Česi & Slováci - máme sa radi?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4 ... 30, 31, 32  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Současnost a její projevy
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=f3c26d2c0a0693f3ca781605d26fd5dcZobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Nicole
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.7.2008
Příspěvky: 6825

PříspěvekZaslal: ne září 14, 2008 9:36 pm    Předmět: Citovat

lilun napsal:
-Zvlášť, když už mladší generace Čechů slovensky pořádně nerozumí-

Este chcem reagovat na tuto poznamku. Ceska mlada generacia ma zial tu smolu, ze u vas sa nevysiela tolko slovenskych programov. U nas decka vyrastaju na slovensko ceskych rozpravkach a filmoch, takze asi preto lepsia znalost cestiny u nasej mladsej generacie.(alebo hovorim za svoju generaciu?) No niet sa comu cudovat, pretoze nasa kinematografia je zial na zamrznutom bode, jedna Bathorycka raz za par rokov to nespravi. Naopak v Cesku sa toci tolko skvelych filmov a programov, ze ja, byt Ceska, nemam zaujem pozerat slovenske stanice, pretoze podla mna kvalitou dost zaostavaju. Cest zopar programikom Smile

Já docela ráda koukám na Markízu. Třeba Sedem je ohromná legrace.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lilun
81-160
81-160


Založen: 31.1.2008
Příspěvky: 154

PříspěvekZaslal: ne září 14, 2008 9:45 pm    Předmět: Citovat

Nicole napsal:
lilun napsal:
-Zvlášť, když už mladší generace Čechů slovensky pořádně nerozumí-

Este chcem reagovat na tuto poznamku. Ceska mlada generacia ma zial tu smolu, ze u vas sa nevysiela tolko slovenskych programov. U nas decka vyrastaju na slovensko ceskych rozpravkach a filmoch, takze asi preto lepsia znalost cestiny u nasej mladsej generacie.(alebo hovorim za svoju generaciu?) No niet sa comu cudovat, pretoze nasa kinematografia je zial na zamrznutom bode, jedna Bathorycka raz za par rokov to nespravi. Naopak v Cesku sa toci tolko skvelych filmov a programov, ze ja, byt Ceska, nemam zaujem pozerat slovenske stanice, pretoze podla mna kvalitou dost zaostavaju. Cest zopar programikom Smile

Já docela ráda koukám na Markízu. Třeba Sedem je ohromná legrace.


Sedem je asi jedna zo svetlych vynimiek:) No co sa tyka serialov, tak v tom ste neporovnatelne lepsi. My to pride ako keby boli ,,ceske serialy z Hollywoodu a slovenske z Bollywoodu-myslim, ze tak sa mu hovori v Indii Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bonemína
***moderátorka***


Založen: 30.8.2007
Příspěvky: 6526

PříspěvekZaslal: po září 15, 2008 12:06 am    Předmět: Citovat

Téma pro mě Smile

Jsem z polovice Češka, z polovice, po mamině, Slovenka. Česky jsem se učila mluvit až ve škole, a to především proto, že to po mě chtěli. Mezi mými přáteli je to taky dobře namíchané. Takže jestli se mají Češi a Slováci rádi - no, já se mám ráda Very Happy

To vzájemné štengrování a nesnášení, je to plusmínus stejné, jako když se štengrují Češi s Moravákama, Pražáci s Brňákama nebo třeba Sparťani a Baníkovci. (Případně Košičania a Blaváci, ať to máme i z druhé strany Smile ) Většina lidí to bere sportovně a pár ubohých trotlů si honí vlastní ego.

Co se mluvení týče, celkem logicky mi nepřijde, když někdo mluví česky nebo slovensky (to jako fakt, když domluví, nepoznám, kterou to bylo řečí, musím vzpomínat). A beru to jako velikou výhodu. Není moc světových národů, kteří jen s minimální snahou rozumí "cizí řeči"? Nemusí jí nutně mluvit. Ale rozumí. Obejdou se bez slovníků a překladatelů. Ušetří Smile (Ok, vyprážaný rezeň dá občas Čechům zabrat Smile ) Nevadí mi proto, když Slováci v Česku hovoria ani když Češi na Slovensku mluví. Je dobré trénovat, byť takhle pasivně, a udržovat ten poklad.

Ale za sebe stydlivě musím přiznat, že slovensky už nemluvím. Aktivně ne. Stydím se za to, že ta řeč, se kterou jsem vyrůstala, se mi odcizila. Mám legrační přízvuk a vadí mi to, vadí mi, že ľ nebo uo (jak se sakra na české klávesnici napíše vokáň?) už nevyslovím tak, jak by se mělo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kalakai
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 1.2.2008
Příspěvky: 965

PříspěvekZaslal: po září 15, 2008 6:50 am    Předmět: Citovat

no co se týče pořadů, tak slováky většinou lituji, páč v tv furt mají nějaké soutěže a rádoby seriály a vždycky si říkám, na co chudáci vlastně koukají? u nás je to taky hruza, ale na Slovensku je to podle mě ještě horší.jinak taky mám ksamarády slováky a vztahy v poho. sice náš malej vždycky kouká, co to ten srec Maťo říká, ale tak snaží se tvářit, že rozumí. Pravda, občas si ze sebe utahujeme. Jedinné kdy nemám slováky ráda je, když s nima musíme hrát mistrovství v hokeji. to víte vlastenka Smile no, ale když naši vypadnou, tak fandím samo slováčiskům Very Happy. jinak děti koukají na slovenské pohádky a zatím jim to nevadí - pravda jeden bude mít tři a druhý má rok Smile.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
*
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 21.11.2006
Příspěvky: 2752

