Česi & Slováci - máme sa radi?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, ... 30, 31, 32  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Současnost a její projevy
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=63f686e9456c7ae13a711e46c061b837Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
lilun
81-160
81-160


Založen: 31.1.2008
Příspěvky: 154

PříspěvekZaslal: ne září 14, 2008 6:09 pm    Předmět: Citovat

Zas musim priznat, ze ked su majstrovstva v hokeji, ta drzim nasim a ked nasi prehraju, ta drzim nasim ,,bratom,, , za co na mna padaju nenavistne pohlady Razz Hokej nepozna surodencov Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Clondyk
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 21.4.2006
Příspěvky: 1922

PříspěvekZaslal: ne září 14, 2008 7:36 pm    Předmět: Citovat

Pokud člověk úpřečte to, co napsal, nevím, kdo, ale musel to být odborník, protože jinak by se to nedostalo jako vklad do dopisnice , kterou vydala Slovenská pošta k 15. výročí Slovenské republiky, tak musím dojít k závěru, že nás Čechy, Slováci přímo nenávidí za to, že jsme je přes 70 let utlačovali... Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Nicole
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.7.2008
Příspěvky: 6825

PříspěvekZaslal: ne září 14, 2008 7:49 pm    Předmět: Citovat

Tak já to mám asi takhle: za život jsem měla dva velice dobré kamarády Slováky. Moje nynejší nejlepší a opravdu nejskvěleší kamarádka je Slovenka studující v Praze. Když přijela, začala se okamžitě učit česky a mluvit a mluvit. Vždycky na hranicích "přelaďuje". Souhlasí se mnou, že je to samozřejmá úcta k "hostitelské" zemi. Bohužel takhle většina lidí nepřemýšlí a musím říct že mě skutečně rozčiluje ta velká spousta Slováků, kteří tu pracují v obchodech a restauracích a neustále si "hůtorí" po svém. Já kdybych se odstěhovala do zahraničí, považuji za slušnost naučit se místní řeč. Tohle mi od těhle lidí přijde dost arogantní. Zvlášť, když už mladší generace Čechů slovensky pořádně nerozumí. Je to smutné, ale je to tak.
Když je hokej a my vypadneme, říkám si :budu držet palce Slovákům, ať jim to nandají i za nás. Kamarádka ale říká, že podle jejích zkušeností to na Slovensku takhle nevnímají. Prý je to tam spíš tak, že :ať to tým čehůnom nandají". Hm, tak nevím.
Na druhou stranu na Slovensku berou naše filmy, herce a zpěváky za své a tady se o Slovenských moc neví.
Myslím, že by bylo fajn, kdyby Česko-Slovenské vztahy fungovaly tak dobře jako moje přátelství s touhle Slovenkou. Ale to je asi dost utopie Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
*
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 21.11.2006
Příspěvky: 2752

PříspěvekZaslal: ne září 14, 2008 8:31 pm    Předmět: Citovat

Clondyk napsal:
Pokud člověk úpřečte to, co napsal, nevím, kdo, ale musel to být odborník, protože jinak by se to nedostalo jako vklad do dopisnice , kterou vydala Slovenská pošta k 15. výročí Slovenské republiky, tak musím dojít k závěru, že nás Čechy, Slováci přímo nenávidí za to, že jsme je přes 70 let utlačovali... Confused

Tohle moc nechápu, můžeš to rozvést?
_________________
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
*
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 21.11.2006
Příspěvky: 2752

PříspěvekZaslal: ne září 14, 2008 8:34 pm    Předmět: Citovat

Nicole napsal:
Tak já to mám asi takhle: za život jsem měla dva velice dobré kamarády Slováky. Moje nynejší nejlepší a opravdu nejskvěleší kamarádka je Slovenka studující v Praze. Když přijela, začala se okamžitě učit česky a mluvit a mluvit. Vždycky na hranicích "přelaďuje". Souhlasí se mnou, že je to samozřejmá úcta k "hostitelské" zemi. Bohužel takhle většina lidí nepřemýšlí a musím říct že mě skutečně rozčiluje ta velká spousta Slováků, kteří tu pracují v obchodech a restauracích a neustále si "hůtorí" po svém. Já kdybych se odstěhovala do zahraničí, považuji za slušnost naučit se místní řeč. Tohle mi od těhle lidí přijde dost arogantní. Zvlášť, když už mladší generace Čechů slovensky pořádně nerozumí. Je to smutné, ale je to tak.
Když je hokej a my vypadneme, říkám si :budu držet palce Slovákům, ať jim to nandají i za nás. Kamarádka ale říká, že podle jejích zkušeností to na Slovensku takhle nevnímají. Prý je to tam spíš tak, že :ať to tým čehůnom nandají". Hm, tak nevím.
Na druhou stranu na Slovensku berou naše filmy, herce a zpěváky za své a tady se o Slovenských moc neví.
Myslím, že by bylo fajn, kdyby Česko-Slovenské vztahy fungovaly tak dobře jako moje přátelství s touhle Slovenkou. Ale to je asi dost utopie Sad

