Staří Slované
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Historie
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=b6903386f9fa72573075f263416fa9eaZobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Křivozub
161-320
161-320


Založen: 30.1.2010
Příspěvky: 182

PříspěvekZaslal: st červenec 07, 2010 7:58 pm    Předmět: Citovat

Meadow napsal:
ilona napsal:
Hluboké výstřihy ( pokud mluvíme o středověku, kdy měla církev největší vliv) si mohla dovolit šlechta ... chudá holka by si určitě výstříh , z kterého by lezlo kdeco na sebe nevzala... a vdaná žena už vůbec ne.
No jasně - na panstvo měla církev poněkud jiný metr, než na obyčejné lidi... Smile
Co se středověku týče, cirkev neměla vliv... Došlo ke značnému prolnutí světské a církevní moci. Což je IMHO mimo jiné důvodem toho, že církev v té době tak katastrofálně zklamala v různých oblastech. A to je taky důvod toho dvojího metru. Když představiteli cirkve byli šlechtici, kteří se nemohli angažovat v politice, ne lidi, kteří opravdu chtěli sloužit jako duchovní... pak je to jasné. Samozřejmě velmi zjednodušeno, ale snad je jasné, co chci říct.

Přesně tak.

Můj osobni nazor:
moda každej doby była jina a podlehała určitym pravidłům.
Napřikład, co se tu Bonemína zmiňovał o Słovanech, tak ti to měli převažně jednoduche. Nějake tuniky (vubec nemuseły byt beztvare), ženy se samozřejmě paradiły, co to šło. No, muži měli nějake opasky, někteři, když šli do bitvy, tak měli asi i nějake jednoduche skřipce nebo gumičky na vłasy, když chtěli. Ale asi většina Słovanů-mužů měła během bitev rozpuštěne vłasy.
Asi by se se mnou shodła většina Slovanofilů. Smile
Samozřejmě, že během posledniho tisiceleti měła naprosta většina kralů, šlechty, lidu a duchovenstva dłouhe vłasy. Ta kratkovłasa menšina tu ovšem była. Udělovały se i tzv. postřižiny, vim, že nějakemu českemu kralovi (myslim, že to był nějaky Vacłav).
Kratke vłasy (zvlašť u mužů) přišły do mody na začatku minuleho stoleti. Było to proto, že většina mužů była během prvni světovej valky v nějakych bojich, a proto było prostě hygieničtějši ty vłasy střihať (vši apod.).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sobebor
321-600
321-600


Založen: 9.1.2008
Příspěvky: 331
Bydliště: B?????¶hmen und M?????¤hren

PříspěvekZaslal: pá červenec 09, 2010 8:50 pm    Předmět: Citovat

Křivozub napsal:

Můj osobni nazor:
moda každej doby była jina a podlehała určitym pravidłům.
Napřikład, co se tu Bonemína zmiňovał o Słovanech, tak ti to měli převažně jednoduche. Nějake tuniky (vubec nemuseły byt beztvare), ženy se samozřejmě paradiły, co to šło. No, muži měli nějake opasky, někteři, když šli do bitvy, tak měli asi i nějake jednoduche skřipce nebo gumičky na vłasy, když chtěli. Ale asi většina Słovanů-mužů měła během bitev rozpuštěne vłasy.
Asi by se se mnou shodła většina Slovanofilů. Smile
Samozřejmě, že během posledniho tisiceleti měła naprosta většina kralů, šlechty, lidu a duchovenstva dłouhe vłasy. Ta kratkovłasa menšina tu ovšem była. Udělovały se i tzv. postřižiny, vim, že nějakemu českemu kralovi (myslim, že to był nějaky Vacłav).
Kratke vłasy (zvlašť u mužů) přišły do mody na začatku minuleho stoleti. Było to proto, že většina mužů była během prvni světovej valky v nějakych bojich, a proto było prostě hygieničtějši ty vłasy střihať (vši apod.).


Člověče nešťastná, ty se mi snad zdáš. Osobní názor může mít každý, ale takhle blábolit? Slovani se musej obracet v "nějakejch" krabicích v depozitáři.

Pokusím se vyvrátit pár tvůch bludů, když dovolíš.
Tehdejší oděv lze na základě pramenů celkem obstojně rekonstruovat a taky už se tak stalo. Oděv se tehdy standardně přepásával jak v případě žen, tak mužů.

Můžeš mi, prosím, povědět jak vypadali tehdejší gumičky a skřipce na vlasy? A z čeho se dejme tomu v 6. století gumičky vyráběly? Tuhle větu jsi nemyslel vážně, že ne. Oni by je asi i chtěli, kdyby je znali. I z našeho raného středověku je doloženo několik typů účesů a dokonce i jeden originál cop. A světe div se, jnení na něm gumička Very Happy V případě některých kočovníků jsou doloženy spony na vlasy (v bojovnických hrobech), ale i tak je to raritní a u slovanského etnika se to nevyskytovalo. Pokud máš nějaké doklady skřipců a gumiček, tak sem s nimi, osobně by mě to z profesního hlediska zajímalo.

Doporučuju rozpustit si vlasy a jít do bitvy. Budeš drsnej jak šmirglpapír, ale uvidíš prd, vlasy ti budou překážet a otravovat. Zabijou tě raz dva. Tohle opravdu ne už jenom z praktického hlediska.

Možná by se s tebou většina "slovanofilů" i shodla, ale určitě žádný odborník.

