Státní maturity
Jdi na stránku 1, 2, 3 ... 19, 20, 21  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Současnost a její projevy
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=a58c536f1807cf3cbf6e6762ab2ddc98Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Bonemína
***moderátorka***


Založen: 30.8.2007
Příspěvky: 6526

PříspěvekZaslal: čt srpen 12, 2010 9:04 pm    Předmět: Státní maturity Citovat

Bavila jsem se na toto téma s jedním nastávajícím maturantem, ale nějak mi nebyl schopný vysvětlit, v čem vlastně spočívá změna oproti stávajícímu stavu a především - co na tom studentům tolik vadí a proč proti tomu tolik protestují.

Ale vzhledem k tomu, že na DV je dostatečné množství předmaturantů, řekla jsem si, že tady určitě nějakou odpověď dostanu.

Tak jak to s těmi státními maturitami vlastně je?
_________________
A co hadi, krtek a vypelichany sokol?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
verisek
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 23.2.2010
Příspěvky: 769

PříspěvekZaslal: čt srpen 12, 2010 9:38 pm    Předmět: Citovat

Za sebe (taky nám s nima vyhrožovali, naštěstí jsem úspěšně odmaturovala po staru).

Za prvé nepřipravenost....nám v září řekli,že se maturovat bude nově...nikdo nevěděl jak (a to jsem byla na pilotní škole, kde učitelé jezdili na všechna školení) celkově prostě nezvládnutý....do října jsme se připravovali na 2 maturity, než teda odhlasovali, že to odsunout (byl to docela zápřah)

Za druhý mi to přijde celý nesmyslnost...pro gympláky to bude hodně fraška, ostatní nevím, nedokážu posoudit.

Za třetí mi dost vadí, jakej kšeft to pro CERMAT je...proč se na to neudělalo nějaký normální výběrko. Scio se vyjádřilo, že by to udělalo za asi 60% ceny - nehledě na to, že Scio testy mi vždycky přišli lepší než cermaťácký, ve kterých bývaj kiksy (a že jsem těch testů na pilotní škole dělala dost...aspoň dvakrát do roka, 8 let)

Za poslední (což se mě, ani prvních ročníků týkat nemá), například ve společenských vědách se v testech ptali na podrobnosti...nabiflovaný data (což je mimochodem proti školnímu rámcovýmu programu, kterej je strašně proti biflu), který učitele říkaj většinou jako zajímavost, některý zase přidaj něco novýho....podle mě by se mělo stanovit osnova podle který se bude učit...a třeba letošní prváci by na to měli najet a maturovat nově...ne že to mění uprostřed SŠ nebo dokonce v posledním ročníku..

Toť můj názor (i když ve výsledku mi to bylo jedno...státní by byla lehčí, pro mne)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
verisek
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 23.2.2010
Příspěvky: 769

PříspěvekZaslal: čt srpen 12, 2010 9:48 pm    Předmět: Citovat

Jo a změny.

Hlavně striktní rozdělení na písemné a ústní části (případně u jazyků poslechy), písemné části opravují cizí lidé (což je u slohovky docela divný, každý učitel má svůj oblíbený styl a já se vždycky novému učiteli musela chvíli přizpůsobovat, abych mohla zase excelovat, kolikrát jsem spadla z 1 na 3). Má to bejt objektivnější (nedokážu moc posoudit, u ústní stejně učitelé budou pomáhat nebo potápět a vliv to má - ani z jedný části nesmíš být 5, i když výslednej průměr by byl dobrej).

