Platon, Descartes, Hegel a spol. aneb Filosofické vlákno
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Umění, film, divadlo, architektura, literatura
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=dcc9cd3d665e6418c134aa4c15c44262Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Déscantes
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 18.5.2007
Příspěvky: 4735

PříspěvekZaslal: st prosinec 28, 2011 10:14 pm    Předmět: Citovat

Filosofie je předchůdkyně všech věd, které z ní vyšly, proto má svůj předmět obsáhlejší než ony. Ale má ho Smile
A je to jsoucno.

Člověkem se zabývá filosofická antropologie, to je jen jedna z oblastí filosofie. Prvním předmětem filosofie (pro přírodní filosofy - starověk) byl svět, od Sokrata se obrací pozornost ke člověku.

Takže filosofie jako taková svůj předmět má, to je první věc. A člověk, to je jen jedna z otázek, o které se tahle disciplína zajímá, jinak je její okruh mnohem širší, protože zahrnuje všechno, co je. Smile
i to co není, (jsoucí / nejsoucí) ale to už je celkem zbytečné rozebírat a komplikovat to
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lord Draco
161-320
161-320


Založen: 20.9.2011
Příspěvky: 278

PříspěvekZaslal: st prosinec 28, 2011 10:30 pm    Předmět: Citovat

Člověka jsem uvedl proto, že skrze sebe vnímáme vše o čem můžeme uvažovat. Ať je to v nás, či mimo nás jde to vždy skrze nás. po té stačí napsat člověk a je v tom vše obsaženo.
Ovšem je to zavádějíc a tak se přikloním k jsoucnu. Jsoucno= vše, takže to mnohým nic neřekne.

Atropologie... jak se může zabývat člověkem, když ho ještě nedokázala ani definovat?Smile

Ovšem, když se nad tím, tak zamýšlím... první co víme byl mýtus :-p To byla asi první nám známá snaha o výklad světa.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
astrid
***moderátorka***


Založen: 1.8.2010
Příspěvky: 1774

PříspěvekZaslal: st prosinec 28, 2011 10:30 pm    Předmět: Citovat

Lord Draco: Souhlasím s Dés, zmínila za mně to, na co bych sama byla reagovala. A protože bych s Tebou skutečně nerada polemizovala - cením si Tvých názorů a zmiňuješ spoustu zajímavých postřehů - zdržím už se reakce i na další z tvrzení, které jsi prve psal.
Myslím ostatně, že se na hodně věcech ohledně filosofie shodneme... Těší mě, když vidím, že to pro někoho není rigidní soubor historických teorií, ale cení si i její dynamiku, aktuálnost a možnost inspirace.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Fairy
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 25.8.2007
Příspěvky: 1034

PříspěvekZaslal: st prosinec 28, 2011 10:40 pm    Předmět: Citovat

Já bych řekla, že filosofie je věda. Způsob života je její aplikace v praxi. Jak píše Dés, filosofie zkoumá, jsoucno, tedy to, co JE. A co se nástrojů týče, ze svých skromných poznatků jsem dospěla k závěru, že využívá logiky a hledání souvislostí. Filosofie už stanovila postulát, že "všechno se vším souvisí" a tyto souvislosti hledá ze všech možných úhlů pohledu. Různílidé mají různé úhly pohledu, proto se jejich pravdy odlišují. Je těžké je navzájem vyvracet a nezřidka dospějeme až k logickým paradoxům.
Osobně jsem dost skeptická, považuji člověka za příliš nicotného tvora s tak nedokonalými nástroji poznání (smysly, rozum), že se nemůže tady na Zemi dopátrat skutečných pravd. Snad jen těch dílčích drobnějších a méně významných. Vysvětlení světa je pro nás tady a teď příliš velkým oříškem. Aneb "Vím že nic nevím"...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
seelya
***moderátorka***


Založen: 2.7.2011
Příspěvky: 2258

PříspěvekZaslal: st prosinec 28, 2011 11:46 pm    Předmět: Citovat

citace:
Osobně jsem dost skeptická, považuji člověka za příliš nicotného tvora s tak nedokonalými nástroji poznání (smysly, rozum), že se nemůže tady na Zemi dopátrat skutečných pravd. Snad jen těch dílčích drobnějších a méně významných. Vysvětlení světa je pro nás tady a teď příliš velkým oříškem. Aneb "Vím že nic nevím"...


takže v podstate si za agnosticizmus vo filozofii?
_________________
Co víme o lásce? Láska je jako hruška. Hruška je sladká a má určitý tvar. Zkuste přesně definovat tvar hrušky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Fairy
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 25.8.2007
Příspěvky: 1034

PříspěvekZaslal: čt prosinec 29, 2011 12:12 am    Předmět: Citovat

seelya napsal:
citace:
Osobně jsem dost skeptická, považuji člověka za příliš nicotného tvora s tak nedokonalými nástroji poznání (smysly, rozum), že se nemůže tady na Zemi dopátrat skutečných pravd. Snad jen těch dílčích drobnějších a méně významných. Vysvětlení světa je pro nás tady a teď příliš velkým oříškem. Aneb "Vím že nic nevím"...


takže v podstate si za agnosticizmus vo filozofii?


