BYLINKY aneb BABKY KOŘENÁŘKY
Jdi na stránku 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Příroda, ekologie a žití v souladu s přírodou.
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=44946345011e55f136ed34135ddea27fZobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
tiborMel
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 3.1.2007
Příspěvky: 2550

PříspěvekZaslal: st březen 12, 2008 8:54 pm    Předmět: BYLINKY aneb BABKY KOŘENÁŘKY Citovat

Tak mě tak napadlo,
-máte nějaké zkušenosti se sbíráním bylinek?
pokud ano, kdy sbíráte, kde (myslím tím to, že určité byliny se sbírají v určité roční období - některé na jaře, některé v létě v květu apod.)
-jaké bylinky sbíráte, na co je používáte, jak je používáte...?
-co o těch určitých bylinkách víte?



dále je tu další otázka:
když už >sbíráte< v bylinkářstvích a podobných obchodech, jaké obchody a jaké značky bylinkářů máte ozkoušené a které jsou lepší (jestli třeba mateřídouška od grešíka nebo od popova atp)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tiborMel
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 3.1.2007
Příspěvky: 2550

PříspěvekZaslal: st březen 12, 2008 8:59 pm    Předmět: Citovat

docela jsem si oblíbila přesličku, prý je i dobrá na vlasy (draslík nebo co to v tom je)
ale právě v jednom starším herbáři jsem četla, že přeslička je účinná jen ta velká, ne ta malá (měly by to být dva druhy), ta malá prý nemá takové množství těch látek. a taky by se měla sbírat spíš snad z jara, když má ještě hodně těch látek v nových výhoncích (asi jako dost dalších bylin)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Eralein
0-7
0-7


Založen: 26.1.2008
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: st březen 12, 2008 9:35 pm    Předmět: Citovat

tiborMel napsal:
docela jsem si oblíbila přesličku, prý je i dobrá na vlasy (draslík nebo co to v tom je)
ale právě v jednom starším herbáři jsem četla, že přeslička je účinná jen ta velká, ne ta malá (měly by to být dva druhy), ta malá prý nemá takové množství těch látek. a taky by se měla sbírat spíš snad z jara, když má ještě hodně těch látek v nových výhoncích (asi jako dost dalších bylin)



mylsim ze to neni ani ten draslik ale hlavne kremik (kyselina křemičita 7%)co v ni je...a ze ho tam je spousta Smile ...
jinak ja si delam ruzne tinturky hlavne z olivoveho oleje a nejakebylinky.....ted mam na vlasky:olivovy olej, 15 kapek levanduloveho olejicku a v tom nakrajene kosticky zazvoru....
je to prima na suche konecky ...

mmch kdyby jste nekdo z vas chtel (hk,praha) levanduli v libovolnem mnozstvi (sacek,taska,krabice, pytel Smile tak tak v srpnu mame na zahradce se sezonu a je toho pro regiment (uz se toho nezvladame zbavivovat)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lillypad
161-320
161-320


Založen: 15.2.2008
Příspěvky: 168

PříspěvekZaslal: st březen 12, 2008 10:44 pm    Předmět: Citovat

jeee, bylinky, ty já ráda. Já jsem kdysi sbírala. Super je maliník - působí močopudně, taky je dobrý na trávení a samozřejmě vitamín C, dále
ostružiník - močové cesty, myslím že zastavuje průjem, vitamín C,
černý bez - čistící, super na nachlazení-ten jsem trhala celý. Taky jsem měla meduňku-tu jsem si pěstovala na zahrádce, dále
jitrocel - C, čistí, šípek - C, betakaroten(to si nejsem 100pro jista,
lípa, fenykl
sbírala jsem většinou v době, kdy všechno kvete, mám totiž alergii, na všechno co kvete:-)) takže si to podle toho pamatuju.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lillypad
161-320
161-320


Založen: 15.2.2008
Příspěvky: 168

PříspěvekZaslal: st březen 12, 2008 10:49 pm    Předmět: Citovat

Omlouvám se, že je to tak chaotické, ještě chci dodat, že třeba ten maliník a ostružiník-jsou docela slabé, takže je to lepší s něčím míchat. No a někdo sbírá i mladé smrčkové výhonky( nevím jak to nazvat)prostě takové to nové zelené:-)ten čaj pak nádherně voní, ale já tohle nesbírám, protože to těm stromečkům škodí.
A ještě libeček na zahrádce-močopudný, trávení
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Herminka
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.8.2007
Příspěvky: 3260

PříspěvekZaslal: čt březen 13, 2008 9:56 am    Předmět: Citovat

Sbírám kopřivy na čištění těla Smile Samozřejmě na co nejčistším místě (kopřivy mají schopnost vtahovat škodliviny) a čím mladší, tím lepší (tzn. sbírat tak v dubnu, max. začátek května).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lučnívíla
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 27.3.2007
Příspěvky: 2854

PříspěvekZaslal: čt březen 13, 2008 12:25 pm    Předmět: Citovat

no ja jsem zatim teoretik,ale rozhodla jsem se ,ze letos zahajim svuj bylinkarsky zivot Laughing

ale vecer jsem se docetla zajimavou vec o ktere jsem nevedela: Koprivy (hlavne ty nejlepsi mlade),by se mely horkou vodou pouze sparit a ne povarit,protoze kyselina stavelova se varem meni na stavelany,ktere se usazuji v kloubech a casem zpusobuji artrozu...to same plati i pro spenat Wink

jinak ja mam zatim zkusenost jen z koprivama a podbelem,ktery jsme sbirali pro babicku ,do jejiho bylinkoveho caje..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bonemína
***moderátorka***


Založen: 30.8.2007
Příspěvky: 6526

PříspěvekZaslal: čt březen 13, 2008 1:00 pm    Předmět: Citovat

Meduňka, máta, mateřídouška v poměru 1:1:1 a lžička medu, popíjet vlažný - vedle ibupráků a jiných růžových pilulí je to jediný spolehlivý prostředek na menstruační bolesti co znám. A v porovnání s pilulema i velice chutný.

A spaření kopřiv - přesě tak. Já teda bylinkářka nejsem, jen mám pár poznámek po babičce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lučnívíla
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 27.3.2007
Příspěvky: 2854

PříspěvekZaslal: čt březen 13, 2008 1:06 pm    Předmět: Citovat

Bone tak to mas hotovy poklad Wink vzdyt takove poznamkove sesity babicek jsou mnohdy mnoohem lepsi a honotnejsi nez klasicke knihy Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Herminka
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.8.2007
Příspěvky: 3260

PříspěvekZaslal: čt březen 13, 2008 1:16 pm    Předmět: Citovat

Bonemína napsal:
Meduňka, máta, mateřídouška v poměru 1:1:1 a lžička medu, popíjet vlažný - vedle ibupráků a jiných růžových pilulí je to jediný spolehlivý prostředek na menstruační bolesti co znám. A v porovnání s pilulema i velice chutný.

Díííky, to si zapamatuji (ale raději i zapíšu).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.