Další významný prvek je srovnání úrovně škol - nejsem si jistá jestli je to rozumný, každá škola má specifika (myslím typ školy, né jednotlivě). Navíc třeba u jazyků jsou strašný rozdíly - já ze školy jazyky neumím vůbec, někdo má štěstí na učitele a vydrape se na střední na přelom B2 a C1, já mám být oficiálně B2 (což možná gramaticky jsem), ale co se vyjadřování týče tak B1 a výslovností snad míň než začátečník (už jsem na tom byla i líp díky malému kurzu na maltě, leč nemám kde použít, zapomínám). Chtít po všech lidech docela vysokou jazykovou úroveň, když nejsou schopný zaplatit dobrý jazykáře, protože mladý jdou na jazykovky...je docela zcestný
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jenne
~ Strážkyně tématu ~


Založen: 29.3.2010
Příspěvky: 1939

PříspěvekZaslal: pá srpen 13, 2010 5:53 am    Předmět: Citovat

Nám s nima taky vyhrožovali a to jsem odmaturovala už 2006 Rolling Eyes Takovej oblíbenej bič Rolling Eyes

Nicméně, psali jsme v rámci nějaké celostátní zkoušky ty písemné testy a bylo to až směšně lehké. To byla ještě doba, kdy plánovali podobnou úroveň písemných testů jak pro gymnázia, tak pro učňáky. Na druhou stranu, některé z těch testů (hlavně společenské vědy a trochu i matika) byly zaměřené spíš na vlastní myšlení než na papouškování naučených vědomostí, jako je to u maturit teď. Hlavní problém vidím v nepřipravenosti (nikdo neví, co má dělat, včetně učitelů) a v té špatně nastavené obtížnosti. I když to se samozřejmě mohlo změnit od mých dob Smile

verisek napsal:
písemné části opravují cizí lidé (což je u slohovky docela divný, každý učitel má svůj oblíbený styl a já se vždycky novému učiteli musela chvíli přizpůsobovat, abych mohla zase excelovat, kolikrát jsem spadla z 1 na 3)


Vidíš, a tohohle se právě chtějí zbavit, když plánují ty státní maturity. Člověk by se měl naučit, jak napsat dobrou slohovku obecně, a ne pro jednoho konkrétního učitele, to je potom v životě k ničemu...
_________________
Swooping... is... bad.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
*Hanča
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.3.2009
Příspěvky: 4307

PříspěvekZaslal: pá srpen 13, 2010 6:10 am    Předmět: Citovat

no už to napsal verisek..

popravdě, mně je to docela fuk.. na zkoušku jsem si onehdy (nemohla jsem spát, tedy v pět ráno) udělala vyšší úroveň z čj.. prošla jsem úplně v pohodě v polovičním čase.. ještě kdybych se nad tím zamýšlela..Very Happy

mně na tom vadí hlavně to, že je to pro mě k ničemu, když to neuznávají vysoké školy.. jinak u mě je to hodně pravděpodobný.. maturuju tento rok..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Meeesha
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 13.6.2010
Příspěvky: 3763

PříspěvekZaslal: pá srpen 13, 2010 7:21 am    Předmět: Citovat

verisek napsal:
...například ve společenských vědách se v testech ptali na podrobnosti...nabiflovaný data (což je mimochodem proti školnímu rámcovýmu programu, kterej je strašně proti biflu)...

Už mám teda maturitu 5 let za sebou, my jsme tehdy byli jeden z pokusných ročníků, na kterých zkoušeli ty testy, ale dost jsme to řešili, protože teď maturoval brácha. A právě to, co tu zmínil verisek, mi přijde postavený na hlavu. Dáme školám volnost v sestavování vzdělávacích programů a na konci vzdělávání všichni budou dělat standardizovanou zkoušku. Je to to samé, jak teď chtějí udělat tu jednotnou zkoušku myslím pro páťáky na ZŠ. Tyhle dva záměry jdou dost proti sobě.
Navíc se znám s několika učiteli a všichni na to dost nadávají - že jezdí na školení, každý školení popírá informacema ty předcházející, žere jim to dost času a nakonec se to stejně zase odsune.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
*Hanča
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.3.2009
Příspěvky: 4307

PříspěvekZaslal: pá srpen 13, 2010 7:48 am    Předmět: Citovat

Meeesha napsal:
verisek napsal:
...například ve společenských vědách se v testech ptali na podrobnosti...nabiflovaný data (což je mimochodem proti školnímu rámcovýmu programu, kterej je strašně proti biflu)...

