o čárech a márech jen tak
Jdi na stránku 1, 2, 3 ... 12, 13, 14  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Za zrcadlem
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=18af0825181e60b870a8fa43f2f659f5Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Anonymní
Anonymní





PříspěvekZaslal: ne listopad 12, 2006 11:12 pm    Předmět: Citovat

No, já vím, že všemožní čarodějové a Harry Pottři jsou zrovna děsně v módě, ale fakt věříte takovým kravinám? Z etnografického hlediska je to zajímavá součást folklóru, ale co víc? Rolling Eyes
Návrat nahoru
Aha Admin
ADMIN


Založen: 9.4.2006
Příspěvky: 1798
Bydliště: Zazrcadli

PříspěvekZaslal: ne listopad 12, 2006 11:31 pm    Předmět: Citovat

Fairy napsal:
No, já vím, že všemožní čarodějové a Harry Pottři jsou zrovna děsně v módě, ale fakt věříte takovým kravinám? Z etnografického hlediska je to zajímavá součást folklóru, ale co víc? Rolling Eyes


Nevnímám to tak jednoznačně. Tyhle rituály jsou do značné podpořeny různými psychickými pochody daného "čaroděje" či rovnou jeho různým chováním. Na ryze racionální bázi se dá říci, že nezáleží na tom, co konkrétně člověk udělá, ale jak tomu věří, což pak nevědomky směřuje jeho různé další kroky a myšlení... spousta magie má psychologický základ, díky kterému ty věci skutečně "fungují"

... a krom toho, strašidla skřítci a čarodějové v mém světě existují.. a nemyslím harry pottera Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Anonymní
Anonymní





PříspěvekZaslal: po listopad 13, 2006 12:26 am    Předmět: Citovat

Nu dobrá, souhlasím s psychologií víry. To je i prokázané. Ale myslím, že to funguje spíš jen v nějakých uzavřených společenstvích, třeba v domorodých kmenech, sektách apod. Běžný moderní člověk toho asi moc nenadělá. Představte si třeba, že si podle tohoto návodu dáte něčí vlasy pod polštář a strašně věříte tomu, že se do vás dotyčný zamiluje. Jak to má ten chudák asi vědět, že se má zamilovat? A co ho přiměje, aby se tak stalo? Vaše víra? Byli lidé na smrt nemocní, co věřili do poslední chvíle v uzdravení - a nepomohlo jim to...
Ale ale, Adminku, snad nevěříš na skřety a víly? Wink Twisted Evil Very Happy
Návrat nahoru
Chaluzska
321-600
321-600


Založen: 12.10.2006
Příspěvky: 489

PříspěvekZaslal: po listopad 13, 2006 7:27 am    Předmět: Citovat

V některých osadách se dětem nesmí stříhat vlasy a nehty po první rok života (pravděpodobně proto, že by se dítě stalo oslabené a náchylnější k zoči (uhranutí))

S tím stříháním vlásků u dětí to znám trošku jinak. Stříhání vlásků u děťátek do jednoho roku věku jim prý zkracuje život. A spousta lidí se touto pověrou řídí a já se jí asi jednou budu řídit taky...co kdyby Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nika
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 14.10.2006
Příspěvky: 841

PříspěvekZaslal: po listopad 13, 2006 10:08 am    Předmět: Citovat

jejda, Fairy, ty mě dokážeš dobře utřítSmile)

Já nechci nikoho nutit, aby to praktikoval:-)

Chtěla jsem to tu jenom trošku oživit a ukázat, nakolik byly (a v řadě společnostech ještě stále jsou) vlasy považovány za magický prvek:-)

jinak ale souhlasím s Aha a nemyslím si, že jde magické praktiky jednoznačně zavrhnout jako kraviny-
sebenaplňující předpověď, placebo efekt- to jsou věci, které fungují a jsou podpořeny výzkumy ...

( pokud se někdo z Vás pohyboval v kultuře, která se stále vyznačuje magickým myšlením, pravděpodobně zjistil, že pro ně je to prostě denně žitá realita....)

co se týče tvé skepse ohledně vlasů pod polštářem- já si dokážu třeba představit, že osoba, kteá je tam dala, se začně k osobě svého zájmu (pod vlivem přesvědčení, že se do ní zamiloval) chovat jinak (méně ostychu,...) a on se třeba nakonec opravdu zamiluje,...

no a nakonec řeknu něco, čímž si pravděpodobně vysloužím kritiku od fairy i ostatních racionálně zaměřených (mezi ty sa konečně počítám i já sama) , že člověk může slyšet zvuky jenom ve velmi omezeném rozsahu Hz, vidět jenom omezenou část spektra, většina z nás myšlenkově neumí obsáhnout ideu nekonečna,...Jestli my bychom se měli na ty své smysly a rozum tak spoléhat?????Smile)))
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Aha Admin
ADMIN


Založen: 9.4.2006
Příspěvky: 1798
Bydliště: Zazrcadli

PříspěvekZaslal: po listopad 13, 2006 11:00 am    Předmět: Citovat

ahoj carodejníci Wink

neni tojen o psychologii viry. Skutecne to muze fungovat tak, ze osobni presvedceni o urcite "pravde" tuto pravdu dokaze v dusledku vytvorit aktivitami toho daneho cloveka. Jsou na tom zalozeny i veskrze racionalni systemy, napriklad systemicka terapie (v niz ma vas oblibeny admin i vycvik, toz pardon za bias).

Jo a na "vily skritky etc" verim Smile) I kdyz jinak, nez v nejakem pohadkovem kontextu, ale spis na nejake psychologicke urovni...

