Politická korektnost
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Současnost a její projevy
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=4710c5fa2870f6e2ec74b504481bcf83Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Archimedes
41-80
41-80


Založen: 20.5.2008
Příspěvky: 45

PříspěvekZaslal: po červen 30, 2008 8:59 am    Předmět: Citovat

Kafin napsal:
Archimedes napsal:
Politická korektnost je plíživé zvěrstvo páchané na jazyku i myšlení lidí.
Zajímavě napsáno.Mohl bych se zeptat od koho je tento citát, nebo je to snad vlastní tvorba Wink ?
To mně tak slina na jazyk přinesla, co si už dlouho myslím Wink

Naposledy upravil Archimedes dne po červen 30, 2008 9:25 am, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Archimedes
41-80
41-80


Založen: 20.5.2008
Příspěvky: 45

PříspěvekZaslal: po červen 30, 2008 9:25 am    Předmět: Citovat

Aha napsal:
Zároveň ale nebuďme stejní extremisté, jako tito cenzoři (politická korektnost jako zvěrstvo?) a netvořme jako oni své závěry primárně na základě domnělých slovních obsahů (neboť co to vlastně je "politická korektnost"? jsou všechna východiska, která máme tendence pod tuto nálepku házet, špatná? je něco špatného na tom být politický? a korektní?)
Myslím, že "politická korektnost" už si svůj obsah jako sousloví vybudovala (podobně jako "zelená energie" nebo třeba "šedá ekonomika"). A k velké škodě se z původně dobrého nápadu vyjadřovat se slušně (a pokud možno uctivě) velmi rychle stala zhůvěřilá představa, že když se nějaký problém přejmenuje, tak se tím vyřeší. To pokud možno spojeno s ideou, že všichni si musí být vždy ve všem rovni, i kdyby čert na koze jezdil. Vzhledem k tomu, že pojem "slušnost" už existuje, pojmu "politická korektnost" zbývá jako obsah ta bizardní snaha změnou slovníku a oficiálních pravidel zakrýt, co si lidé skutečně myslí.

To že lidé mohou mít rozdílné názory, které se někomu nemusí líbit, je něco normálního, zdravého a potřebného. Bohužel, pod "politickou korektnost" se schovají i neskutečné lingvisticko-psychologické kotrmelce. Ty jsou podle mě pro společnost dlouhodobě nebezpečnější než spousta věcí, kvůli kterým se demonstruje v ulicích. Tohle kroucení myšlení se totiž maskuje jako dobré úmysly...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Klarusa
*** šéfredaktorka serveru ***


Založen: 10.11.2006
Příspěvky: 6037

PříspěvekZaslal: po červen 30, 2008 9:28 am    Předmět: Citovat

dana napsal:

Pořád prostě nevidím nic špatného na tom, chovat se k lidem s úctou a ohleduplně.


Já si ale myslím, že politická korektnost už to dotáhla někam úplně jinam. Pro mě se úcta a ohleduplnost nerovná politické korektnosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nicole
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.7.2008
Příspěvky: 6825

PříspěvekZaslal: ne červenec 13, 2008 12:09 am    Předmět: Citovat

Myslím, že Američani tuhle disciplínu už dovedli ad absurdum. Před pár týdny jsem tu měla návštavu, velice vzdělaný pár z USA. Byla to zajímavá diskuze. Vysvětlovali mi, že i kdyby byla moje babička černoška a ostatní bílí jako vypraní v Persilu, Američani by mě tvrdošíjně nazývali Afroamerican. A že je to vlastně skrytý rasismus, že se tím vlastně zdůrazňuje, že bych měla "pošpiněnou" krev. Takže ono není všechno takové, jaké se nám to tady za vodou zdá.
Ale pokud jde o posouvání významu slov, mně vadí takové to dávání nových významů starým slovům. Neskutečně mě vytáčí otrockým překladem zprzněné slovo "přítel". Přítel je od slova přátelství, s přítelem se jaksi nespí. Takže já mám hodně přátel, ale jen jednoho partnera.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Káťa
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 27.4.2007
Příspěvky: 2593

PříspěvekZaslal: po červenec 14, 2008 11:43 am    Předmět: Citovat

Ale když se řekne partner, tak pod tím se zase asi většině lidem vybaví něco jako "obchodní partner". Já bych nikdy neřekla o Kamilovi, že je můj "partner",ale spíš ten přítel- to aspoň vyjadřuje že se přátelím, ale ten partner mi zní hrozně obchodně a láska přece není obchod...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tree
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 2.8.2007
Příspěvky: 1737

PříspěvekZaslal: po červenec 14, 2008 11:53 am    Předmět: Citovat

Nika napsal:

Slovo Cikani pokud vim vznikl z pojmenovani manichejské sekty kněžích Athiganoi – Atsiganos. Pojmenovali tak lidé v jižní a východní Evropy skupinky jiných lidí, které kočovaly krajinou a o jejichž původu byla spousta legend a dohadů.

