí, že to sebepoškozování je, někdo, že zas ne.. těžko říct.. ale vzhledem k tomu, že v případech, kdy jsem stresy ani depky neměla a stejně trhala...

teď když to na mě přijde, tak uklidím do drdolu a je klid...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Graenie
21-40
21-40


Založen: 29.11.2009
Příspěvky: 38

PříspěvekZaslal: ne duben 11, 2010 7:27 pm    Předmět: Citovat

Hančo je fajn, že jsi sebrala odvahu a takhle o tom píšeš, určitě to pomůže těm co mají stejné problémy...jinak moc ti držím palce abys vydržela a podařilo se ti to zvládnout Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
*Hanča
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.3.2009
Příspěvky: 4307

PříspěvekZaslal: ne duben 11, 2010 7:32 pm    Předmět: Citovat

Graenie napsal:
Hančo je fajn, že jsi sebrala odvahu a takhle o tom píšeš, určitě to pomůže těm co mají stejné problémy...jinak moc ti držím palce abys vydržela a podařilo se ti to zvládnout Wink


děkuji za podporu.. hodně pomáhá se z toho vypsat..Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Graenie
21-40
21-40


Založen: 29.11.2009
Příspěvky: 38

PříspěvekZaslal: ne duben 11, 2010 7:35 pm    Předmět: Citovat

to věřím, když se to napíše a čteš pak, že ostatní to berou a zajímá je to je to možná taky taková malá forma terapie...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Margarette
81-160
81-160


Založen: 12.1.2010
Příspěvky: 154

PříspěvekZaslal: ne duben 11, 2010 8:14 pm    Předmět: Citovat

Já znám chlapa, co si trhá vousy. Patří to tam taky? Mr. Green
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.