Platon, Descartes, Hegel a spol. aneb Filosofické vlákno
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Umění, film, divadlo, architektura, literatura
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=251cfa83587c6964595bb6ed2cedf41cZobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
astrid
***moderátorka***


Založen: 1.8.2010
Příspěvky: 1774

PříspěvekZaslal: st prosinec 28, 2011 7:13 pm    Předmět: Citovat

seelya napsal:
len tak mimochodom, zabrúsim ešte k filozofii... spomínate tu buď klasickú európsku alebo potom východnú filozofiu...nezaoberali ste sa tu niekto aj židovskou alebo islamskou filozofiou?


Ve škole jen okrajově, ale je k tomu dobrá publikace od Alaina de Libery: Středověká filosofie, kde rozpracovává právě hlavně islám a judaismus...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
seelya
***moderátorka***


Založen: 2.7.2011
Příspěvky: 2258

PříspěvekZaslal: st prosinec 28, 2011 7:39 pm    Předmět: Citovat

ja som mala jeden semester židovskú mystiku, tak ma to celkom zaujímalo....okrem toho som čítala Osem kapitol o ľudskej duši a mravnom konaní od maimonida, a jeho etický pohľad sa mi celkom páčil...len na jeho ďalše diela som si už netrúfla, keďže jeho filozofia je docela komplikovaná
_________________
Co víme o lásce? Láska je jako hruška. Hruška je sladká a má určitý tvar. Zkuste přesně definovat tvar hrušky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lord Draco
161-320
161-320


Založen: 20.9.2011
Příspěvky: 278

PříspěvekZaslal: st prosinec 28, 2011 7:53 pm    Předmět: Citovat

Fairy napsal:
Děkuji, že jste oživili toto vlákno. Díky vám jsem si ho všimla a objevila tak tuto filosofickou "Ameriku" Smile.
Já měla kdysi na VŠ filosofie jen dva semestry, nicméně tehdy mne velice bavila.Prohrabovala jsem se díly antických autorů stejně jako knihami o náboženstvích, škoda, že od té doby už jsem většinu přečteného a naučeného zapomněla Sad. Pro mne jsou i náboženské systémy filosofiemi. Celý ten cirkus s církví, obřady, symboly atd. kolem stejně vždy vychází z nějaké myšlenkové konstrukce a právě ta je pro mne podstatná.
Jinak chápu Lalaith i Lorda v tom, co tu napsali. Ano filosofie dnes není věda, za jejíž znalost vám bude někdo platit (pokud ji nebudete zase jen učit na VŠ nebo ji nezvrhnete v psaní pseudoesoterických pojednání). Z mého pohledu je to ale věda nesmírně důležitá pro rozvoj osobnosti a chcete-li, duše. Vlastně mne nenapadá nic důležitějšího pro vývoj duše, snad kromě krásy, která je pro mne také velice důležitá. Zmiňuji ji proto, že krásno je také estetickou / filosofickou kategorií a spadá tedy pod toto téma.
Mám proto ráda krásu všude, kam ji mohu vpašovat, v běžném každodenním životě, ve věceh, které denně vídám, které mne obklopují. Neumím si představit žít bez věcí, které vnímám jako krásné a naopak žít třeba jen mezi věcmi, které jsou JEN užitečné, JEN moderní apod. Jaký máte názor na krásno vy?


Řeknu jen, že Filozofie není věda.
A učit někoho Filozofii dle mne není možné. Pak mi logicky příjde nesmyslné za to chtít peníze.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lord Draco
161-320
161-320


Založen: 20.9.2011
Příspěvky: 278

PříspěvekZaslal: st prosinec 28, 2011 7:59 pm    Předmět: Citovat

Lalaith napsal:
Pokud berete filosofii jako něco, co se stará o duši a rozvíjí duši, tak je rozhodně dobrá, užitečná a praktická se vším všudy Wink Jak jsem psala, já považuji za filsofii hlavně tu historickou, která mi mnohdy využitelná nepřijde (ale mnohdy zase ano). Tož tak, jen aby nedošlo k mýlce, celkově věci, co "pečují o duši" uznávám a beru je pozitivně, snažím se něco zjistit, načíst apod.
Krása je podle mě pro mnoho lidí zásadní, pro jiné už méně, ale já sama krásnu velmi vnímám a prožívám. (a sama se snažím aspoň trošku krásně občas působit Embarassed a jsem ráda, kdy to dělají i lidi v mém okolí). Ale zase, krása a estetika už pro mě nepatří do filsofie, přiznám se, že to beru jako něco úplně zvláštního a jiného, byť to na naši duši a psychiku působí. Jo, život bez krásy a krásných věcí by stál za houby.

