Týrání zvířat
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Příroda, ekologie a žití v souladu s přírodou.
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=4621d9556af81364acc05e06fd55587dZobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Succuba
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 15.9.2008
Příspěvky: 675

PříspěvekZaslal: út duben 13, 2010 2:47 pm    Předmět: Citovat

Klarusa napsal:
Meadow napsal:
Ty brďo, mezi křesťany se pohybuju dost, ale tohle mě překvapilo, troufnu si říct, že neznám žádného křesťana, co by tvrdil, že zvíře je věc. Zvíře je přece taky stvoření Boží, stačí přečíst si z Bible stvoření světa. Shocked


Meadow asi neznáš ty správné křesťany Laughing

Ne, teď vážně: možná se pohybuješ spíš mezi evangelíky, ale mezi katolíky to opravdu není až taková vzácnost. Zvířata podle nich nemají duši.


Souhlasím s Meadow a ne tak úplně s Klarusou.

Mezi křesťany se jistě najdou takoví, kteří berou zvíře jako věc, a stejně tak takoví, který berou ženu jako podřadné stvoření, které si zaslouží hrubé zacházení proto, že je příčinou prvotního hříchu. Jenže jedno ani druhé se nezakládá na fundovaném teologickém základě.

Příčinou špatného chápánímůže být i vnímání českého překladu Bible, kde je v Genezi uvedeno, že člověk má panovat nad zvířaty. Je tím ovšem myšleno panovat ve smyslu starat se, pečovat, nikoli ve smyslu vykořisťovat a zneužívat, neomezeně vládnout. Stejně jako vladař měl panovat nad svým lidem, tudíž starat se o naplňování jeho potřeb. Význam tohoto slova vnímáme už značně posunutě. Nepamatuji si už, jak je hebrejské slovo, které je v originále, ale to právě má význam (nebo přinejmenším mělo v době sepsání Bible) strat se, pečovat. Možná bych to ještě našla někde v poznámkách z přednášek. Stejně jeko je Bůh dobrým pánem, hospodářem (Hospodin) lidí, mají lidé být dobrými hospodáři zvířat.
A s duší je to dost roblematické, výklady jsou různé. Dost rozšířený je názor, že zvířata duši mají, ale ne natolik dokonalou, aby byla schopna věčného života.
_________________
Amor tollit timorem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ilona
***moderátorka***


Založen: 13.10.2006
Příspěvky: 7425

PříspěvekZaslal: út duben 13, 2010 3:30 pm    Předmět: Citovat

Myslela sem si, že tenhle názor, že zvířata nemají duši, uznávají hlavně starší lidé - moje babička i manželova maminka patří mezi hodně věřící - a podle toho se ke zvířatům chovají - prostě užitečná věc , když zvíře umřelo - adijos, nic se neděje, někam ho zakopem , žádné smutnění , pořídíme nové ( jít se zvířetem na veterinu ? Zbytečné vyhazování peněz !!! ).
Ale nedávno jsem mluvila se známou, která ještě není až tak stará , je megavěřící, došla řec na zvířata - (má psa) - a ona se dost čílila nad nějakým článkem z časáku , kde se psalo právě o psí duši...jak prý mohou být lidé tak hloupí a věřit tomu, že zvíře má duši? A že je to urážka Boha ,něco takového tvrdit a že už lidi neví co si vymyslet, aby se tisku zvedl náklad ..no raděj jsem převedla řeč na jiné téma .. Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Klarusa
*** šéfredaktorka serveru ***


Založen: 10.11.2006
Příspěvky: 6037

PříspěvekZaslal: út duben 13, 2010 3:47 pm    Předmět: Citovat

Succuba napsal:


Souhlasím s Meadow a ne tak úplně s Klarusou.

Mezi křesťany se jistě najdou takoví, kteří berou zvíře jako věc, a stejně tak takoví, který berou ženu jako podřadné stvoření, které si zaslouží hrubé zacházení proto, že je příčinou prvotního hříchu. Jenže jedno ani druhé se nezakládá na fundovaném teologickém základě.

