Zpěv
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, ... 12, 13, 14  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Hudba a tanec
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=218eed9523b2e55bd626c911a7497801Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Daniela
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 11.11.2006
Příspěvky: 2201

PříspěvekZaslal: pá květen 02, 2008 1:25 pm    Předmět: Citovat

piskotek napsal:
Mně se hrozně líbí operní zpěv, takže bych se chtěla naučit tu techniku.. i když teda kamarádka, která do zpěvu chodí mě zchladila, že na to má jen málokdo, protože je to hrozně náročné a těžké a zvládá to jen málokdo.. Jinak se mi líbí i klasický zpěv nebo třeba šansony Very Happy
Už mám i vytipované, kam bych chtěla jít a jenom doufám, že mě nevyhodí.. Laughing

Jinak jsem se ještě chtěla zeptat, jestli je opravdu nutné znát noty? Moje teta, která zpívala s kapelou, mi řela, že noty neumí a přece to dává, ale někdo zase říká, že je to nutné.. já totiž noty neumím.. Embarassed


Náročné a těžké...to je otázka. Myslím, že u jakéhokoliv druhu zpěvu je hlavní uvolněnost hlasu, řekla bych, že určitý princip je univerzální, a když to člověk dobře chytí, tak by pak měl být schopný zazpívat cokoliv. Někdo, kdo je od začátku uvolněný a spontánní může mít to štěstí, že se do toho dostane dost rychle. Obrovsky záleží na výběru dobrého učitele.

Pak jsou samozřejmě důležité určité dispozice - na operu samozřejmě potřebuješ spíš "větší" hlas, ale i z poměrně subtilního hlasu se dá vypěstovat pěkný plný hlas, se kterým to sice neuzpíváš na divadle, ale dá se bez problémů dělat komornejší repertoár, třeba právě stará hudba. Tam je takový hlas někdy naopak výhodou (některé pokusy těžkotonážních operních pěvců o starou hudbu jsou opravdu smutné).

Problém je, že dodedávna například na konzervatoři nebo Akademii (mluvím o Praze, jinde sitaci neznám) "menší" hlasy prostě nebrali, protože tam ze všech dělali velké operní hvězdy a skoro ignorovali hudbu starší než dejme tomu Mozart. Teď je to o truchu lepší, ale ne o moc - dobrých pedagogů je tam mizivé množství. O HAMU se dokonce posměšně říká že tam na začátku studia přijde slavík a na konci vyleze vrabec, což jsem bohužel u jedné kamarádky zažila.

Noty...ke klasice je opravdu potřebuješ, v ostatních oborech to asi jde i bez nich, ale doporučuji se je naučit, není to zase takový problém a když jsi schopná vzít noty a zazpívat z nich, máš předem hotovou půlku práce.
Bez ohledu na noty ale potřebuješ dobré uši a muzikálnost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kathory
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 23.9.2007
Příspěvky: 2753

PříspěvekZaslal: pá květen 02, 2008 1:43 pm    Předmět: Citovat

Vy jste tak šikovní všichni a umělecky nasazení Shocked To fakt zírám. Jediný zpěv, který provozuju je technika "growling" ve sprše Laughing Ale kdyby existovaly nějaké kurzy growlingu, tak se určitě přihlásím, na koncertech by se mi to hodilo. Je mi dost blbé zpívat čistým vokálem texty, když zpěváci pějí growlem Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Herminka
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.8.2007
Příspěvky: 3260

PříspěvekZaslal: pá květen 02, 2008 4:34 pm    Předmět: Citovat

piskotek napsal:
Jinak jsem se ještě chtěla zeptat, jestli je opravdu nutné znát noty? Moje teta, která zpívala s kapelou, mi řela, že noty neumí a přece to dává, ale někdo zase říká, že je to nutné.. já totiž noty neumím.. Embarassed

Nikdy není pozdě naučit se noty Wink a není to nijak těžké. Nemyslím si, že je nutné je znát, ale pro lepší orientaci a rychlejší učení je to určitě lepší. Nehledě k tomu, že je dobré umět zpívat z listu (tzn. že Ti dají noty, které jsi nikdy neviděla, a zpívej Smile).
Jinak já jsem za svůj život zpívala v několika sborech, teď ovšem v žádném, protože se žádný, který by mi kvalitou vedení repertoárem vyhoval, v mém okolí nevyskytuje Crying or Very sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
piskotek
81-160
81-160


