Práca
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Současnost a její projevy
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=b3fed493f3d21866eb086972b4d64756Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
poppy
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 18.11.2009
Příspěvky: 608

PříspěvekZaslal: po září 24, 2012 8:24 pm    Předmět: Citovat

Nicole napsal:
wensdy: vím, že si na sebe lecos přivolám, ale opravdu mě vytáčí, když na mě ve službách neustále hútorí po slovensky. Často jsou to lidi z regionů, kde se mluví dost nesrozumitelně. A tuhle se mi jeden prodavač v pekárně chlubil slovensky, jak je v Prahe už celých 5 let.
Jako sorry, ale to je u mě arogance. Být někde na návštěvě a pořád si mlít to svoje. Příbuzná pracovala na Slovensku a jak spustila česky, to byl oheň na střeše.


každý to vníma inak. Mne prekáža, keď sa Čech u nás hrá na cudzinca, ktorý sa musí učiť miestnu reč. Nebude hlavný problém v tom, že tým Slovákom nerozumieš?
Ale když ti slovenština tak překáží, můžu si tě napsat na seznam lidí, se kterými budu komunikovat výhradně česky.
edit: jak řekl jeden můj kamarád: "někdo může říct, že nám lidi ze Slovenska kradou práci, někdo zase, že vysáváme slovenskou inteligenci Very Happy"
_________________
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ilona
***moderátorka***


Založen: 13.10.2006
Příspěvky: 7425

PříspěvekZaslal: po září 24, 2012 8:39 pm    Předmět: Citovat

Nicole napsal:
wensdy: vím, že si na sebe lecos přivolám, ale opravdu mě vytáčí, když na mě ve službách neustále hútorí po slovensky. Často jsou to lidi z regionů, kde se mluví dost nesrozumitelně. A tuhle se mi jeden prodavač v pekárně chlubil slovensky, jak je v Prahe už celých 5 let.
Jako sorry, ale to je u mě arogance. Být někde na návštěvě a pořád si mlít to svoje. Příbuzná pracovala na Slovensku a jak spustila česky, to byl oheň na střeše.


Tohle mě nikdy nenapadlo Shocked ...slovenštinu vnímám skoro jako češtinu,nějaké rozdíly tam jsou ,ale abych nerozumněla - to se mi ještě nestalo. A děvčat ze Slovenska je u nás požehnaně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nicole
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.7.2008
Příspěvky: 6825

PříspěvekZaslal: po září 24, 2012 8:39 pm    Předmět: Citovat

Povětšinou rozumím, stejně jako tady na webu. Ale vadí mi, když na mě někdo suverénně mele v českém obchodě. Zvlášť když je to ve službách, je to opravdu nevhodný přístup k zákazníkům. I ty Ukrajinky se snaží naučit česky, přesto že by mohly argumentovat, že je to slovanský jazyk a navíc podobný ruštině, takže jim lidi stejně rozumí Confused

Žít léta v nějaké zemi a odmítat se učit její úřední jazyk, je pro mě vrcholem neslušnosti. Ať je to Číňan v Americe, Pakistánec v Anglii nebo Slovák v ČR.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
verisek
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 23.2.2010
Příspěvky: 769

PříspěvekZaslal: po září 24, 2012 9:10 pm    Předmět: Citovat

Já myslím, že to je o lidech, jako všechno. Já se naopak teď v práci setkala se srandovní situací, kdy kolega nebyl schopnej přepnout do slovenštiny, když zákaznice byla slovenka, ale snaha byla, ona mu pak říká: "klidně můžete slovensky" a on na ní: "No já se snažím"...pak stejně asi ještě dvakrát přešel do češtiny, jak je zvyklý Laughing Dost jsme se tomu nasmáli.

Jinak z principu máte pravdu, že ve službách by se mělo mluvit česky. Já se nikdy nesetkala se službami ve vyloženě ve slovenštině, maximálně se slovenským přízvukem a občas ujetou koncovkou, ale snaha o češtinu a vyloženě české výrazy tam byla, což mi stačí. Osobně teda nemám ani se slovenštinou nějaký větší problém, krom východňárů, ale jsem ráda, že na mě nespouští drze slovensky, když někam přijdu jako klient, naštěstí se s tím fakt nesetkávám.
Co mi vadí mnohem víc, že když člověk prochází centrem, tak na mě různí naháněči kdečeho poštěkávají rusky...to mě vytáčí do nepříčetna Evil or Very Mad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Morganna
***moderátorka***


Založen: 23.2.2007
Příspěvky: 9303

PříspěvekZaslal: po září 24, 2012 9:22 pm    Předmět: Citovat

Já tak nějak nemám ve službách na Slováky štěstí. U nás je víc Poláků (hlavně třeba v Tietu), kteří se ale mluvit česky zuřivě snaží. Jenom jsem se nechtíc uchechtla v zimě na koncertě v kostele, když nás farář POlák představoval a cosik chtěl říct česky a řek to napůl polsky a byl z toho moc pěkný guláš Smile

Nicméně, pokud by na mě třeba prodavačka spustila po slovensky, asi bych se nad tím vůbec nepozastavila. Naopak jsem se svého času pozastavila nad ukrajinskou uklízečkou v práci, která zjevně rozuměla, co jí říkám, ale odpovídala mi po svojemu, čemuž jsem nerozuměla já. Twisted Evil
_________________
Szła magiczka przez porębę, pogryzły ją żmije. Wszystkie gady wyzdychały i magiczka żyje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
poppy
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 18.11.2009
Příspěvky: 608

