Je Pražák člověk ?
Jdi na stránku 1, 2, 3 ... 28, 29, 30  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Současnost a její projevy
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=3670bf28eafb1c3ca9b49426c3657a4cZobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Nicole
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.7.2008
Příspěvky: 6825

PříspěvekZaslal: pá říjen 17, 2008 2:20 pm    Předmět: Je Pražák člověk ? Citovat

S plným vědomím, že tohle téma asi rozputá dost velký rozruch bych chtěla znát odpověď na tuto otázku:
Co je na lidech, kteří se narodili v Praze tak zvláštního/jiného/divného/špatného ?

Našeho rodina tu žije po generace. Vlastně ani nevíme, jestli a odkud kdysi naši předkové do Prahy přišli. U nás v rodině se to nikdy neřešilo. Nikdy nás nenapadlo o sobě mluvit jako o Pražácích a už vůbec ne se chovat jinak k lidem, kteří jsou z jiných částí Republiky. Až na koncovku -ej mluvíme Česky, nepoužíváme germanizmy ani polské nebo jakékoli jiné zkomoleniny. Vyslovujeme normálně, nekvokáme ani "nezpíváme". Ve svém okolí jsem si nikdy údajného pražského přizvuku nevšimla. Ale taky je pravda, že ve svém okolí znám snad jedinou rodinu, která je skutečně z Prahy.
Postupem času jsme se nestačili doma divit, jaký nepřátelský a mnohdy až zlý mají lidé přístup k obyvatelům Prahy. Nikdy jsme to nedokázali pochopit.
Je mi jedno, odkud člověk pochází. Pokud je to blbec, je jedno jestli je to pražský, zlínský nebo budějovický blbec.

Ovšem když jsme doma začali celou situaci podrobněji pozorovat, vyšel nám zajímavý výsledek. Nejhůře se paradoxně chovají někteří lidé, co se do Prahy přistěhovali a teď jim narostl hřebínek. Takoví chtějí být "papežštější než papež". A zřejmě k těmto lidem se pak vztahují všechny ty zlé útoky a komentáře na adresu tzv. "Pražáků". Což vlastně ve skutečnosti žádní Pražáci nejsou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Aha Admin
ADMIN


Založen: 9.4.2006
Příspěvky: 1798
Bydliště: Zazrcadli

PříspěvekZaslal: pá říjen 17, 2008 2:23 pm    Předmět: Citovat

chacha, já su Pražák jak Brno.... neboli už pár let žiju na Jižní Moravě a mohu potvrdit, že "pražáky" tu fakt rádi nemají..... je nesmírně zábavný to sledovat Wink
_________________
DlouheVlasy.cz!!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Daniela
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 11.11.2006
Příspěvky: 2201

PříspěvekZaslal: pá říjen 17, 2008 2:42 pm    Předmět: Citovat

Tož já su taky Pražák jak Brno, vzala jsem si moravského Slováka, a je zábavné, jak mu kamarádi s respektem říkají: tvoje žena je fajn baba, vůbec bychom nevěřili, že je z Prahy!
Tak to teda fakt díky! Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bambi
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 8.3.2008
Příspěvky: 780

PříspěvekZaslal: pá říjen 17, 2008 2:43 pm    Předmět: Citovat

Mě se teda fakt nelíbí jak někteří z nich mluví-ale tak nic mi neudělali a jde jen o to, že je to mým uším nepříjemné a to bohužel často dost. Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Aha Admin
ADMIN


Založen: 9.4.2006
Příspěvky: 1798
Bydliště: Zazrcadli

PříspěvekZaslal: pá říjen 17, 2008 3:02 pm    Předmět: Citovat

Bambi napsal:
Mě se teda fakt nelíbí jak někteří z nich mluví-ale tak nic mi neudělali a jde jen o to, že je to mým uším nepříjemné a to bohužel často dost. Embarassed


Pražština je příšerná Smile Chytnu jí vždycky tak po dni v Praze a to co mi chodí z huby mi rovnou rve uši Wink))
_________________
DlouheVlasy.cz!!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
egle
~ Strážkyně tématu ~


Založen: 20.5.2007
Příspěvky: 2607

PříspěvekZaslal: pá říjen 17, 2008 3:05 pm    Předmět: Citovat

Aha napsal:
Pražština je příšerná Smile Chytnu jí vždycky tak po dni v Praze a to co mi chodí z huby mi rovnou rve uši Wink))

...aneb jak zničit sám sebe Laughing Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Morganna
***moderátorka***


Založen: 23.2.2007
Příspěvky: 9303

PříspěvekZaslal: pá říjen 17, 2008 3:11 pm    Předmět: Citovat

Ja nemam rada zpívanou pražštinu (to bych vraždila, když vlezu do obchodu a prodavačka na mě zaječí - Breeeeeej Déééééééééééééén! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil ) a ne/pražáky pragocentristy, co si myslí, že Praga pupek světa. Nechť je k smrti ulížou zuřivé Trubadixovy hyeny...
Na ten zbytek jsem si zvykla.

