Česi & Slováci - máme sa radi?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 29, 30, 31, 32  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Současnost a její projevy
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=0e43ce9dc6c1e1a97049c90ad89a42cbZobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
bloodQUEEN
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 13.4.2009
Příspěvky: 1031

PříspěvekZaslal: út březen 05, 2013 6:49 pm    Předmět: Citovat

Príde mi vtipné ako sa tu stále spomínajú Maďari. S nimi má neexistujúci problém akurát tak pár extrémistov a politikov. Skúste sa opýtať, či sa idú Slováci s Maďarmi na južnom Slovensku pozabíjať, o tom silne pochybujem. Very Happy
Nacionalistku poznám jednu, mne sa tiež asi vyhýbajú. Razz
Ja už som bohužiaľ dvakrát zažila xenofóbny útok na moju osobu na brigáde, čo mám v Brne. Strašne ma to prekvapilo, že som nevedela ani ako zareagovať. Teda vedela by som akurát nejakým vulgarizmom. Mr. Green
_________________
I am the architect of my own destruction...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nicole
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.7.2008
Příspěvky: 6825

PříspěvekZaslal: út březen 05, 2013 8:45 pm    Předmět: Citovat

A víte co, čím dál víc si ve vlastním rodném městě připadám jako cizinec. Proč na mě všude v obchodech, kavárnách a restauracích hútorí po slovensky?
Copak neznají heslo "koho chleba jíš, toho píseň zpívej" ?

Navíc těm hodně z východu vážně nerozumím. Tuhle na mě jeden ráčkoval po východňársku a i když to řekl třikrát po sobě, neodstředila jsem, co mi chce. Pak mi jeho kolegyně prozradila, že se mě ptá, zda chci mléko do kávy teplé či studené a zda to chci s sebou Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pomurnik
8-20
8-20


Založen: 28.2.2013
Příspěvky: 18

PříspěvekZaslal: út březen 05, 2013 9:07 pm    Předmět: Citovat

Nicole napsal:
A víte co, čím dál víc si ve vlastním rodném městě připadám jako cizinec. Proč na mě všude v obchodech, kavárnách a restauracích hútorí po slovensky?
Copak neznají heslo "koho chleba jíš, toho píseň zpívej" ?

Navíc těm hodně z východu vážně nerozumím. Tuhle na mě jeden ráčkoval po východňársku a i když to řekl třikrát po sobě, neodstředila jsem, co mi chce. Pak mi jeho kolegyně prozradila, že se mě ptá, zda chci mléko do kávy teplé či studené a zda to chci s sebou Embarassed

No, tohle je dvojsečné. Na jednu stranu bych nikomu nenutil mluvit jinak než zobák narostl, na druhou stranu by se měl každý snažit mluvit kultivovaně. Potíž je, že dost lidí to může brát jako xenofobii a bůhvíco ještě. Ale holt, to i když řeknete typickému Moravákovi, aby krotil ten svůj hantec, tak je to hned "zkurvené Pražáků" Very Happy
Já Slovákům víceméně rozumím, když nemluví stylem: "Som smädný ako ťava" Very Happy
PS: oproti tomu jak se může lišit angličtina v různých částech světa(Skotský, indický a bůhvíjaký přízvuk), jsou východní Slováci ještě nic. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
seelya
***moderátorka***


Založen: 2.7.2011
Příspěvky: 2258

PříspěvekZaslal: út březen 05, 2013 9:19 pm    Předmět: Citovat

Nicole napsal:
A víte co, čím dál víc si ve vlastním rodném městě připadám jako cizinec. Proč na mě všude v obchodech, kavárnách a restauracích hútorí po slovensky?
Copak neznají heslo "koho chleba jíš, toho píseň zpívej" ?


možno, že dotyční nevedia rozprávať, aj keď po česky rozumejú... musíš sa s tým zmieriť, žijeme v multi-kulti svete Laughing
_________________
Co víme o lásce? Láska je jako hruška. Hruška je sladká a má určitý tvar. Zkuste přesně definovat tvar hrušky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Wilwarin
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 12.3.2011
Příspěvky: 1102
Bydliště: six feet under

PříspěvekZaslal: út březen 05, 2013 9:23 pm    Předmět: Citovat

Nicole napsal:

Copak neznají heslo "koho chleba jíš, toho píseň zpívej" ?

A po jiných cizincích v Praze bys taky vyžadovala, ať mluví česky? Nebo po Moravácích, ať v Praze nemluví hantecem, valašsky, ostravsky apod.? To si trochu neumím představit.
No, ale asi to mám se Slovákama jinak, rozumím jim, takže nemám problém s tím, když se mnou nemluví česky. Nehledě na to, že nejen geograficky mi jsou bližší než třeba někteří tzv. pragocentristé, co se nad zbytkem ČR (teda hlavně nad Moravou) ofrňují Cool (Samozřejmě mám kamarády i v Praze...stejně jako na Slovensku).
_________________
Owner of a lonely heart

www.goodreads.com/marketad
http://www.cbdb.cz/uzivatel-19999-marieke
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Pomurnik
8-20
8-20


Založen: 28.2.2013
Příspěvky: 18

PříspěvekZaslal: út březen 05, 2013 9:30 pm    Předmět: Citovat

Wilwarin napsal:
Nicole napsal:

Copak neznají heslo "koho chleba jíš, toho píseň zpívej" ?

