Vzdělávání u nás

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Současnost a její projevy
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=2c8631c88f6ed97c4e66377f3d54b627Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Lalaith
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 19.11.2008
Příspěvky: 4667

PříspěvekZaslal: so prosinec 06, 2014 3:50 pm    Předmět: Vzdělávání u nás Citovat

Napadlo mě založit vlákno, které by se věnovalo debatám o vzdělávání, vzdělávacím systému, o nějakých alternativách a tak. Smile Jaké máte mínění o současném vzdělávacím systému? Co si myslíte např. o domácím vzdělávání, unschoolingu a svobodných školách? A co lesní školky, jste pro nebo proti?
_________________
http://lalaithaparfemy.blogspot.cz/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hawkey
321-600
321-600


Založen: 4.5.2014
Příspěvky: 395

PříspěvekZaslal: so prosinec 06, 2014 7:49 pm    Předmět: Citovat

Já bych to tematicky ještě trochu rozšířila, například mě vždycky zajímalo, jak se děti z alternativních vzdělávacích systémů začlení do těch normálních. Přeci jen, montessori mebo waldorf prostě nemají pokračování, myslím, že nefungují ani na druhém stupni (to jen hádám), ale střední a vyšší školy tohoto typu neexistují. Jestli to nakonec ty děti neznevýhodňuje. Nebo je tam naučí takovému přístupu ke vzdělání, že se pak adaptují na jakýkoliv jiný systém...?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lalaith
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 19.11.2008
Příspěvky: 4667

PříspěvekZaslal: so prosinec 06, 2014 7:54 pm    Předmět: Citovat

Jak je to s Montessori, to nevím. Ale Waldorfská lycea (=SŠ) rozhodně jsou. Např. v Semilech je waldorfská ZŠ a na ni navazuje lyceum. Vím o dvou holčinách, co vystudovaly lyceum a pak šly normálně na VŠ. Spousta jejich vrstevníků se na VŠ taky normálně dostala, mnoho jich jelo do zahraničí.

Ale obecně jsi podle mě narazila na to, že alternativ na 2. stupni je míň a SŠ ještě méně. Myslím si, že záleží asi na každém dítěti, jak se adaptuje na přechod na běžnou školu. Ale přijde mi škoda, že není tolik možností pro absolvování celého vzdělání trochu "mimo standardní systém". Pro ty nejmladší je možností víc, no...
_________________
http://lalaithaparfemy.blogspot.cz/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hawkey
321-600
321-600


Založen: 4.5.2014
Příspěvky: 395

PříspěvekZaslal: so prosinec 06, 2014 8:18 pm    Předmět: Citovat

Aha, tak to jsem nevěděla, tak to je rozhodně dobře. Já si právě neumím představit, že by mi dítě chodilo třeba do té Montessori školky, a potom nastoupilo rovnou do běžné první třídy. V zásadě řeším něco obdobného, byť v ránci klasického vzdělávání. Syn chodí do třídy, kde mají splývavé čtení (Sfumato), což de facto není alternativa, ale stejně je to o hodně jiné než klasická první třída. Vypadalo to u nás na stěhování a představa, že v prostřed tohohle učebního stylu přejde do třídy, kde celé ty tři měsíce kreslili klasické čárky a kličky a on to bude muset dohánět, byl rozhodně silný protiargument.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Aha Admin
ADMIN


Založen: 9.4.2006
Příspěvky: 1798
Bydliště: Zazrcadli

PříspěvekZaslal: po prosinec 08, 2014 11:14 am    Předmět: Citovat

Hawkey napsal:
Já bych to tematicky ještě trochu rozšířila, například mě vždycky zajímalo, jak se děti z alternativních vzdělávacích systémů začlení do těch normálních. Přeci jen, montessori mebo waldorf prostě nemají pokračování, myslím, že nefungují ani na druhém stupni (to jen hádám), ale střední a vyšší školy tohoto typu neexistují. Jestli to nakonec ty děti neznevýhodňuje. Nebo je tam naučí takovému přístupu ke vzdělání, že se pak adaptují na jakýkoliv jiný systém...?


Waldorf je materska skolka, plna zakladni a pak waldorfske lyceum, plnohodnotna stredni skola, ktera se umistila v top 10 nejkvalitnejsich strednich skol u nas vubec.

Montessori je jen prvni stupen, ale da se pak pokracovat libovolne jinde, pro ty deti je to spis "downgrade", cili se prizpusobi a protoze jsou z Monte nauceni flexibilite, tak to spis davaji.