Ale když jsem šla na ošetření k jednomu ušnímu, co byl teda typický Pepík a hned ve dveřích namě bafnul, že vůbec nechápe, jak můžem žít někde na Chacharsku (jako Morava asi) a že všichni politici, kteří od nás pochází, jsou hovada a budižkničemové (na to my si nevyhrazujem právo Laughing ) a že se mi strašně diví, že mluvím spisovně, vždyť je to přece divné.....nebýt zánětu ucha, kdy jsem měla tak trochu problém držet rovnováhu, tak mu asi jednu našiju...
_________________
Szła magiczka przez porębę, pogryzły ją żmije. Wszystkie gady wyzdychały i magiczka żyje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bambi
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 8.3.2008
Příspěvky: 780

PříspěvekZaslal: pá říjen 17, 2008 3:13 pm    Předmět: Citovat

Morganna napsal:
Ja nemam rada zpívanou pražštinu (to bych vraždila, když vlezu do obchodu a prodavačka na mě zaječí - Breeeeeej Déééééééééééééén! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil ) a ne/pražáky pragocentristy, co si myslí, že Praga pupek světa. Nechť je k smrti ulížou zuřivé Trubadixovy hyeny...
Na ten zbytek jsem si zvykla.

Ale když jsem šla na ošetření k jednomu ušnímu, co byl teda typický Pepík a hned ve dveřích namě bafnul, že vůbec nechápe, jak můžem žít někde na Chacharsku (jako Morava asi) a že všichni politici, kteří od nás pochází, jsou hovada a budižkničemové (na to my si nevyhrazujem právo Laughing ) a že se mi strašně diví, že mluvím spisovně, vždyť je to přece divné.....nebýt zánětu ucha, kdy jsem měla tak trochu problém držet rovnováhu, tak mu asi jednu našiju...

Evil or Very Mad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Honey star
321-600
321-600


Založen: 15.5.2008
Příspěvky: 517

PříspěvekZaslal: pá říjen 17, 2008 3:15 pm    Předmět: Citovat

Aha napsal:
Bambi napsal:
Mě se teda fakt nelíbí jak někteří z nich mluví-ale tak nic mi neudělali a jde jen o to, že je to mým uším nepříjemné a to bohužel často dost. Embarassed


Pražština je příšerná Smile Chytnu jí vždycky tak po dni v Praze a to co mi chodí z huby mi rovnou rve uši Wink))


Jé to mám taky, bydlím teda v Praze 3 roky a ty dialekty střídám. Když jedu do rodných Budějovic, prvních pár hodin mi všichni říkaj: "Fuj ty mluvíš jako Pražák..." Během dne až dvou přeřadím na budějčtinu a když se vrátím do Prahy zas všichni říkají:"Že tys byla v Budějovicích?" Je to hrozně nakažlivý.
Jo, ale už několik mimopražských známých mi řeklo, že používám moderní pražský výraz a to "alternativní". Pokud se mi něco nějak nezdá, neznám to, nebo je to divný, občas řeknu, říkám - to je ňáký alternativní Embarassed . Prý to používá spousta pražáků, tak nevím Question
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Klarusa
*** šéfredaktorka serveru ***


Založen: 10.11.2006
Příspěvky: 6037

PříspěvekZaslal: pá říjen 17, 2008 3:35 pm    Předmět: Re: Je Pražák člověk ? Citovat

Nicole napsal:
Až na koncovku -ej mluvíme Česky, nepoužíváme germanizmy ani polské nebo jakékoli jiné zkomoleniny. Vyslovujeme normálně, nekvokáme ani "nezpíváme". Ve svém okolí jsem si nikdy údajného pražského přizvuku nevšimla.


Nicole, jsi si tím 100% jistá? Moje zkušenost je taková, že lidé, kteří mluví s tímto přízvukem ho jednoduše neslyší a neuvědomují si ho, protože jsou na něj zvyklí. A to jsem zažila u bohemistů, kde by se dala předpokládat přece jen trochu vyšší úroveň jazyka Cool Ale nikdy jsem tě neslyšela, takže to je z mé strany jen teorie. Možná opravdu mluvíš naprosto čistě Wink

Ad Praha a Pražáci: mně osobně je to celkem volné, do Prahy se dostanu tak jednou za uherský rok. Z mnoha důvodů to není místo, kde bych chtěla žít, (jedním z nich je i ta příšerná mluva) ale charakterově bych si samotné Pražáky moc soudit netroufala. Podle mě se dobří i špatní lidé vyskytují tam či onde Wink

Je pravda, že se dá třeba v médiích mnohdy docela vysledovat pragocentrismus, stejně tak si nejsem jistá, zda Praha skutečně neodrbává ostatní obce na financování (ale teď nejsem přesně informována, takže možná kecám...). Ale to jsou spíš takové detaily. Pokud se lidé chovají normálně, je mi putna, odkud pocházejí Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku 1, 2, 3 ... 28, 29, 30  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.