PříspěvekZaslal: po září 15, 2008 8:39 am    Předmět: Citovat

Souhlas s Bone, beru to jako obrovskou výhodu, že si Češi a Slováci rozumí, až na některé špeky. Proto bych to nesrovnávala třeba s Angličany nebo Rusy, dokonce ani ne s Poláky, protože to je něco úplně jiného, i když jsou ty řeči příbuzné (teda kromě té angličtiny), tak si nejsou zdaleka tak blízké a nemáme za sebou tu společnou historii. U Slováků je to jiné.
A z tohodle pohledu chápu, že se třeba Slováci stydí mluvit česky, taky bych se styděla na Slovensku mluvit slovensky, protože to neumím a zatímco jinde je mluvení cizí řečí nutnost, aby se člověk vůbec domluvil, tady je to zbytečné.
_________________
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
eetynka
321-600
321-600


Založen: 5.2.2008
Příspěvky: 517

PříspěvekZaslal: po září 15, 2008 10:08 am    Předmět: Citovat

citace:
Ale za sebe stydlivě musím přiznat, že slovensky už nemluvím. Aktivně ne. Stydím se za to, že ta řeč, se kterou jsem vyrůstala, se mi odcizila. Mám legrační přízvuk a vadí mi to, vadí mi, že ľ nebo uo (jak se sakra na české klávesnici napíše vokáň?) už nevyslovím tak, jak by se mělo.


bon, tak z toho si nic nerob. na sr uz makke l nikto nevyslovuje.. cest niektorym nareciam!

inak som byvala 3 mesiace s moravackou a vraj zo zaciatku slovakom nerozumela, ale mne v pohode. vraj pekne rozpravam, nie ako z BA Smile ja som problem nemala. hmm, a vyslovnost. mne zas pride krkolomne to vase r s hackem. jej zas nesli dvojhlasky, takze slva ako lienka, okuliare zneli trochu inak Very Happy ale musim priznat, ze sa to po case naucila Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tanka777
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 19.7.2008
Příspěvky: 2958

PříspěvekZaslal: po září 15, 2008 10:53 am    Předmět: Citovat

Ja sa po cesky hanbim hovorit, lebo mi pripada, ze to neviem a mam blby prizvuk. Este stastie, ze mi rozumeju Laughing Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Klarusa
*** šéfredaktorka serveru ***


Založen: 10.11.2006
Příspěvky: 6037

PříspěvekZaslal: po září 15, 2008 11:23 am    Předmět: Citovat

eetynka napsal:

inak som byvala 3 mesiace s moravackou a vraj zo zaciatku slovakom nerozumela, ale mne v pohode. vraj pekne rozpravam, nie ako z BA Smile ja som problem nemala. hmm, a vyslovnost. mne zas pride krkolomne to vase r s hackem. jej zas nesli dvojhlasky, takze slva ako lienka, okuliare zneli trochu inak Very Happy ale musim priznat, ze sa to po case naucila Wink


Tady těm řečičkám, jak někdo nerozumí slovenštině, se jenom směju. Ty jazyky jsou si navzájem tak podobné, že považuji za nesmysl tvrdit, že vůbec nerozumím. Jasně, najde se pár "špeků" na obou stranách, ale obecně je ten základ hodně blízko.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Morganna
***moderátorka***


Založen: 23.2.2007
Příspěvky: 9303

PříspěvekZaslal: po září 15, 2008 11:39 am    Předmět: Citovat

Kla, to je sice pravda, ale půlka dětí pod patnáct má veeeeeelký problém rozumět. Přijde jim to jako cizí řeč. Chápu, že děcko, které bydlí někde v západních Čechách, nechytá slovenkou televizi, nečte slovenské knížky a nepřijde se Slováky vůbec do styku, to má těžké. Mno, ale je to divné...

Mně je celkem líto, že nedokážu mluvit tak, jak bych chtěla. Navíc mi spolubydla Slovenka vždycky tvrdila, ať se ani nesnažím, že jim to přijde fuj a tahá je to za uši.. Embarassed Evil or Very Mad Smile
_________________
Szła magiczka przez porębę, pogryzły ją żmije. Wszystkie gady wyzdychały i magiczka żyje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Klarusa
*** šéfredaktorka serveru ***


Založen: 10.11.2006
Příspěvky: 6037

PříspěvekZaslal: po září 15, 2008 11:48 am    Předmět: Citovat

Morganna napsal:
Kla, to je sice pravda, ale půlka dětí pod patnáct má veeeeeelký problém rozumět. Přijde jim to jako cizí řeč. Chápu, že děcko, které bydlí někde v západních Čechách, nechytá slovenkou televizi, nečte slovenské knížky a nepřijde se Slováky vůbec do styku, to má těžké. Mno, ale je to divné...


Nechápu a neberu... V tom případě nemůžou rozumět ani východním Moravákům. Pro mě je to jen...ehm...jak to říct politicky koretktně...pohodlnost nebo neinteligentnost... Twisted Evil Laughing Laughing Laughing Ono je to tak dneska ale se vším, ze všeho se dělá hrozný problém, který přece chudinky dětičky nemůžou zvládnout...Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4 ... 30, 31, 32  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.