PříspěvekZaslal: út září 25, 2012 7:48 am    Předmět: Citovat

mne teda nepríde drzé, keď na mňa predavačka prehovorí po česky. Ja si vždy poviem "jéj". Ak eď na mňa hovoria rečou, ktorej rozumiem, je mi úplne jedno aká je to reč Smile aj s Thajskou spolubývajúcou som preferovala angličtinu, lebo jej pomalá ťažko lámaná slovenčina mi šla na nervy (najmä keď sme sa snažili na niečom dohodnúť a ona premýšľala nad gramatikou a slovíčkami Twisted Evil... to by boli rozhovory na veľmi dlho...)
_________________
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Křivozub
161-320
161-320


Založen: 30.1.2010
Příspěvky: 182

PříspěvekZaslal: st duben 09, 2014 12:11 pm    Předmět: Citovat

Mám takový menší problémek. Jestli jsem ve špatném vlákně, tak mi to, prosím, přesuňte někam jinam, na vhodnější místo. Paradoxně se to netýká práce, ale o práci to víceméně bude.

Studuji v prváku Olomouci germanistiku (resp. německou filologii). Ač je náš obor sebeprestižnější - co jsem se dozvěděl, tak vysoký počet absolventů najde práci v oboru - ale mě to prostě přestává bavit. Ač mě němčina nesmírně baví, ač jsou na naší katedře sebepřátelštější, já už to prostě nedávám. Té filologické omáčky okolo je prostě moc a já jsem si už teď jistý, že letním zkouškovým neprojdu a musel bych si eventuélně zopakovat pár předmětů. No, aspoň jsem se nesmírně mnoho zlepšil v mé němčině.

Začínám tedy uvažovat o alternativách. Přehlásit se jinam s určitým nebezpečím, že by mě to taky přestalo bavit, ale na to už je dost pozdě - prošvihl jsem většinu termínů podání přihlášek. Až pak mě to ťuklo. Proč jsem zaboha místo gymplu nešel na učňák a nevyučil se nějakému řemeslu? Já jsem prakticky strávil čtyři roky ničím, místo toho, abych si teď hezky pracoval na nějaké stavbě nebo maloval někomu interiér a dostával za to docela slušné prachy. Vždycky mi doma říkali, že řemeslo má zlaté dno, že řemeslníků je málo a jsou potřeba, ale já to nějak ignoroval.

Dala by se má situace ještě zachránit? Může se člověk s obyčejným gymplem dostat na učební obor a vystudovat si prakticky druhou střední, aby pak měl během studia zajištěnou praxi a po vyučení se měl vzhledem k momentální situaci s pracovním trhem téměř jisté místo v pracovním procesu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sidonie
ADMIN


Založen: 3.1.2008
Příspěvky: 4131

PříspěvekZaslal: st duben 09, 2014 12:17 pm    Předmět: Citovat

Zkus rekvalifikace na úřadu práce. Wink Většinou mají širokou nabídku. Určitě si vybereš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sidney
81-160
81-160


Založen: 15.7.2013
Příspěvky: 102

PříspěvekZaslal: st duben 09, 2014 1:42 pm    Předmět: Citovat

Myslím, že to problém rozhodně není - pár lidí, co si po gymplu ještě dodělávali něco praktičtějšího, jsem potkala. Hodně odborných středních škol má dálkové studium (což bys teoreticky mohl kombinovat i se současným oborem/jiným oborem na VŠ) nebo přímo nabízí třídy pro "starší ročníky". Myslím, že se tě (jako člověka s maturitou) už netýkají obecné předměty (čeština, matika, dějepis a spol.) a jen si doděláváš ty praktické a pak samotnou praxi.

Nebo třeba nějakou nástavbu, VOŠ?

A rozhodně bych se netrápila tím, že je na všechno pozdě. Koneckonců, jak můžeš v patnácti, kdy jdeš na gympl, vědět, co budeš za pět let chtít dělat? Smile A pokud můžu soudit ze svého okolí, většina lidí si ten "svůj" vysněný obor (řemeslo, zaměstnání...), co je fakt baví, chtějí ho dělat a mají šanci, že ho opravdu dělat budou moct, nachází tak kolem čtyřiadvaceti Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bonemína
***moderátorka***


Založen: 30.8.2007
Příspěvky: 6526

PříspěvekZaslal: st duben 09, 2014 1:53 pm    Předmět: Citovat

Ono vystudovat si po první střední ještě jednu, praktickou, vůbec není tak blbý nápad. Ani za dálkové studium se neplatí a člověku uznají takové ty obecné předměty typu čeština, matika, cizí jazyk... tak pak jede jen ty odborné a technické. Já několik měsíců chodila na střední pro švadleny, bylo to jedno odpoledne v týdnu. Akorát mi to kolidovalo se zaměstnáním do té míry, že jsem toho musela nechat. Při výšce by to bylo ideální. Jo a nevadilo, že jsem asi o měsíc prošvihla přijímačky (ty byly stejně jen formální), neměli ještě naplněnou kapacitu, tak mě vzali.
_________________
A co hadi, krtek a vypelichany sokol?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.