Tajemná místa v Čechách a na Moravě
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Za zrcadlem
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=18400674f8c0800365881edf6ccc7e30Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Déscantes
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 18.5.2007
Příspěvky: 4735

PříspěvekZaslal: po listopad 28, 2011 12:12 pm    Předmět: Tajemná místa v Čechách a na Moravě Citovat

Kdo máte tip na nějaké zvláštní, zajímavé místo, ze kterého máte nějaký zajímavý přesahující zážitek, místo opředené legendami nebo prostě jen zajímavou historickou stavbu nebo cokoli známého z pověstí, napište ho prosím sem Smile
Je toho plno, ale myslím že by se toto vlákno mohlo hodit.

Já mám poslední zážitek ze Staré Vody.
Je to bývalé poutní místo, vesnice založená okolo roku 1250, která se po Druhé světové válce ocitla ve vojenském prostoru Libavá. Z dříve slavného místa dnes zbyl jenom kostel, který se v současné době opravuje.
Jeli jsme s kamarádkou směr sever a zabloudily jsme v okolí Budišova (jako obvykle nemaje mapu) Very Happy a náhodou jsme dojeli až ke Staré Vodě.
Byla tam taková zvláštní atmosféra, šedivo, úplné ticho, námraza, jako nasněženo. Chtěla jsem si udělat pár fotek, ale pokazil se mi foťák a dal se dohromady až v na cestě odtud, takže nic.
Vesnice je dávno pryč, zaniklá, u cesty se krčí jenom kostel, působilo to na mě dost stísněně, ani to počasí moc nepřidalo.
Ke Staré Vodě se váže pověst o pasáčkovi, který objevil v koruně stromu sošku sv. Anny, po jejímž jméně pak získal název poutní kostel.
Kolem kostela se kdysi nacházel i klášter, za války poškozený a vypálený. Dnes už na tom místě není kromě kostela skoro nic, ale renovuje se tam, za zdí jsou pomníky, u příjezdové cesty lavičky, četla jsem že byl i plán obnovit Starou Vodu jako poutní místo, ale to už prý kvůli její poloze ve vojenském prostoru nikdy nebude možné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Déscantes
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 18.5.2007
Příspěvky: 4735

PříspěvekZaslal: po listopad 28, 2011 12:23 pm    Předmět: Citovat

Pokud jste někdo byli na hradě Houska (údajný vstup do podzemí a do pekel), na Troskách, u Býčí skály a na jiných pověstmi opředených místech, napište jaké to tam bylo nebo jestli nezažili/nezahlédli něco zvláštního Smile
Většinou ta větší část lidí tvrdí že nic, ale sem tam se najde někdo, kdo tam uvidí zajímavé věci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jenne
~ Strážkyně tématu ~


Založen: 29.3.2010
Příspěvky: 1939

PříspěvekZaslal: po listopad 28, 2011 3:45 pm    Předmět: Citovat

Mé oblíbené místo tohoto typu je bývalé keltské hradiště u vesnice Hradiště ( Very Happy ), okres Chrudim. K pokoukání tam toho moc není, jen veliká louka na jedné straně takový jako val, ale energie tam jsou úžasné. Přijde mi jako by to místo mělo vlastní hlavu, přitahovalo některé typy lidí a jiné naopak odpuzovalo. Nebo když okolo třeba jede auto, člověk úplně cítí tu nepřátelskou náladu dokud ten rušivý dopravní prostředek neodjede Smile Mám pocit jako bych toho s tím místem měla hodně společného z minulosti, jezdím tam aspoň dvakrát ročně a vždycky je to jako návrat domů. Co je ale zvláštní, jednou jsem tam vzala kamaráda a ten tam nemohl vydržet, prý mu tam bylo strašně nepříjemně. Což jen potvrzuje mou teorii o vlastním rozumu mého milého hradiště Smile
_________________
Swooping... is... bad.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ilona
***moderátorka***


Založen: 13.10.2006
Příspěvky: 7425

PříspěvekZaslal: po listopad 28, 2011 3:47 pm    Předmět: Citovat

To je fajné téma!

Za sebe - nejvíce na mě působil nedostavěný chrám Panenský Týnec.
Tam cítí nějakou energie skoro každý . Syn, který netušil, že by měl něco cítit se po pár minutách ptal, zda cítíme podivné brnění v těle... i manžel, v tomhle směru úplný skeptik, měl na určitých místech v chrámě zvláštní pocity v rukou .

Houska - myslím,že jsem to zde snad i kdysi psala - největší energii jsem cítila z místního "pana hradního", kastelána, který nás provázel. Jeho výklad - to byl klenot v tom nejlepším smyslu slova. Very Happy

Kounovské řady - velmi příjemný koutek , stačilo si sednout na nějaký ten šutr a na člověka padlo krásné uvolnění Laughing

Hrad Landštej - ten doporučuji každému, byla jsem na něm už 4x a určitě to není konečné číslo

Trosky, Býčí skála ( tu máme za rohem), Andělská hora - všechno jsou to krásná místa, ale nic mimořádného se nám tam nepřihodilo.

