Duchové
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 22, 23, 24
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Za zrcadlem
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=70613bd7326cc30968d6f63378cd1937Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Slavinka
161-320
161-320


Založen: 29.6.2013
Příspěvky: 259

PříspěvekZaslal: so srpen 16, 2014 9:50 pm    Předmět: Citovat

Nejak to tu utíchlo Smile Inak čo ste tu popisovali rozne pocity v kostole...ja mam z nejakeho dovodu, vzdy ked do kostola vojdem, taky pocit, ze tam "nepatrim" ako keby ma nieco odtial vyhanalo, lebo tam nemam čo hladať...proste kostoly sa mi pačia, naplnaju ma zvlaštnou posvatnou bazňou no zaroven len malokedy do nejakeho vstupim, lebo ten pocit, ze v kostole nemam co hladat, ma odradi..zvlasne Smile Embarassed [/b]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nicole
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.7.2008
Příspěvky: 6825

PříspěvekZaslal: ne srpen 17, 2014 2:42 pm    Předmět: Citovat

Slavinka: možná jsem to sem psala i já. Já cítím v kostele hrůzu a smrt.
Ovšem tento týden jsem prvně v životě vstoupila do synagogy, dost jsem se toho obávala, ale tam se nic nedělo. Prostě nic. Asi je to tím, že tam není ten mrtvolný puch a mrtvoly na stěnách, zbytky mrtvol vystavené ve schránkách atd. atd. A nebo tím, že to byla jedna z nejkrásnějších synagog a relativně moderní. Nevím, zda bych se stejně cítila v nějaké starší a klasicky postavené. Ale asi ano. Četla jsem si tam, co je psáno na stěnách a všechno to byly takové optimistické věci. Žádné plazení, ponižování, ani strašení děsy pekelnými.

Prostě to byl ve výsledku prima zážitek. Takže vím, že synagogy jsou pro mě bezpečné Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
astrid
***moderátorka***


Založen: 1.8.2010
Příspěvky: 1774

PříspěvekZaslal: út srpen 19, 2014 8:11 am    Předmět: Citovat

Zrovna nedávno jsem se nad tím zamýšlela - v málokterém kostele se cítím dobře: jako by mě odrazoval sám duch místa. I se mi stalo, že jsem v jednom omdlela (kamarádce přímo během svatebního obřadu Laughing ). Obdobně jako u Nicole mě ale teď překvapilo, že v nově přestavěném kostele není nic, co by ve mě vyvolávalo tíseň nebo mě odpuzovalo (navštívili jsme poutní kostel v Neratově, z něhož zbyly jen základy - střechu má novou, vybudovanou ze skla a dřevěných trámů: krásný pohled!) Dost možná je to tedy čistě pocitová, nebo estetická záležitost - vzhledem k tomu, že v řadě kostelů je zatuchlý vzduch, rozléhající se ticho, ikony s různým utrpením světců aj., dalo by se čekat, že kromě pocitu mystického posvátna to zároveň v člověku vyvolá i neidentifikovatelnou hrůzu a sevřenost...
Zkrátka, genius loci, ať chceme nebo ne, působí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danny1691
***moderátor***


Založen: 18.12.2011
Příspěvky: 1634
Bydliště: Ravenholm

PříspěvekZaslal: út srpen 19, 2014 10:35 am    Předmět: Citovat

Zvláštní, já v kostele nic negativního necítím. Naposledy jsem byl v Invalidovně a tamější kaple spíše budila respekt.

No možná kdyby kostelník sem tam udělal průvan a vyvětral, kostelům by to prospělo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 22, 23, 24

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.