hádej ukázky: básničky, básně, písničky
Jdi na stránku 1, 2, 3 ... 29, 30, 31  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Hračičky
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=833c7d09fcd79f4ec2aff314b4db7f8aZobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Aha Admin
ADMIN


Založen: 9.4.2006
Příspěvky: 1798
Bydliště: Zazrcadli

PříspěvekZaslal: st únor 14, 2007 7:27 pm    Předmět: hádej ukázky: básničky, básně, písničky Citovat

Mí drazí,
trochu jste mě překvapili(y Smile) svým nasazením v knižní soutěži, proto mám pro vás podobnou, ale ještě trochu intošštější, než u knížek - neboli budeme zkoušet básničky, však jste je tu zmiňovaly mnohokrát.

POZOR: Může to být celkem těžké, doporučuji volit známější dílka, nebo dát masivní nápovědu Smile

Pravidla stejná:

Pravidla:
- výherce předchozího kola (začínám to já) zveřejní básničku nebo část většího poetického díla, platí i texty písniček!
- vy napíšete do odpovědi na tento příspěvěk, co to je, od koho, a co se vám eventuálně s ní spojuje, jak se vám líbí, a tak vůbec
- po libovolně dlouhé době, NEJDŘÍVE však druhý den, autor úryvku zhodnotí, kdo vyhrál toto kolo. Nemusí to být ten nejrychlejší, žezlo se dá předat komukoli, kdo vás svým příspěvkem zaujme. Zároveň by bylo fajn i napsat, proč jste vybrali ten úryvek.
- výherce uveřejní svoji básničku a na původní se už neregauje... vy odpovídáte na tento nový příspěvek
- pozn.: nemůže vyhrát ta osoba, která psala předchozí kolo (neboli: X dá úryvek, Y vyhraje, Y dá příspěvek, X může odpovědět ale nemůže v tomto kole od Y dostat vítězství - je to proto, aby to tu celé nebylo o nějakých dvou lidech potom Smile)


Naposledy upravil Aha Admin dne so červen 23, 2007 12:11 pm, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Aha Admin
ADMIN


Založen: 9.4.2006
Příspěvky: 1798
Bydliště: Zazrcadli

PříspěvekZaslal: st únor 14, 2007 7:28 pm    Předmět: Citovat

A začínám Smile Dílo klasické, myslím povinně literaturní, původně anglické (miluju anglickou verzi) Smile

Tygře, tygře planoucí,

Lesem černým za nocí,

Čí ruka nesmrtelná

Stvořila krásu tak děsivou?



Kde oheň tvých očí plál?

Na nebi či v jícnu skal?

Kdo troufnul letět za nim?

Kdo vzal oheň do tvých dlaní?



Jaký důvtip, jaký um

upnul šlachy ke svalům?

Když začalo tvé srdce bít,

kdo nebál se je uchopit?



Kdo kladivo, kdo řetěz vzal,

do pece mozek tavit dal?

Kdo na kovadlinu tě nes,

Svíraje v kleštích krutý děs?



Když hvězdy seslaly houf střel

pláč deště zemi pozastřel,

usmál se nad svým dílem z nebe?

Stvořil beránka-i tebe!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Nika
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 14.10.2006
Příspěvky: 841

PříspěvekZaslal: st únor 14, 2007 7:53 pm    Předmět: Citovat

Basnicka Tygr- William Blake.
Je krasna a ja ted uplne presmylim, jestli nejak zduvodnovat proc? Potrebuje krasa racionalni opodstatneni? Proste mi to v dusi dela NECO, co je silny a velky a mozna, ze kdyz o tom budem moc diskutovat, tak to kouzlo navzdycky zmizi a nam to pak bude lito.
Uz prvni slova basnicky berou dech: tygre, tygre planouci- vsechna ta energie a sila a nadhera tehle velke kocky, je v tehle prvnich par slovech.
A tahle cast:
Když hvězdy seslaly houf střel

pláč deště zemi pozastřel,

usmál se nad svým dílem z nebe?

Stvořil beránka-i tebe!

Je pro me nadherna a vypovidajici o spouste veci.... Ale ... nevim, premyslejte si o tom sami, ja o tomhle mluvit neumim a asi ani nechci:)
chtela sem to nejak vyjadrit aspon pomoci smajliku, ale nejak si ze zdejsi nabidky neumim vybrat....No, hadam, ze v tehle soutezi nebudu moc platna, povidani o basnickach mi nejde:)


Jinak tenhle preklad je myslim prave ten, ktery je v Tracyho tygrovi, ale slysela sem myslim jeste jiny, v nejake pisnicce (od Mejly Hlavsy? ) pokud nekdo budete vedet, kde by se ta pisnicka trebas dala stahnout, budu rada za radu:)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Aha Admin
ADMIN


