Historický šerm
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 18, 19, 20, 21  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Historie
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=778015ecca1043706526bc767897cfecZobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Bonemína
***moderátorka***


Založen: 30.8.2007
Příspěvky: 6526

PříspěvekZaslal: po leden 24, 2011 8:34 pm    Předmět: Citovat

Poprosila jsem polovičku a poslal mi toto:

Hammaborg (mec a stit)
http://www.youtube.com/watch?v=R8SRaa33otU

Pekna prace se stitem.
1:27 - spatny sek obrance nad stitem proti lokti

TSC (dlouhy mec - pekna prace)
http://www.youtube.com/watch?v=ln94E9AGYTc


Gladiatori (chyby jsou temer hned vyuzity souperem)
http://www.youtube.com/watch?v=PDCOILg_9QY

http://www.youtube.com/watch?v=lvPUja5YBfg

http://www.youtube.com/watch?v=we6wN-TGJAk

http://www.youtube.com/watch?v=PTICNFAZltE

http://www.youtube.com/watch?v=UulivskcaL4


Na požádání prý zkusí najít něco dalšího.
_________________
A co hadi, krtek a vypelichany sokol?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nicole
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.7.2008
Příspěvky: 6825

PříspěvekZaslal: po leden 24, 2011 9:56 pm    Předmět: Citovat

Díky moc:-)
Pomohlo mi to ujasnit styl a období, které jsou mi nejbližší. Jedenruč nebo jedenapůl, víceméně gotika. Štíty nebrat.
Než se dostanu k naučné literatuře, která už je na cestě, chci se ujistit, jak moc se u nás v partičce přidává drama na úkor autentičnosti technik.
A zjišťuju, jak nelehké je vystopovat skutečné a použitelné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dlouhechlupynahrudi
0-7
0-7


Založen: 24.1.2011
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: po leden 24, 2011 10:50 pm    Předmět: Citovat

Nicole napsal:
Díky moc:-)
Pomohlo mi to ujasnit styl a období, které jsou mi nejbližší. Jedenruč nebo jedenapůl, víceméně gotika. Štíty nebrat.
Než se dostanu k naučné literatuře, která už je na cestě, chci se ujistit, jak moc se u nás v partičce přidává drama na úkor autentičnosti technik.
A zjišťuju, jak nelehké je vystopovat skutečné a použitelné.


Ave,
no, jeste jsem vynechal elegantni baroko a renesanci.

Dlouhodobe jednorucni zbran bez stitu nedava moc smysl, leda s vyjimkou ordalu(bozich soudu) nebo individualniho souboje/sebeobrany. V zasade az do pozdni renesance (v Anglii treba 1710) jsou dolozene souboje italskych mistru s rapirem proti anglickym mistrum ve zbroji s kratkym mecem (short sword) a stitem. Jit do bitvy a valky proti sipum, prakum a kopi jen tak s mecem je velice rychla smrt. Vyjimka jsou jezdci/husari. Samostatny mec se rozvijel az v modernejsich dobach, po 17. stoleti, ve forme rapiru a kordu jako doplnek k obleceni vyssich vrstev.

Dalsi vec, kterou je nutne zminit je, ze paralelne ke skolam ozbrojene sebeobrany existoval i sportovni serm. Napr. Meyer /1570/ otevrene priznava, ze jeho skola s dlouhym mecem, tesakem, dykou, tycovymi zbranemi je primarne zamerena na sport, jelikoz v ere palnych zbrany uz na ferovy boj s mecem neni moc prostor. Taky v ramci sve skoly uci rapir, aby jeho sverenci byli schopni celit technicke prevaze Italu a jejich novych a rychlejsich zbrani.

Pokud mas zajem o cetbu, doporucim na zacatek Giacoma di Grassiho a Joachima Meyera. Tihle panove nemeli potrebu delat se svym umenim tajnosti a byli jedni z prvnich, kdo vytvareli skutecny system boje se zbranemi a byli ochotni o tom psat otevrene, strucne a bez prikras.