Niko, my sme se ve škole učili, že slovo cikáni pochází ze sanskrtu od slova acinganí = čarodějná šlechta...
Tvojí verzi bych věřila víc, protože to studuješ na vš, ale že by nás na střední učili takovou kravinu? myslíš že mezi našimi verzemi může bejt souvislost?
_________________
http://www.youtube.com/watch?v=SME0ZDWnOrg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vlkun
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 4.12.2006
Příspěvky: 662

PříspěvekZaslal: po červenec 14, 2008 1:06 pm    Předmět: Citovat

Tree napsal:
Nika napsal:

Slovo Cikani pokud vim vznikl z pojmenovani manichejské sekty kněžích Athiganoi – Atsiganos. Pojmenovali tak lidé v jižní a východní Evropy...

Niko, my sme se ve škole učili, že slovo cikáni pochází ze sanskrtu od slova acinganí = čarodějná šlechta...

... ... myslíš že mezi našimi verzemi může bejt souvislost?

Noo... já bych svým amatérským filologickým citem řekl, že může. Ta dvě slova mi připadají podobná, a od záhadné sekty kněží k čarodějné šlechtě také nemusí být v lidových pověstech daleko...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vlkun
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 4.12.2006
Příspěvky: 662

PříspěvekZaslal: po červenec 14, 2008 1:16 pm    Předmět: Citovat

Káťa napsal:
Ale když se řekne partner, tak pod tím se zase asi většině lidem vybaví něco jako "obchodní partner". Já bych nikdy neřekla o Kamilovi, že je můj "partner",ale spíš ten přítel...

Tohle dilema jsem už také párkrát (marně) řešil. Osobně se kloním k tomu, že přítel/-kyně je odvozeno od přátelství, ne od lásky, tj. je to vlastně určitá vyšší forma kamaráda. Jak hezky napsala Nicole, "s přítelem se jaksi nespí." Ovšem partner je opravdu dost oficiální a strohé... Čert ví co s tím...
(Ačkoliv nejspíš nezbývá moc než podvolit se diktátu většiny - když budete mluvit o svém příteli, nejspíš to většina bude chápat ve významu boyfriend.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tree
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 2.8.2007
Příspěvky: 1737

PříspěvekZaslal: po červenec 14, 2008 6:49 pm    Předmět: Citovat

Vlkun napsal:
Tree napsal:
Nika napsal:

Slovo Cikani pokud vim vznikl z pojmenovani manichejské sekty kněžích Athiganoi – Atsiganos. Pojmenovali tak lidé v jižní a východní Evropy...

Niko, my sme se ve škole učili, že slovo cikáni pochází ze sanskrtu od slova acinganí = čarodějná šlechta...

... ... myslíš že mezi našimi verzemi může bejt souvislost?

Noo... já bych svým amatérským filologickým citem řekl, že může. Ta dvě slova mi připadají podobná, a od záhadné sekty kněží k čarodějné šlechtě také nemusí být v lidových pověstech daleko...

teď sem si vzpomněla že sem četla že při bráhmánský revoluci se hodně indů stěhovalo na západ a staroindická kultura tak ovlivnila ty ostatní, včetně jazyků, který maj hodně základy v sanskrtu.. takže tím je to jasnější
_________________
http://www.youtube.com/watch?v=SME0ZDWnOrg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Aha Admin
ADMIN


Založen: 9.4.2006
Příspěvky: 1798
Bydliště: Zazrcadli

PříspěvekZaslal: po červenec 14, 2008 7:04 pm    Předmět: Citovat

Káťa napsal:
Ale když se řekne partner, tak pod tím se zase asi většině lidem vybaví něco jako "obchodní partner". Já bych nikdy neřekla o Kamilovi, že je můj "partner",ale spíš ten přítel- to aspoň vyjadřuje že se přátelím, ale ten partner mi zní hrozně obchodně a láska přece není obchod...


Mam to jako Nicole, slovo Pritelkyne pro oznaceni Sirael uprimne nesnasim. Partnerka, ok. Ale obcas si rikame i Zena a Muz, co na tom, ze papiru njet, skutkova podstata cinu je do znacne miry i tak uz naplnena Wink
_________________
DlouheVlasy.cz!!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.