Nejsem. Ten je zas až příliš omezující. Já věřím, že člověk se musí o poznání neustále snažit, protože je důležité pro růst jeho duše. V Boha /Bohy věřím. A neznamená, že když na něco nemáme prostředky v tomto životě, že je nemůžeme získat v jiném. U mne se všechno odvíjí od vědomí pokračování života po smrti, z toho vždycky vycházím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
seelya
***moderátorka***


Založen: 2.7.2011
Příspěvky: 2258

PříspěvekZaslal: čt prosinec 29, 2011 2:10 am    Předmět: Citovat

citace:
Nejsem. Ten je zas až příliš omezující. Já věřím, že člověk se musí o poznání neustále snažit, protože je důležité pro růst jeho duše. V Boha /Bohy věřím. A neznamená, že když na něco nemáme prostředky v tomto životě, že je nemůžeme získat v jiném. U mne se všechno odvíjí od vědomí pokračování života po smrti, z toho vždycky vycházím.


zas život po živote, je to téma z akej mám dosť rozporuplné pocity.neviem naisto povedať, že áno verím v niečo také, alebo nie, toto striktne odmietam...
na jednej strane je to spravodlivý systém - dáva možnosť ďalej sa vývíjať, napraviť svoje predošlé chyby, dokázať niečo nové...ale zase na druhej strane možno poukazuje na neschopnosť ľudstva ako celku. vyznievam asi príliš kriticky, ale z môjho pohľadu, ak sa duša postupne vyvíja v množstve životov a napriek tomu svet vyzerá, tak ako vyzerá, toto duševné dozrievanie buď vôbec nejestvuje - čím by sa predstava života po živote úplne odmietla, alebo potom tu je druhá možnosť, teda že duša získa skúsenosť, ale nevyužije ju v ďalšom bytí, čím v podstate popiera zmysle takéhoto nového ďalšieho života...toto ale nemyslím ako dogmu, určite sa nájdu aj výnimky ale drvivá väčšina ľudí spáda pod tento vzorec....
_________________
Co víme o lásce? Láska je jako hruška. Hruška je sladká a má určitý tvar. Zkuste přesně definovat tvar hrušky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Fairy
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 25.8.2007
Příspěvky: 1034

PříspěvekZaslal: čt prosinec 29, 2011 1:26 pm    Předmět: Citovat

seelya napsal:

na jednej strane je to spravodlivý systém - dáva možnosť ďalej sa vývíjať, napraviť svoje predošlé chyby, dokázať niečo nové...ale zase na druhej strane možno poukazuje na neschopnosť ľudstva ako celku. vyznievam asi príliš kriticky, ale z môjho pohľadu, ak sa duša postupne vyvíja v množstve životov a napriek tomu svet vyzerá, tak ako vyzerá, toto duševné dozrievanie buď vôbec nejestvuje - čím by sa predstava života po živote úplne odmietla


Jenže já automaticku nekladu rovnítko mezi posmrtný život a reinkarnaci. Ohledně reinkarnace zatím nemám ucelený názor, u pokračování života po smrti ano, o tom jsem se přesvědčila nejen já, ale i někteří moji předkové.
Řekněme tedy, že reinkarnace existuje. Pak má nějaký smyl, že při novém vstupu sem do hmotného světa v našem aktivním vědomí nezůstanou zážitky z minulých životů. Což neznamená, že ve vědomí jako celku nezůstanou vůbec! K Vánocům jsem dostala knihu o regresích, až ji přečtu a tisíckrát promyslím, zas budu o něco moudřejší Wink.

seelya napsal:
duša získa skúsenosť, ale nevyužije ju v ďalšom bytí, čím v podstate popiera zmysle takéhoto nového ďalšieho života...


Smysl z pohledu pozemského možná. Ale tento život nemusí být jediným účelem bytí! Já si dokonce myslím, že život na tomo světě ve hmotě je vedlejší oproti jiným a slouží jako drsná zkušební laboratoř právě pro ten vývoj a neustálé zušlechťování duše. To duše potřebuje, aby mohla nakonec zase spylnout s Bohem / nirvánou (podle toho, v co věříte). Co se stalo, že se duše od Boha oddělily takhle roztříštily a klesly, je pro mne stejná neznámá jako "velký třesk". Cítím se neschopná tohoto počátku dopátrat... Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
seelya
***moderátorka***


Založen: 2.7.2011
Příspěvky: 2258

PříspěvekZaslal: čt prosinec 29, 2011 3:54 pm    Předmět: Citovat

citace:
Jenže já automaticku nekladu rovnítko mezi posmrtný život a reinkarnaci.


moja chyba Fairy, akosi som si reinkarnáciu a posmrtný život stotožnila a vlastne mi ani nenapadlo, že ty nemyslíš posmrtný život ako reinkarnáciu... keďže posmrtný život je veľmi ťažká téma už len kvôli tomu, že s ním v podstate ani nemáme žiadnu skúsenosť (alebo sa možno nejaká ojedinele vyskytne, neviem, nie som na toto odborník) a kým žijeme v podstate môžeme si len vybrať, či v neho veríme alebo nie...

citace:
Co se stalo, že se duše od Boha oddělily takhle roztříštily a klesly, je pro mne stejná neznámá jako "velký třesk".


raz som počula veľmi zaujímavý názor, nevysvetľoval síce čo sa stalo, ale tvrdil, že vo všetkom živom je božská skra, a ten raj alebo nirvána alebo čo nastane až vtedy, keď sa všetky tieto iskry, čiastočky spoja s Bohom
_________________
Co víme o lásce? Láska je jako hruška. Hruška je sladká a má určitý tvar. Zkuste přesně definovat tvar hrušky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lord Draco
161-320
161-320


Založen: 20.9.2011
Příspěvky: 278

PříspěvekZaslal: pá leden 13, 2012 10:35 pm    Předmět: Citovat

Pěkný večer přeji.

Narazil jsem na pěkný článek, o kterém by se dalo pěkně pohovořit. Pokud máte, co dodat moc rád bych si to přečetl.

http://massive-error.blogspot.com/2012/01/surfeit-of-naturalism.html

Zajímavá by byla i následná diskuze.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.