Žijete radši v současnosti než v historii?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... , 16, 17, 18  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Historie
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=c5a9ff1f678a6386e559b4b03b6ae110Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  

Žijete radši v současnosti, než v historii?
Ano, protože...:
58%
 58%  [ 45 ]
Ne, protože...:
41%
 41%  [ 32 ]
Celkem hlasů : 77

Autor Zpráva
Nicole
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.7.2008
Příspěvky: 6825

PříspěvekZaslal: st říjen 30, 2013 10:02 pm    Předmět: Citovat

Mně nepřijde zajímavý, jako spíš posměšný.
Ale moc ráda bych se jednou v životě dověděla, jak to s nimi skutečně bylo. Snad se zjistí něco víc ještě za mého života.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Morganna
***moderátorka***


Založen: 23.2.2007
Příspěvky: 9303

PříspěvekZaslal: st říjen 30, 2013 10:09 pm    Předmět: Citovat

Mno, je založený na nálezech a dobových písemných pramenech. Video asi jen tak nenajdeme... Smile
_________________
Szła magiczka przez porębę, pogryzły ją żmije. Wszystkie gady wyzdychały i magiczka żyje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ilona
***moderátorka***


Založen: 13.10.2006
Příspěvky: 7425

PříspěvekZaslal: st říjen 30, 2013 10:22 pm    Předmět: Citovat

Morganna napsal:
Poměrně zajímavý článek o Keltech Smile .

http://pohanskykruh.wordpress.com/2012/06/20/otazka-druidu/


Mám pocit, že s Kelty je to ode zdi ke zdi - bud se o nich píše jako o úžasných,pohodových a moudrých lidech, nebo jako o bezohledných zabijácích .
Věřím tomu, že v nich bylo od každého kousek Very Happy

Nedaleko od nás je keltské opidium, které udajně bylo významným obchodním a výrobním centrem . Moc se mi nechce věřit,, že se tam dělo to, co popisují Římané ...ale kdoví ...
Taky by mě docela zajímalo,jak je to s Býčí skálou - četla jsem o tomto místě bezva knihu od historičky Anny Bauerové - a ono se vlastně neví, co se na Býčí skále odehrálo, těch teorií je víc.
A asi se to už nikdy nezjistí přesně, protože část Býčí skály byla za 2.sv.války byla zničena - vybetonována a upravena na podzemní továrnu.

Některé teorie z knihy jsou zde:

Wankel svoje nálezy interpretoval jako pohřeb náčelníka na voze, spojený s obětováním koňů, žen a služebníků.

Postupně se však objevily i další teorie:

• Byla zde pobita skupina obchodníků z jihu – ale proč vrahové ponechali v jeskyni zlato a ostatní předměty?

• Byli zde přepadeni a pobiti kováři, kteří zbohatli při výrobě cenných železných předmětů – ale pak proč tolik ženských koster a opět ponechání kořisti v jeskyni?

• Došlo ke zřícení jeskynního stropu – ale jak pak vysvětlit sečné rány na kostrách?

• Došlo k výbuchu moučného prachu nebo nahromaděného plynu – ve vlhkém prostředí jeskyně značně nepravděpodobné.

• Lidé vhazovali obětiny jeskynním oknem, ty se postupně hromadily – nevysvětluje ani kovárnu,která ve skále byla , ani rozházené kosterní pozůstatky.

• Bylo zde obětiště, kam lidé přinášeli předměty z dalekého okolí. Při obřadech byla obětována zvířata i lidé. Nalezená kovárna pak byla součástí kultu. Pravděpodobně zatím nejlepší vysvětlení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sroub
8-20
8-20


Založen: 11.2.2013
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: st říjen 30, 2013 10:32 pm    Předmět: Citovat

Mě ten článek přijde poměrně vyvážený, Že byli keltové lovci lebek, že dělali lidský oběti i že druidi v bílém rouchu zlatým srpem opravdu jmelí nesekali, to je myslím historicky dobře doloženo.
No a co se týká moderních rádobykeltských objímačů stromů, řečeno slovy jednoho našeho znalce laténsé kultury, tehdejší kelt když obejmul strom, tak nejspíš zrovna počítal kolik jich ještě bude potřeba do milíře....
Ale něco z keltů v nás asi opravdu bude, podobně jako keltové se rádi hádáme, pereme, pijeme, vyprávíme si hrdinský historky.... Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ilona
***moderátorka***


Založen: 13.10.2006
Příspěvky: 7425

PříspěvekZaslal: st říjen 30, 2013 10:55 pm    Předmět: Citovat

sroub napsal:

No a co se týká moderních rádobykeltských objímačů stromů, řečeno slovy jednoho našeho znalce laténsé kultury, tehdejší kelt když obejmul strom, tak nejspíš zrovna počítal kolik jich ještě bude potřeba do milíře....


...se budu s tou Bauerovou opakovat - ale ta kniha, kterou jsem četla, byla vydaná v osmdesátých letech - tehdy se objímání stromů u nás ještě vůbec nenosilo a už vůbec se nějak nepropagovalo, tak jako třeba dnes . A Bauerová ve svých knihách také píše, že Keltové považovali stromy za živé bytosti s duší a některé stromy byly pro Kelty posvátné - viz jejich dubové háje. Takže někteří je možná počítali na milíře a někteří v nich viděli obydlí lesních duchů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sroub
8-20
8-20


Založen: 11.2.2013
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: st říjen 30, 2013 10:59 pm    Předmět: Citovat

ilona napsal:

Nedaleko od nás je keltské opidium, které udajně bylo významným obchodním a výrobním centrem .