Založen: 26.12.2006
Příspěvky: 125

PříspěvekZaslal: pá květen 02, 2008 6:39 pm    Předmět: Citovat

Tree napsal:


jinak já sem se taky učila operní techniku, 7let. hrozně mi to pomáhá. mám pocit že to je jediná technika se kterou se hlasivky tak rychle neopotřebujou. ikdyž nebudeš zpívat operu, klasickou techniku je dobrý se naučit i tak Smile


A kde ses to učila?? Normálně ve zpěvu nebo to bylo něco spešl? Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
piskotek
81-160
81-160


Založen: 26.12.2006
Příspěvky: 125

PříspěvekZaslal: pá květen 02, 2008 6:43 pm    Předmět: Citovat

Herminka napsal:

Nikdy není pozdě naučit se noty Wink a není to nijak těžké. Nemyslím si, že je nutné je znát, ale pro lepší orientaci a rychlejší učení je to určitě lepší. Nehledě k tomu, že je dobré umět zpívat z listu (tzn. že Ti dají noty, které jsi nikdy neviděla, a zpívej Smile).
Jinak já jsem za svůj život zpívala v několika sborech, teď ovšem v žádném, protože se žádný, který by mi kvalitou vedení repertoárem vyhoval, v mém okolí nevyskytuje Crying or Very sad


To je to - já umím možná vyjmenovat řadu a tím moje znalost končí.. Smile určitě se někoho na to zeptám, kdo mi s tím pomůže popř. naučí, protože si uvědomuju, že je to nevýhoda, když musím čekat na doprovod a nedokážu to zazpívat jenom z not.. Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tree
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 2.8.2007
Příspěvky: 1737

PříspěvekZaslal: so květen 03, 2008 1:07 pm    Předmět: Citovat

piskotek napsal:
Tree napsal:


jinak já sem se taky učila operní techniku, 7let. hrozně mi to pomáhá. mám pocit že to je jediná technika se kterou se hlasivky tak rychle neopotřebujou. ikdyž nebudeš zpívat operu, klasickou techniku je dobrý se naučit i tak Smile


A kde ses to učila?? Normálně ve zpěvu nebo to bylo něco spešl? Smile

chodila sem do ZUŠ k učitelce, která zpívala operu..teda za mlada, pak už nemohla protože měla děti a tak šla učit. ale chce to víc než sedm let. bohužel ta učitelka minulej rok umřela, a k nikomu jinýmu už bych nechodila. někdy v budoucnu bych ale chtěla vysondovat někde nějakou dobrou učitelkou, soukromou třeba, ráda bych si znova zazpívala klasiku. klasika je nejpoctivější ze všech; blues se dá zpívat ikdyž je člověk nastydlej, chraptí apod., ale na klasiku musí bejt člověk absolutně v poho, aby to znělo jak má. je mi líto že pani šímová tady neni. a nejen kvůli zpěvu, byla skvělá i jako člověk. a už kvůli tomu se mi nechce k nikomu novýmu chodit na hodiny..
_________________
http://www.youtube.com/watch?v=SME0ZDWnOrg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
speedy.gonzales391
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 7.2.2008
Příspěvky: 1290

PříspěvekZaslal: so květen 03, 2008 1:18 pm    Předmět: Citovat

Kathory napsal:
Vy jste tak šikovní všichni a umělecky nasazení Shocked To fakt zírám. Jediný zpěv, který provozuju je technika "growling" ve sprše Laughing Ale kdyby existovaly nějaké kurzy growlingu, tak se určitě přihlásím, na koncertech by se mi to hodilo. Je mi dost blbé zpívat čistým vokálem texty, když zpěváci pějí growlem Laughing


a můžeš pak v poho mluvit? Já když jsem sám doma a stejným stylem zkouším nějaký blbinky, tak potom nemůžu skoro mluvit Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tree
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 2.8.2007
Příspěvky: 1737

PříspěvekZaslal: so květen 03, 2008 1:23 pm    Předmět: Citovat

Daniela napsal:

Náročné a těžké...to je otázka. Myslím, že u jakéhokoliv druhu zpěvu je hlavní uvolněnost hlasu, řekla bych, že určitý princip je univerzální, a když to člověk dobře chytí, tak by pak měl být schopný zazpívat cokoliv. Někdo, kdo je od začátku uvolněný a spontánní může mít to štěstí, že se do toho dostane dost rychle. Obrovsky záleží na výběru dobrého učitele.

Pak jsou samozřejmě důležité určité dispozice - na operu samozřejmě potřebuješ spíš "větší" hlas, ale i z poměrně subtilního hlasu se dá vypěstovat pěkný plný hlas, se kterým to sice neuzpíváš na divadle, ale dá se bez problémů dělat komornejší repertoár, třeba právě stará hudba. Tam je takový hlas někdy naopak výhodou (některé pokusy těžkotonážních operních pěvců o starou hudbu jsou opravdu smutné).

