Česi & Slováci - máme sa radi?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 28, 29, 30, 31, 32  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Současnost a její projevy
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=5cb81061cb079e6f95a7f6f9caaa27d0Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Lucy W.
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 17.3.2008
Příspěvky: 978

PříspěvekZaslal: út březen 05, 2013 12:05 pm    Předmět: Citovat

Nicole napsal:
Nebo někdo znáte z historie takový okamžik?


Teď jsem si vzpomněla, že vy Češi ne, ale my Moraváci s nimi měli společný stát v letech 1469–1490 (a potom už konstantně v rámci Jagellonského a potom Habsburského středoevropského monstra). A nezapomínat na Velkou Moravu, že Laughing? Ono i dějiny Moravy mají s českými méně styčných bodů než by se podle obecné výuky dějepisu zdálo Wink Třeba celé slavné husitství a stavovské povstání (Bílá hora) se Moravy jako takové skoro netýkají.
_________________
Rozhlizeni po svete nic nestoji­, plati­ se teprve za komentare.
Nebudu se menit v hada, nikdy to nepomaha.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nicole
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.7.2008
Příspěvky: 6825

PříspěvekZaslal: út březen 05, 2013 12:43 pm    Předmět: Citovat

Lucy W.:V tom s tebou souhlasím. Když si člověk čte jen toho aktuálního Vondrušku, zjišťuje, jak moc si většinu času Morava existovala sama pro sebe. Čechy (ve smyslu Bohemia) fungovaly taky pěkně samostatně, už relativně brzy tu byla jistá národní hrdost a snaha o samostatný celek.

Každopádně jsem chtěla poukázat na to, že Češi a Slováci jsou naprosto odlišné národy, které ani v historii mnoho nespojovalo. Takže to bratříčkování je jen iluze, která trvala (s velmi nepěkným narušením ze slovenské strany) jen pár desítek let.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Decapitated
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 8.4.2009
Příspěvky: 868

PříspěvekZaslal: út březen 05, 2013 1:07 pm    Předmět: Citovat

Nelianna2 napsal:
Keby sme to mali brať tak ako to bolo "kedysi" a čo komu patrí, tak sme boli Rakúsko-Uhorsko neviem ani odkiaľ pokiaľ (pardon, v tomto mám medzery) a na úplnom začiatku sme boli jeden kontinent Pangea.

Ale to ma neoprávňuje ísť niekde do Afriky a riešiť tam že tá zem vlastne patrila nám, lebo sme mali jeden kontinent Very Happy


Haha teraz som sa pobavila Very Happy Napisala si to fakt vystizne Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pomurnik
8-20
8-20


Založen: 28.2.2013
Příspěvky: 18

PříspěvekZaslal: út březen 05, 2013 1:16 pm    Předmět: Citovat

Lucy W. napsal:


Do doby Štúrovců neexiastoval ani český národ... Nio, dobře, tak my začali o sto let dřív.
Národní uvědomění je otázkou posledních 300 let od doby, kdy osvícenství a následně Francouzská revolce nabourali dosavadní stavovský (feudální) systém tak, že se zhroutil a začaly vznikat národní státy a občanské společnosti. Národ je konstrukce 19. století, která vznikla, aby státy držely pohromadě, když se přestalo věřit, že společenské uspořádání je neměnně dáno od Boha.

Máte samozřejmě pravdu. Já jsem však nemluvil vysloveně o moderním pojetí slova národ. Prostě porovnávám vnímání našich "národů" v průběhu dějin. Na našem území žili Čechové, lidé mluvící česky, v jistém státoprávním útvaru: knížectví, království atd. Vždy jsme byli vnímáni jako jistá entita. Vždyť i o Husitech se hovořilo jako o českých kacířích(konflikty měl základ náboženský, o tom se nepřu). O Slovensku v podstatě nebylo vidu ani slechu.
Tudíž já vnímám vznik našeho národa jako nutný výsledek historického vývoje, národ slovenský vznikl takovou spíše "hurá akcí".
PS: Mé pojetí samozřejmě neberu jako neomylné, takže mě klidně poučte. Historie mě baví(sice ne všechny druhy) , ale jsem amatér, mám geografické vzdělání.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Gore
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 27.3.2011
Příspěvky: 1010

