Vánoce
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 23, 24, 25, 26  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Současnost a její projevy
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=d7f25bd701aaefe7e997261d48f40854Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Kataska
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 11.8.2008
Příspěvky: 2214

PříspěvekZaslal: út listopad 16, 2010 10:42 am    Předmět: Citovat

porcelainswan: jako ateista řeším stromeček, dárečky, cukroví a ostatní tradiční vánoční pochoutky, pohádky v televizi a jako bývalý neateista nezavrhuju ani křesťanské koledy a miluju tradiční lidové betlémy.
Kdyby mi tak nevadila stádovitost při mši, zašla bych i do kostela, čistě z nostalgie.
A taky zapalujeme svíčky na adventním věnci a snažíme se sehnat si 4.12. třešňové větvičky.
Mrzí mě, že jako dítě nejsem zvyklá na vánoční zvyky jako rozkrajování jablek, házení papučí, pouštění lodiček, atd., moc se mi líbí, ale jako dospělému mi to už nic neříká. Možná to začnu provozovat s vlastními dětmi, aby o to nebyly ochuzeny. A taky se možná pokusíme víc zakomponovat z pohanských svátků, jen si o otm musím něco víc někde zjistit (nějaký dobrý tip?) - bylo by fajn, kdyby se mezi lidi vrátilo trochu víc povědomí o tom, co vlastně Vánoce znamenaly pro naše předky, než se to pokusili křesťané zničit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Káťa
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 27.4.2007
Příspěvky: 2593

PříspěvekZaslal: út listopad 16, 2010 11:05 am    Předmět: Citovat

Nicole napsal:
Tak upřímně musím říct, že po loňské katastrofě se letošních vánoc děsím. Navíc, když pomyslím, že se mnou nebude péct pesič (protože už není) a nepovezu výslužku babi (protože už není) a nebudu vymýšlet dárek pro kamarádku (protože se ode mě odstříhla)...nejradši bych někam odjela. Sama.


Taky nově nemáme pesa(prožil s námi 21 Vánoc) a budou to třetí Vánoce bez babi,ale zase máme mimino, kterému budou zářit pod stromečkem očička, na to se hrozně moc těším!!!!!
_________________
Zdrav?????????­ m?????????©ho d?????????­t???te je nejd??le??it???j???????????­
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sixteen
321-600
321-600


Založen: 14.10.2008
Příspěvky: 379

PříspěvekZaslal: út listopad 16, 2010 11:10 am    Předmět: Citovat

Jsem Vánoční člověk. Vánoce miluju. Asi to plyne i z dětství, kdy byly Vánoce úžasné. Mám zažitý svůj model, který prostě je každý rok stejný - živý kapr ve vaně, živý stromek, stejné krabice s baňkama, mámin bramborový salát, Půlnoční mše, koledy, sníh,...všechno je teplé, všude to voní skořicí, perníkovým kořením, jehličím, všechno se třpytí a leskne.
Oslavujeme je křesťansky, jako narození Krista. Těším se na ně už od podzimu. Ale výzdoba v supermarketech mě spíš děsí a rozčiluje. Stejně tak i fronty. Chápu, že někteří lidé Vánoce nemusí, že jim to přijde trochu kýčovité. Ale jaké si to uděláme, takové to máme.
A já jsem vděčná za to, že dokážu Vánoce vnímat pořád tak dětsky Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kataska
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 11.8.2008
Příspěvky: 2214

PříspěvekZaslal: út listopad 16, 2010 11:15 am    Předmět: Citovat

Sixteen, mám to úplně stejně, taky si říkám, že dítětem jsem zůstala aspoň co se týče Vánoc Wink
A výzdoba supermarketů mě taky děsně rozčiluje, kde jsou doby, kdy se v prosinci rozvěšely do výloh obchodů řetězy a jednoduché barevné skleněné vánoční ozdoby (holt daň za kapitalismus).
A sníh - kdy byl na Vánoce naposledy sníh? Už ani nepamatuju Sad
Dřív býval už od Mikuláše... achjo
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wolfishness
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 12.2.2010
Příspěvky: 2787

PříspěvekZaslal: út listopad 16, 2010 11:22 am    Předmět: Citovat

Já osobně uznávám slovanské Vánoce, slunovrat... ale doma to máme po křesťansku, poněvadž maminka je křesťanka (otec tedy ateista, ale jemu je to jedno). Ale i tak to mám ráda... i když všude tvrdím, že ne. Letos jsem dost ve stresu, protože nemám práci, takže ani peníze na dárky... ale doufám, že to nějak dopadne, no. Confused Do kostela nechodím, to už je na mě moc... navíc je tam pokaždé nacpáno, smrdí tam kadidlo a já mám problémy s dýcháním. Laughing
_________________
http://kocicinadeje.cz/