Bydlíš za Prahou, nebo před Berounem? Smile

ilona napsal:
Taky by mě docela zajímalo,jak je to s Býčí skálou....
....a ono se vlastně neví, co se na Býčí skále odehrálo, těch teorií je víc.
A asi se to už nikdy nezjistí přesně, protože část Býčí skály byla za 2.sv.války byla zničena - vybetonována a upravena na podzemní továrnu.

I přezto že byl hlavní dóm jeskyně prakticky zničen, stejně se v chodbách, i na povrchu nacházejí další a další artefakty, svědčící o tom, že Býčí skála sloužila jako refugium pro široké okolí značnou dobu. Pokud je mi známo, našly se tam jak třeba skýtské trojboké hroty šípů, tak i např. úlomky keramiky typu Terra sigilata...
Jinak, kovárna v Býčí skále je starší než ten pohřeb, některé oběti (předměty, ne lidi) se tam vhazovaly jeskyním oknem, archeologové a jeskyňáři to zkoušeli, jedna z teorií dokonce mluví o tom, že celý ten pohřeb byl v domě, uvnitř postavenym, kterej byl zapálenej coby pohřební hranice, ale dík nedostatku kyslíku to jenom rozpálilo strop kterej následně spadnul....
Teorií je sousta, ale dokud nevynalezneme stroj času a nepodiváme se tam, tak se můžem dohadovat do alelujá Very Happy Very Happy Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ilona
***moderátorka***


Založen: 13.10.2006
Příspěvky: 7425

PříspěvekZaslal: st říjen 30, 2013 11:05 pm    Předmět: Citovat

sroub - no právě proto - jsou to většinou domněnky, než doložená skutečnost .. což je škoda.

Nejsem od Prahy - myslím tohle opidium:

http://www.archeolog.cz/lokalita/ol-hradisko-01/39


Hmm - keltský jantarový šperk by mě rozhodně potěšil Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bonemína
***moderátorka***


Založen: 30.8.2007
Příspěvky: 6526

PříspěvekZaslal: st říjen 30, 2013 11:09 pm    Předmět: Citovat

ilona napsal:
sroub - no právě proto - jsou to většinou domněnky, než doložená skutečnost .. což je škoda.

Nejsem od Prahy - myslím tohle opidium:

http://www.archeolog.cz/lokalita/ol-hradisko-01/39


Hmm - keltský jantarový šperk by mě rozhodně potěšil Laughing


(ot: jéé, já tam byla kdysi na táboře! A bylo tam hezky, i bobříka mlčení jsem získala Smile )
_________________
A co hadi, krtek a vypelichany sokol?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sroub
8-20
8-20


Založen: 11.2.2013
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: st říjen 30, 2013 11:14 pm    Předmět: Citovat

ilona napsal:
...se budu s tou Bauerovou opakovat - ale ta kniha, kterou jsem četla, byla vydaná v osmdesátých letech - tehdy se objímání stromů u nás ještě vůbec nenosilo a už vůbec se nějak nepropagovalo, tak jako třeba dnes . A Bauerová ve svých knihách také píše, že Keltové považovali stromy za živé bytosti s duší a některé stromy byly pro Kelty posvátné - viz jejich dubové háje. Takže někteří je možná počítali na milíře a někteří v nich viděli obydlí lesních duchů.

Tehdy se nosily "keltský" uzly a podobný věci. Jestli ti něco řiká Moravská sahara, kousek od Bzence, to je území kde je regulérní poušť, je to taky území s poměrně velkym výskytem nálezů laténské civilizace. A pomocí pylové analýzy se povedlo zjistit, že ještě ve starším laténu byla oblast zalesněná dubohabrovým lesem. Jenže nedaleko se nacházely i ložiska železné rudy, a keltové si se železem dobře rozuměli. Taže rozlehlá plocha tehdy budoucí moravské sahary byla brutálně odlesněna, dřevo putovalo do milířů, a dřevěné uhlí pak rovnou do železážských pecí. A země najednou zbavená stromů prostě vyschla a odvál jí vítr....
Tolik k úctě keltů k dubovým hájům Laughing

Keltové byli nejrozvinutější pravěká civilizace na našem území, a jejich průmysl jel na plný obrátky. Keltská Praha-Bubeneč by se dala po čuchu splést s dnešní Ostravou, nebo Kladnem když ještě jela Poldovka.
Obraz tichých introvertů, medditujících v objetí stromů, vytvořili až ezoterici v anglii cca v 18.století, ale s historií to moc společnýho nemá....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ilona
***moderátorka***


Založen: 13.10.2006
Příspěvky: 7425

PříspěvekZaslal: st říjen 30, 2013 11:15 pm    Předmět: Citovat

Bonemína napsal:
ilona napsal:
sroub - no právě proto - jsou to většinou domněnky, než doložená skutečnost .. což je škoda.

Nejsem od Prahy - myslím tohle opidium:

http://www.archeolog.cz/lokalita/ol-hradisko-01/39


Hmm - keltský jantarový šperk by mě rozhodně potěšil Laughing


(ot: jéé, já tam byla kdysi na táboře! A bylo tam hezky, i bobříka mlčení jsem získala Smile )


...a jantárek jsi žádný nenašla? Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... , 16, 17, 18  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.