Kýč
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Umění, film, divadlo, architektura, literatura
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=150bb5cfae4d5798348d565817522069Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Bonemína
***moderátorka***


Založen: 30.8.2007
Příspěvky: 6526

PříspěvekZaslal: po duben 12, 2010 6:01 pm    Předmět: Kýč Citovat

Je tu dost různorodé osazenstvo, od temných gothiků po pestrobarevné hipíky... takže z pohledu vnějšího světa jsme často dost kýčovití. Ale jak to vidíme my? Co je kýč pro nás?

Pro mě například roztomilé obrázky převlečených miminek a zvířátek a jakékoli svaté obrázky s použitou třpitkou a blikotáním.
_________________
A co hadi, krtek a vypelichany sokol?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pimpa
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 23.4.2008
Příspěvky: 1019

PříspěvekZaslal: po duben 12, 2010 6:56 pm    Předmět: Citovat

Pro mě Knížákovy výtvory. Byť to vydává za modernu.
A kreslené postavičky á la Disney, Maxim turbulence, Pleva a Šašek, umělé květiny, vikslajvantové dečky, hrníčky s "vtipnými" nápisy, přeplácané novostavby ve stylu zámečků, obývákové stěny plné sklenic a skleniček... a mnoho dalších věcí, na které si teď honem nevzpomenu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
z.pepa
321-600
321-600


Založen: 4.4.2009
Příspěvky: 381

PříspěvekZaslal: po duben 12, 2010 7:19 pm    Předmět: Citovat

Jako největší kýč považuju veškeré sošky ve vitrínkách a samozřejmě již zde zmíněné obrázky se třpitkama a jako vrchol kýče považuji motýly přišpendlené na záclonách (je to vlastně zohýbaný drát a na něm natažená barevná záclonovina).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kataska
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 11.8.2008
Příspěvky: 2214

PříspěvekZaslal: po duben 12, 2010 7:47 pm    Předmět: Citovat

Za kýč toho považuju hodně, protože on asi kýč se dá najít ve všem - architektuře, výtvarném, hudebním i divadelním umění, běžné mluvě, literatuře,...
To, s čím se setkávám dnes a denně a co mě vskutku irituje, je kýč slovní - moderní infantility typu "ahojky, čauky, písnout (zvlášť tohle slovo nenávidím), sluníčko, srdíčko, atd.", z toho se mi skutečně zvedá žaludek. Také se můj sluch bohužel nevyhne "hudbě" z komerčních rádiích, kde se hraje cosi typu "jen aby nebylo ticho" - primitivní slabomyslný text a nicneříkající melodie, takový hudební odpad. Spousta hloupých filmů, které se mají líbit, ale jsou ploché a mám z nich pocit, že autor z diváka dělá idiota a divák to ochotně a tupě konzumuje, protože jde přece o "nejlepší film všech dob". Jinak samozřejmě sošky, obálky románů z červené knihovny, obrázky koní cválajících po pláži v západu slunce, fotky nazdobených miminek a zvířat, jak zmiňovala Bonemína a spousta dalšího.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nicole
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.7.2008
Příspěvky: 6825

PříspěvekZaslal: po duben 12, 2010 8:34 pm    Předmět: Citovat

Za kýč považuje každý něco jiného. V současné době je například moderní prohlašovat za kýč cokoli, co je hezké na pohled. Například umění věrně zobrazující skutečnost, zdobné věci atd. Když se ale člověk rozhlédne kolem sebe, současnost je samá hranatá skleněná a kovová krabice převlečená za dům, plastové jednobarevné židle, mísy, hrnky, nafukovací sedačky...geometrie a minimalismus za každou cenu. Přitom všichni s úctou hledí do minulosti na různé epochy (secese, baroko, atd. atd.)
Prostě mi připadá, že současná společnost nadutě opovrhuje krásou, řemeslností a talentem v umění a vyzdvihuje primitivnost, buranství a abstrakci. Tyto pak prohlašuje za jediné "pravé" umění, jež je intelektuálně na výši.
Pro mě je kýč asi jen ten plast, geometrie ...no a matrjošky Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pimpa
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 23.4.2008
Příspěvky: 1019

