Politická korektnost
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Současnost a její projevy
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=a61ca2a861522ee931df4f0817ac7e56Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Archimedes
41-80
41-80


Založen: 20.5.2008
Příspěvky: 45

PříspěvekZaslal: so květen 31, 2008 1:43 am    Předmět: Citovat

http://show.idnes.cz/otec-pipi-puncochate-uz-nesmi-byt-cernosskym-kralem-fy7-/literatura.asp?c=A061207_161323_literatura_ob

Politická korektnost je plíživé zvěrstvo páchané na jazyku i myšlení lidí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Káťa
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 27.4.2007
Příspěvky: 2593

PříspěvekZaslal: so květen 31, 2008 3:03 pm    Předmět: Citovat

Archimedes napsal:
http://show.idnes.cz/otec-pipi-puncochate-uz-nesmi-byt-cernosskym-kralem-fy7-/literatura.asp?c=A061207_161323_literatura_ob

Politická korektnost je plíživé zvěrstvo páchané na jazyku i myšlení
lidí.



Jsem zvědavá, kdy přejmenují muzikál Cikáni jdou do nebe na romové jdou do nebe a místo "cikánský baron jsem já" se bude zpívat "romský baron jsem já" Smile Smile
Pipi jsem jako dítě milovala a na slově černoch jsem nikdy neviděla a nevidím nic špatného. Docela mě to mrzí...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Archimedes
41-80
41-80


Založen: 20.5.2008
Příspěvky: 45

PříspěvekZaslal: po červen 09, 2008 2:35 pm    Předmět: Citovat

Docela pěkně napsáno...

http://slechta.blog.idnes.cz/c/38525/Proc-je-dobre-poslat-politickou-korektnost-k-certu.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nika
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 14.10.2006
Příspěvky: 841

PříspěvekZaslal: ne červen 15, 2008 6:23 am    Předmět: Citovat

Káťa napsal:
Archimedes napsal:
http://show.idnes.cz/otec-pipi-puncochate-uz-nesmi-byt-cernosskym-kralem-fy7-/literatura.asp?c=A061207_161323_literatura_ob

Politická korektnost je plíživé zvěrstvo páchané na jazyku i myšlení
lidí.



Jsem zvědavá, kdy přejmenují muzikál Cikáni jdou do nebe na romové jdou do nebe a místo "cikánský baron jsem já" se bude zpívat "romský baron jsem já" Smile Smile
Pipi jsem jako dítě milovala a na slově černoch jsem nikdy neviděla a nevidím nic špatného. Docela mě to mrzí...

Slovo Cikani pokud vim vznikl z pojmenovani manichejské sekty kněžích Athiganoi – Atsiganos. Pojmenovali tak lidé v jižní a východní Evropy skupinky jiných lidí, které kočovaly krajinou a o jejichž původu byla spousta legend a dohadů. (jeden z nejrozšířenějších názorů byl o původu z Egypta, což vedlo k pojmenování Gypsies v AJ, Gitanes ve Francouzštině apod./
Každopádně je to výraz, který přišel zvenku- od ne-romů, pro mě označuje to, jak si je nikam neuměli zařadit.
Slovo Rom naopak pochází přímo z romštiny a znamená člověk/muž, slovo romni znamená žena. Takže je to označení víc jejich vlastní, což mi připadá správnější používat.
Ale celkově znám Romy, kteří o sobě říkají, že jsou Cikáni, i Romy, kteří o sobě říkají Romové nebo Romáci, a taky ty, co říkaj „naši“ a „vaši“…. A v podstatě mi připadá, že zrovna o tohle až tak nejde.
Pokud jakékoliv označení používám s respektem a úctou, je to podle mě OK. Negativní konotace už má slovo Rom taky…
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ally
321-600
321-600


Založen: 6.5.2007
Příspěvky: 435

PříspěvekZaslal: ne červen 15, 2008 9:03 am    Předmět: Citovat

Nika napsal:
Slovo Cikani pokud vim vznikl z pojmenovani manichejské sekty kněžích Athiganoi – Atsiganos. Pojmenovali tak lidé v jižní a východní Evropy skupinky jiných lidí, které kočovaly krajinou a o jejichž původu byla spousta legend a dohadů. (jeden z nejrozšířenějších názorů byl o původu z Egypta, což vedlo k pojmenování Gypsies v AJ, Gitanes ve Francouzštině apod./
Každopádně je to výraz, který přišel zvenku- od ne-romů, pro mě označuje to, jak si je nikam neuměli zařadit.
Slovo Rom naopak pochází přímo z romštiny a znamená člověk/muž, slovo romni znamená žena. Takže je to označení víc jejich vlastní, což mi připadá správnější používat.
Ale celkově znám Romy, kteří o sobě říkají, že jsou Cikáni, i Romy, kteří o sobě říkají Romové nebo Romáci, a taky ty, co říkaj „naši“ a „vaši“…. A v podstatě mi připadá, že zrovna o tohle až tak nejde.
Pokud jakékoliv označení používám s respektem a úctou, je to podle mě OK. Negativní konotace už má slovo Rom taky…


