Quenya-elfština
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Za zrcadlem
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=19744c7e738fff1a0c1fe15b555e2f7aZobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  

Co si myslite o Panovi Prstenu (filmy,knihy,...)??
Uzasne, jedno z nejlepsich co muze byt
68%
 68%  [ 26 ]
Dobre, ale jsou i stejne dobre
21%
 21%  [ 8 ]
Nic moc
10%
 10%  [ 4 ]
Celkem hlasů : 38

Autor Zpráva
Narcis
81-160
81-160


Založen: 13.5.2010
Příspěvky: 119

PříspěvekZaslal: út červen 22, 2010 5:05 pm    Předmět: Quenya-elfština Citovat

Mantúlië!! Pro vsechny nadsence Tolkiena, elfstiny,...Napiste jestli nekdo elfsky umite, co si o otm myslite, atd. Ja umim elfsky uz myslim docela dobre:D, no presto porad nevim a nemuzu nikde najit jak se rekne levandule:D, tak kdybyste nekdo vedeli budu desne rada;-). Namárië!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
poppy
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 18.11.2009
Příspěvky: 608

PříspěvekZaslal: út červen 22, 2010 6:32 pm    Předmět: Citovat

ahoj, ja sice elfsky nedam ani slovo teda okrem mellon a andamundale Smile vedela som aj vevericku, ale zabudla som Very Happy co sa elfstiny tyka, asi by si nasla spolocnu rec s tymito ludmi: http://forum.arda.sk/, mozno by ti aj tu levandulu povedat vedeli Smile ano, robim reklamu, no Very Happy cenzurujte ma Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bonemína
***moderátorka***


Založen: 30.8.2007
Příspěvky: 6526

PříspěvekZaslal: út červen 22, 2010 8:40 pm    Předmět: Citovat

To není reklama, to je užitečný odkaz Smile

Každopádně já pampeliškožrouty nijam nemusím. Na druhou stranu... ano, přiznávám, na gymplu jsem zvládala plynně Tolkienovy trpasličí runy - psala jsem stejnou rychlostí jako latinkou. Hodily se občas na taháky Smile
_________________
A co hadi, krtek a vypelichany sokol?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Meadow
***moderátorka a Strážkyně tématu***


Založen: 12.11.2008
Příspěvky: 4062

PříspěvekZaslal: út červen 22, 2010 8:55 pm    Předmět: Citovat

A jak se učíš elfsky? To by mě celkem zajímalo...

Bone: tak daleko, abych plynně psala trpasličíma runama, jsem to nikdy nedotáhla, ale třeba doteď, když se potřebuju "podepsat" jinak, než civilně, tak zásadně iniciálu runou.
_________________
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Clondyk
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 21.4.2006
Příspěvky: 1922

PříspěvekZaslal: st červen 23, 2010 4:36 am    Předmět: Citovat

Abych se přiznal, tak knihy Pána prstenů jsem nikdy nečetl, nedokázal jsem se dostal přes prvních 100 stránek , které mi opravdu nic neříkaly a že sci-fi a fantasi čtu velice rád, pak jsem zhlédl až samotné filmy, které jsou hezké , viděl jsem i parodie na Pána prstenů, všechny díly přemluvené do parodie - to se mi už moc něpáčilo.... ano mám na mečích elfštinou gravírovaná jejich jména - "Krvavý úsvit" a " Krvavý vánek", ale to je tak vše Wink Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kataska
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 11.8.2008
Příspěvky: 2214

PříspěvekZaslal: st červen 23, 2010 8:50 am    Předmět: Citovat

Tolkiena uznávám, vzkřísil zájem o germánskou mytologii (upravenou k jeho obrazu) a i to co vytvořil, historii, jazyk, rodokmeny a vše okolo je obdivuhodné.
Ale kdyby přítel Tolkiena od dětství nezbožňoval a jeho knihy nečetl dodnes pořád dokola, asi bych se koukla na film (ale jen díky úžasné výpravě, jinak to byl klasický "holywood"), zkousla půlku Hobita a tím by můj zájem pohasl. Nějak mě to nebere a nebaví, Hobita jsem dočetla jen kvůli příteli, aby měl radost.