Už mám teda maturitu 5 let za sebou, my jsme tehdy byli jeden z pokusných ročníků, na kterých zkoušeli ty testy, ale dost jsme to řešili, protože teď maturoval brácha. A právě to, co tu zmínil verisek, mi přijde postavený na hlavu. Dáme školám volnost v sestavování vzdělávacích programů a na konci vzdělávání všichni budou dělat standardizovanou zkoušku. Je to to samé, jak teď chtějí udělat tu jednotnou zkoušku myslím pro páťáky na ZŠ. Tyhle dva záměry jdou dost proti sobě.
Navíc se znám s několika učiteli a všichni na to dost nadávají - že jezdí na školení, každý školení popírá informacema ty předcházející, žere jim to dost času a nakonec se to stejně zase odsune.


jojo, to nám vykládala češtinářka story.. kterak chyby musí označovat podle kategorií A1,A2,B2,C6........ Razz strašný..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ivet
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 11.2.2009
Příspěvky: 780

PříspěvekZaslal: pá srpen 13, 2010 7:50 am    Předmět: Citovat

Já naopak nechápu, proč by skvělý výsledek u státní maturity měl být vstupenkou na VŠ. O něčem takovém jsem četla. Přiznávám se, že moc hluboko do problému jsem nenahlédla, naštěstí mám maturitu už docela dlouho za sebou, ale zrovna toto mě dost zaujalo. Vysoká škola, která dává příležitost všem studentům středních škol, by na toto nikdy neměla přistoupit.
Vím, že některé vysoké školy již při přijímacích zkouškách přihlíží k prospěchu ve 3. či 4. ročníku střední školy, budiž, toto mi ale stále přijde spravedlivější než přihlížet k maturitě. Prospěch za celé ročníky prokazuje o snaze a schopnostech studenta mnohem více než samotná maturita, kde u někoho dost podstatnou roli hraje stres. Mluvím sama za sebe, jsem šílený nervák u všech zkoušek a myslím, že někoho toto opravdu dost omezuje ve výkonu.
Je sice pěkné, že by státní maturity měly srovnat rozdíly v maturitách na středních školách. Některé střední školy, zvláště ty soukromé, maturitám dost kazí pověst, mně by se naopak líbilo mít stejnou úroveň maturity jako studenti gymnázií, ale s přihlížením k maturitám u přijímaček nesouhlasím. Chápu, že by se to asi řešilo určitým počtem míst jen pro ty opravdu nejlepší, ale i tak, na některých oborech je potřeba zjistit určité předpoklady ke studiu. Co když je někdo přijatý na základě maturity z úplně jiných předmětů nesouvisejících s oborem, který chce studovat, nebude mít a bude zabírat místo někomu daleko povolanějšímu, který pak bude z kapacitních důvodů těsně pod čarou? Samozřejmě teď nemluvím o medicíně, technických oborech apod., kde se toto praktikovat nedá, tedy alespoň doufám. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
*Hanča
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.3.2009
Příspěvky: 4307

