Dlouhé vlasy v krásné literatuře
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Umění, film, divadlo, architektura, literatura
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=7cfe831392201b60c8090c23833ba0ecZobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
AgnesK
21-40
21-40


Založen: 2.4.2012
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: po duben 16, 2012 7:51 pm    Předmět: Dlouhé vlasy v krásné literatuře Citovat

Částečně už se tady tohle téma objevilo, ale opravdu jen okrajově. Vybaví se Vám (samozřejmě kromě tradiční pohádkové Rapunzel) nějaké literární dílo, ve kterém se tematizují dlouhé vlasy?

Já jsem si dnes vzpomněla hned na dvě dlouhovlasé hrdinky - jejich vlasy hrály značnou roli - a obě se o ně dobrovolně připravily.

První z nich je česká. Božena Němcová napsala povídku Pomněnka šlechetné duše (takto se aspoň jmenovala v mé knížce povídek od BN; jinde se vyskytuje jako Rozárka). Rozárka Smilovic měla nádherné předlouhé černé vlasy, jinak byla velmi churavá, velmi skromná atd. Vlasy si ostříhala a prodala, aby mohla vypomoci matce. Celá rodina byla nesmírně chudá a každý měl nějaké postižení. A Rozárka obětovala jedinou svoji chloubu, aby jim trošku ulevila ve strádání.

Druhá hrdinka je americká. Jo Marshová, jedna ze čtyř sester z knihy Malé ženy od Louisy May Alcottové, měla krásné dlouhé vlasy (tuším hnědé). Ostříhala si je a prodala, aby mohla její maminka odjet do nemocnice za otcem, který byl raněn v občanské válce.

Vzpomenete si na nějaké další literární dlouhovlásky?

(Ještě se mi teď po shrnutí obou motivů vnucuje nepříjemná otázka - objevují se někde výslovně dlouhé vlasy, aniž by to skončilo ostříháním?)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pimpa
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 23.4.2008
Příspěvky: 1019

PříspěvekZaslal: po duben 16, 2012 8:33 pm    Předmět: Citovat

Já si vzpomínám na Horské kořeny od K.V. Raise, ale tam to taky nedopadlo "dobře". Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
*Housenka
1201-2400. Guru II. kategorie
1201-2400. Guru II. kategorie


Založen: 22.2.2011
Příspěvky: 1524

PříspěvekZaslal: út duben 17, 2012 7:16 am    Předmět: Citovat

Bídníci - prodala vlasy, aby měla peníze. Jenže ona chudák pak musela prodat i zuby a pak i sebe samu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Veera
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 17.2.2011
Příspěvky: 964

PříspěvekZaslal: út duben 17, 2012 8:42 am    Předmět: Citovat

Gabriel García Márquez - O lásce a jiných běsech. Hlavní hrdinka měla dlouhatánské zrzavé vlasy, ale taky ji ostříhali.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bonemína
***moderátorka***


Založen: 30.8.2007
Příspěvky: 6526

PříspěvekZaslal: út duben 17, 2012 12:16 pm    Předmět: Citovat

http://www.databazeknih.cz/knihy/idol-73114
Tu neostříhali, ale taky špatně dopadla.
_________________
A co hadi, krtek a vypelichany sokol?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AgnesK
21-40
21-40


Založen: 2.4.2012
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: čt duben 19, 2012 4:57 pm    Předmět: Citovat

Díky Vám všem! :o)

Z těch neostříhaných mě napadla jen Pipi Dlouhá punčocha, zrzka copatá, ta snad o vlasy nepřišla, a přitom jsou zmíněné coby významný prvek.

Na druhou stranu se mi vybavila hned hrstka filmů kolem vlasů (kromě Vlasů) - samozřejmě Postřižiny, ale třeba také Jak se točí Rozmarýny, kde se hlavní dětská hrdinka nechá ostříhat dohola kvůli filmu (protože markýrování s "plešatou parukou" se neosvědčilo), potom fantastický ruský film Hastroš (orig. Чучело), kde si hlavní hrdinka ustřihne copy a nechá se ostříhat úplně na ježoura, skoro dohola, jako akt zoufalství kvůli šikaně a nespravedlivé ostrakizaci, aby skutečně byla hastroš, jak jí spolužáci nadávají. A pak se mi vybavila G. I. Jane - ta si hlavu oholila kvůli rovnoprávnosti v armádě, aby s ní nezacházeli, zčásti opatrně a zčásti pohrdavě, jako se ženskou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
*Housenka
1201-2400. Guru II. kategorie
1201-2400. Guru II. kategorie


Založen: 22.2.2011
Příspěvky: 1524

PříspěvekZaslal: čt duben 19, 2012 7:06 pm    Předmět: Citovat

Z filmů např. Indiánské léto - ale ten motiv (že ve spánku ustřihne druhé holce copy) je starší, kdysi jsem to četla jako povídku, ale nevím už, v jaké knížce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zlatushiq
1201-2400. Guru II. kategorie
1201-2400. Guru II. kategorie


Založen: 23.2.2011
Příspěvky: 2345

PříspěvekZaslal: čt duben 19, 2012 11:12 pm    Předmět: Citovat

Tak neviem nakolko sa to nachadza v povodnom diele K. J. Erbena (tipnem, ze moc nie, tam sa dej toci okolo inych "veci" Wink ), ale Jakubisko vo filme "Kytice" znazornil takmer vsetky protagonistky s krasnou hustou hrivou minimalne po zadok... Radost pozerat. Smile
Ovsem vacsina z nich tiez neskoncila zrovna 3x dobre, ale kvoli ostrihaniu to asi nebolo... Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lucy W.
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 17.3.2008
Příspěvky: 978

PříspěvekZaslal: pá duben 20, 2012 7:57 am    Předmět: Citovat

Fakt je, že když vlasy "hrají" tak ve většině případů musí být i ostříhány, pokud jsou jen součástí hrdinky, tak to zas člověku vypadne z paměti. Mě teda napadla jen severská bohyně Sif, kterou taky ostříhlali, ale pak ji musel Loki za trest ty vlasy opatřit znovu se vším všudy:)
Jinak třeba Andrzej si líčení vlasů ve svých knihách taky občas pěkně užívá Wink Ale není to obsese jako nohy u Tanizakiho:) A když je řeč o Asii vzpoměla jsem si na anekdotku z Největší rozkošnice, kde paní záviděla hrdince-své kadeřnici- krásné vlasy, protože sama potřebovala spoustu příčesků, aby nějak vypadala, až na ně začala chorobně žárlit a hrdinka se jí pomstila tak, že vycvičila kočku, aby si s vlasy hrála a potom při jedné návštěvě ji vypustila na paní, kterou rozcuchala a odhalila, že její vlasy jsou notně vylepšovány. Což mi připomělo Nastěnku - ony ty ruské hrdinky mívají obecně vlasy minimálně do pasu:)
_________________
Rozhlizeni po svete nic nestoji­, plati­ se teprve za komentare.
Nebudu se menit v hada, nikdy to nepomaha.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Klarusa
*** šéfredaktorka serveru ***


Založen: 10.11.2006
Příspěvky: 6037

PříspěvekZaslal: pá duben 20, 2012 8:11 am    Předmět: Citovat

Je fakt, že v naprosté většině literatury tak do 19. století, případně současné, která se věnuje historii, fantasy apod. jsou ženské hrdinky skoro vždycky dlouhovlasé a nikdo je nestříhá, akorát, že na to obvykle není zaměřeno až tolik pozornosti. Wink Bere se to tak nějak samo sebou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku 1, 2, 3  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.