Biologie
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Hyde park aneb Pokec
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=3c4862c0c8cc9fa3a2e05d167a43d045Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
wolfishness
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 12.2.2010
Příspěvky: 2787

PříspěvekZaslal: so listopad 27, 2010 12:24 pm    Předmět: Biologie Citovat

Nikde jsem tady tohle téma nenašla, takže se ptám:

Dá se naučit kompletní gymplácká biologie za půl roku? Confused

Chci jít na obor, kde se dělají zkoušky z biologie a chci se do toho opřít, protože jsem měla naposledy přírodopis na ZŠ, neříkám, že nic nevím, ale podrobnosti jdou těžce mimo mě. Je to těžké? Máte nějakou literaturu, kterou byste doporučili? Studujete někdo biologii nebo se o ni zajímáte? Studujete někdo zemědělku v Praze? Víte, na co se tam zaměřují příjmačky? Pište všechno, co vás napadne, moc mi tím pomůžete. Díky. Smile
_________________
http://kocicinadeje.cz/

Studies show:
Intelligent girls are more depressed
because they know
what the world is really like
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Meeesha
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 13.6.2010
Příspěvky: 3763

PříspěvekZaslal: so listopad 27, 2010 12:33 pm    Předmět: Citovat

Já bych řekla, že za půl roku se to dá Smile Studuju biologii na MU a přijímačky jsem dělala 4 roky po maturitě, přičemž na gymplu šla biologie (díky učitelce, se kterou jsme se nesnášely) těžce mimo mě, na přijímačky jsem se ani takhle dlouho neučila a udělala jsem je. Na gymplech se většinou jede podle učebnice Biologie pro gymnázia (Jan Jelínek, Vladimír Zicháček a kol.), k tomu podle školy někde používají ještě doplňující učebnice třeba na biologii člověka nebo ekologii, které se v téhle knížce vyskytují jen stručně. Určitě doporučuju se na tuhle učebnici aspoň podívat v knihkupectví. Jinak jestli si jí budeš kupovat, ber poslední vydání, oproti těm předešlým se tam měnilo cosi o bakteriích a sinicích a prý ještě něco.
Každopádně držím palce Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
neewe
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 16.10.2010
Příspěvky: 798

PříspěvekZaslal: so listopad 27, 2010 1:23 pm    Předmět: Citovat

Za pů roku to určitě zvládneš. Já studuji biologii na UK a přijímačky z biologie pro mě vůbec těžké nebyly - ale je pravda, že jsem měla celých 8 let na gymplu super učitelku na biologii. Hlavně doporučuju podívat se na přípravné materiály vydané přímo tou školou, kam se chceš přihlásit. Většina VŠ vydavá své materiály, ze kterých po tom vycházejí ty příjímačky. A myslím, že i zemědělka něco takového dělá.
Určitě bude záležet, jestli plánuješ jít na spíš "zemědělský" nebo ekonomický obor atp.
Ségra na ČZU studovala tu provozně-ekonomickou fakultu, tak kdybys plánovala jít tam, můžu se poptat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
psilocybe
~ Strážkyně tématu ~


Založen: 28.7.2009
Příspěvky: 2159
Bydliště: Vybrat

PříspěvekZaslal: so listopad 27, 2010 3:57 pm    Předmět: Citovat

Tiež som biologička, myslím že pol rok je dosť. Je dobré si zistiť na čo sú zamerané skúšky (od študentov toho odboru) a podľa toho sa učiť. čo si pamatám tak najdoležitejšie boli základné biologicke princípy, mitóza, meióza, cytologia a genetika - Mendelove zákony....Myslim že na systematiku sa tak vela nezameriavali.
Inak myslim že n aprípravu poslúžia knihy z ktorých sa normálne učí na SŠ a knihy vydané školou Smile
_________________
[img]http://www.TickerFactory.com/exercise/wOv1k7j/]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wolfishness
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 12.2.2010
Příspěvky: 2787

PříspěvekZaslal: so listopad 27, 2010 5:05 pm    Předmět: Citovat

Děkuju vám, holky. Smile Já se budu hlásit na fakultu agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů, konkrétně na obor kynologie. Vydávají svoje příručky, stojí asi sedmdesát korun, plánuju si ji koupit, ale zděsila jsem se, kolik tématických celků k těm příjmačkám je:

Obecná biologie
1. Stavba buňky. Látkové složení živé hmoty. Minerální látky. Bílkoviny, nukleové kyseliny, cukry, tuky. Viry a fágy. Srovnání rostlinné a živočišné buňky. Rozmnožování buňky. Typy metabolismu. Dráždivost. Pohyb.
2. Dědičnost. Nukleové kyseliny a význam pro dědičnost. Dědičnost a proměnlivost. Mendelovy zákony. Chromozomy. Mutace a modifi kace. Využití genetiky v praxi.
3. Rozmnožování. Pohlavní a nepohlavní rozmnožování. Gametogeneze. Oplozování. Blastogeneze. Zárodečné listy, jejich deriváty. Vývoj přímý a nepřímý.
4. Vznik a vývoj života. Fylogenetický vývoj organismů. Evoluční teorie. Darwin a jeho význam. Vývoj člověka, lidská plemena.