Problém je, že dodedávna například na konzervatoři nebo Akademii (mluvím o Praze, jinde sitaci neznám) "menší" hlasy prostě nebrali, protože tam ze všech dělali velké operní hvězdy a skoro ignorovali hudbu starší než dejme tomu Mozart. Teď je to o truchu lepší, ale ne o moc - dobrých pedagogů je tam mizivé množství. O HAMU se dokonce posměšně říká že tam na začátku studia přijde slavík a na konci vyleze vrabec, což jsem bohužel u jedné kamarádky zažila.

Noty...ke klasice je opravdu potřebuješ, v ostatních oborech to asi jde i bez nich, ale doporučuji se je naučit, není to zase takový problém a když jsi schopná vzít noty a zazpívat z nich, máš předem hotovou půlku práce.
Bez ohledu na noty ale potřebuješ dobré uši a muzikálnost.

to je všechno pravda. a jaks psala o tom že "začátku studia přijde slavík a na konci vyleze vrabec" znám taky svoje. v teplicích je konzervatoř, odkud lidi utíkají na pražskou. znala sem holku kterou tam vzali v 15 letech na klasickej zpěv a ona odtamtud vylezla s uzlíkama na hlasivkách. pak se pokoušela zpívat s kapelou ale teď už jen sípe. a vůbec co slýchávám od lidí co se tam dostali je tam strašná úroveň.
a ještě bych chtěla dodat že je pravda že z tenkýho hlasu se dá vypěstovat díky operní technice krásnej hlas. hlavně třeba pokud se to dítě učí od školního věku. pamatuju si na začátku malý holky co se mnou chodily do hudebky, jak mňoukali, a některý maj fakt krásnej hlas. ani ne třeba operní ale sytej a celkem barevnej. ale jak si už řekla, je potřeba mít dobrýho učitele. my sme naštěstí měli:).. po smrti té naší tam přišla ženská, co za nekázeň nutí altovky zpívat nějaký italský sopránový party, no katastrofa. jednou sem byla na její hodině s kamarádkou a když jsme se rozezpívávaly, tak protože kamarádka je soprán, tak nesměla zpívat pod C1 a já jako alt/mezosoprán sem nesměla nad C2...uplná hovadiina. je jasný že rozsah se roztahuje když se člověk rozezpívává postupně co nejdál.. Rolling Eyes Evil or Very Mad
_________________
http://www.youtube.com/watch?v=SME0ZDWnOrg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Daniela
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 11.11.2006
Příspěvky: 2201

PříspěvekZaslal: so květen 03, 2008 1:56 pm    Předmět: Citovat

Pravdu díš, Tree Smile
Taky je problém, že lidi na konzervatoři a HAMU od začátku vychovávají stylem, že z nich budou samé Callasové nebo Pavarottiové, i když jsou naprosto průměrní (a někdy jim tam ještě hlasy zkazí). Za studium přezpívají ty nejnáročnéjší a nejprofláklejší operní árie, pak už pomalu nemají co dělat, a když skončí školu, tak se nemůžou chytit a skončí v nějakém profesionálním sboru, kde se užírají jako zenuznané hvězdy, a podle toho pak atmosféra v těch sborech vypadá (mihla jsem se občas někde jako výpomoc a stačilo mi to).
Takže rozhodně je lepší mít dobrého soukromého učitele, než se za každou cenu snažit dostat na nějakou školu - a když ano, tak opět jen k někomu spolehlivě dobrému. Anebo vypadnout ven, opět k někomu dobrému, aspoň na nějaké kursy.

(Jen tak na okraj, podobná situace byla na pražské konzervatoři už před sto lety; možná kdyby tam učila Destinnová, což chtěla, mohlo to tady dneska vypadat jinak;) - ale kvůli jakýmsi intrikám ji nevzali, jak typické!)

Herminko, a kde ty se vyskytuješ a jaký sbor by sis představovala? V Praze jich znám spoustu, třeba bych mohla poradit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tree
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 2.8.2007
Příspěvky: 1737

PříspěvekZaslal: so květen 03, 2008 2:41 pm    Předmět: Citovat

aha tak to už je fakt tragédie Shocked ... samý intriky, podvody, protekce a takhle to vypadá. to je se všim Sad
_________________
http://www.youtube.com/watch?v=SME0ZDWnOrg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, ... 12, 13, 14  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.