Ekologické ne/drasťárny - obecné řeči
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Příroda, ekologie a žití v souladu s přírodou.
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=1aea03031cff7bc5c472e93236b5c763Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
*Tereza
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 30.11.2006
Příspěvky: 719

PříspěvekZaslal: čt březen 13, 2008 11:40 am    Předmět: Ekologické ne/drasťárny - obecné řeči Citovat

Niko, díky za tvoji snahu "přijít tomu na kloub". Taky se často ocitám v té dvojaké roli, o které píšeš Smile
Obecně je fakt, že bio a eko je v dnešní době velmi dobrý byznys, který má skvělou budoucnost, takže toho hodně společností využívá a využívat bude. Jestli zrovna Ecover patří k těmto, to nedovedu posoudit...
Vezměte si jenom těch peněz, které se tady na tomto fóru utratí za "přírodní" kosmetiku. Nejprve nadšení ze salusu, pak vystřízlivění, pak ódy na hauschku, kdoví, co přijde pak. A na tom všem se krásně vydělává - a žp úpí pod tunama přípravků, co "letěly do koše", protože jejich uživatelky se momentálně pobláznily do "přírody".
Takže když tohle všechno vidím, tak jsem spíš skeptická a když chci přírodě opravdu pomoct, tak si prostě koupi odpustím, i když mě spousta věcí láká. Ale to už jsem hodně odběhla... Embarassed
Jenom jsem Ti chtěla poděkovat, no... Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lučnívíla
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 27.3.2007
Příspěvky: 2854

PříspěvekZaslal: čt březen 13, 2008 11:52 am    Předmět: Citovat

Trezko,ale take je tu spousta lidi,co na prirodni kosmetiku a drogerku prechazeji postupne-to znamena,ze nejprve dodelaji nacatou chemii a postupne veci dokupuji v ekologictejsich formach Wink takze ne vzdy neco leti do kose,ale jde o postupny prechod(nerikam,ze u vsech) Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Klarusa
*** šéfredaktorka serveru ***


Založen: 10.11.2006
Příspěvky: 6037

PříspěvekZaslal: čt březen 13, 2008 11:58 am    Předmět: Citovat

lučnívíla napsal:
Trezko,ale take je tu spousta lidi,co na prirodni kosmetiku a drogerku prechazeji postupne-to znamena,ze nejprve dodelaji nacatou chemii a postupne veci dokupuji v ekologictejsich formach Wink takze ne vzdy neco leti do kose,ale jde o postupny prechod(nerikam,ze u vsech) Cool


Jj, přesně tak, napřed jsem doplácala ty staré věci, a pak teprve kupovala nové Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sirael
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 12.2.2008
Příspěvky: 172

PříspěvekZaslal: čt březen 13, 2008 12:06 pm    Předmět: Citovat

Terezo, mně přijde, že to vidíš strašně černě Smile Souhlasím s holkama, myslím, že skutečně jen málokdo staré šampony vyházel do koše. Řekla bych, že to je většinou myšleno spíše obrazně. Neletí do koše, ale jsou využity třeba na ruční praní jako u nás Smile Ve Fructisu peru hedvábí a svetry.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
*Tereza
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 30.11.2006
Příspěvky: 719

PříspěvekZaslal: čt březen 13, 2008 12:18 pm    Předmět: Citovat

Jasně, holky, já taky neříkám, že všechny hned všechno vyhazují. Na druhou stranu mám při pročítání fóra pocit, že toho vyhazování je až příliš. Ale to už se, myslím, řešilo někde jinde...

No ale jednu věc nechápu. Jak si můžete být tak jisté, že ten "nový objev" je opravdu "přírodní"??? Mě třeba zaráží, že i když určitá kosmetika o sobě říká, že je echt přírodní, tak má stejně trvanlivost třeba rok...a je v plastových obalech.. Navíc mám dojem, že "přírodní" je vnímáno tak, že je prospěšnější pro nás jako lidi víc než chemie. Ale že se ty přísady musely někde vypěstovat, vyextrahovat, dovézt...to asi přírodě nedělá moc dobře, ne? Třeba vzácné růžové oleje, atp. byly kdysi luxusem právě proto, že jich je tak málo. Teď je chceme a můžeme mít všechny.... Jak to?