PříspěvekZaslal: po duben 12, 2010 9:35 pm    Předmět: Citovat

Kataska napsal:
Za kýč toho považuju hodně, protože on asi kýč se dá najít ve všem - architektuře, výtvarném, hudebním i divadelním umění, běžné mluvě, literatuře,...
To, s čím se setkávám dnes a denně a co mě vskutku irituje, je kýč slovní - moderní infantility typu "ahojky, čauky, písnout (zvlášť tohle slovo nenávidím), sluníčko, srdíčko, atd.", z toho se mi skutečně zvedá žaludek. Také se můj sluch bohužel nevyhne "hudbě" z komerčních rádiích, kde se hraje cosi typu "jen aby nebylo ticho" - primitivní slabomyslný text a nicneříkající melodie, takový hudební odpad. Spousta hloupých filmů, které se mají líbit, ale jsou ploché a mám z nich pocit, že autor z diváka dělá idiota a divák to ochotně a tupě konzumuje, protože jde přece o "nejlepší film všech dob". Jinak samozřejmě sošky, obálky románů z červené knihovny, obrázky koní cválajících po pláži v západu slunce, fotky nazdobených miminek a zvířat, jak zmiňovala Bonemína a spousta dalšího.


S těmi slovními spojeními máš naprostou pravdu! Úplně rostu z patvarů jako "lidičky", "človíčkové", "sluníčka", "srdíčka" a "cestičky" k nim... Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vlkun
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 4.12.2006
Příspěvky: 662

PříspěvekZaslal: po duben 12, 2010 9:52 pm    Předmět: Citovat

Ona hlavně je otázka, zda vůbec lze definovat kýč jako obecný pojem. Jasně, existují nějaké definice. Ale osobně mi to připadá tak subjektivní, že to prostě obecně definovat nejde. Příliš to souvisí s osobními preferencemi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Judy
161-320
161-320


Založen: 7.1.2010
Příspěvky: 204

PříspěvekZaslal: po duben 12, 2010 9:53 pm    Předmět: Citovat

Za kýč považuji to, co se snaží zalíbit za každou cenu a činí tak podle jasných, předem daných schémat - používá k tomu líbivé prostředky (příkladem mohou být romány pro ženy, televizní estrády, sentimentální písně, televizní seriály, "tradiční" rukodělné cetky na stáncích, reklamní spoty...). Kýč postrádá nejen originalitu, ale i hloubku a myšlenku. Je povrchní a většinou zaměřen zištně (např. prodej určitého produktu).
Kýč může časem měnit svou tvář v závislosti na tom, jak se mění preference, hodnoty, móda a vkus většinové společnosti. Sádrový trpaslík nemusí být symbolem kýče navždy. Časem ho může nahradit jiná ikona dnešní doby...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ilona
***moderátorka***


Založen: 13.10.2006
Příspěvky: 7425

PříspěvekZaslal: út duben 13, 2010 3:43 pm    Předmět: Citovat

z.pepa napsal:
Jako největší kýč považuju veškeré sošky ve vitrínkách a samozřejmě již zde zmíněné obrázky se třpitkama a jako vrchol kýče považuji motýly přišpendlené na záclonách (je to vlastně zohýbaný drát a na něm natažená barevná záclonovina).

Laughing Laughing Laughing Laughing
Já motýly miluju!!! Mám je v různých podobách všude - takže i toho ze záclonoviny na závěsu Laughing Laughing Laughing
A můj nejoblíbenější je tenhle- (dárek dle vlastního výběru):


Souhlasím s Vlkoněm - každý považuje za kýč něco jiného ... a ať přemýšlím jak přemýšlím, nějak nemůžu přijít na to, co je kýčem pro mě ( a ted mám brouka v hlavě a budu nad tím pořád přemýšlet...)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pomněnka
161-320
161-320


Založen: 8.5.2008
Příspěvky: 176

PříspěvekZaslal: út duben 13, 2010 4:33 pm    Předmět: Citovat

Pro mě je kýč to, co je vyrobeno bez upřímnosti, podbízivě, vypočítavě, hraje to na city, schválně se to tváří co nejkrásněji, jenom aby se to prodalo. Ovšem i v té ukrutné snaze prodat se často najde určitá bezelstná upřímnost.

Emoce výrobce či návrháře většinou nemáme šanci zjistit, takže nezbývá než poměřovat kýčovitost podle toho, co daná věc vyvolává v nás.

Na každého působí něco jiného, a tak je kýč subjektivní pojem. Záleží na tom, jestli v dané věci člověk najde tu upřímnost a krásu, která tam vždycky někde je (pak je to v pořádku), nebo jestli převáží pocit, že tady někdo hraje nečistou hru a něco mu podstrkává (a pak je to pro toho člověka kýč).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.