Knižní ukázky
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 312, 313, 314 ... 327, 328, 329  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Umění, film, divadlo, architektura, literatura
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=546054ce5d06b989f5730d2864ed872cZobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ilona
***moderátorka***


Založen: 13.10.2006
Příspěvky: 7425

PříspěvekZaslal: st květen 10, 2017 12:40 pm    Předmět: Citovat

Takžee - ona to není klasická detektivka :

Já,Poutník - autor Terry Hayes

http://www.databazeknih.cz/knihy/ja-poutnik-219728?c=all


Pokračuje Housenka

Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
*Housenka
1201-2400. Guru II. kategorie
1201-2400. Guru II. kategorie


Založen: 22.2.2011
Příspěvky: 1524

PříspěvekZaslal: st květen 10, 2017 2:11 pm    Předmět: Citovat

Děkuji za štafetu Smile

Abyste to neměli tak těžké, tak rovnou napovídám, že se bude jednat o ukázku od německého autora, který dostal v roce 1946 Nobelovu cenu za literaturu.


Marie mě oné úžasné první noci a v příštích dnech naučila mnohému, nejen novým líbezným hrám a blaženostem smyslů, nýbrž i novému chápání, novým názorům, nové lásce. Svět tanečních a zábavných lokálů, biografů, barů a hotelových čajoven, který pro mne, poustevníka a estéta, měl v sobě stále ještě něco méněcenného, zapovězeného a ponižujícího, byl pro Marii, Hermínu a jejich družky světem vůbec, nebyl ani dobrý ani zlý, nebyl hoden ani touhy, ani nenávisti; v tomto světě vykvétal jejich krátký dychtivý život, s ním měly své zkušenosti a v něm se zabydlily. Milovaly šampaňské nebo nějakou specialitu na grilu, jako našinec miluje nějakého skladatele nebo básníka, a na nový taneční šlágr nebo sentimentální, ufňukanou písničku nějakého jazzového zpěváka vyplýtvávaly tolik nadšení, uchvácenosti a dojetí jako našinec na Nietzscheho nebo Hamsuna. Marie vyprávěla o saxofonistovi Pablovi a hovořila o jednom americkém songu, který jim prý občas zpívá, s takovým nadšením, obdivem a láskou, že mě to dojalo a uchvátilo daleko víc než extáze nějakého vzdělance nad vybraně vznešenými uměleckými požitky. Byl jsem hotov blouznit s ní, ať je ten song jakýkoli; Mariina láskyplná slova, její toužebně rozkvétající pohled způsobily širokou trhlinu do mé estetiky. Jistěže existují některé nečetné, vybrané, krásné věci povznesené nad jakýkoli spor a pochyby, na prvním místě Mozart, ale kde je hranice? Cožpak jsme všichni my znalci a kritici jako mladí vroucně nemilovali umělecká díla a umělce, kteří se nám dnes zdají pochybní a nemožní? Nestalo se nám to s Lisztem, Wagnerem, a mnohým dokonce i s Beethovenem? Nebylo Mariino nadšené dětské pohnutí nad tímto songem z Ameriky právě tak čistým, krásným, nad veškerou pochybnost vznešeným uměleckým zážitkem jako nadšení nějakého školního rady nad Tristanem a Isoldou či extáze nějakého dirigenta při Deváté symfonii? A nesouhlasilo to podivuhodně s názory pana Pabla a nedávalo mu to za pravdu?

Pabla, toho krasavce, Marie zřejmě také velmi milovala!

"Je to krásný člověk," řekl jsem, "i mně se velmi líbí. Ale pověz, Marie, jak můžeš vedle toho ještě mít ráda i mě, nudného starého chlapa, který není hezký a dokonce už šediví a neumí hrát na saxofon ani zpívat anglické písničky o lásce?"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Portos
1201-2400. Guru II. kategorie
1201-2400. Guru II. kategorie


Založen: 12.2.2015
Příspěvky: 1558

PříspěvekZaslal: st květen 10, 2017 7:03 pm    Předmět: Citovat

Nevím a nápověda nepomohla. (Tyhle věci jaksi vždycky šly mimo mě.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
astrid
***moderátorka***


Založen: 1.8.2010
Příspěvky: 1774

PříspěvekZaslal: st květen 10, 2017 8:54 pm    Předmět: Citovat

Napadají mě dva němečtí autoři, kteří získali Nobelovku - a oba z přibližně stejné éry (T. Mann a H. Hesse). Ani jednoho ale nemám načteného, a tak ukázku ani netipnu...


