Povinná literatura?
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Umění, film, divadlo, architektura, literatura
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=2bbdb824e63ecb4eede07bc4802d2a83Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Anonymní
Anonymní





PříspěvekZaslal: út únor 13, 2007 6:28 pm    Předmět: Citovat

Zas nějaká povinná četba. Což nikdo nečtete nic jiného? Sad
Návrat nahoru
*
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 21.11.2006
Příspěvky: 2752

PříspěvekZaslal: út únor 13, 2007 6:33 pm    Předmět: Citovat

No ale ty knížky přeci za to nemůžou, že je někdo vybral do povinné četby. Jak k tomu chudinky přijdou, že je potom lidi nemají rádi nebo k nim aspoň obtížněji hledají cestu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Vlkun
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 4.12.2006
Příspěvky: 662

PříspěvekZaslal: út únor 13, 2007 6:40 pm    Předmět: Citovat

Z toho plyne paradox, že kdo chce knížce ublížit, nechť ji zařadí na seznam povinné četby. S postojem typu "povinná četba? Bléé!" jsem se setkával celkem běžně. Ani já proti němu za dob školních nebyl zcela imunní.
Jenže, kdo se kdy s chutí hnal do něčeho povinnéhö?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Daniela
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 11.11.2006
Příspěvky: 2201

PříspěvekZaslal: út únor 13, 2007 6:42 pm    Předmět: Citovat

Fairy napsal:
Zas nějaká povinná četba. Což nikdo nečtete nic jiného? Sad


Nějak mi uniká, proč Fairy - jakožto učitelka (dokonce češtiny?) by měla mít něco proti povinné četbě Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Anonymní
Anonymní





PříspěvekZaslal: út únor 13, 2007 6:49 pm    Předmět: Citovat

dana napsal:
No ale ty knížky přeci za to nemůžou, že je někdo vybral do povinné četby. Jak k tomu chudinky přijdou, že je potom lidi nemají rádi nebo k nim aspoň obtížněji hledají cestu.


To máš Dano, sice pravdu, ale je to tím, že v této oblasti je ještě spousta prostoru k reformování. Povinnou četbu bych zrušila. Jak má někomu četba přinášet radost, když je "povinná", tedy "musí" se přečíst, i když se pro to dítě ještě ani věkově nehodí nebo jsou jeho zájmy úplně jinde? Četba se má dětem NABÍZET a doporučovat, musí být rozmanitá a odpovídat jejich věku a zálibám. Jedině tak se tyto knihy dostanou z potupných seznamů nucené otravy, jedině tak se dá nalákat dítě na čtenářství. Cestu k těmto pokročilejším knihám si pak najde časem také. Když mu škola znechutí čtení tím, že ho násilím nutí do knih, které ho nezajímají nebo je ještě nemůže chápat, výsledek je, že se dívá an všechny knížky jako na něco odpudivého a sedí jen u TV nebo počítače. Sad
Moje odstrašující zkušenost je například taková, že mi nutili ve 3. třídě číst Dona Quijota nebo Gulliverovy cesty, což nejsou žádné pohádky pro děti, ale náročné historické filosofické spisy. Dodnes jsem si je nepřečetla...V téže třídě jsme museli číst "O letadélku Káněti", což pro mne bylo mučení z opačné strany, protože jsem četla už plynule a dávno jsem byla ponořená ve Verneovkách. Škola mi dokonale zhnusila Švejka a Nikolu Šuhaje loupežníka a vypěstovala ke mně odpor k této protěžované literatuře obecně.
Návrat nahoru
Day
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 1.9.2006
Příspěvky: 833

PříspěvekZaslal: út únor 13, 2007 7:13 pm    Předmět: Citovat

Fairy napsal:
Zas nějaká povinná četba. Což nikdo nečtete nic jiného? Sad

To je logické, v té povinné četbě bývají ty nejlepší knížky, které hodně lidí čte Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kafin
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 16.10.2006
Příspěvky: 1044