Jinak nevím, možná by vás mohla někoho zajímat jedna kniha, která mi ososbně dala asi víc než všechny echt filsofické knihy, co jsem kdy musela přečíst... Je od Scotta Pecka a jmenuje se Nevyšlapanou cestou. Peck je psycholog s praxí a na příkladech lidí tam ukazuje mnoho věcí...které jsou v naší společnosti běžné a jaké pak mají důsledky na psychiku lidí. Je to krásná a čtivě napsaná kniha, člověk se nad sebou potom opravdu zamyslí a v některých příkladech se krásně pozná.... Je o právě spíš zaměřeno na etické jednání. Úplně úžasné jsou pasáže o vyhýbání se odpovědnosti (přiznám se, že jsem se u něčeho zasytděla až do morku kostí...) Doporučuju všema deseti, prý má i pokračování, k tomu jsem se zatím nedostala.

Jo a pokud vás někoho zajímá pedagogika, moc krásná je knížka Filososfie výchovy od Pelcové. Taky jedna z knih, co se mi moc líbila... A hlavně byla čtivě a pěkně napsaná a člověk se nemusel zamýšlet nad významem každé věty. A někdy se i zasmál. Smile


Zde tu nejde o nás. My všichnise musíme shodnout na tom o čem se budeme bavit. Ty se chceš bavit o minulých výsledcích velkých myslitelů. Klidně můžeme. Aspoň víme o jakou část Filozofie půjde. Pak stačí už jen vybrat něco konkrétně. Ovšem historická filozofie je statická a "mrtvá". Je to část filozofie.

Scotta Pecka znám moc dobře. A přečti si všechny jeho knížky. Jsou napsány stejně krásně jako ta, co jsi uvedla.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lord Draco
161-320
161-320


Založen: 20.9.2011
Příspěvky: 278

PříspěvekZaslal: st prosinec 28, 2011 8:02 pm    Předmět: Citovat

K estetice... Nemohu se vyjadřovat, protože vaše cítění krásna přeci mnohem jemnějšíSmile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
astrid
***moderátorka***


Založen: 1.8.2010
Příspěvky: 1774

PříspěvekZaslal: st prosinec 28, 2011 8:14 pm    Předmět: Citovat

Lord Draco napsal:
Řeknu jen, že Filozofie není věda.
A učit někoho Filozofii dle mne není možné. Pak mi logicky příjde nesmyslné za to chtít peníze.


Pořád nechápu, proč podle Tebe není filosofie věda. Zahrnuje systematické přistupování k určitému problému? Zahrnuje. Má svou škálu metod pro poznání jednotlivých oblastí lidského života? Má. Přistupuje k problému na základě podložených hypotéz, nejčastěji logicky nebo empiricky odvozených? Ano. ...atd.
I kdyby pro Tebe znamenala filosofie jen svébytný způsob myšlení, návod pro to, jak na danou věc nahlížet, pořád je svou povahou především věda...

A máš sice pravdu, že filosofii nelze naučit - lze předat vědomí o ní, zdokumentovat její dějiny, nebo někomu napomoci k jinému osobnímu pohledu, ale přesto jde o zprostředkování jisté znalosti, nebo dovednosti. Nevidím nic špatného na tom, když za to učitel požaduje úplatek, má-li být filosofie jeho profesní činností. Tak to chodí v každé době - jestliže v něčem vynikáš nad ostatními, proč toho i ekonomicky nevyužít? Stejný postoj vyznávali už sofisté...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Trpajzlig
321-600
321-600


Založen: 26.1.2011
Příspěvky: 545

PříspěvekZaslal: st prosinec 28, 2011 8:39 pm    Předmět: Citovat

Tak tohle vlákno je pro mě zajímavé...vůbec filozofie je pro mě zajímavá...mám doma jednu knihu o F a když jsem začala číst první stránku o materiálních věcech na příkladu lavice, židle....no tak jsem měla dost....nevěděla jsem pak co je pravé, co ne...filozofie mi nepřijde jako věda, ale spíše takový oddělený směr-něco jako psychologie...člověk využívá hodně vlastního myšlení a cítění, což u hodně nauk "nepotřebuje" a nevyužívá...kdežto tady u toho to pracuje naplno...tím ale neříkám, že filozofie se nedá učit...každý přeci dokáže přemýšlet....to si myslím já...
_________________
www.zlatevrchy.snadno.eu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lord Draco
161-320
161-320


Založen: 20.9.2011
Příspěvky: 278

PříspěvekZaslal: st prosinec 28, 2011 8:58 pm    Předmět: Citovat

astrid napsal:
Lord Draco napsal:
Řeknu jen, že Filozofie není věda.
A učit někoho Filozofii dle mne není možné. Pak mi logicky příjde nesmyslné za to chtít peníze.


