Jíst nebo nejíst maso? Zdraví i etika.
Jdi na stránku 1, 2, 3 ... 15, 16, 17  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Příroda, ekologie a žití v souladu s přírodou.
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=802b3dc03cc46f1e4a6bca02c58bef2aZobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Déscantes
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 18.5.2007
Příspěvky: 4735

PříspěvekZaslal: út březen 08, 2011 8:55 pm    Předmět: Jíst nebo nejíst maso? Zdraví i etika. Citovat

Protože se ve vedlejším vlákně o bio mase rozmohly debaty, jestli je jezení masa etické, zakládám nové vlákno.
Pro všechny, kdo cítí, že se k tomuto tématu chtějí vyjádřit - pro vegetariány, vegany, pro všechny kdo maso jí často i jen jednou za sto let Smile

Proč jíst/nejíst maso?
-zdravotní důvody?
-etické důvody?
-protože zelenina taky trpí, když si ji krájíme na svačinu?

Proč ano, proč ne?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
*
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 26.3.2008
Příspěvky: 5571

PříspěvekZaslal: út březen 08, 2011 9:09 pm    Předmět: Citovat

Maso jím, ne kždý den, ale nehodlám ho ze svého jídelníčku vymazat.
Za prvé mi chutná, zadruhé to má důvod zdravotní. Na něco sem alergická, jiné potraviny zas nemůžu, protože je neztrávím. Už tak jsem dost hubená Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Déscantes
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 18.5.2007
Příspěvky: 4735

PříspěvekZaslal: út březen 08, 2011 9:16 pm    Předmět: Citovat

Comancheo napsal:
Poprava je druh trestu, jatka je způsob obstarání masa. Vídíš trochu ten rozdíl? Proč by měla být zvěř trestána? Nepřijde ti to trochu hloupé?

Proč by mě to mělo být hloupé?
Názor se ti líbit nemusí, ale neber mi právo na něj.

Budu tě citovat "jatka je způsob obstarání masa".
Aha.
A co se na těch jatkách děje? Zvířata jsou hromadně zabíjena. Vražděna, protože s nimi není zacházeno v rukavičkách. Vykrvácení, prořezávání hrdel...A právě ta hromadnost odkazuje na hromadné popravy lidí, které v dějinách probíhaly.
Smrt jako smrt.

Trest s tím vůbec nesouvisí, zvířata není třeba trestat smrtí, ta smrt je pro ně často vysvobozením.
Vážím si lidí, kteří utrpení zvířat dokážou uznat (ať už maso jí nebo ne). Řeknou - ano, je to strašné čeho se lidstvo dopouští - vidím to a stydím se za to. Ne těch, pro které jsou to jen "jatka" a zvířata jen "pouhá" zvířata.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
medunka
321-600
321-600


Založen: 31.7.2010
Příspěvky: 367

PříspěvekZaslal: út březen 08, 2011 9:29 pm    Předmět: Citovat

Já bych maso tak úplně nezavrhovala. Určitě bych ho nevyškrtla z jídelníčku dětí a mladých žen. Všichni vegetariáni, co znám, museli časem s vegetariánstvím přestat kvůli chudokrevnosti. Neříkám, že je u nás zdravé vegetariánství nemožné, ale je to prostě složité. Když jediné bezmasé jídlo v jídelně jsou buchty s mákem, tak to není zrovna optimální. Jinak ale jsem pro, aby se spotřeba masa v ČR omezila, a to hlavně toho červeného a uzenin. Mělo by se baštit více ryb, hlavně sladkovodních. Mně maso stačí jednou týdně. Ale opravdické 100% maso, žádné salámy, šunky, párky, paštiky a podobné výrobky, kde ani nemám jistotu, co v tom je. Jinak v Bioabecedáři Hanky Zemanové jsem četla nějaké typy, jak připravit maso, aby bylo líp stravitelné. Plánuji vyzkoušet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
*Hanča
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.3.2009
Příspěvky: 4307

PříspěvekZaslal: út březen 08, 2011 9:29 pm    Předmět: Citovat

maso jím, chutná mi.. zvířat je mi líto, ovšem zatím jsem náhražku nenašla, tak spíš omezuju.. odmítám kupovat to maso levné a snažím se vždycky kupovat kuře z Vodňan.. vepřové od soukromých chovatelů a mleté maso v řeznictvích..