Prace s jednorucni zbrani je jiny svet v porovnani s dlouhym mecem. Taktika, kroky, obecne znalosti zustavaji, ale mechanika a generovani sily jednou rukou a dvema rukama se lisi velice. Jako kazde cviceni se zavazim na konci koncetiny je serm bez dobreho vedeni zdravotni riziko. Spousta lidi co cvici s dlouhym mecem ma znicenou hrudni pater, spousta lidi od sermu obecne ma poskozene kolena a lokty.


Naposledy upravil dlouhechlupynahrudi dne út leden 25, 2011 3:05 pm, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nicole
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.7.2008
Příspěvky: 6825

PříspěvekZaslal: út leden 25, 2011 11:03 am    Předmět: Citovat

Děkuji velice za obsáhlou odpověď a všechny informace.
V moderní době je trochu potíž v tom, že každá skupina bere historický šerm jinak. Pro někoho je důležitá hist. věrnost, pro někoho drama a divadýlko a pro někoho je to jen okleštěná technika. Já budu asi ta třetí skupina.
Jak už jsem několikrát psala, mým cílem je ovládat meč co nejlépe technicky jako zbraň pro obranu a boje nebitevní.
Ano, v současnosti je toto umění trochu na nic, ale já tuhle touhu mám. Takže asi budu ten typ sportovní Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dlouhechlupynahrudi
0-7
0-7


Založen: 24.1.2011
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: út leden 25, 2011 2:37 pm    Předmět: Citovat

Nicole napsal:
Děkuji velice za obsáhlou odpověď a všechny informace.
V moderní době je trochu potíž v tom, že každá skupina bere historický šerm jinak. Pro někoho je důležitá hist. věrnost, pro někoho drama a divadýlko a pro někoho je to jen okleštěná technika. Já budu asi ta třetí skupina.
Jak už jsem několikrát psala, mým cílem je ovládat meč co nejlépe technicky jako zbraň pro obranu a boje nebitevní.
Ano, v současnosti je toto umění trochu na nic, ale já tuhle touhu mám. Takže asi budu ten typ sportovní Wink


Ahoj,
bavím se o šermu jako o umění ovládání zbraně, o bojovém umění. Trocha historické věrnosti do toho patří (hliníkový meč se chová jinak než ocelový, moderní ocelové repliky mají ve většině případů špatnou váhu a vyvážení). K historické věrnosti taky patří to, že autoři manuskriptů jsou lidé, kteří svůj systém aktivně ověřovali a využívali k sebeobraně (Grassi píše, že má přes 20 let aktivní zkušenosti, část z toho jako voják).

O (dobovém) sportu píšou jak Grassi tak Meyer. Grassi varuje, že učení se tehdejšímu sportovnímu šermu vede k používání nebezpečných a neefektivních technik při sebeobraně (viz část věnovaná záludům a falším). Meyer ze svého curricula dlouhého meče záměrně odstraňuje používání bodu a bodných technik, protože "při sportu jsou příliš nebezpečné a vražedné, protizákonné".

Co se týče techniky šermu, odvíjí se od zbraně, kterou používáš, od tělesné opory, kterou své zbrani poskytuješ, a od zbroje, ve které jsi oblečena. Plus to samé na straně oponenta. Proto je dobré naučit se dobře základy krátké i dlouhé zbraně (tj jednoruční a dvouruční) a pak se naučit aspoň základy práce se dvěmi nestejnými zbraněmi - meč a štít, plášť, dýka. Tohle připraví člověka na většinu ozbrojených střetů. V moderní době bych do toho základu přidal zacházení s řetězovými zbraněmi. Na tomhle základu se pak dá postavit práce s libovolnými zbraněmi.

Je třeba mít ke zbraním (i ve formě replik) náležitý respekt. I technicky kvalitní šermíři na videozáznamech hodně často jednají, jakoby jim vůbec nezáleželo na vlastním přežití - už jen tím vytvářejí umělé situace...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dlouhechlupynahrudi
0-7
0-7


Založen: 24.1.2011
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: út leden 25, 2011 9:46 pm    Předmět: Citovat

A tenhle výborný duel s rokokovými kordy (začíná 1:20) by tu taky neměl chybět.

http://www.youtube.com/watch?v=3VVHSounmrE
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nicole
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.7.2008
Příspěvky: 6825