Pořád nechápu, proč podle Tebe není filosofie věda. Zahrnuje systematické přistupování k určitému problému? Zahrnuje. Má svou škálu metod pro poznání jednotlivých oblastí lidského života? Má. Přistupuje k problému na základě podložených hypotéz, nejčastěji logicky nebo empiricky odvozených? Ano. ...atd.
I kdyby pro Tebe znamenala filosofie jen svébytný způsob myšlení, návod pro to, jak na danou věc nahlížet, pořád je svou povahou především věda...

A máš sice pravdu, že filosofii nelze naučit - lze předat vědomí o ní, zdokumentovat její dějiny, nebo někomu napomoci k jinému osobnímu pohledu, ale přesto jde o zprostředkování jisté znalosti, nebo dovednosti. Nevidím nic špatného na tom, když za to učitel požaduje úplatek, má-li být filosofie jeho profesní činností. Tak to chodí v každé době - jestliže v něčem vynikáš nad ostatními, proč toho i ekonomicky nevyužít? Stejný postoj vyznávali už sofisté...


Systematický přístup k nějakému uvažování dělá vědu? To je pak věda všechno. Když si chci vyprat a nechci mít pestrobarevné prádlo musím ho roztřídit, než ho roztřídím musím systematizovat své jednání a tudíž i myšlení. Mám tu první část vědy. Potřebujeme ještě nějakou škálu metod jak k věcem přistupovat. Budu tedy systematicky rozdělovat prádlo na barvy a při jaké teplotě se to musí prát. Mám již i metody přístupu k dané věci. Došel jsem k tomu logicky a nebo můžu empiricky zkoušet, co s čím můžu prát a na kolik, abych věděl, že to vyperu dobře.

Pokud by byla filozofie vědou, tak nedokáže být všude. Genetika s Geografií mají své vlastní metody a postupy, ale přesto mezi nimi najdeme spojení, ovšem ne díky jejich metodám, které se výlučně vyhrazují na jejich oblasti.
Když tak píši, pak ano. Filozofii můžeme vymezit oblast působnosti.
Pro mne je Filozofie způsobem života nikoli pouze uvažováním. Je ve všem, živá a dynamická, je osobní a přesahující, nekonečná, všeobecná i zcela konkrétní. Je taková jací jsme my a nemůže být nikdy jiná.
Máš tedy pravdu je vědou.

Budu věrný tomu, co jsem napsal o odstavec víše a musím tedy uznat, že máš pravdu. Proti braní peněz nemám ani to nejmenší a naopak doufám, že to bude placené ještě lépe, přeci jen doufám, že jednou budu učitelem Smile Chci pouze podotknout, že se neučí filozofie, ale znalosti jak jsi napsala.
Znalost, způsob myšlení, či jednání je projevem filozofie nikoli filzofií samotnou.
Proč ji ekonomicky nevyužít? Uf těžká otázka a pokusím se na ní opovědět, ale myslím, že dnes to nezvládnu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
astrid
***moderátorka***


Založen: 1.8.2010
Příspěvky: 1774

PříspěvekZaslal: st prosinec 28, 2011 9:22 pm    Předmět: Citovat

Lord Draco napsal:
Systematický přístup k nějakému uvažování dělá vědu? To je pak věda všechno. Když si chci vyprat a nechci mít pestrobarevné prádlo musím ho roztřídit, než ho roztřídím musím systematizovat své jednání a tudíž i myšlení. Mám tu první část vědy. Potřebujeme ještě nějakou škálu metod jak k věcem přistupovat. Budu tedy systematicky rozdělovat prádlo na barvy a při jaké teplotě se to musí prát. Mám již i metody přístupu k dané věci. Došel jsem k tomu logicky a nebo můžu empiricky zkoušet, co s čím můžu prát a na kolik, abych věděl, že to vyperu dobře.

Pokud by byla filozofie vědou, tak nedokáže být všude. Genetika s Geografií mají své vlastní metody a postupy, ale přesto mezi nimi najdeme spojení, ovšem ne díky jejich metodám, které se výlučně vyhrazují na jejich oblasti.
Když tak píši, pak ano. Filozofii můžeme vymezit oblast působnosti.
Pro mne je Filozofie způsobem života nikoli pouze uvažováním. Je ve všem, živá a dynamická, je osobní a přesahující, nekonečná, všeobecná i zcela konkrétní. Je taková jací jsme my a nemůže být nikdy jiná.
Máš tedy pravdu je vědou.

