Ekologické čistící prostředky
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, ... 35, 36, 37  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Příroda, ekologie a žití v souladu s přírodou.
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=d4b9309ca6829bbd52d32b1f52bf6364Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  

Používáte k přírodě šetrné čistící prostředky?
Ne, jedině chemie!
4%
 4%  [ 5 ]
Zatím ne, ale uvažuji o tom.
33%
 33%  [ 39 ]
Ne, nevěřím, že to funguje stejně jako chemie.
0%
 0%  [ 1 ]
Používal/a bych, ale je to moc drahé.
18%
 18%  [ 21 ]
Ano, používám.
43%
 43%  [ 50 ]
Celkem hlasů : 116

Autor Zpráva
lučnívíla
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 27.3.2007
Příspěvky: 2854

PříspěvekZaslal: út březen 04, 2008 3:48 pm    Předmět: Citovat

jee to je pekne tema Very Happy ja pouzivam univerzalni ecover a ecover na prani a casem mam zalusk na vyzkouseni sodasanu Cool univerzalni myci prostredek ecover mi prijde opravdu ucinny jak na nadobi,tak na vsechno ostatni a na jejich tekuty praci prostredek nedam dopustit,nadherne voni a je ucinny Very Happy az se dokopu k porizeni tee tree olejicku,tak si zkusim udelat myci smes z citronu nebo octa,eteracku tee tree a tak,uz se na to tesim Very Happy
jinak ja nemeju ani tim prostredkem uplne pokazde,pokud neni nadobi prilis spinave ci mastne tak ani cistici prostredek nepouzivam a vydrbu to radeji mechanicky houbickou,ale nemyslete si ze jsem cune,proste mi jen prijde zbytecne uplne pokazde penit Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Herminka
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.8.2007
Příspěvky: 3260

PříspěvekZaslal: út březen 04, 2008 4:00 pm    Předmět: Citovat

lučnívíla napsal:
jinak ja nemeju ani tim prostredkem uplne pokazde,pokud neni nadobi prilis spinave ci mastne tak ani cistici prostredek nepouzivam a vydrbu to radeji mechanicky houbickou,ale nemyslete si ze jsem cune,proste mi jen prijde zbytecne uplne pokazde penit Cool

U nás doma se to dělalo taky tak, saponáty se na nádobí vůbec nepoužívaly, na všechno jen co nejvíce horká voda, a když nepomohlo přitlačit, přitlačilo se ještě víc Laughing A nádobí bylo vždycky krásně čisté. Manželovi se to úplně nelíbilo, tak jsme používali na mastné nejprve ocet a teď ten Sonett, který dáváme opravdu jen na to, co přišlo do styku s olejem (kterého stejně nepoužívám moc). Kde je něco přichycené mechanicky nebo připálené, tam stejně saponát moc nepomůže.
A nepřipadám si jako čuně, tím, že jsem v tom žila odmalička, mi to přijde úplně normální a naopak se pozastavuji nad tím, když někdo používá saponát úplně na všechno a třeba oplachuje jen malinko nebo skoro vůbec Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sirael
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 12.2.2008
Příspěvky: 172

PříspěvekZaslal: út březen 04, 2008 4:09 pm    Předmět: Citovat

Hermínko, zaujal mě ten sliz. Mohla bys prosím napsat, co to přesně je a jak se to používá, případně kdo to vyrábí?
Jinak ten univerzální čistič od Ecoveru je opravdu dobrý.
Časem bych chtěla přejít komplet na šetrné čisticí prostředky už jen proto, že máme kočky a ty pak v tom ťapou a olizují si to z pacek a pak s tím samozřejmě tak nějak vnitřně sympatizuju. Zítra koupím tablety do myčky, tak doufám, že budou fungovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Herminka
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.8.2007
Příspěvky: 3260

PříspěvekZaslal: út březen 04, 2008 4:33 pm    Předmět: Citovat

Sirael napsal:
Hermínko, zaujal mě ten sliz. Mohla bys prosím napsat, co to přesně je a jak se to používá, případně kdo to vyrábí?

Sliz si můžeš vyrobit doma z mýdla a sody na praní (tj. ne jedlé sody Wink ). Obojí je energeticky málo náročné na výrobu a snadno odbouratelné v odpadní vodě. Na tom, jaké použiješ mýdlo, záleží pak ekologičnost výsledného produktu (asi nej je pravé marseillské mýdlo, ale klasická mýdla na praní jsou taky fajn).