Já se třeba v práci setkávám s tím, že v zemích původu různých těchle vzácných přísad je s tím problém. Buď takový, že jsou drancovány místa výsktu těchto druhů takovým způsobem, že se ta populace nemá šanci obnovit, anebo se místo nich pěstují úplně jiné nepůvodní plodiny. Víte například, že deštné pralesy se ve velké míře kácejí proto, aby se místo nich mohla pěstovat sója jako velmi módní a žádaná potravina v západním světě? (to teda není přír. kosmetika, ale souvisí to s tímto životním stylem) Nedělám si iluze, že s pěstováním přísad pro přírodní kosmetiku to bude jiné... Vždyť objem vyrobené příro. kosmetiky a ecopřípravků je obrovský a v Evropě (západní) snad ani nejsou místa pro pěstování těch rostlin v tak velkém množství. A v Belgii, kde se vyrábí ecover, už vůbec ne.

Tím samozřejmě neobhajuju chemii, ale jenom uvádím širší souvislosti, nad kterýma je asi taky dobré přemýšlet. Nemůžu se zbavit pocitu, že ta módní vlna "návratu k přírodě" a odmítnání chemie je zase další ukázkou toho, že žijeme na úkor méně vyspělých zemí a že chceme něco za nic. A z toho dobrý pocit nemám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Herminka
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.8.2007
Příspěvky: 3260

PříspěvekZaslal: čt březen 13, 2008 12:19 pm    Předmět: Citovat

Niko, taky Ti děkuji, neberu to vůbec zle, právě naopak jsem ráda, že jsi nás nejednu přiměla k hlubšímu zamyšlení. Přiznávám se, že jsem na začátku pohlédla na složení Ecoveru, zdálo se mi OK a nad certifikáty jsem tak moc nepřemýšlela Embarassed Embarassed

Vílko, taky si říkám, že Belgie není úplně šíleně daleko, ale kdyby byla blíž, bylo by to samozřejmě lepší. Letadlem se snad nedopravuje, ideální by samozřejmě byl vlak, ale pochybuji, spíš se bude vozit kamiony.

Terez, s tím "házením do koše" si to myslím jako Vílka, navíc tu snad i dokonce běželo kdysi vlákno na toto téma, kde jsme se shodly, že pokud někdo řekne, že něco letělo do koše, většinou to není myšleno doslovně, ale spíš to člověk přestal používat a "poslal dál" - mamince, kamarádce atd. či použil na podlahu nebo praní.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Klarusa
*** šéfredaktorka serveru ***


Založen: 10.11.2006
Příspěvky: 6037

PříspěvekZaslal: čt březen 13, 2008 12:39 pm    Předmět: Citovat

Tereza napsal:
Jasně, holky, já taky neříkám, že všechny hned všechno vyhazují. Na druhou stranu mám při pročítání fóra pocit, že toho vyhazování je až příliš. Ale to už se, myslím, řešilo někde jinde...

No ale jednu věc nechápu. Jak si můžete být tak jisté, že ten "nový objev" je opravdu "přírodní"???



Tak jsou na ní třeba určité certifikáty + figuruje na různých seznamech ekologických organizací jako přírodní (i když ono je mnohdy dost popletené a ne vždy se třeba shodují, tak potom aby si člověk vybral... Rolling Eyes ) taky omrknu složení, samozřejmě nerozumím všemu, ale aspoň nějaký základní obrázek si podle toho většinou udělám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sirael
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 12.2.2008
Příspěvky: 172

PříspěvekZaslal: čt březen 13, 2008 12:41 pm    Předmět: Citovat

Tereza napsal:
Jasně, holky, já taky neříkám, že všechny hned všechno vyhazují. Na druhou stranu mám při pročítání fóra pocit, že toho vyhazování je až příliš. Ale to už se, myslím, řešilo někde jinde...