Tak mi zase u Slováků vůbec nevadí, že se neučí česky a naopak mi přijde smutné, že mladší generace Čechů slovensky pořádně nerozumí. Líbí se mi právě to, že je tu tolik Slováků, že se mísí slovenština s češtinou (nemyslím tím, že by se vytvářela nějaká česko-slovenšřina, ale prostě to, že tu můžu slyšet oba jazyky). Koneckonců, myslím, že Češi se na Slovensku taky neučí jejich řeč.
_________________
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Nicole
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.7.2008
Příspěvky: 6825

PříspěvekZaslal: ne září 14, 2008 8:47 pm    Předmět: Citovat

dana napsal:
Nicole napsal:
Tak já to mám asi takhle: za život jsem měla dva velice dobré kamarády Slováky. Moje nynejší nejlepší a opravdu nejskvěleší kamarádka je Slovenka studující v Praze. Když přijela, začala se okamžitě učit česky a mluvit a mluvit. Vždycky na hranicích "přelaďuje". Souhlasí se mnou, že je to samozřejmá úcta k "hostitelské" zemi. Bohužel takhle většina lidí nepřemýšlí a musím říct že mě skutečně rozčiluje ta velká spousta Slováků, kteří tu pracují v obchodech a restauracích a neustále si "hůtorí" po svém. Já kdybych se odstěhovala do zahraničí, považuji za slušnost naučit se místní řeč. Tohle mi od těhle lidí přijde dost arogantní. Zvlášť, když už mladší generace Čechů slovensky pořádně nerozumí. Je to smutné, ale je to tak.
Když je hokej a my vypadneme, říkám si :budu držet palce Slovákům, ať jim to nandají i za nás. Kamarádka ale říká, že podle jejích zkušeností to na Slovensku takhle nevnímají. Prý je to tam spíš tak, že :ať to tým čehůnom nandají". Hm, tak nevím.
Na druhou stranu na Slovensku berou naše filmy, herce a zpěváky za své a tady se o Slovenských moc neví.
Myslím, že by bylo fajn, kdyby Česko-Slovenské vztahy fungovaly tak dobře jako moje přátelství s touhle Slovenkou. Ale to je asi dost utopie Sad

Tak mi zase u Slováků vůbec nevadí, že se neučí česky a naopak mi přijde smutné, že mladší generace Čechů slovensky pořádně nerozumí. Líbí se mi právě to, že je tu tolik Slováků, že se mísí slovenština s češtinou (nemyslím tím, že by se vytvářela nějaká česko-slovenšřina, ale prostě to, že tu můžu slyšet oba jazyky). Koneckonců, myslím, že Češi se na Slovensku taky neučí jejich řeč.

No, kámoška zmiňovala, že když tam Čech mluví česky, je to mnohde považováno za povýšenost. Tak nevím...
Možná bych to přirovnala k tomu, když v Praze přijdou do obchodu Rusové a odmítají mluvit jinak než rusky. Takhle podobně jsou tam vnímáni (prý) Češi česky mluvící.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lilun
81-160
81-160