Malé Hradisko, oppidum Staré Hradisko - jedna z nejvýznamnějších a nejzajímavějších památek keltského období na Moravě.

Časem se ještě rozpomenu na další místa .



Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kikinecka
321-600
321-600


Založen: 14.3.2010
Příspěvky: 571

PříspěvekZaslal: po listopad 28, 2011 5:18 pm    Předmět: Citovat

ilona napsal:
Houska - myslím,že jsem to zde snad i kdysi psala - největší energii jsem cítila z místního "pana hradního", kastelána, který nás provázel. Jeho výklad - to byl klenot v tom nejlepším smyslu slova. Very Happy

Přesně to samé mě napadlo, když jsem viděla, že se Déscantes ptala na Housku. Výklad byl naprosto úžasný, takový se jen tak nezažije. Docela mě mrzelo, že nás nevzal do kaple, kde je údajný vchod do podzemí. Když řekl, že tam něco takového mají, tak to na mě udělalo opravdu dojem a pak nás tam ani nevzal... Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Déscantes
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 18.5.2007
Příspěvky: 4735

PříspěvekZaslal: po listopad 28, 2011 5:25 pm    Předmět: Citovat

K hledání a navštěvování takových míst se vždycky hodí nějaký průvodce Smile
Dám vám tip na báječnou knížku. Napsal ji Martin Stejskal, dnes už starý pán, a kdysi když vyšla, už je to dlouhá řada let, se jmenovala Labyrintem tajemna (černá vazba, červené a černé obrázky, perokresby).
Udělala na mě hrozně velký dojem, až takový, že jsem byla v pokušení ji čajznout z knihovny Embarassed protože po vydání se rozebrala a nikde už se nedala sehnat. Mé lepší já zvítězilo, počkala jsem si od té doby deset let a knížka nyní vyšla znova, dvakrát tlustší, doplněná o mnoho dalších míst a krásných kreseb.
Nyní pod jménem Labyrintem míst klatých - přízračnou krajinou českých zemí je to fantastická sbírka pověstí a příběhů, doplněná o mapky.
Ojedinělá věc mezi českými sbírkami pověstí a místopisy. Pracně a dlouhá desetiletí sbíraná v archivech a v kronikách a autorovi (mimojiné jeden z největších odborníků na český hermetismus) za ni patří jeden velký dík.

Vyšla úplně nedávno a radím, utíkejte ji koupit, dokud je. Vidím to tak, že bude zanedlouho, stejně jako ta první, rozebraná a zase dlouho, možná už nikdy, nemusí být, nevíme co se s knížkama za pár let stane, a zvláště s tak ojedinělýma.

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Déscantes
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 18.5.2007
Příspěvky: 4735

PříspěvekZaslal: po listopad 28, 2011 5:30 pm    Předmět: Citovat

Tady je něco o knize:
http://www.regenerace.cz/zprava-id-211.html

A tento článek je výborný, shrnující:
http://www.rozhlas.cz/planetarium/tajemnamista/_zprava/martin-stejskal-pruvodce-prizracnou-krajinou--935332
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ilona
***moderátorka***


Založen: 13.10.2006
Příspěvky: 7425

PříspěvekZaslal: po listopad 28, 2011 9:07 pm    Předmět: Citovat

Óóó milá Des - děkuji moc za tip! Hned jdu po knize pátrat .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ilona
***moderátorka***


Založen: 13.10.2006
Příspěvky: 7425

PříspěvekZaslal: po listopad 28, 2011 9:12 pm    Předmět: Citovat

Kikinecka napsal:

Přesně to samé mě napadlo, když jsem viděla, že se Déscantes ptala na Housku. Výklad byl naprosto úžasný, takový se jen tak nezažije. Docela mě mrzelo, že nás nevzal do kaple, kde je údajný vchod do podzemí. Když řekl, že tam něco takového mají, tak to na mě udělalo opravdu dojem a pak nás tam ani nevzal... Rolling Eyes

Tak to je mrzuté. A proč vás tam nevzal? V té kapli většinou začíná prohlídka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kikinecka
321-600
321-600


Založen: 14.3.2010
Příspěvky: 571

PříspěvekZaslal: po listopad 28, 2011 10:45 pm    Předmět: Citovat

ilona napsal:

Tak to je mrzuté. A proč vás tam nevzal? V té kapli většinou začíná prohlídka.

Nevzal nás tam, protože byl víkend a zrovna tam probíhala svatba. Rolling Eyes Děkuji za obrázek, kaple vypadá úchvatně. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.