Botanika:
1. Stavba a funkce rostlinné buňky. Pletiva. Vyživovací a růstové orgány (orgány vegetativní). Rozmnožování rostlin. Stavba a původ květu.
2. Látkové složení rostlinného těla. Voda v rostlinném těle. Výživa rostlin z vody a ze vzduchu. Dýchání rostlin. Růst a vývoj (vývin), individuální vývoj. Anorganická příroda a její vztahy k biosféře.
3. Přehled rostlinné soustavy. Baktérie, řasy, houby, vyšší rostliny. Hlavní hospodářské a vývojově důležité skupiny vyšších rostlin.
4. Rostliny a prostředí. Abiotické a biotické faktory. Význam rostlin v přírodě a pro člověka. Význam ochrany rostlinstva jako složky životního prostředí člověka.
5. Hospodářsky významné plodiny, jejich využití.

Zoologie:
1. Přehled bezobratlých živočichů. Charakteristické znaky nejdůležitějších skupin: prvoci, houby, žahavci, ploštěnci, hlísti, kroužkovci, měkkýši, členovci. Srovnání orgánových soustav.
2. Přehled strunatců. Charakteristické znaky nejdůležitějších skupin: pláštěnci, kopinatci, kruhoústí, paryby, ryby, obojživelníci, plazi, ptáci, savci. Srovnání orgánových soustav, způsoby rozmnožování, individuální vývin.
3. Živočichové a prostředí. Přizpůsobení živočichů různým podmínkám života, ekosystémy. Zeměpisné rozšíření živočichů, význam živočichů pro člověka. Užitkovost hospodářských zvířat.

Biologie člověka:
1. Ústrojí: opěrná a pohybová, trávicí, dýchací, krevního oběhu, vylučovací, rozmnožovací, endokrinní, nervové. Stavba a funkce těchto ústrojí.
2. Smysly, stavba a funkce smyslových orgánů. Krev, její složení a funkce. Přeměna látek a energií, výživa člověka. Vznik, embryonální a postembryonální vývin jedince. Vztah člověka a prostředí, ochrana zdraví člověka.

Myslím, že něco bych dokázala vytáhnout z paty, co si ještě pamatuju, když jsem se před pár lety zabývala evolucí a zvířaty, ale ty odbornější věci si budu muset opravdu našprtat. Mám v plánu to studovat dálkově, ale taky mám bobky z toho, že to nebudu stíhat, i když teda jsou čtyři povinné přednášky za jeden semestr kvůli pochopení problematiky. Snad tam toho není moc na vysvětlování, třeba jako v matice, jinak jsem v řitce.

Laughing
_________________
http://kocicinadeje.cz/

Studies show:
Intelligent girls are more depressed
because they know
what the world is really like
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Meeesha
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 13.6.2010
Příspěvky: 3763

PříspěvekZaslal: so listopad 27, 2010 5:19 pm    Předmět: Citovat

Ještě mě tak napadá, nemáš ve svém okolí někoho pečlivého, kdo maturoval z biologie a vypracovával si otázky? Nejlépe z gymplu, kde je pořádně dřeli? Laughing K té první a druhé otázce z bloku obecná biologie budeš asi potřebovat i trochu něco z chemie, co by se ve vypracovaných otázkách mohlo vyskytnout, jinak asi bude potřeba, abys sáhla i po nějakých chemických učebnicích, ale podle mě budou stačit nějaké stručnější (možná by stačilo i Odmaturuj z chemie).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
girl.or.element
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 11.3.2010
Příspěvky: 869

PříspěvekZaslal: so listopad 27, 2010 6:02 pm    Předmět: Citovat

holky, nevíte o někom z Kolína, kdo by mě mohl pomoct s příravaou Bilogie člověka na přijímačky na vejšku? Smile potřebovala bych s tim asi helpnout
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
neewe
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 16.10.2010
Příspěvky: 798

PříspěvekZaslal: so listopad 27, 2010 7:05 pm    Předmět: Citovat

girl.or.element: o nikom nevím, ale zrovna o biologii člověka seženeš určitě hrozně moc materiálů. Pro mediky se toho dělá spousta. Takže bych asi pátrala tímhle směrem Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Malonek
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 20.5.2009
Příspěvky: 1461

PříspěvekZaslal: so listopad 27, 2010 10:40 pm    Předmět: Citovat

Nezní to nijak strašně, pokud člověka biologie aspoň trochu baví, já ji bytostně nesnáším... Ale myslím, že to půjde docela v pohodě, když vezmu v potaz, že se přitom nemusíš učit dalších 10 předmětů... Very Happy Hlavně to neodkládej a začni! Smile
_________________
primifluous = that which flows first
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vlkun
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 4.12.2006
Příspěvky: 662

PříspěvekZaslal: ne listopad 28, 2010 11:57 pm    Předmět: Citovat

Meeesha napsal:
...K té první a druhé otázce z bloku obecná biologie budeš asi potřebovat i trochu něco z chemie, co by se ve vypracovaných otázkách mohlo vyskytnout, jinak asi bude potřeba, abys sáhla i po nějakých chemických učebnicích...

Já bych doporučoval se samostatnou chemií nezatěžovat. To, co je zmíněné v těch tématech, je dostatečně vysvětleno v kvalitních přehledech biologie. Chemická učebnice by ti zbytečně zamotala hlavu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku 1, 2  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.