Poezie pro začátečníky (i pokročilé)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Umění, film, divadlo, architektura, literatura
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=74ba748584811bfdabdf20d8ee9d6f10Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  

Jak jste na tom s poezií?
Téměř nedotčen(a), mimo školní povinnosti
27%
 27%  [ 8 ]
Čtu a rád(a)
20%
 20%  [ 6 ]
Čtu a rád(a) a taky píšu
27%
 27%  [ 8 ]
Píšu, ale moc nečtu, darmo bych se pletl(a)
24%
 24%  [ 7 ]
Celkem hlasů : 29

Autor Zpráva
Lucy W.
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 17.3.2008
Příspěvky: 978

PříspěvekZaslal: ne červen 20, 2010 11:39 am    Předmět: Citovat

Bonemína napsal:
Ehm... tak jsem to o té štice a rackovi četla a stále přemýšlela, jaký má asi v té básni smysl to P.S. Až po dlouhé chvíli mi došlo, že to není od Skácela, ale od Lucy...

Holt poezie fakt není má silná stránka Very Happy


Moje chyba Embarassed

kalakai: Velmi pěkná báseň. A co se Plíhala týče, pár básní v takovém duchu mám taky na svědomí, ale jsou hrozně politicky nekorektní.
_________________
Rozhlizeni po svete nic nestoji­, plati­ se teprve za komentare.
Nebudu se menit v hada, nikdy to nepomaha.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bonemína
***moderátorka***


Založen: 30.8.2007
Příspěvky: 6526

PříspěvekZaslal: ne červen 20, 2010 11:42 am    Předmět: Citovat

Ale tak jo, Plíhaloviny jsou říkanky, to ještě hlava moje bere.

V teráriu varan jde
na rande
_________________
A co hadi, krtek a vypelichany sokol?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
*
321-600
321-600


Založen: 11.10.2008
Příspěvky: 327

PříspěvekZaslal: út listopad 23, 2010 6:37 pm    Předmět: Citovat

A čte někdo z Vás současné básníky? Zatím jsem se dostala ke J. H. Krchovskému, ale některé verše jsou na mne moc, asi jsem mírně puritánská.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dudka
41-80
41-80


Založen: 16.5.2010
Příspěvky: 68

PříspěvekZaslal: út listopad 23, 2010 7:17 pm    Předmět: Citovat

tak já se taky přidám Smile to rozkuchávání básní (a jakýkoliv textů) je to přesně to co v literatuře nemám ráda, ono ten text vždycky uplně ztratí ten půvab... a Plíhal je úžasný Smile zrovna dneska jsme se bavili v chemii o kyselině solné - a tak celý den mám v hlavě:

Někdo zvoní, nadávám,
nemám ruce volné.
Právě tchýni vyndávám
z kyseliny solné.

Pár gumových rukavic
marně šmátrá po dně.
Nezbylo z ní zhola nic
ač jí bylo hodně.
Very Happy
a jinak jednu konkrétní oblíbenou báseň nemám, ale občas mě některá zaujme, tak možná vám sem občas nějákou napíšu Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Déscantes
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 18.5.2007
Příspěvky: 4735

PříspěvekZaslal: út listopad 23, 2010 8:40 pm    Předmět: Citovat

Krchovského tvorba se snaží pobuřovat tím, co víc jak před sto lety řekl Rimbaud s Baudelairem, takže tím to pro mě hasne.
(a fakt jsem si tu práci dala a přečetla celou jeho sbírku, ale kromě kotěte v domě - znáte tu básničku? nemá nadpis ale je o domě na samotě - strašně profláklá věc, kterou jsem v podpisech na forech a v mottech na profilech lidí viděla už tak stokrát.) Krchovský je asi moderní Smile ale tak proč ne, pro mě je to taková ospalá dekadence, třeba ve srovnání s Rimbaudem nepříliš zajímavá.(neříkám že Rimbaud je dekadentní básník, to vůbec)
A nepoměřuju to tím, jak moc kdo z nich píše vulgárně, ale spíš jak působí celek a jaký zanechá dojem.


Naposledy upravil Déscantes dne út listopad 23, 2010 8:45 pm, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Malonek
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 20.5.2009
Příspěvky: 1461

PříspěvekZaslal: út listopad 23, 2010 8:44 pm    Předmět: Citovat

Dudka napsal:
tak já se taky přidám Smile to rozkuchávání básní (a jakýkoliv textů) je to přesně to co v literatuře nemám ráda, ono ten text vždycky uplně ztratí ten půvab... a Plíhal je úžasný Smile zrovna dneska jsme se bavili v chemii o kyselině solné - a tak celý den mám v hlavě:

Někdo zvoní, nadávám,
nemám ruce volné.
Právě tchýni vyndávám
z kyseliny solné.

Pár gumových rukavic
marně šmátrá po dně.
Nezbylo z ní zhola nic
ač jí bylo hodně.
Very Happy
a jinak jednu konkrétní oblíbenou báseň nemám, ale občas mě některá zaujme, tak možná vám sem občas nějákou napíšu Smile

To je geniální!! Laughing Laughing Laughing
_________________
primifluous = that which flows first
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lucy W.
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 17.3.2008
Příspěvky: 978

PříspěvekZaslal: st listopad 24, 2010 10:52 am    Předmět: Citovat

Na Krchovského jsme měli signifikantní dvojverší:

"Život je tak trapný, bože,
jako prdnout u soulože."