No ale jednu věc nechápu. Jak si můžete být tak jisté, že ten "nový objev" je opravdu "přírodní"??? Mě třeba zaráží, že i když určitá kosmetika o sobě říká, že je echt přírodní, tak má stejně trvanlivost třeba rok...a je v plastových obalech.. Navíc mám dojem, že "přírodní" je vnímáno tak, že je prospěšnější pro nás jako lidi víc než chemie. Ale že se ty přísady musely někde vypěstovat, vyextrahovat, dovézt...to asi přírodě nedělá moc dobře, ne? Třeba vzácné růžové oleje, atp. byly kdysi luxusem právě proto, že jich je tak málo. Teď je chceme a můžeme mít všechny.... Jak to?

Já se třeba v práci setkávám s tím, že v zemích původu různých těchle vzácných přísad je s tím problém. Buď takový, že jsou drancovány místa výsktu těchto druhů takovým způsobem, že se ta populace nemá šanci obnovit, anebo se místo nich pěstují úplně jiné nepůvodní plodiny. Víte například, že deštné pralesy se ve velké míře kácejí proto, aby se místo nich mohla pěstovat sója jako velmi módní a žádaná potravina v západním světě? (to teda není přír. kosmetika, ale souvisí to s tímto životním stylem) Nedělám si iluze, že s pěstováním přísad pro přírodní kosmetiku to bude jiné... Vždyť objem vyrobené příro. kosmetiky a ecopřípravků je obrovský a v Evropě (západní) snad ani nejsou místa pro pěstování těch rostlin v tak velkém množství. A v Belgii, kde se vyrábí ecover, už vůbec ne.

Tím samozřejmě neobhajuju chemii, ale jenom uvádím širší souvislosti, nad kterýma je asi taky dobré přemýšlet. Nemůžu se zbavit pocitu, že ta módní vlna "návratu k přírodě" a odmítnání chemie je zase další ukázkou toho, že žijeme na úkor méně vyspělých zemí a že chceme něco za nic. A z toho dobrý pocit nemám.


Terezko, v mnohém s tebou souhlasím a taky mě trápí například plundrování přírody kvůli volnému sběru bylin, drancování domorodců kvůli pěstování různých plodin atd..
Jenže jak se tedy chovat jako spotřebitel, pokud chci používat kosmetiku bez ropných derivátů a pokud možno šetrnou drogérii?
Pořád si myslím, že je pro přírodu šetrnější eko farmaření než konvenční zemědělství. Zemědělství je tak trochu můj obor a vím, jak to v konvenční praxi chodí. A pralesy se kácí ve velké míře např. i pro velkochovy skotu a i jinde není konvenční zemědělská praxe zrovna ideální.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Klarusa
*** šéfredaktorka serveru ***


Založen: 10.11.2006
Příspěvky: 6037

PříspěvekZaslal: čt březen 13, 2008 12:48 pm    Předmět: Citovat

Sirael napsal:


Jenže jak se tedy chovat jako spotřebitel, pokud chci používat kosmetiku bez ropných derivátů a pokud možno šetrnou drogérii?


Jak to tak vypadá, nakonec asi nejlepší je vypěstovat si sám na zahrádce... Laughing Laughing Laughing Anebo odvrhnout veškeré hygienické návyky... Twisted Evil Laughing Laughing Laughing Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sirael
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 12.2.2008
Příspěvky: 172

PříspěvekZaslal: čt březen 13, 2008 12:54 pm    Předmět: Citovat

Klarusa napsal:

Jak to tak vypadá, nakonec asi nejlepší je vypěstovat si sám na zahrádce... Laughing Laughing Laughing Anebo odvrhnout veškeré hygienické návyky... Twisted Evil Laughing Laughing Laughing Laughing


Hehe, jenže kdybych zacházela do detailů, představ si, co by se asi tak stalo, kdyby všichni chtěli zahrádku a třetina národa bydlící v panelácích obsadila venkov a každý kousek volné půdy Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.