Zaklínač
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Umění, film, divadlo, architektura, literatura
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=b3ff97e9ab42c37db9cdfa075dce4e2eZobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Bonemína
***moderátorka***


Založen: 30.8.2007
Příspěvky: 6526

PříspěvekZaslal: po červen 22, 2009 8:49 pm    Předmět: Citovat

Kataska napsal:
Omlouvám se fanouškům Sapkowského za urážku jeho elfů, prostě mi to nedalo Wink

Ale houby, elfáky se nikdy nedá dost urazit, pampeliškožrouty jedny Very Happy

Ale je pravda, že na Sapkovi mě bavilo i to, že se neomezil na elfy, trpoše nebo skřety, ale vyhrál si i s "rasama" a "příšerama", co jinde moc nejsou k vidění. Třeba takové strigy a jiní bubáci východního původu si rozšíření do obecného fantasy povědomí vyloženě zaslouží.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lucy W.
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 17.3.2008
Příspěvky: 978

PříspěvekZaslal: po červen 22, 2009 8:52 pm    Předmět: Citovat

Já ze sebe nechci dělat trpaslíčka Rejpala a nějak poučovat, ale Sapkowski neříká elfům (Aen) Sidhe jen tak, že by se mu to slovo líbilo, vychází z anglosaského pojetí předlidské rasy, odsouzené k zániku. Ze stejné představy jako např. Sen noci svatojánské. Hezky je to v knize Jonathan Strange a pan Norrel. Je to protivný, namyšlený, hezký a unáší to lidi:-)
_________________
Rozhlizeni po svete nic nestoji­, plati­ se teprve za komentare.
Nebudu se menit v hada, nikdy to nepomaha.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kataska
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 11.8.2008
Příspěvky: 2214

PříspěvekZaslal: út červen 23, 2009 10:24 am    Předmět: Citovat

Vzdávám se, nejspíš to tak bude Very Happy
Nejsem holt znalec ani nadšenec pro žánr fantasy, vycházím pouze z četby a zájmu o pohádky a mytologii, fantasy samotnou moc nemusím.
Všechna čest mistru Sapkowskému, ono je to vlastně jedno, důležitý je požitek jeho fanoušků, ne asociace vlažných diváků seriálu Very Happy

citace:
Ale je pravda, že na Sapkovi mě bavilo i to, že se neomezil na elfy, trpoše nebo skřety, ale vyhrál si i s "rasama" a "příšerama", co jinde moc nejsou k vidění. Třeba takové strigy a jiní bubáci východního původu si rozšíření do obecného fantasy povědomí vyloženě zaslouží.


Tipla bych si, že strigy aj. budou i v polských pohádkách - ve slovenských jsou a pohádky se strigami jsem vysloveně milovala, chyběly mi v českých pohádkách - připadaly mi mnohem děsivější a zajímavější než obyčejné čarodějnice Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Déscantes
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 18.5.2007
Příspěvky: 4735

PříspěvekZaslal: út červen 23, 2009 1:28 pm    Předmět: Citovat

Lucy W. napsal:
Hezky je to v knize Jonathan Strange a pan Norrel. Je to protivný, namyšlený, hezký a unáší to lidi:-)

Hlavně je to hezké přímo v původních pověstech, islandských, irských a podobných. O sídhe jako "malém národě" píše i William Buttler Yeats. Keltský soumrak, souboreček zkazek, mýtů a malých příběhů, stojí za to jej přelouskat. Je to spisek ve kterém dal Yeats dohromady lidové pověsti z Irska, vyprávění lidí, pohádky a tak. Ale on o tom nepíše jako o pohádkách, tam se v existenci elfů normálně věřilo a věří.
A co se týče velikosti, sídhe mohli mít jakoukoli, od malých až do velikosti člověka a větší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Morganna
***moderátorka***


Založen: 23.2.2007
Příspěvky: 9303

PříspěvekZaslal: út červen 23, 2009 3:20 pm    Předmět: Citovat

Kataska- no tak, POláci maji strigy, my zas třeba mory Smile to je taky fajne strašidlo Wink
_________________
Szła magiczka przez porębę, pogryzły ją żmije. Wszystkie gady wyzdychały i magiczka żyje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
čečetka_wendeshki
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 21.11.2009
Příspěvky: 639

PříspěvekZaslal: út leden 12, 2010 5:30 pm    Předmět: Citovat

Zaklinace jsem cetla naposled kdyz mi bylo cca 10 let (rodice byli nadseni) a pamatuju si jak jsem ho nechtela vratit do knihovny... Laughing Laughing mimochodem jaky byl vas nazor na serial?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Laire
~ Strážkyně tématu ~


Založen: 26.7.2009
Příspěvky: 515

PříspěvekZaslal: út leden 12, 2010 5:38 pm    Předmět: Citovat

jé tady je zaklínačovité vlákno Shocked Very Happy Knížky a povídky mám moc ráda, zase bych si to po dlouhé době mohla přečíst:) Seriál a film mě moc nenadchly, je to zbytečně mimo předlohu a i ti herci.. no nic moc.

Btw četla jsem, že se chystá nové opravené vydání v češtině s krásnýma obálkama a mělo by ho toho být konečně dost.. no asi neodolámSmile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
čečetka_wendeshki
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 21.11.2009
Příspěvky: 639

PříspěvekZaslal: út leden 12, 2010 5:42 pm    Předmět: Citovat

Lai> tak to je lakadlo... Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vlkun
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 4.12.2006
Příspěvky: 662

PříspěvekZaslal: út leden 19, 2010 12:30 am    Předmět: Citovat

Laire napsal:
...četla jsem, že se chystá nové opravené vydání v češtině s krásnýma obálkama a mělo by ho toho být konečně dost.. no asi neodolámSmile

Už zase? Myslel jsem, že "nové a opravené" je to současné (A5 formát). Nevíš, co tam má být opravené?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Laire
~ Strážkyně tématu ~


Založen: 26.7.2009
Příspěvky: 515

PříspěvekZaslal: út leden 19, 2010 10:59 am    Předmět: Citovat

Hu, bylo tam něco jako že prý tam bylo hodně sazečských chyb a bude nový čitelnější font.. Velikost má být u paperbacků stejná jako to původní staré vydání.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.