Historický šerm
Jdi na stránku 1, 2, 3 ... 19, 20, 21  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Historie
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=ed1457482bba96da9a2fd1f3d5138cc7Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Nicole
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.7.2008
Příspěvky: 6825

PříspěvekZaslal: so únor 21, 2009 1:00 pm    Předmět: Historický šerm Citovat

Všimla jsem si, že je tu pár lidí, kteří se věnují historii i aktivně (histor. tanec, různé akce atd.) Zajímalo by mě, zda někdo z vás dělá historický šerm. Už dlouho hledám kvalitní kurz, kde se skutečně naučím zacházet s mečem a nikdo na mě nebude koukat jako na exota, protože nejsem chlap Wink
Máte tipy, zkušenosti, doporučení ? Sem s nimi !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bonemína
***moderátorka***


Založen: 30.8.2007
Příspěvky: 6526

PříspěvekZaslal: so únor 21, 2009 1:07 pm    Předmět: Citovat

Existuje několik možností. Buď se vrhneš do skupiny historického šermu, což bude buď skupina scénická, zaměřená na vystoupení, nebo skupina která se snaží víc o rekonstrukci historie. Pokud ti jde ale jen o to, naučit se bojovat, jsou pro tebe lepší školy šermu. Například ARGO, SEBU nebo Magisterium.

Připrav se ale na to, že je to fuška fuškovatá a k boji se zbraní se dostaneš až za nějakou dobu, poté, co se nadrtíš základní kroky apod. A taky by to chtělo aspoň rámcovou představu, jakou zbraň, jaké období a co s ní pak chceš dál dělat Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Archimedes
41-80
41-80


Založen: 20.5.2008
Příspěvky: 45

PříspěvekZaslal: so únor 21, 2009 3:53 pm    Předmět: Citovat

Nicole: Pokud nebudeš chtít vystupovat, bývá babě spíš "jen" věnována zvýšená pozornost ze strany pánské části osazenstva - jak to bývá u koníčků, kde převažují muži Smile Pokud Ti to nevadí (nebo najdeš školu, kde jsou všichni chlapi šťastně zamilovaní nebo teplí), jdi do toho. Znám osobně jen tři ženy, které bojují tak dobře, že si získaly rovnocenné postavení s mužskými bojovníky.
A ještě varování - jen málo učitelů a rádobyučitelů je dobrých zároveň v šermu i v historii.

K případnému vystupování ve scénickém šermu:
- žena hraje nějakou ráznou děvečku(hospodskou...), která spráská frajera koštětem (=klišé č.1)
- žena vystupuje dokola jako Johanku z Arku či jinou superwoman (=klišé č.2)
- dělají se scénky z komunit a období (povstání apod.), kde žen bylo "v poli" vícero (=omezená tématika)
- historicky nějvěrněji, je namaskovaná za chlapa...

Holt v době, kdy se šerm dá označit za historický, byly ženy ve zbrani obvykle v zanedbatelné menšině...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nicole
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.7.2008
Příspěvky: 6825

PříspěvekZaslal: so únor 21, 2009 4:06 pm    Předmět: Citovat

Archimedes: děkuji. Podobné informace víceméně tuším už dávno.
Na vysvětlenou, vystupování mě právě z "diskriminačních" důvodů vůbec neláká. Chci se skutečně naučit zacházet s pořádným těžkým mečem (jedenapůlručním), tak jakobych ho v minulosti opravdu potřebovala na svou obranu. Prostě chci co nejlépe ovládnout meč a jediným mým zájmem je, aby se stal mou "prodlouženou rukou".
Je to sice trochu nezvyklé, ale když má člověk sen, proč by si ho nesplnil. A o chlapy v partě se nebojím, mužská společnost v mém případě velice rychle chápe, že nemám o "mezidruhové družení" zájem. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Archimedes
41-80
41-80


