Finsko a finština
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Současnost a její projevy
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=49600f9381b3f5aedf2f656c0a0b3319Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
čečetka_wendeshki
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 21.11.2009
Příspěvky: 639

PříspěvekZaslal: pá prosinec 03, 2010 4:06 pm    Předmět: Citovat

danielkix napsal:
čečetka_wendeshki napsal:
Kataska: já zase nemůžu z amerických kolegů "proč bych se učil další jazyk už mluvím tím nejobtížnějším jazykem na světě" Shocked Shocked Rolling Eyes

Tým myslia češtinu alebo angličtinu?


angličtinu Rolling Eyes
_________________
&amp;amp;amp;quot;Omry feek antia, ma ghair antia&amp;amp;amp;quot;
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kataska
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 11.8.2008
Příspěvky: 2214

PříspěvekZaslal: st duben 20, 2011 11:43 am    Předmět: Citovat

Tak mi už delší dobu vrtá hlavou jedna věc: jaký je vztah mezi Švédy a Finy? Nevíte někdo? Poprvé mě to napadlo při loňském mistrovství světa v hokeji, kdy finský komentátor při závěrečných minutách zápasu mezi českými a švédskými hokejisty zcela nepokrytě jásal nad vítězstvím našich hokejistů a když se Švédům povedlo dát jeden gól, komentoval to dost chladně. Pak jsem někde četla, že v jednom finském městě, nevím jistě, jestli to byly přímo Helsinki, je hrad, který se ve finštině jmenuje nějak jako "finský hrad" a ve švédštině "švédský hrad" - zvláštní.
Nakonec včera v Cestománii o Švédsku padla zmínka, že kdyby někdy Finové porazili Švédy v hokeji, byla by to ohromná národní ostuda.
Chystám se na to zeptat kamaráda Švéda, ale nevím, kdy ho uvidím, tak mě zajímá, jestli to třeba někdo neví a hlavně proč to tak je... jestli to je nějaká historická záležitost?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mielikki
161-320
161-320


Založen: 4.9.2009
Příspěvky: 200

PříspěvekZaslal: st duben 20, 2011 12:12 pm    Předmět: Citovat

Kataska napsal:
Tak mi už delší dobu vrtá hlavou jedna věc: jaký je vztah mezi Švédy a Finy?

Pokiaľ viem, tak sa navzájom veľmi radi nemajú (alebo aspoň Fíni nemajú radi Švédov Very Happy ), čo je dosť spôsobené historickými okolnosťami a podobne. Ale napríklad naša fínčinárka vravela, že ani len švédske veci nemajú radi, napríklad IKEou dosť pohŕdajú práve preto, že je švédska Very Happy

(Každopádne sa ale na školách učia po švédsky, nakoľko je to ich druhý úradný jazyk)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mielikki
161-320
161-320


Založen: 4.9.2009
Příspěvky: 200

PříspěvekZaslal: st duben 20, 2011 12:13 pm    Předmět: Citovat

A zabudla som dodať, že z tej histórie to bude zrejme tým, že až do myslím že devätnásteho storočia bolo Fínsko súčasťou Švédska... potom si ich vzali Rusi Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kataska
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 11.8.2008
Příspěvky: 2214

PříspěvekZaslal: st duben 20, 2011 1:34 pm    Předmět: Citovat

Ale Švédsko bylo zase součástí Dánska, taky tak nějak do podobné doby, ne?
Ještě mě napadlo, ve druhé světové Finsku proti Rusům pomáhali Norové, Švédové ne, i když jsou sousedi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Morganna
***moderátorka***


Založen: 23.2.2007
Příspěvky: 9303

PříspěvekZaslal: st duben 20, 2011 1:47 pm    Předmět: Citovat

Svedsko nejak ve tretine 19. stoleti bylo urcite samostatne kralovsẗvi, ne soucast Danska.
_________________
Szła magiczka przez porębę, pogryzły ją żmije. Wszystkie gady wyzdychały i magiczka żyje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
*MrE
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 22.4.2008
Příspěvky: 1098

PříspěvekZaslal: st duben 20, 2011 2:07 pm    Předmět: Citovat

Kataska napsal:
Ale Švédsko bylo zase součástí Dánska, taky tak nějak do podobné doby, ne?
Ještě mě napadlo, ve druhé světové Finsku proti Rusům pomáhali Norové, Švédové ne, i když jsou sousedi.


It's easier to hate your neighbour than someone living far away Wink My opinion is that most countries hate their neighbours. It's natural.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kataska
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 11.8.2008
Příspěvky: 2214

PříspěvekZaslal: st duben 20, 2011 2:17 pm    Předmět: Citovat

MrE: to je pravda - docela mi to připomíná vztah Slovenska a Maďarska.
S tím samostatným Švédskem to opravdu nevím přesně, ale překvapilo mě, jak dlouho byla skoro celá Skandinávie pod Dánskem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mielikki
161-320
161-320


Založen: 4.9.2009
Příspěvky: 200

PříspěvekZaslal: st duben 20, 2011 2:39 pm    Předmět: Citovat

No, ono boli nejako v sedemnástom storočí dánsko-švédske boje o nadvládu nad škandináviou a pobaltím (a veĺmi sa hanbím, že to neviem presne, keď som mala minulý semester z toho skúšku Embarassed )
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Titania
~ Strážkyně tématu ~


Založen: 13.12.2007
Příspěvky: 3906

PříspěvekZaslal: čt duben 21, 2011 11:31 am    Předmět: Citovat

Švédi byli pod nadvládou Dánů tuším zhruba do půlky šestnáctýho století (šmarjá, já bych si tu historii měla zopáknout), to chudáci Norové kvůli moru a podobnejm katastrofám přišli koncem čtrnáctýho století o vlastní šlechtu, takže se neměl tak moc kdo bouřit a sjednotit normální lidi k odporu, a tak pod Dánama zůstali až do roku 1814, kdy je v rámci přerozdělování moci po napoleonskejch válkách připadli Švédsku (ale kupodivu jim to několiksetletý úpění pod Dánama vadilo míň než ta necelá stovka let pod Švédama - teda alespoň podle toho, jak dodneška moc nemusej Švédy (furt si z nich dělaj srandu - asi jako my z policajtů) a s Dánama mají vztahy v pohodě. Přitom se nezdá, že by tam (teda až na počáteční převzetí moci, kdy se Norové nechtěli "dát") Švédi dělali zase až tak velkou paseku. Ale holt zrovna přišli v době, kdy se rodilo a vzkvétalo národní uvědomění, je dost možný, že kdyby tam tehdy zůstali Dánové, Norové dneska vyprávějí vtipy o Dánech (a fanděj proti nim při hokeji Wink ).
A k tý otázce Finska - Švédi tam nějakej čas vládli, švédština tam dlouho byla (a v některejch oblastech snad i dodneška je) druhej úřední jazyk. Takže ten napjatej vztah je vcelku pochopitelnej - ale taky bych řekla, že je to spíš na úrovni vtipů a škodolibý radosti, když Švédi prohrajou v hokeji. Ostatně ještě podstatně větší pifku mají na Rusy (a asi celkem oprávněně, Švédi oproti Rusům byli ještě vcelku mírný okupanti).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.