Ekologické ne/drasťárny - obecné řeči
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Příroda, ekologie a žití v souladu s přírodou.
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=0dcb77ea3bc7ea1459b49140f9fddbf2Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Sirael
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 12.2.2008
Příspěvky: 172

PříspěvekZaslal: čt březen 13, 2008 1:56 pm    Předmět: Citovat

Herminka napsal:
Kdybychom to vzali do důsledku, opravdu bychom se museli mazat sádlem, mýt čistou vodou a chodit do prádla tlouct k potoku...


To je právě ono.... Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lučnívíla
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 27.3.2007
Příspěvky: 2854

PříspěvekZaslal: čt březen 13, 2008 2:00 pm    Předmět: Citovat

Vyrobky s certifikatem BDIH maji byt zableny v onalech narusujicich co nejmin zivotni prostredi a maji byt dobre odbouratelne,maji to v jednom z bodu ktre musi dodrzovat any certifikat mohly mit.Sama i kdyz se snazim dost osrientovat jsem pred casem v jedne bioprodejne zacla odmitat tasku k nakupu ,s tim ze igelitku nechci(vypadala jako klasicka slaba igelitka),no az pak jsem e dozvedela,ze jde o celuozovou tasku dobre rozkladatelnou a nezatezujici Embarassed

ja se rozhoduju Terezko,co nejvice se snazim informovat a hledat reseni,postupne jsem prisla na to,ze nejlepsi jsou ceske oleje z rostlinnych produktu,ktere jsou pro ceskou pudu bezne.vyrobky z exotickych zdroju shanim hlavne jen ty s fair trade nalepkou,ale bohuzel jsem stale studentka a mnohdy si takove veci nemohu dovolit...ale snazim se
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sirael
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 12.2.2008
Příspěvky: 172

PříspěvekZaslal: čt březen 13, 2008 2:01 pm    Předmět: Citovat

Bonemína napsal:
Tak to bych se zas zatravněných ploch zastala. Jsou hodně důležité pro zachování přírodních biotopů.

A biopaliva bohužel zdaleka nejsou takový zázrak - i při nejlepší vůli se zatím při jejich získávání dostaneme na "galon za galon" - na vyrobení jednoho galonu bionafty je zapotřebí spálit galon nafty při všech těch procesech. Takže se dostáváme na nulu a ekologie si z toho moc nevezme Sad
Jen pro srovnání - ze stejného galonu ropy se dá vytěžit a zpracovat 40 galonů ropné nafty.


Bonemíno, měla jsem spíše na mysli biomasu a ne přímo bionaftu, u té je to diskutabilní, ale již několik obcí přešlo na vytápění pomocí biomasy - spalování slisovaných balíků biomasy a tam je to pak dobré.
Co se týče trvalých travních ploch, uměle vyseté travní společenstvo nemá s přirozenou skladbou často bohužel moc společného, navíc se často jedná o účelové krátkodobé porosty, takže tady je ekologická hodnota diskutabilní. Každopádně přínosem je určitě zadržování vody a ochrana půdy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
*Tereza
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 30.11.2006
Příspěvky: 719

PříspěvekZaslal: čt březen 13, 2008 2:07 pm    Předmět: Citovat

A proč je lepší pálit biomasu než dřevo nebo zemní plyn, příp. topit elektřinou?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
*Tereza
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 30.11.2006
Příspěvky: 719

PříspěvekZaslal: čt březen 13, 2008 2:11 pm    Předmět: Citovat

Sirael napsal:
[
Co se týče trvalých travních ploch, uměle vyseté travní společenstvo nemá s přirozenou skladbou často bohužel moc společného, navíc se často jedná o účelové krátkodobé porosty, takže tady je ekologická hodnota diskutabilní. Každopádně přínosem je určitě zadržování vody a ochrana půdy.


No, ale vždyť ta biomasa se pěstuje právě takhle, ne?