PříspěvekZaslal: út leden 25, 2011 10:01 pm    Předmět: Citovat

Děkuji za přednášku, s většinou souhlasím. Bohužel jsem natrefila na partičku, která šermuje spíš pro rozptýlení, než že by se tomu nějak intenzivně věnovali. Tím ovšem nekritizuju, instruktoři mají zkušenost desítky let a jsou ještě stará škola (v tom nejlepším slova smyslu). Jen se chci ubírat trochu jiným směrem. Takže mi zbývá převážně samostudium a praxe zatím pokulhává. Za pár hodin jednou týdně se člověk nikam dál příliš neposune. Nu, uvidím.
Ano, šermíři mají problém s koleny. Můj se momentálně jmenuje jelito nad levým kolenem Laughing Laughing
Ale dost humoru. Protože šerm není jediný můj pohyb, nepociťuju žádné potíže. Kromě několikrát servané kůže na kloubu palce, což je ovšem moje blbost. Intenzivně dělám yogu, kde člověk vzpírá vlastní váhu třeba při stoji na rukou v různých obdobách a cvičí si rovnováhu. Zjistila jsem, že to mi v šermu dost pomáhá.
Ale narozdíl od vás bych si já šermíř říkat nedovolila. Zdaleka na to ještě nemám. Zda-li někdy mít budu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dlouhechlupynahrudi
0-7
0-7


Založen: 24.1.2011
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: út leden 25, 2011 10:19 pm    Předmět: Citovat

Nicole napsal:
Intenzivně dělám yogu, kde člověk vzpírá vlastní váhu třeba při stoji na rukou v různých obdobách a cvičí si rovnováhu. Zjistila jsem, že to mi v šermu dost pomáhá.


Ano, jóga je výborná. Stejně tak tanec je dobrý doplněk k šermu (a naopak šerm doplněk k tanci).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Gina
321-600
321-600


Založen: 9.11.2006
Příspěvky: 441

PříspěvekZaslal: st leden 26, 2011 11:46 am    Předmět: Citovat

Naprosto souhlasím. Tanec je skvělý doplněk k šermu. Taky jsem se mu dlouho věnovala. Teď už nemám tolik příležitostí, ale přibarala jsem si k šermu Systemu - hodně se tam člověk protáhne, získá na obratnosti a naučí se boji beze zbraně i technikám, které se v boji se šavlí dají krásně aplikovat. Navíc se věnuji jezdectví, které už taky pomalu začínám se šermem propojovat Smile

Souhlasím i s tím, že člověk by si měl vyzkoušet více různých zbraní. Čím déle se šermu věnuji, tím širší mám repertoár (s doma větší zbrojnici Laughing ), ale postupně člověk přichází na to, že v šermu existují obecné zákonitosti a s každou další zbraní se vám bojuje čím dál lépe, i když jste ji nikdy dříve neměli v ruce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
SashaCornix
8-20
8-20


Založen: 22.3.2011
Příspěvky: 13

PříspěvekZaslal: út březen 22, 2011 10:34 pm    Předmět: Citovat

V CR mas napriklad skolu Arma Ferre...chodia aj k nam na SR a su dost dobri, nasi chalani narozdiel od cisto scenickeho sermu presli na techniky bojoveho sermu podla Lichtenauera a Talhofera a Arma Ferre uci podla original fechtbuchov...a i ked mnohi ludia o nich hovoria nelichotive veci, je to len preto, ze su konkurencia Magisteria a preto, lebo okolo seba nerobia velke halo...
Myslim, ze by si to mohla kludne zvladnut, lebo mnohe skoly prebiehali, aspon ked sme to robili my, s drevenymi 1 a polkami, takze narozdiel od magisteria si vydrzal sermovat aj cely den a neodpadavala ti ruka...pochopitelne sa vo vyssom stadiu prechadza na ocelove mece...ale na zaciatok je to myslim velmi prijemne...
Dalej ano...do 1 a polky sa kazdy zamiluje na 1. pohlad...ovsem az casom clovek pride na praktickost inych zbrani...taky cesky tesak a bukler vie byt nehorazne rychla a dobra kombinacia Wink nehovorim ani o tom co zmoze taka obycajna bojova palica Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 18, 19, 20, 21  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.