Co se postřižin týče, tak ty se jednak neudělovaly (ve stylu "na, tady máš postřižiny, chytej"), ale ty se , prosím, prováděly. Byla to forma rituály a prováděly se ve většině případů u malých dětí. Obecně, ne jen nějakému Václavovi. Tady asi správně narážíš na knížete sv. Václava u kterého se legendy o postřižinách zmiňují. Nebyl to ale druh frizůry, ale rituální stříhání vlasů dítěti.

To by mě zajímalo, kde jsi přišel na myšlenku, že krátké háro se začalo - v případě chlapů - nosit až počátkem 20. století? Třeba za třicetileté války dlouhé vlasy hygienické ještě byly a za první světové už ne?

Doporučuju si toho trochu nastudovat, než se pustíš do nějaké debaty. Aspoň wikipedii, prosím. Rád poskytnu odkazy na vhodnou literaturu, budeš-li mít zájem Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kataska
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 11.8.2008
Příspěvky: 2214

PříspěvekZaslal: pá červenec 09, 2010 8:57 pm    Předmět: Citovat

Taky mi přišlo docela podivné jít do boje s dlouhými rozpuštěnými vlasy, které se asi musely zachytávat o všechno v okolí, lepit se na zpocený špinavý obličej, nehledě na to, že protivník je mohl kdykoliv schmatnout a pořádně s nimi trhnout, což by pro něj byla jenom zbraň navíc.
Ale nejsem ani náhodou "Slovanofil", takže jsem to předtím nekomentovala.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sobebor
321-600
321-600


Založen: 9.1.2008
Příspěvky: 331
Bydliště: B?????¶hmen und M?????¤hren

PříspěvekZaslal: pá červenec 09, 2010 9:03 pm    Předmět: Citovat

To trhnutí za vlasy mi nenapadlo Smile Máš recht Wink
Já jsem od včerejška uvažoval, jestli se k tomu vyjádřit, nebo ne, ale nakonec jsem prostě musel. Ještě by to někdo vzal vážně. Vůči Křivozubovi nemám ničehož nic osobního, ale názory co tu presentoval jsou více než bájné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Iwin
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 21.4.2010
Příspěvky: 866

PříspěvekZaslal: so červenec 10, 2010 6:02 pm    Předmět: Citovat

mě hlavně dostaly ty gumičky....echm, a to jsem naprosto laik a neznalec Embarassed

a k těm vlasům v bitvě....snad ani v žádným filmu nebyl nikdo s rozpuštěnýma vlasama během bitvy... no nic
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sobebor
321-600
321-600


Založen: 9.1.2008
Příspěvky: 331
Bydliště: B?????¶hmen und M?????¤hren

PříspěvekZaslal: so červenec 10, 2010 7:59 pm    Předmět: Citovat

ale jo, filmy toho jsou plný Smile

tady je ten zmiňovaný cop, omlouvám se za kvalitu fotky a pokud někdo bude chtít, pokusím se to vyfotit lépe


je datovaný do 13. století a pochází z Opavy z výzkumu na rohu Pekařské a Kolářské ulice, délka cca 40 cm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Iwin
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 21.4.2010
Příspěvky: 866

PříspěvekZaslal: so červenec 10, 2010 8:42 pm    Předmět: Citovat

asi je to blbá otázka....ale jak to že ten cop vydržel tolik set let a je ještě v dost dobrým stavu??? Shocked Shocked Shocked oni se vlasy nerozkládají??
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sobebor
321-600
321-600


Založen: 9.1.2008
Příspěvky: 331
Bydliště: B?????¶hmen und M?????¤hren

PříspěvekZaslal: so červenec 10, 2010 10:13 pm    Předmět: Citovat

v našich podmínkách se organické materiály (s výjimkou kosti) většinou nedochovají, ale jsou-li vhodné podmínky, tak ano
důležité je buď prostředí bez přístupu vzduchu (studna, jímka, rašelina...), extremně suché (pouště), nebo trvale zmrzlé (mamuti na Sibiři a pod.)
tenhle cop měl prostě štěstí Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Adluska
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 30.10.2007
Příspěvky: 1458

PříspěvekZaslal: ne červenec 11, 2010 9:33 am    Předmět: Citovat

Iwin napsal:
asi je to blbá otázka....ale jak to že ten cop vydržel tolik set let a je ještě v dost dobrým stavu??? Shocked Shocked Shocked oni se vlasy nerozkládají??


No já slyšela, že někde se dochovala lebka i s vlasama, protože přes ní ležel kov a ten způsobil, že se dochovaly. Ale teď nevím, jestli to podávám správně tak, jak to bylo Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
psilocybe
~ Strážkyně tématu ~


Založen: 28.7.2009
Příspěvky: 2159
Bydliště: Vybrat

PříspěvekZaslal: ne červenec 11, 2010 9:53 am    Předmět: Citovat

Adluska napsal:
Iwin napsal:
asi je to blbá otázka....ale jak to že ten cop vydržel tolik set let a je ještě v dost dobrým stavu??? Shocked Shocked Shocked oni se vlasy nerozkládají??


No já slyšela, že někde se dochovala lebka i s vlasama, protože přes ní ležel kov a ten způsobil, že se dochovaly. Ale teď nevím, jestli to podávám správně tak, jak to bylo Sad

V škole tiež je lebka aj s vlasmi, nie je ich veľa, ale sú. Laughing
_________________
[img]http://www.TickerFactory.com/exercise/wOv1k7j/]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku 1, 2, 3  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.