Raději si přečtu originální mytologii, poněvadž je autentická (v rámci možností).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Titania
~ Strážkyně tématu ~


Založen: 13.12.2007
Příspěvky: 3906

PříspěvekZaslal: st červen 23, 2010 9:58 am    Předmět: Citovat

Trpasličí runy zvládám plynně dodnes - a na vejšce mě pak příjemně překvapilo, že mají opravdu reálnej základ, vycházejí z opravdickýho nefalšovanýho severskýho FUTHARKu... Holt když se filolog pustí do psaní... S elfíma runama je to u mě slabší, když jsem se je učila, ještě nebyl Pán prstenů česky vydanej (i když pár na stroji opsanejch verzí překladu po republice kolovalo, nicméně pokud se pamatuju, byly bez dodatků, takže i bez systému run) a moje znalost angličtiny nebyla tehdy až tak hluboká, takže jsem si dost domejšlela - a pak už jsem se to nedoučila, takže ano, dokážu tvořit řádky krásnejch elfskejch run, akorát že jim asi budu rozumět jenom já sama... Embarassed Laughing
Knížky se mi líbily moc (teda hlavně Pán prstenů a Hobit, Silmarillionem už jsem se prokousávala s menším nadšením, mám radši psychologicky vykreslenější postavy). Filmy až tak nemusím, i když uznávám, že mají i pár světlejch momentů - ale dost mě namíchlo, jak totálně zabily celkový vyznění těch knížek a končej něčím, co trapně připomíná happyend. Evil or Very Mad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lucy W.
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 17.3.2008
Příspěvky: 978

PříspěvekZaslal: st červen 23, 2010 4:17 pm    Předmět: Citovat

Pán prstenů je mytologie, takže ho mám ráda. (A BTW anglosaská, ne germánská). On to nádherně trefil Sapkowski, že všichni autoři fantasy opisovali artušovskou legendu, až ji Tolkien opsal tak geniálně, že od té doby všichni opisují Tolkiena (k čemuž občas dodávám: až ho Sapkowski opsal tak geniálně, že od té doby opisujou jeho:lol:)
Elfština jde mimo mě. Na jazyky moc nejsem, ale upřímně obdivuju.
Runy jsem se naučila klasické z Hobita takže základní Futhark. Na gymplu. Párkrát jsem v nich napsala úkol z angličtiny, protože učitelka to nekontrolovala (napsané) a mě to obtěžovalo, tak jsem spojila příjemné s užitečným.
A filmy beru. Ale jsou to jen filmy. Ono žádná kniha (a už vůbec ne tak komplexní a mnohoznačná jako Pán prstenů) nejde sfilmovat. Jednička mě nadchla, ale další pokračování mě v několika věcech hrozně zklamala.
_________________
Rozhlizeni po svete nic nestoji­, plati­ se teprve za komentare.
Nebudu se menit v hada, nikdy to nepomaha.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sadako
321-600
321-600


Založen: 22.5.2010
Příspěvky: 500

PříspěvekZaslal: st červen 23, 2010 5:21 pm    Předmět: Citovat

Tolkien si vyzobal věci z víc mytologií než jen germánské a anglosaské - viz třeba motivy z Kalevaly (npř. Túrin x Kullervo).

Já oblibuji nejvíce Silmarillion, Pán prstenů a Hobit je ovšem také pěkné čtení. Oproti tomu mne filmy vůbec nenadchly.
A elfsky neumím, ani jsem se to nikdy nesnažila naučit.
_________________
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lucy W.
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 17.3.2008
Příspěvky: 978

PříspěvekZaslal: st červen 23, 2010 6:52 pm    Předmět: Citovat

Germánské a anglosaské? To je něco jako řecké a římské mytologie. To nepatří dohromady.
A ještě mám dotaz: Kalevala není součástí vikingské mytologie?
Já jen vím, že základem Pána prstenů je Beowulf a související mythologické koncepce, tj. syntéza keltské a severské mytologie (asi i s vlivem klasického Říma), ale nemá tam slovanské a obecně východní prvky (víly, vlkodlaky, upíry, domové a osudové duchy).

PS: Opravdu to míním jako dotaz, já totiž opravdu nevím. A nevím-li zeptám se, jak učí můj vzor RK:-)
_________________
Rozhlizeni po svete nic nestoji­, plati­ se teprve za komentare.
Nebudu se menit v hada, nikdy to nepomaha.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku 1, 2, 3  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.