transformace na hybridního vegana - NEED HELP!
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Příroda, ekologie a žití v souladu s přírodou.
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=bc4412c4c8feb4a0bd4c70ba0460ef17Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
tiborMel
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 3.1.2007
Příspěvky: 2550

PříspěvekZaslal: út duben 03, 2012 10:30 pm    Předmět: transformace na hybridního vegana - NEED HELP! Citovat

ahoj ahoj Smile po dlouhé době jdu hledat a pátrat a samozřejmě, napadli jste mě vy Smile
celých deset let, co jsem vegetarián, slýchám od rodiny i přátel, neboj, však ty to maso potom zase začneš jíst.... jenže... poslední dobou mám nutkavou chuť stát se jakýmsi hybridem vegana. posunout se zase o kus dál. mám pocit, že jsem se přestala jaksi vyvíjet. prostě jsem usnula na vavřínech. mléčný průmysl mi vždycky hlodal v lebce, až dohlodal nervu. a když se o to začne člověk víc zajímat, rozhodně mu to jeho úmysl v této otázce nevymluví, ba naopak. stejně sem to měla před těma lety, kdy jsem přestala jíst maso.
takže, nechci tu ani tak polemizovat o výhodách či nevýhodách, masožravství či nežravství. spíše by mě zajímalo, jestli tu někdo vegan je, jestli by mi dovedl poradit se stravou. protože než se najedu na všeznalej režim, bude mi to chvíli trvat, takže bych prosila o pomoc a usnadnění. chci prostě totálně vyškrtnout mléčné potraviny. kde všude mléko je? (jogurt mi je jasnej, myslim tim spíš jako jestli v houskách je decka mlíka a pod... takový ty drobnosti, u kterých neexistuje složení na výrobku). to samé i vejce. vejce jako taková jíst nepřestanu a to z jediného důvodu - naše domácí slepice se mají jako v ráji a sama jednou chci slépky chovat, sou super kontejner Smile ale jako se vyhýbám vejcím kupovaným, chci vyškrtnout i výrobky z nich (budu se muset vzdát i šmakouna, škoda... nebo je dělanej z bio vajec? neví někdo? o takovéhle poznatky mi právě krapet jde Smile )
omlouvám se za založení nového vlákna, původně jsem se chtěla vmáčknout k tomu o ne/jezení masa, ale přišlo mi to takhle srozumitelnější.
_________________
I would die to breathe again
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Philogia
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 14.8.2011
Příspěvky: 613

PříspěvekZaslal: st duben 04, 2012 2:00 pm    Předmět: Re: transformace na hybridního vegana - NEED HELP! Citovat

Já sama sice veganka ani vegetariánka nejsem, mám ale kamaráda - vegana, tak se kdyžtak můžu poptat.

On nejí ani ta vejce, ale rohlíky a housky jsem ho normálně viděla jíst a říkal, že ty jsou prý v pohodě. Na druhou stranu mě často překvapuje, co všechno NEJÍ - třeba spousta sušenek, bonbonů a podobných věcí má v sobě pár kapek mléka, takže vždycky čte složení, když mu někdo něco nabídne. Dokonce mi říkal, že prý nějaké červené barvivo hodně používané u cukrovinek se vyrábí z brouků, takže to nejí taky. Popravdě řečeno, vlastně mám pocit, že ve výsledku jí snad jen ovoce, zeleninu, pečivo, houby, řasy, tofu, sóju a jídla vzniklá kombinováním výše zmíněného. Plus občas něco, čemu by se dalo říkat "veganské napodobeniny" - prostě pokusy vytvořit něco podobného normálnímu jídlu tak, aby to jedli i vegani (třeba veganská bezmléčná "čokoláda",...).

Každopádně (jak asi víš, když jsi dlouhá léta vegetariánka) je u veganství ještě víc než u vegetariánství velmi důležité hlídat si jídelníček a svůj zdravotní stav, dávat si pozor, aby tělo dostávalo všechno, co potřebuje. Dlouhodobé živení se výhradně suchými rohlíky samozřejmě fakt není dobrý nápad Wink
_________________
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
smilingginger
161-320
161-320


Založen: 31.3.2010
Příspěvky: 204

PříspěvekZaslal: st duben 04, 2012 2:13 pm    Předmět: Citovat

ahoj Tibormel, mám to tak nějak podobně, nejsem úplně striktní vegan - některé věci se prostě buď nedají zjistit a nebo jsou situace, kdy nad nějakou "zakuklenou" kapkou mlíka nebo vajíčkem v pečivu mávnu rukou, zvlášť kydž tě chce někdo jako vegetariána pohostit, tak ti nabídne nějakou domácí buchtu a tobě je jasný, že tam mlíko, máslo a vajíčka budou, ale abych mu udělala radost, tak kousek sním. A taky jím med. Ono moc těch úplně veganských potravin na trhu ení. Bílek a syrovátka je dost častá složka všeho možnýho.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
smilingginger
161-320
161-320


