Co křesťanství dalo a vzalo
Jdi na stránku 1, 2, 3 ... 29, 30, 31  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Historie
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=564a48c6fc49a39bb46cf570dfc8d299Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sobebor
321-600
321-600


Založen: 9.1.2008
Příspěvky: 331
Bydliště: B?????¶hmen und M?????¤hren

PříspěvekZaslal: čt březen 04, 2010 9:56 pm    Předmět: Citovat

Spíš si to říká o vydělení nového vlákna.

Kdyby tu nebylo křesťanství ani jeho vlivy, antická kultura by zanikla nejspíš úplně a byly bysme na tom dalece hůř co se týče pokroku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lucy W.
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 17.3.2008
Příspěvky: 978

PříspěvekZaslal: pá březen 05, 2010 9:33 am    Předmět: Citovat

sobebor napsal:
Spíš si to říká o vydělení nového vlákna.

Kdyby tu nebylo křesťanství ani jeho vlivy, antická kultura by zanikla nejspíš úplně a byly bysme na tom dalece hůř co se týče pokroku.


Taky jsem pro nové vlákno. Otázky křesťanství vs. pohanství vs. církev vs. patriarchát se tu probírají dost často po různých vláknech a možná by stálo za to probrat je někde důkladně (nejblíž Náboženství a já, ale to není úplně ono.)
O zánik antické kultury bych se tak nebála.
Jako "pravověrný pohan" (tak pravověrný už ne) bych ještě ráda varovala, že řada lidí si pohanství představuje jako Hurvínek válku (a já opravdu taky nejsem expert), ale jedno vím: Křesťanské náboženství je postaveno na individualitě (odpovědnosti jedince za sebe sama), kdežto pohanství je kolektivní (odpovědnost jedince za fungování světa a společnosti) a jakékoliv vymykání se normám toleruje podstatně hůř (samozřejmě řada z nich toleruje věci, které křesťanství ne, jako dědictví žen nebo homosexualitu, ale to je něco docela jiného). Já už jsem tu někdy mýtus o Oidipovi a pod. řešila, ale klidně to proberu znovu.

Dále viz nové vlákno nebo Ptáci v trní (už nevím v kterým díle byl v tom Řecku).
_________________
Rozhlizeni po svete nic nestoji­, plati­ se teprve za komentare.
Nebudu se menit v hada, nikdy to nepomaha.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sobebor
321-600
321-600


Založen: 9.1.2008
Příspěvky: 331
Bydliště: B?????¶hmen und M?????¤hren

PříspěvekZaslal: pá březen 05, 2010 1:11 pm    Předmět: Citovat

Prosímež tedy moderátorstvo o vydělení vlákna. O tomhle bych rád podiskutoval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sobebor
321-600
321-600


Založen: 9.1.2008
Příspěvky: 331
Bydliště: B?????¶hmen und M?????¤hren

PříspěvekZaslal: pá březen 05, 2010 2:56 pm    Předmět: Citovat

Děkuju za přesunutí Wink Poněkud se obávám, že kdyby se v Evropě nerozšířilo křesťanství, tak tu nastoupí islám. Kdo ví jak by to potom bylo s antickou kulturou. Právě kláštery přechovávaly zbytky antické vzdělanosti a vědění.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kataska
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 11.8.2008
Příspěvky: 2214

PříspěvekZaslal: pá březen 05, 2010 3:58 pm    Předmět: Citovat

Soběbore, vždyť zbytky antické kultury a vzdělanosti, které raní křesťané nestihli zničit a spálit, zachránili Arabové, ne? Křesťané se k tomu vrátili až později.

Pokud by do Evropy nedorazilo křesťanství, pak by možná dorazil islám, kterýžto jako ne tak "sympatické" a mírumilovné náboženství by donutil Evropu sjednotit se.
Křesťanství Evropu sjednotilo a uznávám, bylo nejspíš tím prvním krokem k rozvoji, bohužel později ten rozvoj a vědu dost brzdilo a brzí dodnes.
Taky je možnost, že by v Evropě vzniklo nějaké sjednocující nové náboženství.
Možná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sobebor
321-600
321-600


Založen: 9.1.2008
Příspěvky: 331
Bydliště: B?????¶hmen und M?????¤hren

PříspěvekZaslal: pá březen 05, 2010 5:12 pm    Předmět: Citovat

Tam si nejsem jistý jak to bylo, tohle období s historií není zorovna moje parketa. Tak či tak se později zbytky antické vzdělanosti (ať už řemeslné, nebo teoretické) uchovaly právě v klášterech. Myslím, že středověký vývoj by byl podobný ať už by tu bylo křesťanství, nebo islám. Otázka je jak by to bylo po konci středověku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
*
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 26.3.2008
Příspěvky: 5571

PříspěvekZaslal: pá březen 05, 2010 5:12 pm    Předmět: Citovat

ehm...za co že to upálili Husa? Za to že kázal v češtině a učil své ovečky číst a psát?...jaký pokrok? Ano byli vzdělaní, ale prostému lidu bylo zakázano do jejich vědění nahlédnout...
_________________
[url=http://www.TickerFactory.com/exercise/wKnrlto/]

[/url]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kataska
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 11.8.2008
Příspěvky: 2214

PříspěvekZaslal: pá březen 05, 2010 5:25 pm    Předmět: Citovat

Otázka je, jaký by byl středověký vývoj, kdyby tu nebylo ani křesťanství ani islám, ale nějaké nové náboženství (pravděpodobně inovace těch starých, vcelku benevolentních a mírumilovných), vzniklé ve sjednocené Evropě. Ta sjednocenost mi přijde jako začátek, díky které je možné rozvíjet nějaké vědění a vzdělanost. A to by pak podle mě šel rozvoj rychleji, protože by ho nebrzdilo žádné totalitní monoteistické náboženství. To by však bylo potřeba, aby Evropa byla dostatečně silná se postavit muslimům, o čemž bohužel trochu pochybuju.
Takže ano, pravděpodobně křesťanství nebo islám a křesťanství bylo možná naštěstí menší zlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bonemína
***moderátorka***


Založen: 30.8.2007
Příspěvky: 6526

PříspěvekZaslal: pá březen 05, 2010 5:29 pm    Předmět: Citovat

Wen, nechám stranou skutečnost, že i Jan Hus byl křesťan. Ale celkem by mě zajímaly ty body Husovy obžaloby. Vím jen, že jich bylo 42 ale které konkrétně to byly, to nevím.
_________________
A co hadi, krtek a vypelichany sokol?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sobebor
321-600
321-600


Založen: 9.1.2008
Příspěvky: 331
Bydliště: B?????¶hmen und M?????¤hren

PříspěvekZaslal: pá březen 05, 2010 5:31 pm    Předmět: Citovat

Přesně jak říkáš, to křes´tanství bylo naštěstí menší zlo.
Poněkud si asi ty naše předky idealizujeme a máme je za holubičí povahy. Nebyli.

Co se týče pokroku a vzdělanosti, asi byl bylo ideální, kdyby pokračovala římská říše, ta byla na obrovské výši. A jedině tak si dokážu představit, že by se Evropa ubránila atakům muslimů. Možná i proto, že by je obsadila první Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku 1, 2, 3 ... 29, 30, 31  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.