Jj, vidím to podobne ako Nika. Z vlastných skúseností zase viem, že oni sami sa kľudne nazývajú i Cigáni (podľa SK Cigánov - ale "Cikáni" im, tj. českým Rómom znie už viac urážlivo), no človek zvonku, pokiaľ ich nepozná, by mal radšej používať práve označenie Róm. Hoci o tom väčšina našich Rómov asi vôbec netuši, tak o rešpekt voči označeniu Romma (s dvomi M kvôli odlíšeniu od Ríma a Rimanov Very Happy ) poprosila (čo iné jej aj zostávalo) i Medzinárodná rómska únia...Myslím preto, že nejde len o politickú korektnosť, skôr o to, že tým, ktoré označenie človek použije, dáva najavo tak trochu i svoj postoj prípadne rešpekt voči tejto skupine ľudí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Archimedes
41-80
41-80


Založen: 20.5.2008
Příspěvky: 45

PříspěvekZaslal: ne červen 29, 2008 8:16 pm    Předmět: Citovat

Další chuťovka, pro změnu ze Švédska...

http://www.novinky.cz/clanek/143703-svedsky-skolak-nepozval-spoluzaky-na-oslavu-stiznost-resi-parlament.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Aha Admin
ADMIN


Založen: 9.4.2006
Příspěvky: 1798
Bydliště: Zazrcadli

PříspěvekZaslal: ne červen 29, 2008 8:50 pm    Předmět: Citovat

Archimedes napsal:
http://show.idnes.cz/otec-pipi-puncochate-uz-nesmi-byt-cernosskym-kralem-fy7-/literatura.asp?c=A061207_161323_literatura_ob

Politická korektnost je plíživé zvěrstvo páchané na jazyku i myšlení lidí.


Ano, ta zpráva je bizarní a ta cenzura je špatná. Wo tom žádná. A mohl bych vám dat daleko zlejší (ve smyslu: lidem ubližující) příklady z mého působení v USA, kde se to obzvlášť za mé doby kolem konce devadesátek skutečně hustě přehánělo.

Zároveň ale nebuďme stejní extremisté, jako tito cenzoři (politická korektnost jako zvěrstvo?) a netvořme jako oni své závěry primárně na základě domnělých slovních obsahů (neboť co to vlastně je "politická korektnost"? jsou všechna východiska, která máme tendence pod tuto nálepku házet, špatná? je něco špatného na tom být politický? a korektní?)

Snad Bělohradský kdysi poznamenal na ohledně Aristotelovského "člověk je tvor politický", že každý veřejný čin (včetně vyjádření svých pozic, myšlenek) je politický. Proto vyjadřujeme-li se veřejně k libovolnému tématu - i třeba v tomhle vláknu - jsme nutně v určitém smyslu političtí. No a snahu o "korektnost" (správnost? pravdivost?) vnímám jako jeden z motorů lidského úsilí...
_________________
DlouheVlasy.cz!!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Vlkun
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 4.12.2006
Příspěvky: 662

PříspěvekZaslal: ne červen 29, 2008 9:14 pm    Předmět: Citovat

Otázka je, zda už si spojení "politická korektnost" nezískalo určitý vlastní význam, odchylný od pouhého součtu významů slov "politický" a "korektní". Pokud ano (a jeví se mi, že to tak je), pak ji v tomto významu kritizovat lze, a neznamená to, že kritizujeme snahu být "politický" nebo "korektní"...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kafin
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 16.10.2006
Příspěvky: 1044

PříspěvekZaslal: ne červen 29, 2008 11:53 pm    Předmět: Citovat

Archimedes napsal:
Politická korektnost je plíživé zvěrstvo páchané na jazyku i myšlení lidí.
Zajímavě napsáno.Mohl bych se zeptat od koho je tento citát, nebo je to snad vlastní tvorba Wink ?
_________________
My jsme ti lid?????©, p??ed kter??mi n??s na??e matky varovaly Twisted Evil .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
*
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 21.11.2006
Příspěvky: 2752

PříspěvekZaslal: po červen 30, 2008 7:43 am    Předmět: Citovat

Ten článek mi už přijde jako docela přehnaný případ. Ale přece všechno zahnané do extrému se změní, i ty "dobré" věci, extrémní svoboda je anarchie, extrémní láska člověka udusí.
Pořád prostě nevidím nic špatného na tom, chovat se k lidem s úctou a ohleduplně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.