Příčinou špatného chápánímůže být i vnímání českého překladu Bible, kde je v Genezi uvedeno, že člověk má panovat nad zvířaty. Je tím ovšem myšleno panovat ve smyslu starat se, pečovat, nikoli ve smyslu vykořisťovat a zneužívat, neomezeně vládnout. Stejně jako vladař měl panovat nad svým lidem, tudíž starat se o naplňování jeho potřeb. Význam tohoto slova vnímáme už značně posunutě. Nepamatuji si už, jak je hebrejské slovo, které je v originále, ale to právě má význam (nebo přinejmenším mělo v době sepsání Bible) strat se, pečovat. Možná bych to ještě našla někde v poznámkách z přednášek. Stejně jeko je Bůh dobrým pánem, hospodářem (Hospodin) lidí, mají lidé být dobrými hospodáři zvířat.
A s duší je to dost roblematické, výklady jsou různé. Dost rozšířený je názor, že zvířata duši mají, ale ne natolik dokonalou, aby byla schopna věčného života.



Já jsem ale neřekla, že to tak berou VŠICHNI, ale že ten názor není až taková vzácnost. Před lety se k otázce, zda mají zvířata duši, vyjadřoval v nějakém pořadu i poměrně známý člověk reprezentující katolickou církev (omlouvám se, ale vypadlo mi, kdo přesně to byl).
Nehodnotila jsem ani, zda to je, či není fundovaný teologický výklad Wink Nevyjadřuju se tím vůbec k tomu, zda to je nebo správně podle Bible. Prostě jen tvrdím, že je to jenom názor, se kterým jsem v tomto prostředí setkala opakovaně, nic víc, nic míň. Wink


Naposledy upravil Klarusa dne út duben 13, 2010 4:12 pm, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zarghul
81-160
81-160


Založen: 15.2.2010
Příspěvky: 99

PříspěvekZaslal: út duben 13, 2010 3:57 pm    Předmět: Citovat

Par slov uvodem: Mam psa-krizenec labradora a hovawarta-je pekne staveny, inteligenti, zrzavobili, stary 2roky, ma trochu videt posledni 2 zebra(podle veterinare je to normalni), jako stene dostaval o dost vetsi davky nez mel, ale nepribral, kdyz prestal rust tak jsem zacal snizovat davky krmeni na beznou uroven, po mesici zacal napadne hubnout a tak sem se vratil k puvodni vice nez dvojnasobne davce(+neco z kuchene-kosti, neco na zahrati atd). Doufam ze nicim nestrada, i kdyz je celej rok venku(pripadne v chodbe kdyz je opravdu zima), jedina chyba je, ze ma od obojku "ostrihane" chlupy na krku...
Pes ma mit mentalitu asi 2,5leteho ditete(neumi mluvit, ale je sobestacnejsi, zalezi na rase), trakze by se s nim melo tak zachazet, z vlastni zkusenosti vim, ze pes vi, ze udelal neco spatne a kdyz se objevi jeho "vychovatel" zacne se krcit (muj strci hlavu pod boudu Laughing ) a takovymu zvireti, podle me, nejde ublizit, uvedomuje si, ze udelal neco spatneho a, ze se na nej clovek zlobi. To je pro me ukazatel, ze pes ma "dusi" a pocity stejne jako clovek to znamena, ze nemuze byt vec...
Jinak v bilbi je plno veci, treba i nezabijes Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pomněnka
161-320
161-320


Založen: 8.5.2008
Příspěvky: 176

PříspěvekZaslal: út duben 13, 2010 4:25 pm    Předmět: Citovat

Zarghul napsal:

Pes ma mit mentalitu asi 2,5leteho ditete(neumi mluvit, ale je sobestacnejsi, zalezi na rase), trakze by se s nim melo tak zachazet, z vlastni zkusenosti vim, ze pes vi, ze udelal neco spatne a kdyz se objevi jeho "vychovatel" zacne se krcit (muj strci hlavu pod boudu Laughing ) a takovymu zvireti, podle me, nejde ublizit, uvedomuje si, ze udelal neco spatneho a, ze se na nej clovek zlobi. To je pro me ukazatel, ze pes ma "dusi" a pocity stejne jako clovek to znamena, ze nemuze byt vec...
Jinak v bilbi je plno veci, treba i nezabijes Twisted Evil


Jojo, 2,5 leté dítě taky duši jistě má Very Happy
Jinak ta nešťastná myšlenka, že zvíře je míň než člověk, se podle mě v křesťanství ujala také proto, že křesťani věří na stvoření světa. Ti, co uznávají evoluci, snad nemohou bez zaváhání říct, že zvíře je míň, nebo že nemá duši. Tedy alespoň ti, co nejsou příliš spoutaní tradicí a jsou schopni samostatně o tom přemýšlet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
*MrE
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 22.4.2008
Příspěvky: 1098

PříspěvekZaslal: út duben 13, 2010 4:57 pm    Předmět: Citovat

If someone is cruel to an animal, or human being, why talk about religion?Does it say in the Bible, Torah, Qur'an, or any other religious book that people should be cruel? Smile

