Drak a jeho symbolika
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Za zrcadlem
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=bdb834e28765d0a4b0518d8d791de3dbZobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Déscantes
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 18.5.2007
Příspěvky: 4735

PříspěvekZaslal: st říjen 21, 2009 6:47 pm    Předmět: Citovat

kalakai napsal:
no podle mě teda ohledně"špatnosti" draků odvedla dobrou práci katolická církev a její slavný sv. Jiří.. kurňa kde to sebrali ???

Hmm, draci. To je zajímavé téma.
Ve starověku byl drak často důležitým symbolem, a například v číně je to symbol moudrosti a štěstí dodnes. Ale myslím, že spíš většinou v pověstech ztělesňoval sílu a moc. Ta křesťanská hrůza z draka jako symbolu zla podle mě pochází z bible, kde je ve Zjevení (tuším) psáno "pata ženy rozdrtí hlavu hada", (význam-zlo bude poraženo)potom Starý Zákon, kde Had je svůdce a strůjce lidské smůly, atd atd, a had nebo drak, to bylo bráno podobně. Kult svatého Jiřího nejspíš vyrůstá z něčeho podobného, i Archanděl Michael je zpodobňován často jako vítěz nad zlem, a drží v ruce kopí, kterým likviduje draka. Prostě drak=symbol zla.
Ale věřím že v předkřesťanské evropě tomu mohlo být jinak, to spíš ztělesňoval drak právě tu sílu a moc, i keltové ho zobrazovali a nebyl snad brán vyloženě a jedině negativně.
Znáte nějaké pověsti o dracích, kde jsou vykresleni v pozitivním světle?
(je ale úžasné, jak toto bájné zvíře mocně působí na lidi a vůbec na představivost, jak dnes, tak určitě i kdysi)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Klarusa
*** šéfredaktorka serveru ***


Založen: 10.11.2006
Příspěvky: 6037

PříspěvekZaslal: čt říjen 22, 2009 8:34 am    Předmět: Citovat

No, já osobně mám tedy legendu o svatém Jiří docela ráda, asi pro tu fantazijnost a přítomnost "obludky", hlavně umělecká díla zpracovávající tento námět považuju za zajímavá.

Tvrdit, že na vnímání ohledně špatnosti draků odvedla nějakou práci katolická církev, podle mě není tolik na místě, resp. je to dost zaslepený výklad. Je třeba nebrat tu legendu zcela doslovně. A hlavně pobíjení draků a jejich vnímání jako ne zcela kladných je samozřejmě mnohem staršího původu a vyskytuje se i u jiných kultur. Stačí se podívat na antické mýty... Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Déscantes
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 18.5.2007
Příspěvky: 4735

PříspěvekZaslal: čt říjen 22, 2009 8:50 am    Předmět: Citovat

Zrovna u těch antických mýtů jsem si toho všimla taky, mořští hadi, obludy, negativní bytosti.
A legenda o svatém Jiří se mi líbí taky. Smile Ale myslím, že tvrzení, že na očernění draků odvedla největší práci právě katolická církev, si klidně dovolit můžeme. Protože zlo tam často zastupuje jako symbol had/drak. Co je na tom zaslepeného? To je přece fakt. Stačí si přečíst nějaké spisy církevních otců, kde se horuje proti zlu, jaké používají připodobnění?
Legenda se nebere doslovně, má odkazovat na vyšší souvislosti, a já to neberu tak, že Jiří zabil draka, ale jako odkaz na duchovní boj dobra se zlem. Ale vůbec nejde o děj legendy, jde o to, co v té legendě drak zastupuje?
A proč je bojovník Jiří svatý? Protože poráží zlo.
Arrow Drak = symbol zla.
Určitě mají různé kultury své různé pohledy na draka, viz Čína a pozitivní přístup k tomuto symbolu. Ale křesťanství opanovalo Evropu (a už je to celkem dost dlouho) a změnilo pohled na draka, jako na symbol zla. - Pokud byl tento pohled dříve pozitivní, a to by mě právě zajímalo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Klarusa
*** šéfredaktorka serveru ***


Založen: 10.11.2006
Příspěvky: 6037

PříspěvekZaslal: čt říjen 22, 2009 9:50 am    Předmět: Citovat

Déscantes napsal:
Zrovna u těch antických mýtů jsem si toho všimla taky, mořští hadi, obludy, negativní bytosti.
A legenda o svatém Jiří se mi líbí taky. Smile Ale myslím, že tvrzení, že na očernění draků odvedla největší práci právě katolická církev, si klidně dovolit můžeme. Protože zlo tam často zastupuje jako symbol had/drak. Co je na tom zaslepeného? To je přece fakt. Stačí si přečíst nějaké spisy církevních otců, kde se horuje proti zlu, jaké používají připodobnění?
Legenda se nebere doslovně, má odkazovat na vyšší souvislosti, a já to neberu tak, že Jiří zabil draka, ale jako odkaz na duchovní boj dobra se zlem. Ale vůbec nejde o děj legendy, jde o to, co v té legendě drak zastupuje?
A proč je bojovník Jiří svatý? Protože poráží zlo.
Arrow Drak = symbol zla.
Určitě mají různé kultury své různé pohledy na draka, viz Čína a pozitivní přístup k tomuto symbolu. Ale křesťanství opanovalo Evropu (a už je to celkem dost dlouho) a změnilo pohled na draka, jako na symbol zla. - Pokud byl tento pohled dříve pozitivní, a to by mě právě zajímalo.