Budu věrný tomu, co jsem napsal o odstavec víše a musím tedy uznat, že máš pravdu. Proti braní peněz nemám ani to nejmenší a naopak doufám, že to bude placené ještě lépe, přeci jen doufám, že jednou budu učitelem Smile Chci pouze podotknout, že se neučí filozofie, ale znalosti jak jsi napsala.
Znalost, způsob myšlení, či jednání je projevem filozofie nikoli filzofií samotnou.
Proč ji ekonomicky nevyužít? Uf těžká otázka a pokusím se na ní opovědět, ale myslím, že dnes to nezvládnu.


Ne, systematický způsob uvažování ještě nedělá vědu, ale je to jedno z kritérií, abychom mohli nějakou disciplínu za vědu považovat - stejně jako zmíněná metodologie, nebo podstata východisek. To, že filosofie má, jak zmiňuješ, svou oblast působnosti, je ostatně další z podmínek.

Připouštím, že klasický úzus pojmu věda filosofie do značné míry přesahuje - už třeba tím, že soustřeďuje svoji pozornost do všech možných směrů a vyjadřuje se i k otázkám, které nelze verifikovat. Na druhou stranu, stejně jako věda si klade za cíl odpovídat na otázky a přinášet poznatky z jednotlivých odvětví lidského života. Je tady proto, aby nás někam posouvala a abychom v některé z jejích teorií případně našli inspiraci pro naše osobní směřování.

Shodneme se na tom, že filosofie je způsob života: myslím, že když je někdo svým založením filosof, nemůže pak ve svojí každodennosti příliš opouštět tento způsob, jakým myslí. Ale co třeba scientismus? Když někdo preferuje vědu před ostatními sférami lidského myšlení, nedělá vlastně totéž, co filosof, který je navyklý všemu kolem sebe přisuzovat jistý smysl na základě svého ideového zaměření?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lord Draco
161-320
161-320


Založen: 20.9.2011
Příspěvky: 278

PříspěvekZaslal: st prosinec 28, 2011 10:07 pm    Předmět: Citovat

astrid napsal:

Ne, systematický způsob uvažování ještě nedělá vědu, ale je to jedno z kritérií, abychom mohli nějakou disciplínu za vědu považovat - stejně jako zmíněná metodologie, nebo podstata východisek. To, že filosofie má, jak zmiňuješ, svou oblast působnosti, je ostatně další z podmínek.

Připouštím, že klasický úzus pojmu věda filosofie do značné míry přesahuje - už třeba tím, že soustřeďuje svoji pozornost do všech možných směrů a vyjadřuje se i k otázkám, které nelze verifikovat. Na druhou stranu, stejně jako věda si klade za cíl odpovídat na otázky a přinášet poznatky z jednotlivých odvětví lidského života. Je tady proto, aby nás někam posouvala a abychom v některé z jejích teorií případně našli inspiraci pro naše osobní směřování.

Shodneme se na tom, že filosofie je způsob života: myslím, že když je někdo svým založením filosof, nemůže pak ve svojí každodennosti příliš opouštět tento způsob, jakým myslí. Ale co třeba scientismus? Když někdo preferuje vědu před ostatními sférami lidského myšlení, nedělá vlastně totéž, co filosof, který je navyklý všemu kolem sebe přisuzovat jistý smysl na základě svého ideového zaměření?


Ano nedělá; nic není pouze to a pouze ono. Věda potřebuje svoji oblast, protože pak může hledat metody, které jsou již cílené a přesné. Aby ovšem mohla Filozofie být nějak užitečná musíme jí dát tedy také oblast její působnosti. Pak bych řekl, že je to Člověk sámotný. protože v člověku je promítnuto vše, co je ve filozofii od té nejtitěrnější mylšenky po myšlenku perpeta mobile. Může být filozofem každý od sedláka po krále. Není rozdílu mezi nimi.

Budu postupovat tedy logicky. Filozofie nemůže být vědou, protože nemá ani žádné jasně vymezené postupy pro poznávání neměnných pravd. Chceš pravdu o vesmíru? Filozof Ti ji přinese z cela nečekaných směrů. Matematika, víra, atronomie, mateřství. Je to jedno. Nemá tedy metodu dosažení poznání jako to mají vědy.
Napsala jsi to krásně ve svém druhím odstavci. Nemám absolutně, co dodat!

scientismus? uf... o tom si budu muset něco přečíst, protože nevím co to přesně je. Nevím jak ten se definuje. Takže zde nemohu ještě odpovědět.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.