PříspěvekZaslal: út únor 13, 2007 7:36 pm    Předmět: Citovat

Fairy napsal:
S tím nemohu souhlasit. Povinná četba představuje jakýsi průřez dějinami literatury a z každé doby a od každého autora je tam vybráno nějaké reprezentativní dílo. Podle mne to vůbec nemapuje to, jak se které knihy čtou nebo nečtou!
A vůbec - ano, jsem sice učitelka, dokonce češtiny, ale povinnou četbu jsem odjakživa nenáviděla. Chtěla jsem svůj rozlet v četbě, svůj výběr, nechtěla jsem, aby mi někdo přikazoval, co mám ve svém volném čase číst. Zato volné vedení a neustálé nabízení knížek od mého moudrého táty mi velice prospělo. Lepší přístup jsem nepoznala. Podobný měla i naše gymnazijní učitelka, která nám nechala při výběru knih do čtenářského deníku také volnou ruku. To bylo velice spúrávné! TAké jsem ho tenkrát měla nejlepší ze všech a psala jsem ho skutečně s radostí! Very Happy
To nám dali ve škole se čtenářským deníkem nejdřív volnost a pak pokoj Twisted Evil .Jinak já si do čtení nenechám kecat.Nesnášel sem jak mě matka dycky donesla knížku a tohle se ti bude strašně líbít a to je moc hezký...Už jenom z toho principu sem se do těch knížek nikdy nedonutil.A když jo tak se mě nelíbily.Z toho kvanta knížek co mě všichni nutily se mě zalíbil jenom Den trifidů a to jenom proto,že sem si přečet (sám od sebe) pokračování a pak si chtěl přečíst i první díl.Teprv potom sem si uvědomil,že už mě to někdo cpal Very Happy .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Day
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 1.9.2006
Příspěvky: 833

PříspěvekZaslal: út únor 13, 2007 9:19 pm    Předmět: Citovat

Já nevím, podle mě člověk, zvlášť jako učitelka češtiny, určité knihy znát měl. Na výšce mi povinná četba nevadí, aspoň si rozšířím obzory. A aspoň budu vědět, co ta děcka učím. A když to fakt nejde, tak to nejde, Holečka prostě holt nepřečtu Smile A nikdy jsem nezažila, že by někdo nade mnou stál a nutil mě do čtení s rákoskou v ruce Smile. A kdyby, tak za to může ten člověk, nějaká blbá učitelka, ale proč ta kniha? Mám nesnášet Hemingwaie, protože jsme z četby měli jednu otázku na písemce? (Co se zdálo starci na moři, víte?) A reagovat na Pavla jako na protivnou povinnou četbu je fakt divný, teda podle mě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nika
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 14.10.2006
Příspěvky: 841

PříspěvekZaslal: út únor 13, 2007 9:37 pm    Předmět: Citovat

day napsal:
Já nevím, podle mě člověk, zvlášť jako učitelka češtiny, určité knihy znát měl. Na výšce mi povinná četba nevadí, aspoň si rozšířím obzory. A aspoň budu vědět, co ta děcka učím. A když to fakt nejde, tak to nejde, Holečka prostě holt nepřečtu Smile A nikdy jsem nezažila, že by někdo nade mnou stál a nutil mě do čtení s rákoskou v ruce Smile. A kdyby, tak za to může ten člověk, nějaká blbá učitelka, ale proč ta kniha? Mám nesnášet Hemingwaie, protože jsme z četby měli jednu otázku na písemce? (Co se zdálo starci na moři, víte?) A reagovat na Pavla jako na protivnou povinnou četbu je fakt divný, teda podle mě.


hm... tak ja sem se ve vzpominkach vratila na gympl a... fakt si myslim, ze cim vic ma ucitelka ceskeho jazyka nacteno, tim lip... Pokud ma o necem ucit, nic ji neposlouzi tolik, jako vlastni, bezprostredni zkusenost.... a stejne tak se pripojuju k nazoru, ze rozhodne neplati rovnice povinna cetba = nuda k uzoufani. sou to knizky, ktere z nejakeho duvodu nekterym (casto i docela inteligentnim) lidem pripadaly dulezite.... takze ja preferuju- nez zacnem kritizovat, precist,Smile pak se kritizuje mnohem snaz a mnohem fundovaneji Very Happy Very Happy Very Happy Clovek by mel znat sveho nepritele Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Daniela
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 11.11.2006
Příspěvky: 2201

PříspěvekZaslal: út únor 13, 2007 9:45 pm    Předmět: Citovat

Cožpak on je Ota Pavel povinná četba? To za nás nebylo...Smile
Mně povinná četba jako správnému knihomolovi nikdy nevadila, něco mě nebavilo, ale přelouskala jsem to (Honzíkova cesta s družstevními vajčky od družstevní slepice - to už tady asi pamatuje málokdo Laughing ). Něco mě dokonce bavilo, Babičku jsem přečetla bez komplikací, i když to správné potěšení jsem z ní měla až mnohem později. Robinson Crusoe neurazil. Na gymplu - Kosmas celkem nuda, ale Nikolu Šuhaje jsem přečetla s velkou chutí. Další knihy si už nevybavuji. Vlastně jo, pak po revoluci Škvoreckého Zbabělci, a to se čte jedním dechem.

Samozřejmě by bylo lepší, kdyby povinnou četbu vybíral učitel dle svého uvážení - na druhé straně, ne všichni pedagogové jsou osvícení. Snad dát dětem na výběr? Mám dokonce pocit, že u nás na gymplu to tak fungovalo.

Na jednu stranu nemá cenu cpát dětem něco, čemu nerozumí, na druhé straně - to by se toho učily polovic, že. Nějak musejí zjistit, že existuje jakási literatura, a že laťka může být výš, než některé pochopí - to už je asi život Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.