No, podle mě tak nanejvýš křesťanství přebralo dřívější náhled na draky jako zosobnění něčeho špatného. Tvrzení, že katolická církev odvedla největší práci, nebere naprosto v potaz minulost. Toť vše Wink

Symbol hada (hada) se taky jaksi sám vybízí k vnímání jako něco špatného, přece jen někteří hadi jsou jedovatí, jejich uštknutí může někoho zabít. Třeba z veverky by se se asi symbol zla dělal trochu obtížněji...

Navíc to vnímání draka/hada je mnohdy spíše dvojaké, na jedné straně je uznáván v řekněme pozitivní rovině, na druhou stranu má třeba zodpovědnost za negativní jevy, je obáván a hrdinové ho klidně zabijí (skandiávské mýty).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
egle
~ Strážkyně tématu ~


Založen: 20.5.2007
Příspěvky: 2607

PříspěvekZaslal: čt říjen 22, 2009 10:36 am    Předmět: Citovat

Klarusa napsal:
Třeba z veverky by se se asi symbol zla dělal trochu obtížněji...

a co třeba takový králíček ze Svatého grálu od Monty Pythonů Laughing Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Klarusa
*** šéfredaktorka serveru ***


Založen: 10.11.2006
Příspěvky: 6037

PříspěvekZaslal: čt říjen 22, 2009 11:00 am    Předmět: Citovat

egle napsal:
Klarusa napsal:
Třeba z veverky by se se asi symbol zla dělal trochu obtížněji...

a co třeba takový králíček ze Svatého grálu od Monty Pythonů Laughing Laughing


Ano, ten mě taky napadl, proto jsem napsala veverku... Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Déscantes
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 18.5.2007
Příspěvky: 4735

PříspěvekZaslal: čt říjen 22, 2009 2:14 pm    Předmět: Citovat

Klarusa Arrow
To bys ale těžce vysvětlila některým národům, které mají hada v úctě (dříve Egypt, Indie, jižní Amerika). Proč nebyl vnímán negativně tam? (když k tomu ten jed atd. vybízí).
A jaký byl dřívější pohled na draky jako něco špatného? Ani u těch řeků to není definitivní, navíc ti většinou operovali s jinýma obludama. Já si myslím, že dříve drak nebyl vnímán až tak negativně a masový strach z draka jako symbolu zla se objevuje až s rozšířením církve.

Tvrzení, že katolická církev odvedla největší práci, nebere naprosto v potaz minulost.
Ale jakou minulost? Co když vnímání draka bylo dříve alespoň trochu pozitivní?(viz keltové, u nich byl drak ještě kromě ztělesnění moci strážce pokladů) Jak bys tu tezi, že církev tedy v očernění draka prsty nemá, obhájila potom? Kdo ho tedy očernil a udělal z něj pekelnou obludu, když ne církev?
Protože třeba u těch keltů, a to je předkřesťanská záležitost, drak zlo prostě neztělesňuje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Gina
321-600
321-600


Založen: 9.11.2006
Příspěvky: 441

PříspěvekZaslal: čt říjen 22, 2009 7:06 pm    Předmět: Citovat

Nevím jak s křesťanstvím ,ale symbolika draka v předkřesťanských dobách byla na našem území dvojí:

Keltská - drak jako strážce pokladů, symbol moci druidů a zvláště zpodobnění síly a moci vůdce

Slovanská - odtud vícehlaví draci plivající oheň. Slovani nazývali draka buď zmyj - Rusko, Bulharsko, Srbsko,...slovo znamenající často zároveň had, nebo, jako u nás, důsledně rozlišovali mezi hadem a drakem. Západní slované v podobě draka zpodobňovali boha čarodějnictví a kouzel Zirnitru. Tady si už dovedu představit, že to bylo křesťanským misionářům proti srsti a tedy symboj sv. Jiří porážejícího draka by se dal chápat i jako poražení kouzel vírou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Aha Admin
ADMIN


Založen: 9.4.2006
Příspěvky: 1798
Bydliště: Zazrcadli

PříspěvekZaslal: čt říjen 22, 2009 7:44 pm    Předmět: Citovat

Pokud vim, tak v Cine je drak naopak vniman navysost pozitivne... takze nejaka "esence drakovitosti" neni jednotne vnimana jako negativni..
_________________
DlouheVlasy.cz!!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ilona
***moderátorka***


Založen: 13.10.2006
Příspěvky: 7425

PříspěvekZaslal: pá říjen 23, 2009 2:31 pm    Předmět: Citovat

Klarusa napsal:

No, podle mě tak nanejvýš křesťanství přebralo dřívější náhled na draky jako zosobnění něčeho špatného. Tvrzení, že katolická církev odvedla největší práci, nebere naprosto v potaz minulost. Toť vše Wink
Symbol hada (hada) se taky jaksi sám vybízí k vnímání jako něco špatného, přece jen někteří hadi jsou jedovatí, jejich uštknutí může někoho zabít. Třeba z veverky by se se asi symbol zla dělal trochu obtížněji...
Navíc to vnímání draka/hada je mnohdy spíše dvojaké, na jedné straně je uznáván v řekněme pozitivní rovině, na druhou stranu má třeba zodpovědnost za negativní jevy, je obáván a hrdinové ho klidně zabijí (skandiávské mýty).

Had byl v pohanských dobách symbolem moudrosti ,v Egyptě byl had symbolem kosmických sil, had požírající svůj ocas zase symbolem reinkarnace a moudrosti bez konce, většina buddhistických bohyní má na krku kobru - a pro křesťnaskou církev je to symbol ďábla , co podal Evě jablko. Smile Takže církev opravdu z hada učinila zosobnění zla.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.