Káva, kafe, kafíčko
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... , 24, 25, 26  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Hyde park aneb Pokec
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=bf647efb766e2121a4de4509af6f6a69Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  

Jaké kafe obvykle pijete?
Espresso
40%
 40%  [ 39 ]
Překapávaná
8%
 8%  [ 8 ]
French press
6%
 6%  [ 6 ]
Český turek
16%
 16%  [ 16 ]
Jiný způsob přípravy
28%
 28%  [ 27 ]
Celkem hlasů : 96

Autor Zpráva
Titania
~ Strážkyně tématu ~


Založen: 13.12.2007
Příspěvky: 3906

PříspěvekZaslal: pá leden 01, 2016 6:35 pm    Předmět: Citovat

No, my děláme na elektrice (speciální miniplotýnka) a děláme to tak, že jak to začne prskat, necháme to ještě chviličku (tak půl minuty) a pak pod tím vypnem a ono to ještě setrvačností "doprská". A když to dělám u přítele na plynu, tak to nechám prskat asi minutu, minutu a půl (odhadem) a pak taky vypínám, on ten tlak se tam udělá a taky to ještě doběhne.
Když se to nechá dýl, může se začít připíkat těsnění a ta chuť je nic moc. Ta miniplotýnka se teda nedá regulovat, ale řekla bych, že jede celkem na plnej ceres. A když jsme to dělávali na prastrým sporáku u našich, tak se to vypínalo okamžitě, jak to začalo prskat, tam ta plotýnka měla delší "dojezd", i když po vypnutí už sálala čím dál míň.
Tak zkuste zaexperimentovat s tím, kdy odstavit, aby to ještě "doprskalo", ona taky každá plotýnka a každej kafáč mají svoje specifika. Většinou troška vody v dolní nádobce zbude, ale zpravidla je to tak akorát pokrytý dno, ne třeba třetina vody.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jitt
~ Strážkyně tématu ~


Založen: 14.9.2009
Příspěvky: 4030
Bydliště: Dedina za Brnem :P

PříspěvekZaslal: pá leden 01, 2016 8:22 pm    Předmět: Citovat

Nikinka: Jak se rika, darovanymu koni na zuby nekoukej, sypany zrnkovy kafata z kafeshopu stale jeste cekaj na mlynek Laughing Sme to chtely vyzkouset ... Embarassed

Ale konvicka obecne bude mit uspech, mama si pochvaluje ze ji neni tezko a nepali ji zaha Smile A stejne si to vzdycky naredime na vetsi objem pak vodou, tak to ani neni tak silny Smile

Titania: Ta moje ma tesneni silikonove a delam na indukci; tam jak se ta plotynka vypne, tak se to "odstreli" okamzite, tam zadnej dojezd neni. Ale budem zkouset dal, vracim se do svych hennovacich let ... Laughing taky same hokusypokusy Laughing
_________________
Some women are lost in the fire. Me, I am born from within it.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lalaith
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 19.11.2008
Příspěvky: 4667

PříspěvekZaslal: pá leden 01, 2016 9:07 pm    Předmět: Citovat

Jako kafe z kávovaru v kavárně to podle mě úplně nechutná... Je to trošku jiný druh přípravy - stejně jako káva z džezvy chutná jinak, french press maličko taky...

A opravdu - většina běžně dostupných kafí je hodně pražená. A člověk to pozná až tehdy, když se dostane k nějaké kávě, která právě přepražená není.
Teď máme zdroj kávy z dobré pražírny (máme kavárnu hned naproti domu) - a i ta kávová zrnka mají jinou barvu, nejsou tak zoufale tmavě hnědá, jako běžně dostupná, ale spíš světlejší a sametová, ne tak lesklá...

[img]https://qph.is.quoracdn.net/main-qimg-05c823cc0f37165f51861f400eaa3b4f?convert_to_webp=true[/img]

Tady je to pěkně vidět... A u mletého je to taky pak znát na barvě.
_________________
http://lalaithaparfemy.blogspot.cz/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jitt
~ Strážkyně tématu ~


Založen: 14.9.2009
Příspěvky: 4030
Bydliště: Dedina za Brnem :P

PříspěvekZaslal: pá leden 01, 2016 9:30 pm    Předmět: Citovat

Lalaith: To jsem ani necekala ze to bude stejne jako z profi espressovace, ale ta "spalenina" je tam citit celkem echt ...