Založen: 31.1.2008
Příspěvky: 154

PříspěvekZaslal: ne září 14, 2008 9:10 pm    Předmět: Citovat

Nicole napsal:
Tak já to mám asi takhle: za život jsem měla dva velice dobré kamarády Slováky. Moje nynejší nejlepší a opravdu nejskvěleší kamarádka je Slovenka studující v Praze. Když přijela, začala se okamžitě učit česky a mluvit a mluvit. Vždycky na hranicích "přelaďuje". Souhlasí se mnou, že je to samozřejmá úcta k "hostitelské" zemi. Bohužel takhle většina lidí nepřemýšlí a musím říct že mě skutečně rozčiluje ta velká spousta Slováků, kteří tu pracují v obchodech a restauracích a neustále si "hůtorí" po svém. Já kdybych se odstěhovala do zahraničí, považuji za slušnost naučit se místní řeč. Tohle mi od těhle lidí přijde dost arogantní. Zvlášť, když už mladší generace Čechů slovensky pořádně nerozumí. Je to smutné, ale je to tak.
Když je hokej a my vypadneme, říkám si :budu držet palce Slovákům, ať jim to nandají i za nás. Kamarádka ale říká, že podle jejích zkušeností to na Slovensku takhle nevnímají. Prý je to tam spíš tak, že :ať to tým čehůnom nandají". Hm, tak nevím.
Na druhou stranu na Slovensku berou naše filmy, herce a zpěváky za své a tady se o Slovenských moc neví.
Myslím, že by bylo fajn, kdyby Česko-Slovenské vztahy fungovaly tak dobře jako moje přátelství s touhle Slovenkou. Ale to je asi dost utopie Sad


Musim sa priznat, ze si ma touto vetou -je to samozřejmá úcta k "hostitelské" zemi-dost sokovala. Mne nikdy nenapadlo hovorit cesky v Cechach a uz vobec mi to neprislo do suvisu s uctou. Ja si ctim vsetkych slusnych ludi akoukolvek recou hovoria a kde nou hovoria. Cesky nehovorim preto, lebo sa hanbim za svoj prizvuk a hlavne ceske r nikdy nebudem vediet tak pekne vyslovit ako skutocny Cech, tak ho radsej neposkvrnujem Razz Dalsia vec s ktorou nie celkom suhlasim v tejto teme-Já kdybych se odstěhovala do zahraničí, považuji za slušnost naučit se místní řeč.- ja a vela ludi co poznam stale berie CR a SR ako jeden stat, preto im nepride cestina ako zahranicna rec ale skor ako rovnocenne narecie. Ked pojdem byvat na vychodne Slovensko nevidim nutnost ucit sa vychodoslovenske narecie. Mne sa velmi paci ked pocujem medzi ludmi cesko-slovensky rozhovor, bo mi to znie velmi melodicky. Take stebotani ptacku Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lilun
81-160
81-160


Založen: 31.1.2008
Příspěvky: 154

PříspěvekZaslal: ne září 14, 2008 9:12 pm    Předmět: Citovat

citace:

No, kámoška zmiňovala, že když tam Čech mluví česky, je to mnohde považováno za povýšenost. Tak nevím...
Možná bych to přirovnala k tomu, když v Praze přijdou do obchodu Rusové a odmítají mluvit jinak než rusky. Takhle podobně jsou tam vnímáni (prý) Češi česky mluvící.


S tymto som sa ja nikdy nestretla ani som o tom nepocula. Ale keby som toho svedkom, tak mi je to dost luto, pretoze taketo predsudky povazujem za primitivne a ubohe.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lilun
81-160
81-160


Založen: 31.1.2008
Příspěvky: 154

PříspěvekZaslal: ne září 14, 2008 9:20 pm    Předmět: Citovat

-Zvlášť, když už mladší generace Čechů slovensky pořádně nerozumí-

Este chcem reagovat na tuto poznamku. Ceska mlada generacia ma zial tu smolu, ze u vas sa nevysiela tolko slovenskych programov. U nas decka vyrastaju na slovensko ceskych rozpravkach a filmoch, takze asi preto lepsia znalost cestiny u nasej mladsej generacie.(alebo hovorim za svoju generaciu?) No niet sa comu cudovat, pretoze nasa kinematografia je zial na zamrznutom bode, jedna Bathorycka raz za par rokov to nespravi. Naopak v Cesku sa toci tolko skvelych filmov a programov, ze ja, byt Ceska, nemam zaujem pozerat slovenske stanice, pretoze podla mna kvalitou dost zaostavaju. Cest zopar programikom Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nicole
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.7.2008
Příspěvky: 6825

PříspěvekZaslal: ne září 14, 2008 9:34 pm    Předmět: Citovat

No vidíš a já zase naopak oceňuju, když se někdo snaží. Například v Praze vždycky ráda slyším řeba Angličana, který se (třeba i neuměle) snaží mluvit česky. Je to prostě fajn. Na dovolené v Řecku je taky prima, když Češi zdraví "kalimera" Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, ... 30, 31, 32  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.