Platon, Descartes, Hegel a spol. aneb Filosofické vlákno
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Umění, film, divadlo, architektura, literatura
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=65518921a5774021d0b85882c0620e96Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Déscantes
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 18.5.2007
Příspěvky: 4735

PříspěvekZaslal: út květen 18, 2010 9:29 pm    Předmět: Platon, Descartes, Hegel a spol. aneb Filosofické vlákno Citovat

Zakládám prudce intelektuální vlákno Mr. Green
Zajímáte se tu někdo o filosofii?
Probereme Platonovy ideje, Aristotelovy kategorie a Descartovo "Cogito ergo sum?"
Tak trochu počítám s tím, že tu možná tenhle příspěvek zůstane osamocen, ale berte to jako hozenou rukavici. Smile

Máte nějakého svého oblíbeného filosofa? Zajímali jste se někdy o filosofii nebo je to podle vás zbytečná blbost, kterou se zabývají asociální pošuci?
Každý názor je vítán Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Morganna
***moderátorka***


Založen: 23.2.2007
Příspěvky: 9303

PříspěvekZaslal: út květen 18, 2010 9:32 pm    Předmět: Re: Platon, Descartes, Hegel a spol. aneb Filosofické vlákno Citovat

Déscantes napsal:
je to podle vás zbytečná blbost, kterou se zabývají asociální pošuci?
Každý názor je vítán Smile


Uhm :kývá zuřivě hlavou: Laughing Laughing Twisted Evil Filozofie je podle mě o plkání nesmyslů a ztráta času. A nikdy jí neodpustím, že jsem díky její pouhé existenci dostala z matury ze ZSV za 3 Twisted Evil
_________________
Szła magiczka przez porębę, pogryzły ją żmije. Wszystkie gady wyzdychały i magiczka żyje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
morana
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 17.7.2008
Příspěvky: 981

PříspěvekZaslal: út květen 18, 2010 9:47 pm    Předmět: Citovat

ja som tiež bola kedysi podobného názoru ako Morganna Very Happy hlavne na strednej som to neznášala, lebo som tomu nerozumela... holt, nie som filozofický typ človeka... teraz sa na to pozerám tak, že to nie je márne... rada si občas nad čajom zafilozofujem, avšak žiadneho obľúbeného filozofa alebo ideu nemám. sú to skôr len také moje výmysly, postrehy.. Very Happy ale môj priateľ, to je čistý filozof! Very Happy niekedy nestačím zírať ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Morganna
***moderátorka***


Založen: 23.2.2007
Příspěvky: 9303

PříspěvekZaslal: út květen 18, 2010 9:54 pm    Předmět: Citovat

morana - jo, karma je sfině, ja už vidím, jak si najdu chlapa, který filozofuje naopak velmi rád Twisted Evil Laughing
_________________
Szła magiczka przez porębę, pogryzły ją żmije. Wszystkie gady wyzdychały i magiczka żyje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Aha Admin
ADMIN


Založen: 9.4.2006
Příspěvky: 1798
Bydliště: Zazrcadli

PříspěvekZaslal: út květen 18, 2010 10:13 pm    Předmět: Citovat

Beati pauperes spiritu.

Téma rozhodně zajímavé, ale asi nadhoď tezi nebo myšlenkovou školu, od které se dá začít Smile

Mávám odrazům na jeskyni,

d
_________________
DlouheVlasy.cz!!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Narcis
81-160
81-160


Založen: 13.5.2010
Příspěvky: 119

PříspěvekZaslal: út květen 18, 2010 10:40 pm    Předmět: Citovat

Ja mam doma takoveho sileneho fyldu,nikdy nevim poradne o cem to mluvi sice,ale desne me to bavi poslouchat,nekdy az ziram fakt co ho vsechno napada Very Happy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Klarusa
*** šéfredaktorka serveru ***


Založen: 10.11.2006
Příspěvky: 6037

PříspěvekZaslal: st květen 19, 2010 8:01 am    Předmět: Citovat

No, k filozofii mám asi podobný vztah jako k poezii... S ohledem na studia jsem se seznámila s lecčím, ale sama přímo filozofická pojednání nevyhledávám Laughing Ale najdou si jistě zajímavé věci, na druhou stranu někteří filozové jsou pro mě těžcí mimoni Twisted Evil a někteří vyučující filozofie na výšce taky stáli za to... Laughing Laughing Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Déscantes
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 18.5.2007
Příspěvky: 4735

PříspěvekZaslal: st květen 19, 2010 8:58 am    Předmět: Citovat

Aha napsal:

Téma rozhodně zajímavé, ale asi nadhoď tezi nebo myšlenkovou školu, od které se dá začít Smile

Začít můžeme rovnou od Thaléta Smile ale ne, mě šlo hlavně o to nejprve zjistit, jestli vůbec někdo bude ochotný se o tomto bavit.
Safra lidi, kde je vás víc? Kath psala, že má ráda Aristotela, a ještě u někoho v profilu jsem narazila na nějaká známá jména. Ale nevadí.