Co je potřeba:
asi 150 g mýdla na praní (Kokos Palma, Lanza, pravé marseillské, Kamzík, Jelen, Omino Bianco - jak je ctěná libost, zkušenost mám s Kokos Palma a teď čerstvě s marseillským)
asi 0,5 jogurtového kelímku práškové prací sody (pokud máme sodu krystalickou, dáme o něco víc, krystalickou ale moc nedoporučuji, rozpouští se dost pomalu) - se sodou to není radno přehnat, příliš by to ztuhlo!
voda

Postup:
Mýdlo nastrouháme a rozpustíme v cca 2 litrech horké (klidně i vroucí) vody. V jiné nádobě rozpustíme sodu. Když je obojí dokonale rozpuštěné (to je důležité, jinak by se to srazilo; také je lepší počkat, až mýdlu aspoň částečně spadne pěna), smícháme obsah obou nádob, doředíme do 5 litrů a máme hotovo. Do druhého dne, resp. po vychladnutí to ztuhne - zgelovatí. Můžeme uchovávat v kýbli či přelít do kanystru, lahví atd., ale vždy je třeba nechat v nádobě trochu místa na promíchání - protřepáváme vždy před použitím (je lepší protřepávat i během chladnutí, ale není to nutné). Po delší době se může stát, že se na dně oddělí voda, ale to není na závadu, promícháním se to opět spojí.

Dávkujeme 1,5-2 jogurtové kelímky přímo do bubnu podle znečištění prádla (+ k bílému přidáváme, taktéž do bubnu, bělidlo od Ecoveru či jiné eko firmy). Pokud máme hodně tvrdou vodu, je lepší přdat trochu sody i do pračky.
Gel se dá použít i na ruční praní (raději ale v rukavicích).

Dá se použít i na mytí podlahy (nalijeme trošku do kýble), neředěný na mytí WC, sporáku, umyvadla a vany (v tomto případě je ale lépe použít kartáč). Někdo ho používá i na nádobí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sirael
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 12.2.2008
Příspěvky: 172

PříspěvekZaslal: út březen 04, 2008 4:44 pm    Předmět: Citovat

Skvěle, díky moc! To určitě zkusím, navíc to ve výsledku bude stát jen pár korun. Mohla bys ještě prosím napsat, kde jsi sehnala to marseillské mýdlo? A tu prací sodu mají normálně v drogérii?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Herminka
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.8.2007
Příspěvky: 3260

PříspěvekZaslal: út březen 04, 2008 4:51 pm    Předmět: Citovat

Jojo, sodu v dorgérii a marseillské mýdlo má Biosféra.´Není úplně nejlevnější, ale když si člověk spočítá, že 5 litrů slizu má v tomto případě výrobní cenu okolo 60 korun, není to zas taková hrůza Wink

Naposledy upravil Herminka dne út březen 04, 2008 5:05 pm, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bonemína
***moderátorka***


Založen: 30.8.2007
Příspěvky: 6526

PříspěvekZaslal: út březen 04, 2008 4:51 pm    Předmět: Citovat

Teda, tohle vyzkouším! Mýdlo s jelenem mám na ruční praní a ten sliz by mohl fungovat. Používáš k tomu ještě nějakou aviváž?

A půl jogurtového kelímku - jak velkého? A jaké je chemické složení nebo alespoň chemický název té prací sody?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Herminka
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.8.2007
Příspěvky: 3260

PříspěvekZaslal: út březen 04, 2008 5:04 pm    Předmět: Citovat

Bonemína napsal:
Teda, tohle vyzkouším! Mýdlo s jelenem mám na ruční praní a ten sliz by mohl fungovat. Používáš k tomu ještě nějakou aviváž?

A půl jogurtového kelímku - jak velkého? A jaké je chemické složení nebo alespoň chemický název té prací sody?

Aviváž většinou nepoužívám (jen na svetry a podobné "elektrizující" věci, ale ty peru spíš v Ecoveru či Ulrichu); na ručníky a spodní prádlo dávám do přihrádky na aviváž ocet - měl by změkčit prádlo a pomoci vymáchat zbytky pracího prostředku a desinfikuje (to je můj hlavní úmysl v případě tohoto prádla).
Kalímek mám od smetany na vaření - tj. trošku větší než od 150g jogurtu. Ale to dávkování není dogma, mnoho lidí to dělá jen od oka Wink Prací soda je, pokud vím, Na2CO3 - uhličitan sodný (a jedlá NaHCO3 - hydrogenuhličitan sodný). Snad se nepletu, případně mě nějaký chemik opraví. U práškové je psané, že je kalcinovaná, takže + nějaký vápník. Tady je článek o "návratu soda efektu" Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Herminka
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.8.2007
Příspěvky: 3260

PříspěvekZaslal: út březen 04, 2008 5:15 pm    Předmět: Citovat

Ještě upozornění, po prvním vyprání ve slizu se může stát, že vám prádlo zešedne, je to tím, že sliz reaguje se zbytky starého prášku v prádle, ale při dalším vyprání se to spraví. Taky doporučuji před přechodem na ekopraní vyčistit pračku octem (nalít do ní litr octa a prázdnou zapnout na program na 60°C někdo dává i na vyvářku).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sirael
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 12.2.2008
Příspěvky: 172

PříspěvekZaslal: út březen 04, 2008 5:19 pm    Předmět: Citovat

Hermínko, nedávno jsem viděla nějaký dokument, kdy se skutečně přidával ocet místo aviváže. Opravdu potom prádlo nepáchne? Mně je totiž octový pach hodně nepříjemný, tak se toho docela bojím. Kolik ho tam dáváš?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, ... 35, 36, 37  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.