a daleko horší mi přijdou experimentální jatka v rámci veterin.. díky tomu jsem nakonec nedala přihlášku.. občas si taky řeknu, jak můžu věřit svojí veterinářce, když prošla vysokou veterinární.. Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mikineczka
81-160
81-160


Založen: 9.9.2007
Příspěvky: 93

PříspěvekZaslal: út březen 08, 2011 9:37 pm    Předmět: Citovat

medunka napsal:
Jinak v Bioabecedáři Hanky Zemanové jsem četla nějaké typy, jak připravit maso, aby bylo líp stravitelné. Plánuji vyzkoušet.


Medunko, to je nějaká knížka nebo tak? Dala by se sehnat v knihovně? Kvůli zdravotním problémům maminky teďka hledáme různé tipy na úpravu jídel, hlavně tedy aby bylo dobře stravitelné, proto tohle OT, díky.
_________________

[/url]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
medunka
321-600
321-600


Založen: 31.7.2010
Příspěvky: 367

PříspěvekZaslal: út březen 08, 2011 9:41 pm    Předmět: Citovat

Mikineczka napsal:
medunka napsal:
Jinak v Bioabecedáři Hanky Zemanové jsem četla nějaké typy, jak připravit maso, aby bylo líp stravitelné. Plánuji vyzkoušet.


Medunko, to je nějaká knížka nebo tak? Dala by se sehnat v knihovně? Kvůli zdravotním problémům maminky teďka hledáme různé tipy na úpravu jídel, hlavně tedy aby bylo dobře stravitelné, proto tohle OT, díky.


To je knížka o zdravé výživě a biopotravinách. Bio sice z finančních důvodů moc nekupuji, ale recepty jsou tam dobré. Jdou vařit i v nebio kvalitěSmile
http://www.kosmas.cz/knihy/152580/bioabecedar-hanky-zemanove/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Meeesha
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 13.6.2010
Příspěvky: 3763

PříspěvekZaslal: út březen 08, 2011 9:47 pm    Předmět: Citovat

Hanča napsal:
a daleko horší mi přijdou experimentální jatka v rámci veterin.. díky tomu jsem nakonec nedala přihlášku.. občas si taky řeknu, jak můžu věřit svojí veterinářce, když prošla vysokou veterinární.. Rolling Eyes

Hančo, ber to tak, že někdo jde pak dělat na hygienu, tyhle zkušenosti se jim jednou hodí.
Přítelův bratr už je skoro hotovej veterinář a když líčí, co dělají i se psama, kočkama, králíkama... je mi z toho občas mdlo. Ale zase když si něco nacvičí na umírajícím zvířeti, tím spíš pak v praxi jiné zachrání. Je to něco za něco.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nicole
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.7.2008
Příspěvky: 6825

PříspěvekZaslal: út březen 08, 2011 10:13 pm    Předmět: Citovat

Technická: v čem je tohle nové vlákno jiné, než původní vegetariánské. Takováto debata tam totiž už proběhla. Za mého aktivního přispěníWink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Déscantes
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 18.5.2007
Příspěvky: 4735

PříspěvekZaslal: út březen 08, 2011 10:21 pm    Předmět: Citovat

To sice proběhla, ale vegetariánství je vlákno o vegetariánství a pro vegetariány. Tady se může vyjádřit kdokoli, spoustu lidí maso jí z různých důvodů, vegetariáni nejsou, ale je tu prostor pro vyjádření.
Mě by hlavně zajímal pohled ze strany etiky na tuto problematiku, jak to lidé jedící maso vnímají, a celkové vnímání hospodářských zvířat ze strany společnosti.

Ne vegetariánské recepty, pro ty si zajdu do tam toho vlákna Smile A ještě - lidé jejichž názor by mě zajímal, by třeba do vegetariánství vůbec nevlezli, protože je to prostě nezajímá,ale tady je místo pro otázky i debaty, třeba budou zajímavé.


Naposledy upravil Déscantes dne út březen 08, 2011 10:29 pm, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku 1, 2, 3 ... 15, 16, 17  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.