Makrobiotika, vitariánství apod.
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Krása, móda, zdraví + strava
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=b212af120d2b8eecbcb41d53f5e5f4daZobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Ally
321-600
321-600


Založen: 6.5.2007
Příspěvky: 435

PříspěvekZaslal: út listopad 04, 2008 6:16 pm    Předmět: Citovat

Slunéčko napsal:
Jasně, Nicole, každý to má jinak. Wink U mě nejde vůbec o hubnutí nebo tak, ale spíš o tu pleť, které se dortík místo oběda opravdu nelíbí.
Ale nikomu svůj přístup nevnucuju, jen mám radost, že se mi povedlo, o co jsem se tak dlouho neúspěšně snažila. Very Happy A jak už jsem psala, sladké chuti se vzdát nemíním. Vždyť už mateřské mléko je (prý) slaďoučké.


Slunéčko, to je super Smile Budem Ti držať palce, aby Ti pevná vôľa vydržala - aj keď minimálne na sebe pozorujem (podobne ako písala Titania a Ty teraz tiež), že ony sa postupom času tie chute na sladké zmenšujú.
Chute na sladké sa tiež dajú vyrovnávať rôznymi alkalizujúcimi potravinami - hlavne zelenolistou zeleninou a divokými bylinami Rolling Eyes Very Happy Vedľajší efekt ich konzumácie (spolu s ďalšími zmenami jedálničku) je práve aj prečistenie a rozžiarenie pleti i očí... Wink
Mnoho užitočného sa dá v tomto smere nájsť na rôznych vitariánskych stránkach...
Btw. Slunéčko, pred časom si písala, že pokukuješ po makrobiotike - ako sa k sladkostiam stavia ona?


Naposledy upravil Ally dne út listopad 04, 2008 6:31 pm, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ally
321-600
321-600


Založen: 6.5.2007
Příspěvky: 435

PříspěvekZaslal: út listopad 04, 2008 8:20 pm    Předmět: Citovat

Bambi napsal:
Děti se nerodí úplně s chutí na sladké, ale je to první chuť kterou ochutnají v mateřském mléce, je to chuť která je uklidňuje. No ale to co my dnes máme jako sladké je přeslazené-ta první sladké chuť je například přirozeně jemně sladká chuť mrkve, osmažené cibulky, ... Prostě z přirozených prvotních zdrojů nebo jak to popsat.


Ono, dnešné prešľachtené ovocie a zelenina sú, čo sa týka cukru, na tom v mnohých prípadoch tiež dosť zle a určite sú sladšie, ako boli ich predchodcovia. Každopádne ale ovozel je aj tak asi stále ten najprirodzenejší a pre telo najmenej škodlivý zdroj cukru...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Slunéčko
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 22.7.2007
Příspěvky: 1249

PříspěvekZaslal: út listopad 04, 2008 9:18 pm    Předmět: Citovat

Ally, makrobiotika doporučuje jako zdroj sladké chuti vařenou zeleninu, různé obilné kaše - které jsou přirozeně sladké, jen naše chuťové buňky jsou zaplácnuté chutí rafinovaného cukru a je potřeba přechodné období (pár dní), než si zvyknou. Dále jsou makrobiotické dezerty, většinou slazené sladem (je méně sladký než glukóza, ale pro naše tělo lépe stravitelný a využitelný, nezatěžuje tolik slinivku), ovocem, nebo jde o lehce zkvašené kaše - tzv. amasaké, které také získají přirozeně sladkou chuť.

Rafinovaný cukr, a je jedno jestli bělený nebo nebělený, makrobiotika úplně odmítá.

Chodívám na obědy do makrobiotické restaurace v Brně, a dezerty které tam mají jsou opravdu mňamózní. Třeba dnes - krém z fazolek adzuki! s karobem, slazený sušeným ovocem, vše to bylo rozmixované do takového krému, no mňam. (fazole tam vůbec nebyly poznat Very Happy )

Velký rozdíl oproti vitariánské stravě: makrobiotika většinou zeleninu vaří, a ovoce v podstatě taky doporučuje raději lehce povařené než syrové, syrové ovoce povoluje jen v době, kdy rostě, a to ještě v malém množství, a ne tropické dovezené, jen to co roste u nás.
_________________
www.psycholog-brno.com
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ally
321-600
321-600


Založen: 6.5.2007
Příspěvky: 435

PříspěvekZaslal: út listopad 04, 2008 9:31 pm    Předmět: Citovat

Slunéčko, vďaka za odpoveď Wink Mňa to vždy najviac tiahlo práve k tomu surovému ovociu a zelenine a keď som pred pár mesiacmi narazila na vitariánske weby, vedela som, že to je to, čo som tak dlho hľadala...asi Cool . K makrobiotike som z neznámeho dôvodu nikdy nenašla hlbší vzťah, takže nemám možnosť porovnávať, ale skúsenosti druhých ma o to viac zaujímajú (nezaložíme si nové vlákno? Very Happy ), najmä tie dlhodobé. Na rôznych vitariánskych weboch práve niektorí ľudia píšu, ako si prešli aj rôzne dlhým makrobiotickým obdobím, ale že dlhodobo im to nevyhovovalo...
Asi to bude - ako tradične - do istej miery znovu individuálne... Smile
P.S. Slunéčko, ako to teda riešiš s ovocím a zeleninou? (sakriš, neviem, či už znovu nevytváram offtopic...)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Slunéčko
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 22.7.2007
Příspěvky: 1249