Založen: 9.4.2006
Příspěvky: 1798
Bydliště: Zazrcadli

PříspěvekZaslal: st únor 14, 2007 8:58 pm    Předmět: Citovat

Nikaaaaa... ty jsi stejne zlaticko Smile

Ja zatim nebudu hodnotit vice, napiste i ostatni Smile

Kazdopadne prekladu teto basnicky je tolik, kolik je ceskych anglofonnich basniku, tato je tusim od Zabrany, ale ruku bych za to do ohne nedal. Pulnoc pouziva myslim jiny preklad. A ano ano, je to ten samy preklad pouzity v Tracym, vsak se snazim o jistou cervenou nit s mym prvnim prispevkem ve kniznim foru... ale obecne je mi tenhle tygri vesmir blizkej Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Anonymní
Anonymní





PříspěvekZaslal: st únor 14, 2007 10:35 pm    Předmět: Citovat

No jo, ale Nika už to uhodla a Admin to potvrdil, tak nemá smysl, abychom hádali ještě další. Ale z básní mám zde velkou radost! Very Happy I když třeba žádnou neuhádnu, tak si je přečtu a rozšířím si obzory. Smile
Návrat nahoru
Clondyk
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 21.4.2006
Příspěvky: 1922

PříspěvekZaslal: čt únor 15, 2007 5:49 am    Předmět: Citovat

Fairy napsal:
No jo, ale Nika už to uhodla a Admin to potvrdil, tak nemá smysl, abychom hádali ještě další. Ale z básní mám zde velkou radost! Very Happy I když třeba žádnou neuhádnu, tak si je přečtu a rozšířím si obzory. Smile


No tak to jsme na to neuhádnutí dva... Crying or Very sad , ale kdyby náhoda, tak mohu nabídnout i vlastní tvorbu najivního mládí... Rolling Eyes Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Aha Admin
ADMIN


Založen: 9.4.2006
Příspěvky: 1798
Bydliště: Zazrcadli

PříspěvekZaslal: čt únor 15, 2007 9:57 am    Předmět: Citovat

Oki oki, nebudeme tedy čekat na další, Nika byla zcela zdrcujícím způsobem vyčerpávající, ba předběhla i mé shrnutí toho, proč vám sem Williama Blakea dávám.... básničku jsem zažil i v performanci Allana Ginsberga, a to byl úlet, vážení...

Tyger tyger burning bright
in deep forest of the night
what immortal hand or eye
could frame thy fearful symmetry...

Tedy Nika má na starosti další kolo Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Nika
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 14.10.2006
Příspěvky: 841

PříspěvekZaslal: čt únor 15, 2007 1:55 pm    Předmět: Citovat

Juj, dekuji za stafetu.
Musim rict, ze jsem z tohoto ukolu straslive rozpacita, vubec nejsem schopna odhadnout, co sem dat, aby to na jednu stranu nebylo moc lehke a zaroven, aby to bylo k uhadnuti....
No, v nejhorsim to nikdo nepoznate a aspon si neco noveho prectete, vidte ze jo? Smile a pokecat si o tom muzem, at uz jste predtim znali nebo ne.
Dam sem od toho sameho autora vic basnicek, treba vam neco rekne alespon jedna z nich:-)
Jinak autor je blizce spjat s mym rodnym mestem Brnem a je ..... proste b.o.z.i. Smile A skoro bych se vsadila, ze nekolik versu od nej znate uplne vsichni, pokud alespon obcas koukate v televizi na reklamy:-)


//////////////////////////////////

I tento svět má svoje noci
A je jich mnoho

Jsou však rána
kdy hlasy ptáků něžně skřípou
Jak střemchou otvíraná brána

A dny jsou
laskavé jsou dny
dny bez plotů a samá vrátka

kdy děti
malá podzimňátka
sbírají v trávě kaštany


----


Nechci, aby mne obmýšlel kterýkoliv bůh.
Mám odedávna svého,
Pro vlastní potřebu, i k svému narovnání.
A pro pokoru, které je mi třeba.

Někdy se přihodí, že lidská duše smrdí,
Jak namoklá psí srst.
Za to se nerouhám, chci jenom, aby bolest
Opravdu bolela a slza byla slza.


---

lidé se berou pro ticho
které je slyšet jenom ve dvou
jinak to ticho neunesou
jinak je ticho přemůže

//////////////////////////////////

taaaaak:-) Do toho! Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hapers2
161-320
161-320


Založen: 17.10.2006
Příspěvky: 281

PříspěvekZaslal: čt únor 15, 2007 2:19 pm    Předmět: Citovat

...tadle mi připomíná prázdniny v Telči a jeden krásný večer s Hradišťanem - "Omamně kvetou akátové háje, zelená duše vína doutná na vinicích, krvácí vlčí máky v obilí..." zní mi v uších jako bych je slyšela včéra, přitom to už je víc jak půl roku... Wink (autor textu: J.S.) Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Day
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 1.9.2006
Příspěvky: 833

PříspěvekZaslal: čt únor 15, 2007 4:51 pm    Předmět: Citovat

Já ho miluju Smile J.S 07.02.1922 - 07.11.1989
Tak míjející Pase pávy
Zakletá v písni Nešťastná
Cesty se v polích rozcházejí
Vše utonulo Kdo ji zná
Jednoduchá poezie a přitom hrozně krásná, jeden z mála autorů, kterého mi neznechutilo ani psaní seminárky:-)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku 1, 2, 3 ... 29, 30, 31  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.