PříspěvekZaslal: pá srpen 13, 2010 7:57 am    Předmět: Citovat

Ivet napsal:
Já naopak nechápu, proč by skvělý výsledek u státní maturity měl být vstupenkou na VŠ. O něčem takovém jsem četla. Přiznávám se, že moc hluboko do problému jsem nenahlédla, naštěstí mám maturitu už docela dlouho za sebou, ale zrovna toto mě dost zaujalo. Vysoká škola, která dává příležitost všem studentům středních škol, by na toto nikdy neměla přistoupit.
Vím, že některé vysoké školy již při přijímacích zkouškách přihlíží k prospěchu ve 3. či 4. ročníku střední školy, budiž, toto mi ale stále přijde spravedlivější než přihlížet k maturitě. Prospěch za celé ročníky prokazuje o snaze a schopnostech studenta mnohem více než samotná maturita, kde u někoho dost podstatnou roli hraje stres. Mluvím sama za sebe, jsem šílený nervák u všech zkoušek a myslím, že někoho toto opravdu dost omezuje ve výkonu.
Je sice pěkné, že by státní maturity měly srovnat rozdíly v maturitách na středních školách. Některé střední školy, zvláště ty soukromé, maturitám dost kazí pověst, mně by se naopak líbilo mít stejnou úroveň maturity jako studenti gymnázií, ale s přihlížením k maturitám u přijímaček nesouhlasím. Chápu, že by se to asi řešilo určitým počtem míst jen pro ty opravdu nejlepší, ale i tak, na některých oborech je potřeba zjistit určité předpoklady ke studiu. Co když je někdo přijatý na základě maturity z úplně jiných předmětů nesouvisejících s oborem, který chce studovat, nebude mít a bude zabírat místo někomu daleko povolanějšímu, který pak bude z kapacitních důvodů těsně pod čarou? Samozřejmě teď nemluvím o medicíně, technických oborech apod., kde se toto praktikovat nedá, tedy alespoň doufám. Laughing


v podstatě souhlasím.. jen jsem chtěla dodat, co medicína.. ale koukám, máš to na konci.. Laughing medicína a jiné takové jsou obory samy pro sebe.. nějaká část lidí je tam beztak tlačenek.. teď když si představím, že by tam měli brát někoho, kdo státní test otipoval a náhodou mu to vyšlo.. dost strašná představa.. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
verisek
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 23.2.2010
Příspěvky: 769

PříspěvekZaslal: pá srpen 13, 2010 8:35 am    Předmět: Citovat

Jenne napsal:


verisek napsal:
písemné části opravují cizí lidé (což je u slohovky docela divný, každý učitel má svůj oblíbený styl a já se vždycky novému učiteli musela chvíli přizpůsobovat, abych mohla zase excelovat, kolikrát jsem spadla z 1 na 3)


Vidíš, a tohohle se právě chtějí zbavit, když plánují ty státní maturity. Člověk by se měl naučit, jak napsat dobrou slohovku obecně, a ne pro jednoho konkrétního učitele, to je potom v životě k ničemu...


Tak ono slohovky celkově jsou spíš k tomu aby člověk rozvíjel vyjadřovací schopnosti, než že by je v životě psal (úvahu, vypravování apod.) My měli u maturity reakci na článek a charakteristiku z rozhovoru (poměrně objektivní a objektivně hodnotitelné) potom vypravování a úvahu (hodně subjektivní, podle mého názoru - někteří učitelé u tohohle hodnotí víc nápad nebo názor, než sloh). Ale nevím, možná je to můj subjektivní názor - se mnou měl každý učitel ze začátku problém, ať to byl moc osobitej sloh nebo moc osobitý jednání Very Happy

Každopádně nechápu proč to pořádně nepřipraví a nespustí od prváku, o Evrop. dotace stejně přijdou. To co udělali minulej rok nám byla nehoráznost (jako nevědět do října jak budu maturovat, ještě na 8-letým gymplu, kde kladou na maturitní přípravu dost důraz Evil or Very Mad ) No a mám pocit, že to hodlaj dělat i teď - za chvíli září a nikdo nic neví...Prostě to ukazuje, jakej jsme pro politiky póvl, chtěla bych je vidět, kdyby v těhle podmínkách měli maturovat oni (pokud vůbec maturitu maj, hehe)
A proto hurá vystudovat (snad to stihnu ještě zadáč, aspoň část studia), naučit jazyky a hurá do zahraničí...když jsem pro vás tady póvl
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku 1, 2, 3 ... 19, 20, 21  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.