Regarding the topic of souls, whether you believe an animal has a soul, or whether you believe people have souls, there is too much cruelty to both.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tonda
161-320
161-320


Založen: 14.8.2006
Příspěvky: 289

PříspěvekZaslal: út duben 13, 2010 5:16 pm    Předmět: Citovat

Co říkáte tomu tzv. venčení psa po Černošicku?
V Černošicích venčí psa, tak že páníček sedí v autě a jede a pes kluše...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Malonek
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 20.5.2009
Příspěvky: 1461

PříspěvekZaslal: út duben 13, 2010 5:44 pm    Předmět: Citovat

MrE napsal:
If someone is cruel to an animal, or human being, why talk about religion?Does it say in the Bible, Torah, Qur'an, or any other religious book that people should be cruel? Smile

Přesně tak. Já osobně znám věřící (nejednoho), kteří zvířata neskrytě milují a znám nejen věřící, kteří je považují za něco zbytečného, otravného, překážejícího a to, že má duši by je ani nenapadlo. Když nějaký věřící nevěří, že zvíře má duši, nevěřil by tomu ani, kdyby věřící nebyl (pokud teda nemluvíme o extrémně přehnané víře). Je to o osobnosti a prioritách...
Bohužel v mé rodině jsou zvířátka podle všech právě ta zbytečnost Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Káťa
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 27.4.2007
Příspěvky: 2593

PříspěvekZaslal: út duben 13, 2010 8:53 pm    Předmět: Citovat

Pomněnka: ale jsou i křesťani, co věří na evoluci Smile nebo spíš jí dávají do kontextu se stvořením světa.
Já si pamatuju, jak nám přednášel náš profesor na psychopatologii vzorce chování, které máme společné s primáty( protože že jsme se z nich vyvinuli). Mj. katolický teolog a kněz Laughing

Mezi křesťany jsem se setkala s nepochopením stran nejedení masa. Vesměs to nechápali- vždyť zvířata nám byla dána k užitku. Takže se o ně dobře postaráme a pak je sníme.
Že je zvíře věc sice přímo nikdo neřekl, výše popsaný postoj o tom ale vypovídá..... Rolling Eyes

Taky jsem se nikdy nesetkala s kovaným křesťanem, který byl byl zároveň vášnivým milovníkem zvířat. Vetšinou k nim mají vztah takový užitkový. Protože asi nikdo, kdo má dlouhodobě doma zvíře a miluje ho, by nemohl říct, že nemyslí a nemá duši.
_________________
Zdrav?????????­ m?????????©ho d?????????­t???te je nejd??le??it???j???????????­
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Křivozub
161-320
161-320


Založen: 30.1.2010
Příspěvky: 182

PříspěvekZaslal: čt duben 15, 2010 9:33 pm    Předmět: Citovat

Nicole napsal:
Co si pamatuji, tak byli křesťané vždy přesvědčení, že zvíře nemá duši. Například je toto důvod, proč se v angličtině o zvířeti mluví jako o "tom". Takže "to" pes, "to" kočka atd. Když mluvím o psovi jako o "něm" a kočce jako o "ní", je to v angličtině gramaticky nesprávně.

Ale pokud jde o to týrání, někdo považuje košík a vodítko za týrání. Zároveň by ale ječel, kdyby můj pes lítal na volno poblíž jeho dítěte. Takže záleží na smýšlení konkrétní osoby.
Vlastně by se taky dalo říct, že týrání zvířat je, že je nutíme žít s námi a podle našeho.

Toto něje pravy důvod! V angličtině se toto začalo objevovať kolem 11. stoleti, kdy angličtina začała ztraceť mnoho původnich germanskych znaků. Z tohoto pak vyšło, že angličtina ma jenom jeděn gramatycky rod.
Němčina ma DER Hund (TEN pes). Taktěž jako v němčině by to měło byť i v ostatnich germanskych jazycich s alternativami den hund, en hundur atd. Mimochodem, pro informaci:v angličtině můžetě řicť:This dog is mine. (S)HE is very happy with me.
Pokud toho psa bere ten dotyčny mluvči jako mazlička, kłidně může řicť ten pes. Jinak se řika to pes, to kočka, to papoušek, atd.

Jinak, Nicole, podle tve logyky by mělo byť i v češtině, slovenštině a dalšich słovanskych jazycich to pes, to kočka atd.

Něechci, aby toto někdo brał jako uraženi, je to jen ýtka jedne zasadni dezinformace. Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.