Objednavala jsem si kilo zeleneho caje pres jeden e-shop a jako "darek" za zlevnene penize mi prihodili degustacni sadu latinskoamerickych kav. Na ty jsem skutecne zvedava, ale chybi ten mlejnek no a hazet do "mixeru" se mi to moc nechce Embarassed Tady toho darovanyho je pul kila, tak se tim asi budem jeste chvili brodit ... no, na vlasy/oblicej se to da pouzit vzdycky zejo Laughing

Kazdopadne vsem moc diky za rady, jsem trochu jak Alenka v risi divu Laughing
_________________
Some women are lost in the fire. Me, I am born from within it.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lalaith
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 19.11.2008
Příspěvky: 4667

PříspěvekZaslal: so leden 02, 2016 10:23 am    Předmět: Citovat

Někde jsem našla i grafiky o tom, jaké chuti vyniknou u různého typu pražení... Mrknu po tom.
A právě ty lehčí chutě ("je cítit po čokoládě, švestkách, karamelu") a acidita se ztrácí u těch hodně pražených kafí.
Ale pokud trvala příprava dlouho, může to být i tím.
_________________
http://lalaithaparfemy.blogspot.cz/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Svejnohova
161-320
161-320


Založen: 15.1.2014
Příspěvky: 199

PříspěvekZaslal: so leden 02, 2016 5:11 pm    Předmět: Citovat

ahoj, přispěju k diskuzi o kávě..

kávu mám moc ráda, speciálně presso. Chodím na něj občas do kavárny, doma bych asi presovač ani mít nechtěla, vytratil by se určitý společenský manévr Smile
jinak jsem doma postupem času odzkoušela několik různých způsobu přípravy kávy: turek v začátcích (fuj), rozpustné (fuj), džezva, mokka konvičku, french press, čajové sítko. Dostala jsem se k přípravě kávy: ráno čerstvě namelu najemno (ale aby se to neproplachovalo sítkem) ručním mlýnkem zrna, a zaleju vodou těsně před varem. Kávu nechám ve styku s vodou jen chvilinku, a sítko vyndám. Přidám trochu polotučného, česrtvého mléka, tak, aby ,mělo pískovou barvu - nesmí být ani tmavší ani světlejší, jinak mi to dost vadí Smile Taky musí být silné tak akorát - ani hořké ani řídké Smile nesladím, 1)nevynikne jemně nahořklá chuť 2)cokoliv tekuté a sladké je nezdravé pro zuby, řekla bych (a taky i částečně z toho důvodu dávám do kávy mléko, protože taková káva zuby nebarví) krom toho mi káva bez mléka nechutná, přijde mi moc tříselnatá, když se někdy stane, že není mléko, pak si raději nedám žádnou. ... french press mi přišel stejný princip jako cedníček, nemám důvod ho používat, mokka konvičku, kterou mám ... hliníková příchuť kafe, nerezovou jsem nezkoušela, zbytečně zdlouhavá příprava, ikdyž mokka konvička je hezký vynález
kávu si dávám většinou jen ráno, pokud ji piju odpoledne/večer, špatně se vyspím..ráno mám kruhy pod očima a cítím se unavená ... z tohoto důvodu také nemůžu pít spousta různých kafí, jen některé, což už mám zmapované. Po cca 80% káv mám bolesti hlavy, bušení srdce, lekavost, pocení ...to trvá tak hodinu, pak většinou nastupuje únava... z káv, které mi takhle ráno nic neprovedou a jsou dobré znám a kupuju: bellarom cremosa z lidlu + sem tam od firmy "čerstvá káva" , Tchibo exclusive jakš takš jde
chtěla bych se zeptat, zda někdo máte podobné příznaky po pití kávy, mně káva chutná, ale v podstatě můžu jen jeden hrnek denně a to ráno a musím dodržet určitou přípravu a nebo jít na kvalitní presso
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jitt
~ Strážkyně tématu ~


Založen: 14.9.2009
Příspěvky: 4030
Bydliště: Dedina za Brnem :P

PříspěvekZaslal: st leden 13, 2016 2:21 pm    Předmět: Citovat

Svejnohova: Mozna mas intoleranci na nekterou ze slozek v kave, ktera se az tak neprojevuje pri priprave pod velkym tlakem ... tezko rict, ale ten zpusob pripravy se sitkem je minimalne zajimavy Smile

Ja si dneska udelala takovy maly pokus, vyhrabala jsem doma (odnekud, netusim odkud) nekolik pytlikovych, mletych kav ... celkem ctyri. A vsechny jsem je prohnala pres tu nasi prskavku, abych teda konecne prisla na to, kde je problem.

Nutno podotknout ze krom toho "standartniho" kafe co jsem tu o nem psala (a co je vzdycky strasne horky a trochu "spaleny" vsechny ostatni vysly neuveritelne kysele. Stejne mnozstvi kavy, nic jsem nedelala jinak ... vzdy studena voda, vzdy umyta konvicka.

Douwe Egberts (cerveny pytlik) se choval podobne jak "to moje" kafe. Tzn proteklo neco malo skrz a pak to zacalo prskat ... tak ci tak, hubu krivil kyselosti az hruza, ale filtr nebyl po rozlozeni tak napakovany jako normalne, kafe nebylo tak upechovane.