Můžeme začít kontroverzněji - jaký máte názor na Friedricha Nietzscheho a jeho filosofii?
Je zajímavé, že když jsem se o něm bavila se známýma, tak často reakce -"hmm, Nietzscheho mám opravdu rád, frajer (a rozhodně s tím nesouvisí jeho zneužitelnost nacismem - to je úplně mimo). Když jsem se ptala proč, tak odpověď - on je prostě dobrý, skvěle píše, umí zaujmout...
Pořádný argument proč právě Nietzsche jsem z nich ale nedostala.

On byl bezesporu skvělý spisovatel a uměl strhnout, málokteré filosofické spisy jsou napsané tak vášnivě, ale spoustu jeho argumentů stojí na hliněných nohou a lze je snadno vyvrátit. Ale přesto jistota, se kterou psal a síla, která z některých jeho knih tryská, to je úplně neuvěřitelný.
Četli jste něco od Nietzscheho, jaký na něj máte názor? Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Déscantes
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 18.5.2007
Příspěvky: 4735

PříspěvekZaslal: st květen 19, 2010 9:05 am    Předmět: Citovat

Aha napsal:
Mávám odrazům na jeskyni

To je skvělé téma.

Podobenství o jeskyni -Platon /Ústava/

Sókratés: Představ si lidi v podzemním příbytku podobném jeskyni, která má k světlu otevřený dlouhý vchod podél celé jeskyně. V této jeskyni žijí lidé od dětství spoutaní na nohou a na krku, takže zůstávají stále na tomtéž místě a vidí jen rovně před sebe, protože pouta jim brání otáčet hlavou. Vysoko a daleko vzadu za nimi hoří oheň. Uprostřed mezi ohněm a spoutanými vězni vede vzhůru cesta, podél níž je postavena nízká zeď na způsob zábradlí, jaké mají před sebou loutkáři a nad nímž dělají své kousky. Podél této zídky chodí lidé a nosí všelijaké nářadí, které přečnívá nad zídkou, podoby lidí a zvířat z kamene a dřeva.
Glaukón: Předvádíš podivný obraz a podivné vězně.
Sókratés: Podobají se nám. Myslíš, že by takoví vězni mohli vidět sami ze sebe a ze svých druhů něco jiného než stíny vrhané ohněm na protější stranu jeskyně?
Glaukón: Jak by mohli vědět, když jsou celý život nuceni držet hlavu nehybně?
Sókratés: Tito vězni by nemohli pokládat za pravdivé nic jiného než stíny oněch umělých věcí.
Glaukón: Nevyhnutelně.
Sókratés: Kdyby jeden z nich byl zbaven pout a přinucen náhle vstát, otočit šíji, jít a podívat se nahoru do světla, mohl by to udělat jen s bolestí a pro oslepující lesk by nebyl schopen dívat se na předměty, jejichž stíny předtím viděl. Co by podle tebe řekl, kdyby mu někdo tvrdil, že tehdy viděl pouze přeludy? Nemyslíš, že by byl zmatený a domníval by se, že předměty tehdy viděné jsou pravdivější než ty, které mu ukazují teď?
Glaukón: Mnohem pravdivější.
Sókratés: A kdyby ho někdo odtud násilím vlekl skrze drsný a strmý vchod a nepustil by ho, dokud by ho nevytáhl na sluneční světlo, nepociťoval by bolestně toto násilí a nevzpíral by se, a kdyby přišel na světlo, mohly by snad jeho oči plné sluneční záře vidět něco z toho, co mu nyní uvádí jako pravdivé?
Glaukón: Ne, alespoň ne hned.
Sókratés: Myslím, že by si musel na to zvyknout, kdyby chtěl vidět věci tam nahoře. Nejdříve by asi nejsnáze poznal stíny, potom samotné předměty. Dále by potom nebeská tělesa i samotnou oblohu snáze pozoroval v noci, dívaje se na světlo hvězd a měsíce. Nakonec by se myslím mohl dívat na slunce samo o sobě na jeho vlastním místě a mohl by též pozorovat, jaké je.
--------------------------------------------------------------------------------------
Názory?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Narcis
81-160
81-160


Založen: 13.5.2010
Příspěvky: 119

PříspěvekZaslal: st květen 19, 2010 7:10 pm    Předmět: Citovat

Zajmave,ale musim o tom jeste dlouho premyslet abych si to ujasnila:D ,ehm no a nemas neco o Johnovi Lockovi??
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.