Knižní ukázky
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 324, 325, 326, 327, 328, 329  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Umění, film, divadlo, architektura, literatura
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=dc8cc7d509a3918e60d9c0d383ae2675Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Portos
1201-2400. Guru II. kategorie
1201-2400. Guru II. kategorie


Založen: 12.2.2015
Příspěvky: 1558

PříspěvekZaslal: po září 18, 2017 3:11 pm    Předmět: Citovat

Plně souhlasím s ladyqueridou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
*Housenka
1201-2400. Guru II. kategorie
1201-2400. Guru II. kategorie


Založen: 22.2.2011
Příspěvky: 1524

PříspěvekZaslal: út září 19, 2017 7:33 am    Předmět: Citovat

Původně jsem chtěla dát nápovědu, ale asi je to zbytečné. Johann Wolfgang Goethe - Faust.
Portosi, je to na tobě!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Portos
1201-2400. Guru II. kategorie
1201-2400. Guru II. kategorie


Založen: 12.2.2015
Příspěvky: 1558

PříspěvekZaslal: út říjen 03, 2017 11:41 am    Předmět: Citovat

Pardon, tohle mi nějak uniklo. Díky za pádlo, něco najdu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Portos
1201-2400. Guru II. kategorie
1201-2400. Guru II. kategorie


Založen: 12.2.2015
Příspěvky: 1558

PříspěvekZaslal: st říjen 04, 2017 9:52 am    Předmět: Citovat

Tak tady to je. Nepředpokládám, že byste uhodly dílo, ale autora byste poznat mohly.

Na staré fordce, kterou jsem jel, nebylo nic zvláštního, nic zvláštního nebylo ani na klidném manželském páru, který se mě ujal.
,,Přespíte u nás..."
Ale za jednou zatáčkou se v měsíčním svitu mihl lesík a za stromy onen dům! Nízký, masívní, skoro tvrz. Zámek z pohádky, jakmile jsi překročil jeho práh, skýtal ti útulek tak klidný, tak bezpečný, tak chráněný jako klášter.

(...)
Měl jsem rád tu uličnickou trávu, která v Paraguayi vystrkuje nosík mezi dlažebními kostkami hlavního města, jako by přišla na výzvědy z neviditelného, ale všudypřítomného pralesa, aby se podívala, jsou-li lidé dosud ve městě, nenastala-li už chvíle, aby se všechno to kamení trochu rozházelo. Měl jsem rád tuhle podobu zkázy, která je výrazem překypující síly. Ale zde jsem užasl.
Všechno tu bylo sešlé, úchvatně sešlé, asi jako starý strom porostlý mechem a věkem popraskaný, asi jako dřevěná lavička, na kterou usedají milenci už po deset generací. Dřevěné obložení stěn bylo odřené, křídla dveří ohlodaná, židle křivonohé. Ale jestliže se nic neopravovalo, zato se tu pečlivě uklízelo. Všechno bylo čistě navoskované a naleštěné.
Salón působil tak podivuhodně výrazně jako tvář vrásčité stařeny. Obdivoval jsem se všemu, trhlinám ve zdech, prasklinám na stropě a hlavně podlaze, místy propadlé, jinde houpavé jako lávka, ale všude dokonale čisté, napuštěné, vyleštěné. Podivný dům, vůbec nepůsobil zanedbaně nebo nepořádně, ale budil naopak nepochopitelnou úctu. Každý rok bezpochyby něčím přispěl k jeho půvabu, ke složitosti jeho tváře, k vřelosti jeho přátelského ovzduší, a zároveň přibylo i nebezpečí, když se člověk vydal na cestu ze salónu do jídelny.
,,Pozor!"
Byla tam díra. Moji hostitelé dodali ještě, že v takové díře bych si mohl snadno zlomit nohu. Za tu díru nikdo nemohl: bylo to dílo času. V tom svrchovaném pohrdání jakoukoli omluvou bylo cosi vznešeného...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
*Housenka
1201-2400. Guru II. kategorie
1201-2400. Guru II. kategorie