V Praze je ale napr. i Gymnazium Duhovka, kde je mozne pokracovat po pate tride v Montessori friendly stredoskolskem systemu.
_________________
DlouheVlasy.cz!!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hawkey
321-600
321-600


Založen: 4.5.2014
Příspěvky: 395

PříspěvekZaslal: po prosinec 08, 2014 11:45 am    Předmět: Citovat

Tak to mě docela těší, přišlo mi, že je to pro děti potom náročnější, když se mají zařadit mezi ostatní vrstevníky. Ne že by mě to pálilo až tak, ale přiznám se, že nad tím přemýšlím už docela dlouho Smile.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nika
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 14.10.2006
Příspěvky: 841

PříspěvekZaslal: út prosinec 09, 2014 11:11 am    Předmět: Citovat

Ja osobne povazuju klasicky cesky skolni system za dost demotivujici pro deti. Alespon pro me teda pobyt na ZS a pak "prestiznim" gymnaziu znamenal temer zabiti nejake vnitrni motivace ke vzdelavani a vlastni aktivite. Rozhodne me to teda nevedlo k plnemu rozvinuti meho potencialu, ale fakt je, ze nekterri mi spoluzaci si s tim dokazali poradit lip- navzdory ucitelum.Smile Ja jsem byla trochu trubka, ktera se proste jen naucila proplouvat...
Takze pro sve deti bych si predstavovala urcite nejaky jiny model, coz ale vzhledem k tomu, ze bydlime na malem meste, asi nebude uplne jednoduche...
Budu moc rada, pokud se zde objevi nejake zkusenosti s alternativnimi smery nebo i jen zkusenosti lidi, kteri maji deti v klasicke skole a jsou tam spokojeni...Smile
Nase dcera zacala chodit na dve dopoledne do detske skupiny, ktera je inspirovana waldorfem a lesnimi skolkami, a jsme zatim moc spokojeni.
Travi opravdu hodne casu venku (za kazdeho pocasi) a krome pozitivniho vlivu na zdravi a motoriku (nezname zadne skolkove epidemie nemoci jak o tom slycham z klasickych skolek, tuktuktuk) se mi libi i to, ze to deti mimovolne vede ke kreativite v hrani. Fakt si vystaci s klackama, kamenama aspol. A pro divocejsi deti jako je nase je to ideal, protoze se muze vykricet a vylitat...
Z waldorfu pak ma soustredeni na cyklus roku, ruzne slavnosti- Michaelska, Martinska,..., ritualy behem dne (modlitbicky pred jidlem apod.),... hraji na koncovky, bubinky...tvori z prirodnich materialu jako je ovci vlna nebo vceli vosk. Sami pecou treba susenky, podilej se na priprave svacinek apod. se zapojuji do chodu skolky.
Libi se mi i to, ze se pravidelne setkavame s uciteli, ostatnimi rodici i detmi na schuzkach nebo akcich typu jarmark, takze je to takove propojene a komunitni...Ale dokazu si predstavit, ze nekterym rodicum to ocekavani , ze se budou intenzivne zapojovat, muze spis vadit...
Kazdopadne u nas je hlavni, ze se tam ditku libi, no.
To ja ve skolce stresem zvracela.:-/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nika
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 14.10.2006
Příspěvky: 841

PříspěvekZaslal: út prosinec 09, 2014 11:28 am    Předmět: Citovat

Jo a me by treba dost zajimalo, jestli je montessori vhodna i pro divoky deti, co porad nekam lezou a litaj...
Hodne se mi libi, ale pripada mi, ze je to spis pro klidnejsi deti... Nase u navlikani koralku (zatim ?) fakt nevydrzi...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
farah
0-7
0-7


Založen: 7.1.2023
Příspěvky: 1

PříspěvekZaslal: so leden 07, 2023 2:38 pm    Předmět: Citovat

Nika napsal:
Jo a me by treba dost zajimalo, jestli je montessori vhodna i pro divoky deti, co porad nekam lezou a litaj...
Hodne se mi libi, ale pripada mi, ze je to spis pro klidnejsi deti... Nase u navlikani koralku (zatim ?) fakt nevydrzi...





ahoj, je normální, že se dítě potřebuje všude hýbat, bylo by potřeba mu najít mimoškolní aktivitu, aby se hýbalo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.