J(á myslela, že Bonemína myslí trvalými travními porosty louky, atd., které nepochybně biotopem rostlin i živočichů jsou... Nebo jsem se už v diskuzi ztratila? Very Happy )
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sirael
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 12.2.2008
Příspěvky: 172

PříspěvekZaslal: čt březen 13, 2008 2:21 pm    Předmět: Citovat

Tereza napsal:
A proč je lepší pálit biomasu než dřevo nebo zemní plyn, příp. topit elektřinou?


Výhoda biomasy je její skvělá obnovitelnost. Dá se jednoduše pěstovat ve velkém množství, s malými náklady. Takže není lepší než třeba dřevo, ale na rozdíl od dřeva velice rychle roste...

Co se týče těch trvalých travních porostů, je velký rozdíl mezi přirozenou loukou, která samozřejmě má z ekologického hlediska velkou hodnotu - přirozená skladba rostlin, velká diverzita, čemuž odpovídá i přirozená skladba druhů hmyzu atd..

A pak je účelově vysetý trvalý travní porost - většinou bývalé pole, které se oseje jetelo-travní směskou, někdy i s přídavkem dalších bylin. Takový porost většinou pak funguje jako pastvina, takže se na něj vysadí trávy a jeteloviny s dobrou výtěžností, vlastně se jedná o extenzivní pěstování píce pro dobytek. Takový porost má hodnotu především při ochraně půdy před erozí, zadržuje vodu, ale ekologická hodnota a stabilita je nízká.
EU se snaží regulovat zemědělství (rozuměj, co nejvíce ho potlačit), takže se vyplácí dotace za zatravnění polí a následné kosení...

Ale tím odbíhám od tématu... Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bonemína
***moderátorka***


Založen: 30.8.2007
Příspěvky: 6526

PříspěvekZaslal: čt březen 13, 2008 3:36 pm    Předmět: Citovat

Téma jsem oddělila od čistidel, můžeme se tu teď vyekologat dle libosti Smile
__________


Výhoda biomasy je taky to, že existuje víc různých takhle rychle rostoucích rostlin a každá zatěžuje půdu jiným způsobem. Můžou se na půdě častěji obměňovat a nevytáhnou z ní jen některé látky ale zatíží ji rovnoměrněji. Jinak jako jeden z nejlepších "biomasných plevelů" funguje konopí a kopřivy, co jsem slyšela.

Ale přijde mi, že teď už směšujeme strašně moc věcí dohromady a určitě nejen já v tom začínám mít těžký biomaglajs Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sirael
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 12.2.2008
Příspěvky: 172

PříspěvekZaslal: čt březen 13, 2008 7:33 pm    Předmět: Citovat

jj, Bone, už v tom začínal být dost maglajz. Bohužel trochu i díky mně, nechala jsem se unést. Tak se omlouvám Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lillypad
161-320
161-320


Založen: 15.2.2008
Příspěvky: 168

PříspěvekZaslal: čt březen 13, 2008 10:29 pm    Předmět: Citovat

U těch biopaliv je problém i sociální, protože plodiny které se kvůli nim pěstují jsou moc velká konkurence plodinám na potravu(zemědělci mají za ně daleko více peněz), takže tím vzrůstá i jejich cena. A chudé státy ten rozdíl samozřejmě poznají. Další problém je to odlesňování, farmáři díky zvýšené poptávce ještě více kácejí pralesy. Jen v Indonésii okolo 1,5mil ha lesa.
Prostě i tady se mi zdá, že je to jeden velký byznys:-(
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Klarusa
*** šéfredaktorka serveru ***


Založen: 10.11.2006
Příspěvky: 6037

PříspěvekZaslal: pá březen 14, 2008 9:20 am    Předmět: Citovat

Bonemína napsal:

Ale přijde mi, že teď už směšujeme strašně moc věcí dohromady a určitě nejen já v tom začínám mít těžký biomaglajs Smile


Já v tom začínám mít ekoguláš... Laughing Laughing Laughing Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.