Založen: 22.2.2011
Příspěvky: 1524

PříspěvekZaslal: čt říjen 05, 2017 11:15 am    Předmět: Citovat

Tak to neznám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ladyquerida
321-600
321-600


Založen: 20.7.2010
Příspěvky: 490

PříspěvekZaslal: čt říjen 05, 2017 5:37 pm    Předmět: Citovat

Já to znám. Jsem si 100% jistá, že jsem tuhle ukázku už někdy slyšela/četla. Velmi pravděpodobně na střední škole a bude to tedy nějaký "klasický" autor. Jenže jaký... Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
seelya
***moderátorka***


Založen: 2.7.2011
Příspěvky: 2258

PříspěvekZaslal: čt říjen 05, 2017 10:05 pm    Předmět: Citovat

tiež netuším
kebyže musím, asi by som tipla marqueza, ale to tak veľmi od boku
_________________
Co víme o lásce? Láska je jako hruška. Hruška je sladká a má určitý tvar. Zkuste přesně definovat tvar hrušky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Portos
1201-2400. Guru II. kategorie
1201-2400. Guru II. kategorie


Založen: 12.2.2015
Příspěvky: 1558

PříspěvekZaslal: pá říjen 06, 2017 9:23 am    Předmět: Citovat

Přihodím nápovědnější ukázku:

Letíme dál. Ještě dvě hodiny bude světlo. Odložil jsem tmavé brýle hned nad Tripolskem
(myšleno Tripolisem). A písek zlátne. Bože, jak je ta naše planeta pustá! Zdá se mi jako už tolikrát, že řeky, zalesněné kraje a lidská obydlí vznikly jen šťastnou náhodou. Kolik místa zabírají skály a písek!
Ale to všechno se mne netýká, žiji ve sféře letu. Cítím, jak se blíží noc, v níž se člověk uzavírá jako do chrámu. V níž se uzavírá k závažným, tajemným obřadům, k osamělému přemítání. Celý profánní svět se už ztrácí a brzy zmizí úplně. Celý kraj dosud tone v jasném světle, ale něco jako by už z něho vyprchalo. A neznám nic, skutečně nic, co by se vyrovnalo této chvíli. Ti, kdo se oddali nevysvětlitelné lásce k létání, mi jistě porozumí.
Pomalu se zříkám slunce. Zříkám se nekonečných zlatistých plání, které by mne přátelsky uvítaly, kdybych měl poruchu... Zříkám se orientačních bodů, které by mi ukázaly cestu. Zříkám se jasných obrysů hor, které by mi pomohly vyhnout se úskalím. Vstupuji do noci. Letím. Zůstaly mi už jen hvězdy...
Toto umírání světa probíhá zvolna. Pomalu se šeří. Země a obloha pomalu splývají. Země stoupá a rozptyluje se jako pára. První hvězdy se chvějí jako v zelené vodě. Potrvá ještě dlouho, než se změní v tvrdé diamanty. Ještě se hodně načekám, než uvidím tiché hry létavic. Za temných nocí sršelo někdy kolem mne tolik těch ohnivých jisker, že to vypadalo, jako by mezi hvězdami vál silný vítr.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ladyquerida
321-600
321-600


Založen: 20.7.2010
Příspěvky: 490

PříspěvekZaslal: pá říjen 06, 2017 9:12 pm    Předmět: Citovat

Heureka, už vím! Je to Antoine Saint-Exupéry a soubor esejů Země lidí (aspoň toto vydání jsem četla - a kdepak na střední, asi před rokem)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Portos
1201-2400. Guru II. kategorie
1201-2400. Guru II. kategorie


Založen: 12.2.2015
Příspěvky: 1558

PříspěvekZaslal: so říjen 07, 2017 11:18 am    Předmět: Citovat

Ladyquerida má pravdu, je to Země lidí od Antoina de Saint-Exupéry (já to mám jako součást knihy Moje planeta, která obsahuje i další jeho práce).
Pádlo má seelya.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 324, 325, 326, 327, 328, 329  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.