PříspěvekZaslal: út březen 05, 2013 2:30 pm    Předmět: Citovat

Hurá akci? Very Happy a potom sa divíš, že ti na takéto reči reagujú Slováci negatívne...
Nechápem, ako to vôbec môžeš porovnávať do takejto miery, už tu predsa bolo povedané, že Slovensko bolo v Uhorsku národnostne utláčané (z pohľadu Slovákov), navyše bolo vyslovene využívané na poľnohospodárstvo a celkovo skôr tie "sedlácke veci", kdežto v Česku sa rozvíjal priemysel a tým pádom aj inteligencia Smile tá historická situácia bola úplne odlišná a jediná inteligencia sa na SK mohla začať rozvíjať skrz kňažstvo...
Hovoríš, že Slováci neustále plačú nad svojim údelom a neviemčo, ale príde mi, že dôvod, prečo si sem vôbec začal písať, bol, aby si sa ty vysťažoval na Slovákov Smile ja nie som žiadny vlastenec, študujem v Brne a národnú príslušnosť mám uprdele, zato nemám rád, keď ľudia na základe toho škatuľkujú (akože iste na tom niečo je do istej miery, ale 1. všade sa nájdu výnimky; 2. medzi Slovákmi je tých výnimiek celkom dosť, lebo, ako tu už bolo povedané, ani ja nepoznám žiadnych nacionalistov; čiže ich asi nepoznáš dosť, resp. poznáš tých nesprávnych) + nevedia si spojiť v histórii 2+2, hovoria o niečom, o čom proste toho moc nevedia... Ak si nevedel, mal si sa radšej najprv pýtať a nie rozdávať múdra, pôsobí to dosť zle.
Nelianna: ja sa v terajšej politickej situácii nevyznám, ale celé detstvo som žil na južnom Slovensku a nikdy som s maďarmi problém nemal - a už vôbec nie oni so mnou Smile vadí mi trochu ich jazyk, ale prečo by som s nimi mal mať problém ako s národom? Mne predsa nič nespravili... zato na strednú som chodil do Nitry a tam to je dosť náckovské Wink problém s takými ľuďmi je ale ten, že sa ani nedá povedať, že by to boli nejakí národniari, skôr sú to proste duté hlavy, ktoré hľadajú dôvod, prečo niekomu inému podupať po xichte...
Nech sa snažím, ako sa snažím, za celý život som nepochopil, prečo jednotlivci v národoch toľko riešia minulosť spojenú s inými národmi... To s tou Pangeou bolo pekne povedané Smile

porcelainswan: Asi ide o prirodzenú rebéliu voči otcovi, to by si mal zažívať každý syn Razz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lucy W.
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 17.3.2008
Příspěvky: 978

PříspěvekZaslal: út březen 05, 2013 3:07 pm    Předmět: Citovat

Pomurnik napsal:
Historie mě baví(sice ne všechny druhy) , ale jsem amatér, mám geografické vzdělání.


Pro začátek Miroslav Hroch a libovolná jeho práce k národnímu uvědomění (nejnověji Národy nejsou dílem náhody) a stručně:
Národní uvědomění je věc 19. stol. Vždy všude za všech okolností. Středověký termín český označoval vždycky územní a stavovskou příslušnost (tj. poddaní českého krále).
Ano, Slováci toto neměli.
Národní uvědomění probíhalo nejryachleji a nejsnáz u těch, kdo měli již v 19. stol. svůj stát - Francie, Anglie, Rusko. Blběji na tom byli ti se státem historickým - my Poláci, Litevci (neb jsme si mohi národ naroubovat na dějinné události a tvrdit, že jsme jím byli odjakživa). Skoro tragické to měli ti, co neměli ani to - Slováci, Ukrajinci nebi třeba Baskové (kteří museli o své uznání tvrdě bojovat).
Nejhůř vznik nacionalismu odnesli ti, co se neopírali ani o žádně etnické území - Židé a Cikáni.
Ergo z toho mimochodem plyne, že Rakosko-Uhersko se rozpadlo, protože narozdíl třeba od USA nebylo schopně vykonstruovat Rakouský národ a dál stavělo na stavovské příslušnosti a poslušnosti koruně.