A po jiných cizincích v Praze bys taky vyžadovala, ať mluví česky? Nebo po Moravácích, ať v Praze nemluví hantecem, valašsky, ostravsky apod.? To si trochu neumím představit.
No, ale asi to mám se Slovákama jinak, rozumím jim, takže nemám problém s tím, když se mnou nemluví česky. Nehledě na to, že nejen geograficky mi jsou bližší než třeba někteří tzv. pragocentristé, co se nad zbytkem ČR (teda hlavně nad Moravou) ofrňují Cool (Samozřejmě mám kamarády i v Praze...stejně jako na Slovensku).

No po turistech to asi nikdo nechce, i když to taky není od věci něco umět.
Pokud se chce někdo na nějakém místě usadit, asi by to bylo docela dobré se řeč naučit.
Mimochodem ty pojmy ***centrismu mi přijdou směšné. Praha je prostě hlavní město a když je hlavní město, tak je vcelku logicky centrem, tudíž se tam koncentruje to nejdůležitější. Tak se to děje všude na světě. Ve skutečnosti se Pražáci nad Moravou atd neofrňují, ona je jim ukradená. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Wilwarin
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 12.3.2011
Příspěvky: 1102
Bydliště: six feet under

PříspěvekZaslal: út březen 05, 2013 9:44 pm    Předmět: Citovat

Myslela jsem pragocentrismus ve smyslu "Praha je nej, my jsme tu nejlepší a vy ostatní se vraťte na stromy"...
Jinak zajímavé, že je někomu ukradená část země, ve které žije. V tom případě bych já mohla říct, že je mi ukradený "váš" parlament, když je až v Praze a nebudu akceptovat politiku Laughing
I když lepší lhostejnost než rýpání : )
A něco umět chápu, ale že zrovna Slovák v ČR by měl povinně mluvit česky, když je to tak podobná řeč Shocked U těch východních je to možná jinak, já znám jen jednoho, dělal číšníka v jedné restauračce u nás a mluvil normální slovenštinou, tak buď se snažil nebo nářečím nemluvil ani doma, nevím.
_________________
Owner of a lonely heart

www.goodreads.com/marketad
http://www.cbdb.cz/uzivatel-19999-marieke
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Nicole
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.7.2008
Příspěvky: 6825

PříspěvekZaslal: út březen 05, 2013 10:08 pm    Předmět: Citovat

Wilwarin: Směšuješ nářečí a cizí jazyk. Slovenština JE cizí jazyk. Například Ukrajinky pracující ve službách se taky musí naučit česky.

A ano, po každém cizinci, který se chce v zemi usadit je vyžadováno, aby se naučil její úřední jazyk. Jinak taky nedostane občanství.

Když jsou schopni se česky naučit Italové, Indové, Černohorci, Chorvati, Rusové, Angličani (zástupce těchto národností tu znám osobně), může se to naučit i Slovák. Tenhle dvojí metr mi opravdu vadí.

Jen taková poznámka, moje sedmnáctiletá neteř slovenštině opravdu z velké části nerozumí, už to pro ní cizí jazyk prostě je (stejně jako pro spoustu jejích vrstevníků).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pomurnik
8-20
8-20


Založen: 28.2.2013
Příspěvky: 18

PříspěvekZaslal: út březen 05, 2013 10:09 pm    Předmět: Citovat

Mno, tak když jsi říkala cizinci, nevěděl jsem zda myslíš jen Slováky. Smile
Jinak Pražáci to berou tak, že je jim prostě jedno co si o nich ostatní myslí. Praha je jinej svět, je to jediný naše město mezinárodního významu, tak mě ta jejich mentalita ani nepřekvapuje. Vždyť je to takový v každý zemi.
Mimochodem ta pražská arogance atd není dle mého ani tak záležitostí rodilých Pražáků, ale přistěhovalců odevšud, kterým velkolepost Prahy stoupla do hlavy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Decapitated
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 8.4.2009
Příspěvky: 868

PříspěvekZaslal: út březen 05, 2013 10:31 pm    Předmět: Citovat

Nicole napsal:
Jen taková poznámka, moje sedmnáctiletá neteř slovenštině opravdu z velké části nerozumí, už to pro ní cizí jazyk prostě je (stejně jako pro spoustu jejích vrstevníků).


Myslím si, že sedemnásťroční Slováci češtine rozumejú bez problémov. Vždy sme boli zvyknutí pozerať filmy a čitať knihy po česky a myslím, že je to tak stále.

Veľmi by ma zaujímalo ako potom ľudia u vás rozumejú tým novodobým československým programom ako je Superstar.... (kvalitu týchto programov neriešim, len som to dala ako príklad). Načo ich robia, keď cieľová skupina - teenageri - aj tak rozumejú iba polovici z toho čo sa tam povie? Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 29, 30, 31, 32  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.