Založen: 31.3.2010
Příspěvky: 204

PříspěvekZaslal: st duben 04, 2012 2:16 pm    Předmět: Citovat

tibotMel, jak říkáš, že se chceš vzdát šmakouna, tak to já zase mám tak s Goody Foody. Teprve nedávno přišlo na trh a je to velká dobrota, ale bohužel je tam právě bílek a syrovátka. Ale prý už mají v plánu nějakou čistě veganskou variantu. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nicole
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.7.2008
Příspěvky: 6825

PříspěvekZaslal: st duben 04, 2012 5:47 pm    Předmět: Citovat

Tibor: já se vždycky během detoxu stravuju opravdu čistě vegansky a bohužel musím konstatovat, že je to fuška. Zrovna letos jsme chodili po městě a hledali, kde se najíst. Nakonec bychom takové provozovny spočítali na prstech jedné ruky Sad
Navíc to strašně leze do peněz. Je třeba chodit do speciálních obchodů, protože v normální samošce člověk kromě zeleniny a ovoce nesežene opravdu nic.
Je třeba si dát pozor na přílišné množství sójy, protože obsahuje rostlinné napodobeniny ženských hormonů. (Mně je to jedno, já je jím stejně jako substituci, ale zdravá osoba by to přehánět neměla). Tudíž nejde pořád jíst sojové párky, karbanátky, tofu, pít sojové mléko a jíst sogurty a soj. pudingy atd.
Bohužel tu syrovátku jsou výrobci schopni nacpat i do sáčku s mraženou zeleninou Sad

Celkově to děláme tak, že se vždycky prostě přeorientujeme na některou národní kuchyni, která nabízí veganská jídla. Například japonskou, indickou atd.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tiborMel
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 3.1.2007
Příspěvky: 2550

PříspěvekZaslal: st duben 04, 2012 8:59 pm    Předmět: Citovat

wow, díky za odpovědi. tak postupně Smile
philogia: jj karmín a šelak, hlavně cukrovinky. jedno je barvivo, druhý leštidlo. už jsem o tom někde slyšela. pokud to ve složení vidim, nekoupim, pokud je to schovaný za E... člověk by musel mít u sebe seznam éček... složení jsem naučená číst snad od počátku, i kvůli želatině (tu taky naserou všude...) a propos, většiny cukrovinek se právě taky budu muset vzdát, to je mi jasný Sad Very Happy moje milovaná čokoláda Very Happy ale aspoň zhubnu Very Happy na dostatek všeho si bacha dávám, nerada bych totiž pak od všech slyšela: my sme ti to řikali... tak už proto Smile ale ty housky by mě zajímaly, mám tu paní z alberta, ta slíbila, že mi pošle složení všeho dopeku a pečiva u nich na shopech co maj k prodeji. to bude počtení a zděšení Very Happy
smilingginger: med taky nechci vypustit. stejně ho vždy kupujem od malovčelařů a ty se o svoje včelky staraj, i děda byl včelař, v tom nevidím nějaké týrání a problém. kupovaný sme měli doma tak jednou do roka a to je moc, jedině v nouzi... domácí buchty, no to bude prekérka, když u někoho buchty mám, tak jsou z domácích surovin vyjma toho mléka... ach jooo Smile to co je na trhu je v dnešní době stejně jedna velká plíseň, konzervant a chemie, proto si chci i víc vařit, kontrolovat si, co si stvořim... ježiš úplně cítim ten závan euforie a nadšení pro věc Very Happy napadá mě, příště babče něco upeču já, no ni? Very Happy
nicole: s peněžnou náročností je to dvojatý. na jednu stranu jo, ty různý náhražky a pod sou fakt cenově jinde než běžný jídlo (kdo si potrpí na kvalitu jídla, bio a pod, tam už si myslim, že je to srovnatelný... a tak nějak se snažim dbát víc na kvalitu než kvantitu, jak je tomu u velké části národa). na druhou stranu luštěniny a pod sou za hubku a jsou jich kvanta... a některých bych se fakt užrala Smile
o soje vím, popravdě jí ani moc nemusím, jednou za čas ok, ale nejsem její milovník. ze všech těch serepetiček náhražek mám asi nejradši čistý robi... a tempeh, ale ten taky ne tak často, to robi je strašně vděčný, jeho chuť se mi nepřejí a dá se navíc různě upravit. což určitě sama znáš Wink. i co se týče mlík, sáhla sem radši po rýžovym, chci sice vyzkoušet všechny, ale podvědomí za ta léta nadité poznatkama zapracovalo Very Happy jen je škoda, že (teda co se DM týče) zbytek výrobků á la mlíko je ze soji, ochucený mlíka, dezerty (od alnatury čokoládový jakoby puding je teda nepřekonatelnej Smile))... ta soja je tim našim trhem hrozně prolezlá.
a propos, koukala jsem na přednášku nějakého aktivisty z ame (asi je i známej, já o něm popravdě doteď neslyšela), a co on tam ukazuje, co maj v zemi za náhražky...!!! náš trh je ubohej Sad oproti jejich nabídce... nejvíc mě nadchnul tofurkey Very Happy tofu krocan Very Happy http://www.youtube.com/watch?v=zMuJ-bDs30M&feature=player_embedded
jeho řeč mě docela inspirovala. samozřejmě jsem realista a snažím se chápat věc z obou stran, neříkám, že má stoprocentní pravdu a nic než pravdu, ale motivoval mě dost. ve většině s ním souhlasím, ve zbytek doufám Smile
_________________
I would die to breathe again
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lalaith
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 19.11.2008
Příspěvky: 4667