Jacobs Krönung (zeleny pytlik) se zachoval taky vicemene stejne, zacal prskat jeste drive a hubu kyselosti krivil jeste vic jak Egberts. Tam uz ty zrnka byly napechovanejsi vice, ale porad dost volne.

Jihlavanka (standart) docela prekvapila, nebot poprve to kafe proteklo tak, jak ma .... tzn teklo sice curckem, ale stabilne a prskat zacalo az tesne pod vrcholem; nutno podotknout ze chut kafe byla priserna, ale taky bylo nejstarsi a "nejake zapomenute" ... ale filtr byl nejvolnejsi ze vsech; kafe sice vodu nasaklo, ale nijak zvlast nenabobtnalo. Zkusim se podivat po malem baleni Extra (pry je celkem uchazejici) a zkusit to.

No a pak ta moje klasika ... filtr jsem naplnila jako obvykle po okraj (volne, ostatne ani ty predchozi jsem nijak neudusavala) a po rozebrani jsem ten logr musela ven pacit skoro heverem. Nepomohlo moc dat ani mene kavy ... mozna priste zkusim jeste mene? Nevim.

Zaverem ... "nejak" to funguje kdyz mi teda aspon jedno kafe zvladlo protect normalne, takze to bude asi v kafi ... respektive ve stupni namleti. No, asi se na to pozdeji podivam jeste blize a zkusim koupit par malickych pytlicku cerstvych/cerstve namletych kav a prozenu to dalsim testem.

To jen kdyby nekdo tento problem resil taky a nevedel co s tim Laughing
_________________
Some women are lost in the fire. Me, I am born from within it.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Svejnohova
161-320
161-320


Založen: 15.1.2014
Příspěvky: 199

PříspěvekZaslal: st leden 13, 2016 3:10 pm    Předmět: Citovat

mokka konvička: jojo, tam to chce dobře odhadnout/znát hrubost mletí, množství a teplotu plotny (aspoň v případě naší mokka konvičky); my to děláme tak, že to na (elektrické plotýnce) dáme zprvu na maximum, a když se to pomalu začne vařit, vypneme - takhle tam káva nateče s klidným šuměním, a celá. Když to někdo stáhnout zapomene, prská to, chrochtá.. jak vzteklý čuníkSmile v dolní nádobě na vodu by vždy měla nějaká trochu zůstat, jinak to bude strašně smrdět..
jinak tyhle konvičky by údajně měly mít určitou "zajížděcí dobu," než se na nich vytvoří patina, pak teprv by káva měla být "to ono." mně teda nechutná ani tak, má to příšernou hliníkovou příchuť Crying or Very sad proto uvažuju že si někdy pro sebe pořídím takovou tu malinkou verzi nerezové Rolling Eyes ale ostatním to chutná a nevadí a tohle kafe si chystaj bez problémů den co den..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jitt
~ Strážkyně tématu ~


Založen: 14.9.2009
Příspěvky: 4030
Bydliště: Dedina za Brnem :P

PříspěvekZaslal: st leden 13, 2016 4:38 pm    Předmět: Citovat

Ja mam prave nerez a indukcni sporak Laughing kovova chut z toho neni ... a normalne to vzdycky vyplachnu a umyju vodou (bez jaru, ale "patinu" tam nenechavam). Na te nerez oceli to neni zapotrebi ... a vody mi budto zustane strasne moc (i pulka toho zasobniku) a nebo zas uplne malinko ... zalezi "jak to zrovna vyjde".

No, aspon si mam s cim hrat Razz mlynek je v planu ale nemuzu sehnat ten co sme si s mamou vyhlidly ... tak to holt bude jeste chvili v rezii mletych kav Embarassed
_________________
Some women are lost in the fire. Me, I am born from within it.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
morana
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 17.7.2008
Příspěvky: 981

PříspěvekZaslal: čt leden 14, 2016 9:45 am    Předmět: Citovat

my máme doma 2x frenchpress a clever dripper. turka som prestala piť a je to tak lepšie Very Happy

najviac frčí frenchpress, hlavne kvôli objemu, pretože priateľ pije kávu z pollitrového krígla Rolling Eyes Laughing (už som si zvykla..). ja pijem kávu z malej šálky, zväčša 1x denne, takže pre mňa je dobrý dripper - príprava kávy v ňom je fakt rýchla a pohodlná. vždy si pridám trošku mlieka alebo smotany, tiež nesladím (Ani Boh neochráni toho, kto mi osladí kávu Twisted Evil )

do budúcna by sme chceli poloautomatický presovač, tak uvidíme, či sa zadarí. prípadne ja osobne mám záujem o ďalšie alternatívy prípravy kávy (chemex, aeropress a podobne..). mokka konvičku nezvažujeme presne z dôvodov, ktoré tu uvádzate - je to zdĺhavé a tak.

jo a v kaviarni mám najradšej lungo s mliekom Mr. Green
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... , 24, 25, 26  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.