Asi tak. A klidně mi tykej, Birkarte Wink
_________________
Rozhlizeni po svete nic nestoji­, plati­ se teprve za komentare.
Nebudu se menit v hada, nikdy to nepomaha.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pomurnik
8-20
8-20


Založen: 28.2.2013
Příspěvky: 18

PříspěvekZaslal: út březen 05, 2013 3:08 pm    Předmět: Citovat

Gore: Člověče, ber to trochu s nadhledem. Já sem napíšu jednu věc, kterou na Slovácích(národu, ne individuálních lidech) pozoruji a nechápu, resp. mi přijde poněkud pitomá a ty se hned vztekáš, že si sem chodím vylévat žluč na vás. To sem máme psát jen pozitivní věci, aby se někdo neurazil? Myslím, že píši kultivovaně a slušně, takže není důvod pro nějaký antagonismus.
Krom toho si přečti co jsem psal několikrát: Slováky jako lidi mám rád, narozdíl od třeba Poláků.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Gore
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 27.3.2011
Příspěvky: 1010

PříspěvekZaslal: út březen 05, 2013 4:55 pm    Předmět: Citovat

To nie je žiadny rage, však som tam písal naschvál smajlíkov Razz Možno to pôsobí útočne za to, že sa mi moc nechcelo to diplomaticky zaobalovať, ale za tým, čo som povedal, si stojím Smile
A kvôli čomu si s tým teda začal ak nie kvôli tomu, aby si si vylial žlč? Podľa mňa ti ani nešlo o akékoľvek reakcie, proste si len potreboval vyfiltrovať, čo ti vadí Smile sťažovať sa na vlastnosti nejakého národa je okrem toho podľa mňa krátkozraké, ako som už medzi riadkami napísal v predošlom poste (či už ide o Slovákov, Čechov alebo Maďarov)...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pomurnik
8-20
8-20


Založen: 28.2.2013
Příspěvky: 18

PříspěvekZaslal: út březen 05, 2013 5:20 pm    Předmět: Citovat

Gore napsal:
To nie je žiadny rage, však som tam písal naschvál smajlíkov Razz Možno to pôsobí útočne za to, že sa mi moc nechcelo to diplomaticky zaobalovať, ale za tým, čo som povedal, si stojím Smile
A kvôli čomu si s tým teda začal ak nie kvôli tomu, aby si si vylial žlč? Podľa mňa ti ani nešlo o akékoľvek reakcie, proste si len potreboval vyfiltrovať, čo ti vadí Smile sťažovať sa na vlastnosti nejakého národa je okrem toho podľa mňa krátkozraké, ako som už medzi riadkami napísal v predošlom poste (či už ide o Slovákov, Čechov alebo Maďarov)...
Vylít žluč si opravdu nepotřebuji, Slováci mi nic neudělali. Jelikož jsem zde nový, tak jsem natrefil na zajímavé téma, tak jsem do něj napsal svůj pohled. A ten pohled holt není černobílý. Víc v tom nehledej. Wink
Mimochodem v mých slovech, že Slováci nejsou vysloveně tradiční starobylý národ nehledej nic špatného. Některé národy jsou ještě mladší a taky vzniklé plusmínus uměle, ani nemusíme opustit slovanský svět(Bosňáci). Trochu mi tohle Česko/Moravsko/Slovenské hašteření připomíná případ v bývalé Jugoslávii, kdy třeba Černohorci jsou téměř identičtí se Srby, ale snaha se proti nim vymezit je obrovská.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Gore
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 27.3.2011
Příspěvky: 1010

PříspěvekZaslal: út březen 05, 2013 5:39 pm    Předmět: Citovat

V tom sa nedá viac nehľadať Smile ale nechajme to tak, je to tvoja vec konieckoncov...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 28, 29, 30, 31, 32  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.