PříspěvekZaslal: čt duben 05, 2012 7:14 am    Předmět: Citovat

V rámci masopustu jsem jedla nejdřív vegansky a teď už jen vegetariánsky... Pač jsem prostě nebyla schopná všechno doma připravovat na druhý den, najíst se vegansky se totiž venku moc nedá (pokud nepočítám způsob rohlík a okurka apod.) A jsou dny, kdy se domů dostanu kolem deváté, druhý den jedu na sedmou do školy... Rolling Eyes
A je to podle mě celkově hlavně o tom vaření a přípravě jídla doma (s tím jsem měla právě problém, s velice nepravidelným VŠ režimem). Já docela dost koukala na makrobiotické recepty, inspirace se tam dá najít (ale makrobioticky jsem nejdela, syrového se nevzdám).
Na netu se dají sehnat recepty na veganské buchty, dělala jsem jakousi banánovou a byla fakt dobrá Wink Tím se budou dát určitě ošálit chutě na sladké... Nebo sušenky z ovesných vloček, s kořením, rozinkami, oříšky...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
smilingginger
161-320
161-320


Založen: 31.3.2010
Příspěvky: 204

PříspěvekZaslal: čt duben 05, 2012 7:18 am    Předmět: Citovat

jj aktivista - Gary Yourofsky, dobrej chlapík. Já teda takový ty "militantní" vegetariány a vegany co útočí na běžné jednlíky nemám v oblibě, právě proto, že proti násilí bojují verbálním násilím někdy dost drsně, ale Garyho beru. Já sem vegetariánka taky víc než 10 let a z toho jsem 3 roky jedla opravdu vegansky i bez konvenčního pečiva a sladkostí, ale pak jsem zase sklouzla k máslu, šlehačce a sýrům a vajíčkům -samozřejmě jen občas,ale právě díky Garymu jsem si znovu uvědomila, proč jsem to tenkrát jíst přestala a taky, že mi ty živočišný věci mimo jiné ani nesvědčí. Jinak nikdy jsem na sobě nepoci´tovala žádný zdravotní újmy, kvůli tomu, že nejím žádný, tolik proklamovaný živočišný bílkoviny. Právě naopak mám pocit, že mám většinou víc energie, než lidi, co jí běžný věci. Jak už bylo řečeno, moc čistě veganských věcí na trhu nemáme. Když je člověk doma a je ochoten věnovat tomu čas a jídlo si doma vařit a připravit si vždycky i něco na další den, tak to je v pohodě. Složitější jsou výlety, cesty a tak. To je buď člověk občas o hladu nebo udělá nějaký malý ústupek. Wink A doporučuju mořský řasy, tam je spousta věcí, kterých bychom snad mohli mít nedostatek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
verisek
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 23.2.2010
Příspěvky: 769

PříspěvekZaslal: čt duben 05, 2012 7:50 am    Předmět: Citovat

tiborMel napsal:
med taky nechci vypustit. stejně ho vždy kupujem od malovčelařů a ty se o svoje včelky staraj, i děda byl včelař v tom nevidím nějaké týrání a problém


Že já milovník masa zase načuhuju do veganskýho téma Twisted Evil
Ale vykuřování včel mi nepřipadá jako zrovna mírumilovná praktika, mě by tím teda nikdo nenadchnul Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tiborMel
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 3.1.2007
Příspěvky: 2550

PříspěvekZaslal: čt duben 05, 2012 9:36 am    Předmět: Citovat

verisek napsal:
tiborMel napsal:
med taky nechci vypustit. stejně ho vždy kupujem od malovčelařů a ty se o svoje včelky staraj, i děda byl včelař v tom nevidím nějaké týrání a problém


Že já milovník masa zase načuhuju do veganskýho téma Twisted Evil
Ale vykuřování včel mi nepřipadá jako zrovna mírumilovná praktika, mě by tím teda nikdo nenadchnul Rolling Eyes

pokud je to nezabije, no a? nás taky na operace přispávaj... nevim, včelaři maj svoje včely rádi. děda včelař byl, takže trochu vim Smile (ne moc, jinak jim vůbec nerozumim Smile) )
_________________
I would die to breathe again
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.