PříspěvekZaslal: út listopad 04, 2008 9:39 pm    Předmět: Citovat

Založím nové vlákno. Very Happy
_________________
www.psycholog-brno.com
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Slunéčko
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 22.7.2007
Příspěvky: 1249

PříspěvekZaslal: út listopad 04, 2008 9:59 pm    Předmět: Citovat

Hmm, tak nezaložím, a poprosím moderátory (prosím prosím) aby nás pak někam případně přesunuli, až to půjde. Wink

Ally, je zajímavé, že na makro fóru je zas pár lidí, co zkoušeli stravu vitariánskou a nevyhovovala jim a našli se až v makrobiotice. Je to asi individuální a chce to hledat a najít svou cestu. Společné mají obojí to, že jim nevyhovuje mainstreamové stravování.

Ovoce: řeším tak, že si ho dávám mimo jídlo (nemělo by se jíst v kombinaci obilovinami, což jsem dřív často dělala, třeba s musli nebo s kaší), k svačině, tak 4x týdně. Hlavně jablka, ty já stejně nejradši, ze sušeného momentálně rozinky, no a občas vodu s citronem.
Zeleninu: vařím, dusím, napařuju nebo smažím, nebo si dávám syrovou, většinou se to kombinuje, syrové se dávají hlavně různé natě, petrželka, hlávkový salát... hodně se jí pickles, krátce kvašená zelenina, ale tu zatím neumím vyrábět.

Já jsem v podstatě úplný začátečník, a ještě jím i hodně neMB věcí, a spíš se tak informuji, čtu, učím se vařit, no a na (výborné) obědy chodím do té restaurace.
_________________
www.psycholog-brno.com
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ally
321-600
321-600


Založen: 6.5.2007
Příspěvky: 435

PříspěvekZaslal: út listopad 04, 2008 10:05 pm    Předmět: Citovat

Slunéčko napsal:
Hmm, tak nezaložím, a poprosím moderátory (prosím prosím) aby nás pak někam případně přesunuli, až to půjde. Wink


Jj, dnes je to tu s tými príspevkami nejaké tajomné... Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ally
321-600
321-600


Založen: 6.5.2007
Příspěvky: 435

PříspěvekZaslal: út listopad 04, 2008 10:07 pm    Předmět: Citovat

Slunéčko napsal:
Ally, je zajímavé, že na makro fóru je zas pár lidí, co zkoušeli stravu vitariánskou a nevyhovovala jim a našli se až v makrobiotice. Je to asi individuální a chce to hledat a najít svou cestu. Společné mají obojí to, že jim nevyhovuje mainstreamové stravování.


Asi vo voľnej chvíli na to makrobiofórum ešte zabrúsim...predsa len, asi tam budú na vitariánstvo trochu iné názory ako na fóre pre vitariánov Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ally
321-600
321-600


Založen: 6.5.2007
Příspěvky: 435

PříspěvekZaslal: út listopad 04, 2008 10:13 pm    Předmět: Citovat

Slunéčko napsal:
Ovoce: řeším tak, že si ho dávám mimo jídlo (nemělo by se jíst v kombinaci obilovinami, což jsem dřív často dělala, třeba s musli nebo s kaší), k svačině, tak 4x týdně. Hlavně jablka, ty já stejně nejradši, ze sušeného momentálně rozinky, no a občas vodu s citronem.
Zeleninu: vařím, dusím, napařuju nebo smažím, nebo si dávám syrovou, většinou se to kombinuje, syrové se dávají hlavně různé natě, petrželka, hlávkový salát... hodně se jí pickles, krátce kvašená zelenina, ale tu zatím neumím vyrábět.


S tým ovocím som kedysi dávno robila presne tú istú chybu - jedla som ho s namočenými vločkami - a neprestávala som sa čudovať, prečo mi je po tom stále tak divne...Postupom času som zistila, že najlepšie je jesť ho samotné a to na prázdny žalúdok (najmenšia pravdepodobnosť, že človeku začne v žalúdku kvasiť ). Už niekoľko rokov tak doobeda nejem nič iné, len ovocie...a je to pre mňa lepší nakopávač ako to najsilnejšie kafe Very Happy
Inak - tiež som jablkový závislák a všetci okolo mňa sa tomu už len smejú...(doma na Slovensku máme záhradu s koopou jabloní...a krásnych voňavých jabĺčok...aaach... Very Happy ).
Čo sa týka zeleniny, je mi ľúto ju variť...ale to by bolo na dlhšiu debatu Smile .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Slunéčko
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 22.7.2007
Příspěvky: 1249

PříspěvekZaslal: út listopad 04, 2008 10:20 pm    Předmět: Citovat

Je sranda, jak se vitariáni a makrobiotici umí pěkně pohádat, občas jsou docela drsní jedni na druhé, hlavně tedy jednotlivci. Very Happy Ono je totiž asi těžké připustit, že to co vyhovuje mně, nemusí vyhovovat druhému... je snazší si myslet, že jedna pravda (ta moje) platí pro všechny. A přitom základ (snaha hledat stravu, která bude vyhovovat individuálním potřebám organismu, bude chránit proti nemocem, dodá energii, vitalitu) mají společný.

Mně vařená zelenina právě hrozně zachutnala - nebo pečená, mňam, taková pečená mrkvička, nebo napařená brokolice. Very Happy
_________________
www.psycholog-brno.com
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.