Založen: 20.5.2008
Příspěvky: 45

PříspěvekZaslal: so únor 21, 2009 4:40 pm    Předmět: Citovat

Nicole napsal:
Chci se skutečně naučit zacházet s pořádným těžkým mečem (jedenapůlručním), tak jakobych ho v minulosti opravdu potřebovala na svou obranu.
Nic proti snům, ale dvě věci:
- Není lepší meč těžší, spíš naopak. "Repliky" historických mečů bývají o 20% (neostřená čepel) až 50% (chyba výrobce) těžší, než historické originály, což omezuje proveditelnost některých technik. "Pádný meč" není ve skutečnosti příliš lichotivé označení, je to meč s příliš těžkou a nevyváženou čepelí. Rána vedená s ním je sice průraznější, ale vyžaduje neúměrnou sílu a přetěžuje zápěstí, o "prodloužené paži" se nedá mluvit.
- Naprostá většina lidí (mužů i žen) se v době jedenapůlručních mečů bránila jinýmy prostředky, meč byl v té době velmi drahá hračka. Pokud ale chceš přistupovat k historickému šermu jako k zajímavému sportu, tahle věc Tě pochopitelně nemusí vzrušovat Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nicole
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.7.2008
Příspěvky: 6825

PříspěvekZaslal: so únor 21, 2009 4:53 pm    Předmět: Citovat

Měla jsem spíš na mysli, že mě nezajímá nějaká odlehčená moderní hračka. Už vím, že mi jedenapůlručák padne nejlépe. (Oproti všem předpokladům ze strany pánů od šermu).
Děkuju za všechny cenné připomínky ! Budu ráda za další Wink
Ano, zajímá mě to v první řadě jako sport. Kostýmy a jiné autentické věci jdou v tomhle mimo mě. Chci prostě zvládnout zbraň jako takovou. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bonemína
***moderátorka***


Založen: 30.8.2007
Příspěvky: 6526

PříspěvekZaslal: so únor 21, 2009 5:02 pm    Předmět: Citovat

No o odlehčených moderních hračkách se snad nebavíme Smile Jde spíš o to, že dobře udělaná jedenapůlručka by měla mít řádově jedno a půl kila. Což fakt není tak těžká věc, jak se dnes o historických zbraních soudí. Naopak, moderní repliky, které mají okolo dvou kilo, nedejbože víc, jsou přetížené moderní hračky Smile

A samotná váha taky ještě neříká vše, meč může být vyvážený dobře nebo vyvážený mizerně, což hraje ještě větší roli než nějaký jednotlivý gram Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nicole
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.7.2008
Příspěvky: 6825

PříspěvekZaslal: so únor 21, 2009 7:16 pm    Předmět: Citovat

Naprosto chápu a rozumím Wink
Samozřejmě je velice důležité sehnat kvalitní meč. Ale na to mám ještě dost času. Než se dostanu od nějakého dřevěného napichovátka k pořádnému meči, bude to nějakou dobu trvat.
Jeden meč mám, ale to je umělecký kousek spíš pro radost. Na "praxi" si pak koupím nějaký obyčejnější "otloukánek".
Zatím je nejdůležitější najít kvalitního učitele a navíc bez předsudků o "holkách" Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bonemína
***moderátorka***


Založen: 30.8.2007
Příspěvky: 6526

PříspěvekZaslal: so únor 21, 2009 8:01 pm    Předmět: Citovat

No, školy jsem ti tam nahoře napsala, zkus si vyguglit kontakty a hrr na to. Oni už ti řeknou, co a jak dál Smile A klidně jich projdi i víc, ve školách bývá několik učitelů, nesedne ti jeden, může sednout jiný.

Btw. i kdyby někdo předsudky měl, záleží dost na tobě. Znám pár takových, kteří razí zásadu "ženské zbraň do ruky nikdy... ale vlastně určitádotyčná je výjimka, prototže umí a umí i víc než já".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Titania
~ Strážkyně tématu ~


Založen: 13.12.2007
Příspěvky: 3906

PříspěvekZaslal: st únor 25, 2009 9:42 am    Předmět: Citovat

Já bych asi zkusila pro začátek to Magisterium (i když mám svoje výhrady a nevím, přesně, kdo přesně to tam teď učí). SEBU dělá meč dost divně (chytání soupeřovy čepele rukou a tak podobně (teda při tréninku dřevem - ale vzhledem k tomu, že dřevo má bejt průprava na normální meč, tak se ta technika asi moc měnit nebude), když jsem na to koukala, nestačila jsem se divit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku 1, 2, 3 ... 19, 20, 21  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.