Na spoustu básníků nás učitel češtiny něčím takovým zásoboval.
Mně se nezdá, že by chtěl pobuřovat. Píše, co ho baví, a co si o tom myslí lidi je mu někde.
A řekla bych, že Rimbaud dekadenta je (uznáváme-li tedy vůbec členění na umělecké směry Laughing ). Jen málokdo chápe, co ten směr vlastně myslel, holt si nesepsali manifest. Teda my jsme se aspoň učili, že ač pobuřovali nebyl to jejich základní záměr. Já tomu, co nás učili věřím, protože náš češtinář byl naprosto geniální.
_________________
Rozhlizeni po svete nic nestoji­, plati­ se teprve za komentare.
Nebudu se menit v hada, nikdy to nepomaha.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Déscantes
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 18.5.2007
Příspěvky: 4735

PříspěvekZaslal: ne listopad 28, 2010 3:37 pm    Předmět: Citovat

Tak ten náš byl přesně opačný, radši na jeho mínění nic nezakládám Very Happy dobrých učitelů je pomálu. Sranda byla když vyprávěl děj nějaké knížky, kterou jsem měla tou dobou přečtenou, a říkal úplně bludy - zamotal a překroutil děj, prohodil postavy, hlavní vynechal, nějaké co tam nepatří přidal (rád míchal postavy z různých knih) Laughing
Dobře, tak se Krchovský nesnaží působit, ale prostě tak na mě působí . Neříkám že je špatný básník, jen je pro mě jeho tvorba trochu jednotvárná. Pořád to samé dokola. Nebavilo mě to.
Já žila v domnění že Rimbaud patří k symbolismu Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kikiriska De Fóle
41-80
41-80


Založen: 13.2.2009
Příspěvky: 71

PříspěvekZaslal: ne listopad 28, 2010 8:59 pm    Předmět: Citovat

Déscantes mohla bych tě prosím, požádat o pomoc? Já mám totiž za úkol na referát přečíst od Rimbauda Opilý koráb, ale já to ani po třech různých překladech vůbec netuším o čem ta báseň je. Kromě posledních dvou slok a toho co píše teta wiki
" básníkova nejznámější básnická skladba. Básník se zde přirovnává ke korábu. Loď na rozbouřeném moři je samotný autor, který pluje mezi životem a smrtí. Individuum se odklání do říše fantazie, putuje říší."

Já jsem z toho zmatená jak lesní včela.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Déscantes
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 18.5.2007
Příspěvky: 4735

PříspěvekZaslal: ne listopad 28, 2010 9:28 pm    Předmět: Citovat

Pokusím se, ale každý v té básničce vidí něco jiného Embarassed
Tak nejdřív realisticky - je to metafora, koráb = básník, paradoxně už v tak mladém věku zničený, rozbitý, kymácející se na vlnách, neřízený, plující někam do pryč.
Loď přijde o posádku (asi) a pluje si bezcílně kam chce, o nic se nestará.

Celá ta básnička je úžasně "barevná". Rimbaud dokázal použít skvělé přirovnání, je neotřelý, nenudí a zaměstná představivost Very Happy

Koráb mluví o tom, co všechno viděl a co zná Arrow
Znám slunce, mystické jak rudá maska herce...
o tom, o čem sní Arrow
Snil jsem o zelené a zasněžené noci,
o žhavých polibcích, jež víří v prostoru....

o tom, co na své cestě potkal Arrow
Ledovce, perleť vln a hnědou barvu zemí...

...Víte, že narazil jsem jednou na Floridy,
kde květy mísí se s očima panterů,
kde duha, napjatá pod horizontem z křídy
ukrývá stáda lvic před zraky škunerů.

Stáda lvic na Floridě jsou dneska celkem vtipný, ale pokud to není chyba překladu, tak Rimbauda omlouvá téměř všechno, nevím co všechno bylo v devatenáctém století známo o Floridě a její zvířeně, pak taky Rimbaudův věk, psal to snad v patnácti nebo šestnácti někde za barákem u potoka... Very Happy

Důležitá věc - Koráb není necita. Místy je to celkem roztomilé Arrow
A byl bych ukázal rád dětem v modrém proutí
ty malé rybičky, ty zlaté kapříky...


Koráb je "zbloudilá loď" kterou nikdo nezachrání. Je otázka jestli se tak A. Rimbaud sám viděl, nejsem životopisec a vím pendrek, ale měl strašnou a necitelnou matku, která prý moc k dětem s láskou nepřistupovala a on ji nenáviděl, věřím že se musel cítit hodně sám.
Po životě který strávil v cizině, velkou část v Africe, tuším v Harraru, strašným pekle, se vrátil domů zemřít po amputaci nohy, bylo mu asi 37 let, život bez lásky a daleko od domova. Prý se toužil vrátit už dříve domů, ale za kým? myslím že měl jen hodně rád svou sestru Izabelu.
Tohle je předposlední verš z opilého korábu, smutná předpověď Arrow
A toužím po stružce, kde za nizoučkým houštím
se šťastně prohání pár dětských košilek
jsem v duchu hošíkem a dřepě s nimi, pouštím
lodičku z papíru, křehkou jak motýlek.

Jak dospěle si někdo musí připadat, když v šestnácti píše takové verše. Rimbaud byl ztělesněný kontrast, touha po cizině X touha po domově. A musel být přes to, jak je dneska prezentovaný jako útočný člověk, hrozně hodný. Verlaine někde psal, jak tahal opilce z příkopů a pomáhal jim na nohy, jak se staral o prostitutky, lidi co spadli na dno...
TAKŽE pokud to budem brát tak, že loď je opravdu ten kluk, co básničku napsal, pak byl osamělý, cítil se rozervaný, ničím nevedený, měl fantastickou představivost, ještě lepší dar ji zachytit a předat, toužil po cizích krajích, ale i po vřelosti, lásce, po domově.

Uf Shocked omlouvám se za výlev a opravdu nevím zda to k něčemu bude, ale nic lepšího asi nevymyslím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.