Ilona: Tvoji ukázku jsem propásla, ale dodatečně zaujala...! Jen to asi není žádný čajíček, dle anotace na databázi... Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ilona
***moderátorka***


Založen: 13.10.2006
Příspěvky: 7425

PříspěvekZaslal: st květen 10, 2017 9:10 pm    Předmět: Citovat

Housenka - určitě jsem nečetla.

Astrid - Poutník je hodně napínavá kniha, moc dobře se čte.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
*Housenka
1201-2400. Guru II. kategorie
1201-2400. Guru II. kategorie


Založen: 22.2.2011
Příspěvky: 1524

PříspěvekZaslal: pá květen 12, 2017 6:13 am    Předmět: Citovat

Děkuji všem Smile
Astrid uhádla aspoň autora - je to Hermann Hesse - Stepní vlk.

Astrid, předávám ti štafetu Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
astrid
***moderátorka***


Založen: 1.8.2010
Příspěvky: 1774

PříspěvekZaslal: pá květen 12, 2017 12:59 pm    Předmět: Citovat

Jupí, tak aspoň něco! Laughing Díky za štafetu. Wink

Tu je ukázka:

Voperace nebolela. On to udělal zatímco sem spal. Sundali mně dnes vobvazi s vočí a s hlavy tak můžu napsat vývojovou zprávu. Doktor Nemur se podíval na ty co sem psal a řek že píšu VÝVOJOVÁ ZPRÁVA špatně a řek mně jak to psát dobře. Musím to skusit a pamatovat. Já mám moc špatnou pověst na psaní. Doktor Strauss říká že je to dobře psát šecko co se mně stane ale říká že mám víc psát co sítím a mislím. Když sem mu řek já nevim jak mislet von řek skus to. Celej čas co sem mněl vobvazi na vočích sem skoušel mislet. Možná že když se ho zeptám von my řekne jak mám mislet teť co se mám stát chitřejší. Vo čem chitrí lidi mislej. Hezkí věci asi. Já chci abich znal už ňáký hezký věci.

edit: koukám, že tu už jednou ten titul byl - je to ale 2 roky zpět, tak dost možná potká zase jiné hadače... Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
*Housenka
1201-2400. Guru II. kategorie
1201-2400. Guru II. kategorie


Založen: 22.2.2011
Příspěvky: 1524

PříspěvekZaslal: pá květen 12, 2017 2:23 pm    Předmět: Citovat

Určitě jsem nečetla. Ale ta čeština - to prostě bolí, to ani číst nebudu Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Portos
1201-2400. Guru II. kategorie
1201-2400. Guru II. kategorie


Založen: 12.2.2015
Příspěvky: 1558

PříspěvekZaslal: so květen 13, 2017 10:52 am    Předmět: Citovat

Myslím, že to jsou Růže pro Algernon (jméno autora mi už nějak vypadlo).

Housenko, jestli je to to, co si myslím, tak to opravdu stojí za přečtení. A ta hrozná čeština je jen chvíli ze začátku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
astrid
***moderátorka***


Založen: 1.8.2010
Příspěvky: 1774

PříspěvekZaslal: po květen 15, 2017 8:20 am    Předmět: Citovat

Musím už předat pádlo, tak odtajňuji: jde o Růži pro Algernon; Portos to trefil. Smile Čeština je strašlivá, ale má svoje opodstatnění: stojí za to ji překousnout. (Ostatně, bude to s ní lepší. B-) )

Narazila jsem na celý text povídky tady, kdyby se někomu chtělo mrknout, dávám sem odkaz: http://eldar.cz/myf/txt/keyes_-_ruze_pro_algernon.html (Ve čtečce je to asi 39 str., je to fakt kraťoučké.)

Štafetu by mohla převzít Seelya, pokud sem nakoukne. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 312, 313, 314 ... 327, 328, 329  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.