Studies show:
Intelligent girls are more depressed
because they know
what the world is really like
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lalaith
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 19.11.2008
Příspěvky: 4667

PříspěvekZaslal: út listopad 16, 2010 11:23 am    Předmět: Citovat

Se sněhem si dovoím podotknout, že záleží kde bydlíte Embarassed Wink
Ale jinak slavíme Vánoce jako rodinné svátky, vždycky to tak bylo, na mši a do kostela jsme nechodili nikdy, betlém se u nás taky nestavěl... A celkově - vánoční zvyky jsou naprostou směsicí původních pohanských a novějších křesťanských zvyků, že většina lidí vůbec nedokáže identifikovat, odkud co vlastně pochází... Nemůžu říct, že bych slavilě vědomě Vánoce jako pohanský Slunovrat, ačkoli je to jistě zajímavý nápad...
Když jsme byli malé se ségrou, tak se u nás dodržovala většina zvyků jako krájení jablka, louskání oříšku, skořápky ve vodě, i lití olova a hádání tvarů apod. - to jsou všechno pokud vím spíš ty pohanské zvyky, ne? Ale jak říkám, myslím si, že třeba moje mamka nad tím ani tolik nepřemýšlela, odkud to pochází a kde a kdy to vzniklo Wink - prostě dělala to s ní její maminka jako malá, tak to s námi dělala taky...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sixteen
321-600
321-600


Založen: 14.10.2008
Příspěvky: 379

PříspěvekZaslal: út listopad 16, 2010 11:23 am    Předmět: Citovat

Kataska napsal:
Sixteen, mám to úplně stejně, taky si říkám, že dítětem jsem zůstala aspoň co se týče Vánoc Wink
A výzdoba supermarketů mě taky děsně rozčiluje, kde jsou doby, kdy se v prosinci rozvěšely do výloh obchodů řetězy a jednoduché barevné skleněné vánoční ozdoby (holt daň za kapitalismus).
A sníh - kdy byl na Vánoce naposledy sníh? Už ani nepamatuju Sad
Dřív býval už od Mikuláše... achjo


Kaťas, taky čekám na sníh Letos by snad mohl být Wink Bez sněhu je to divné. Prostě potřebuju k perfektním Vánocům..hrozně moc věcí Wink A přitom nejsem vůbec nervózní, rozladěná. Dárky kupuju tak 23. Většinou mě na poslední chvíli něco osvítí a já se trefím dokonce, že z toho mají radost Very Happy O tom, co komu koupit, přemýšlím už od podzimu, ale furt žádná spása. A na poslední chvíli mě většinou osvítí Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wolfishness
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 12.2.2010
Příspěvky: 2787

PříspěvekZaslal: út listopad 16, 2010 11:27 am    Předmět: Citovat

Loni byl u nás sníh už od října, teď furt nic. Ale kamarád říká, že bude tuhá zima, protože kočky jsou tlusté. Laughing Takže pořád vzhlížím k obloze a čekám, že něco spadne. Venku je dost sychravo a vypadá to, že sníh roste. Smile Uvidíme. Vánoce bez sněhu nejsou ty pravé. A vůbec mi nevadí, že nemám zimní boty. Very Happy
_________________
http://kocicinadeje.cz/

Studies show:
Intelligent girls are more depressed
because they know
what the world is really like
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sixteen
321-600
321-600


Založen: 14.10.2008
Příspěvky: 379

PříspěvekZaslal: út listopad 16, 2010 11:29 am    Předmět: Citovat

Lalaith napsal:
Se sněhem si dovoím podotknout, že záleží kde bydlíte Embarassed Wink


Tak já pocházím z Valašska..a tam bývá sněhu...jejej. Ale je to zajímavý fenomén, že většina lidí z Valašska sníh, zimu a Vánoce miluje. Všichni tam jezdí za barák lyžovat na sjezdovky, sáňkovat, bruslit. Zimní sporty prostě frčí. Potkávám při nich známé, spolužáky, učitele,...Člověk se přes den dodělá na sjezdovce, dá si v chatě svařáček, splkne...večer se vykotí na gauč k pohádkám...ach..já už se tak těším!!! Laughing Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kataska
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 11.8.2008
Příspěvky: 2214

PříspěvekZaslal: út listopad 16, 2010 11:31 am    Předmět: Citovat

Lalaith - s tím sněhem to myslím obecně pro většinu republiky, ne v horských oblastech Wink Prostě dřív, tak 10 a více let zpátky sníh býval mnohem dřív a bývalo ho mnohem víc. My bydlíme ve středních polohách a bohužel už taky nic moc Sad
Mrzí mě, že naše děti už bílé Vánoce znát asi nebudou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 23, 24, 25, 26  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.