Ad Nika:

"Drevorubec seka v udoli strom. Kdyz ho pozorujes z vyhlidky nad udolim, zvuk sekery se nekryje s momentem, kdy je sekera zatnuta. Na Zapade jsme z toho vypocitali rychlost zvuku, na Vychode usoudili, ze ne vse co vidime a slysime je treba brat doslovne" Wink) ALe neptejte se mne, kdo to rekl Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ještěrka
161-320
161-320


Založen: 15.10.2006
Příspěvky: 228

PříspěvekZaslal: po listopad 13, 2006 11:03 am    Předmět: Citovat

Fairy napsal:
Nu dobrá, souhlasím s psychologií víry. To je i prokázané. Ale myslím, že to funguje spíš jen v nějakých uzavřených společenstvích, třeba v domorodých kmenech, sektách apod. Běžný moderní člověk toho asi moc nenadělá.


Teď je otázka, jak bys definovala "běžného moderního člověka"? Ty třeba už jen díky tomu porostu, co máš na halvě taky nejsi zrovna běžná Smile Byli lidi, co byli na smrt nemocní, věřili, nechali se podpořit nějakým léčitelem, nebo bylinkářem a co se nestalo? Uzdravili se... Záleží na tom, jestli ty sama věříš, že to funguje a i když ti to třeba jen trochu zvedne sebevědomí a nakonec díky tomu uspěješ, tak to "iracionální" kouzlo splnilo svůj účel. A víš kde je problém "moderních" lidí? Jak jim ze života zmizely ty víly a skřeti, tak už nevidí v lese nic jiného, než zásobárnu dřeva a popřípadě léků a nemají radost z duhy po dešti. Zkrátka radost ze života je v tahu. Radši vám všem otevřeně přiznám - věřím na víly, bohyně a podobné bytosti a RÁDA ŽIJU, protože jsem smysl života neztratila (tak a myslete si, že jsem blázen, protože je to opravdu tak Very Happy a ti, kdo mě znají to můžou jen potvrdit Wink ) Very Happy Very Happy Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kopretina
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.6.2006
Příspěvky: 765
Bydliště: Plze??

PříspěvekZaslal: po listopad 13, 2006 2:44 pm    Předmět: Citovat

Ještěrka napsal:

Teď je otázka, jak bys definovala "běžného moderního člověka"? Ty třeba už jen díky tomu porostu, co máš na halvě taky nejsi zrovna běžná Smile Byli lidi, co byli na smrt nemocní, věřili, nechali se podpořit nějakým léčitelem, nebo bylinkářem a co se nestalo? Uzdravili se... Záleží na tom, jestli ty sama věříš, že to funguje a i když ti to třeba jen trochu zvedne sebevědomí a nakonec díky tomu uspěješ, tak to "iracionální" kouzlo splnilo svůj účel. A víš kde je problém "moderních" lidí? Jak jim ze života zmizely ty víly a skřeti, tak už nevidí v lese nic jiného, než zásobárnu dřeva a popřípadě léků a nemají radost z duhy po dešti. Zkrátka radost ze života je v tahu. Radši vám všem otevřeně přiznám - věřím na víly, bohyně a podobné bytosti a RÁDA ŽIJU, protože jsem smysl života neztratila (tak a myslete si, že jsem blázen, protože je to opravdu tak Very Happy a ti, kdo mě znají to můžou jen potvrdit Wink ) Very Happy Very Happy Very Happy

Co dodat..já naprosto souhlasím s Ještěrkou.Možná si o mě někdo může myslet,že jsem blázen,ale ať si to klidně myslí. Protože to samé si můžu myslet já o lidech,kteří žijou moderním uspěchaným životem. Já ráda žiju,tak, jak se mi to líbí a jsem ráda,že se umím radovat z rozkvetlé louky i padajícího listí a jsem ráda,že věřím na kouzla,víly a skřítky...vždyť bez nich by to byla na světě hrozná nuda....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Day
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 1.9.2006
Příspěvky: 833

PříspěvekZaslal: po listopad 13, 2006 3:48 pm    Předmět: Citovat

Naprosto souhlasím, napsaly jste to, Ještěrko a Kopretino, moc krásně. Smile Je přece hrozná škoda zapomenout na všechno co bylo dřív, protože to není moderní a racionální.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Anonymní
Anonymní





PříspěvekZaslal: po listopad 13, 2006 6:24 pm    Předmět: Citovat

citace:
neni to jen o psychologii viry. Skutecne to muze fungovat tak, ze osobni presvedceni o urcite "pravde" tuto pravdu dokaze v dusledku vytvorit aktivitami toho daneho cloveka. Jsou na tom zalozeny i veskrze racionalni systemy, napriklad systemicka terapie (v niz ma vas oblibeny admin i vycvik, toz pardon za bias).


To se ale týká systému rodiny či skupiny a sociálních rolí v ní. Myslím, že účinnost je tu podstatně omezenější než u popsaných "kouzel". Ale dobrá, to už jsem připustila, že to tak může fungovat. Dobře, Niko, berme Tvá kouzla jako zajímavost. Smile Ještěrko, sama jsem přemýšlela nad tím, jak definovat "současného moderního člověka".Řekněme tedy průměrného úředníka nebo prodavačku, jezdící MHD, občas hospoda, po večerech TV a jednou za rok dovolená u moře? Wink Těžko říci.
Návrat nahoru
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku 1, 2, 3 ... 12, 13, 14  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.