Dlouhé vlasy v krásné literatuře
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Umění, film, divadlo, architektura, literatura
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=5b3df345ee4e7dfcae4e07fceccab4e8Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
astrid
***moderátorka***


Založen: 1.8.2010
Příspěvky: 1774

PříspěvekZaslal: pá duben 20, 2012 8:16 am    Předmět: Citovat

Mně se vybavila báseň od Vrchlického, Hrabě Breda ze Selských balad:

Hraběti dlužili sedláci na daních, tak si nechal pochytat jejich manželky a dcery, ostříhal je a vlasy zpeněžil. Skončil špatně - lokny jedné z těch dívek se mu líbily natolik, že ji chtěl mít u sebe celou, a ona ho pak tou svou hřívou uškrtila.

Kdyby si chtěl někdo počíst, tak třeba tady:
http://www.cesky-jazyk.cz/citanka/jaroslav-vrchlicky/hrabe-breda-selske-balady.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zlatushiq
1201-2400. Guru II. kategorie
1201-2400. Guru II. kategorie


Založen: 23.2.2011
Příspěvky: 2345

PříspěvekZaslal: po červenec 16, 2012 11:01 pm    Předmět: Citovat

Zrovna znova citam niektore zo serie Vampire Chronicles od Anne Rice a velmi ma fascinuju vlasy dvojiciek Maharet a Mekare - dlhe, cervene, kucerave... Ach joj, take vlastnit, to by bolo. Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
*Housenka
1201-2400. Guru II. kategorie
1201-2400. Guru II. kategorie


Založen: 22.2.2011
Příspěvky: 1524

PříspěvekZaslal: út červenec 17, 2012 6:12 am    Předmět: Citovat

Zlatushiq napsal:
Zrovna znova citam niektore zo serie Vampire Chronicles od Anne Rice a velmi ma fascinuju vlasy dvojiciek Maharet a Mekare - dlhe, cervene, kucerave... Ach joj, take vlastnit, to by bolo. Cool


A navíc ty vlasy tak rychle dorůstají, když se ostříhají, že? Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zlatushiq
1201-2400. Guru II. kategorie
1201-2400. Guru II. kategorie


Založen: 23.2.2011
Příspěvky: 2345

PříspěvekZaslal: út červenec 17, 2012 9:55 am    Předmět: Citovat

Housenka napsal:
Zlatushiq napsal:
Zrovna znova citam niektore zo serie Vampire Chronicles od Anne Rice a velmi ma fascinuju vlasy dvojiciek Maharet a Mekare - dlhe, cervene, kucerave... Ach joj, take vlastnit, to by bolo. Cool


A navíc ty vlasy tak rychle dorůstají, když se ostříhají, že? Wink

Jee, nie som jedina kto to pozna a cita, to je super! Smile Smile
No jo, s tym dorastanim je to fakt na zlost, takto by mi stacilo sa raz vyspat a nie zapasit s rastom 3 roky kym sa to doplazilo do povodnej dlzky. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Meisiluosi
81-160
81-160


Založen: 28.9.2012
Příspěvky: 90

PříspěvekZaslal: ne září 30, 2012 2:14 pm    Předmět: Citovat

Ohromně zajímavá dlouhovlasá povídka je Medusa's Coil (H. P. Lovecraft & Zealia Bishop). Bohužel z ní obzvlášť silně vane Lovecraftův etnocentrismus a rasismus (vlastně to na něm celé v podstatě stojí), takže dekontextualizace nutná (přinejmenším jste-li ve věcech rovnosti ras, etnik a kultur stejně nekompromisní jako já a Lovecraftův světonázor považujete - jako já - za naprosto neslučitelný s vlastním).
Ale dlouhý vlasy v tom figurujou dost prominentně, napsané je to dobře a pointa nemá (z čistě dramaticko-estetického hlediska) chybu...Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sadako
321-600
321-600


Založen: 22.5.2010
Příspěvky: 500

PříspěvekZaslal: ne září 30, 2012 4:22 pm    Předmět: Citovat

Lovecraftův světonázor holt pochází z dob, kdy být rasistou bylo visitkou každého správného gentlemana. Ke cti mu z dnešního pohledu však může sloužit, že během svého života tyto názory opustil (ba dokonce se oženil s dívkou židovského původu).

A ano, povídka Medusa's Coil rozhodně stojí za přečtení...jako ostatně cokoliv od HPL (dobrá, jsem vůči jeho tvorbě poněkud nekritická).
_________________
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Meisiluosi
81-160
81-160


Založen: 28.9.2012
Příspěvky: 90

PříspěvekZaslal: ne září 30, 2012 6:16 pm    Předmět: Citovat

V lásce k Lovecraftově tvorbě mi jeho světonázory nikterak nebrání a v zásadě mu je nemám nijak zvlášť za zlé, ostatně z mých oblíbenců je každý druhý buď rasista, šovinista nebo katolík (případně kombinace výše uvedeného - nebo hůř, protestant)...Smile
Spíš jen varovně zdvihám prst (Medusa's Coil je v tomhle směru přeci jen trochu silnější kafe než ta obecně provařenější část Lovecraftovy tvorby) a podotýkám, že všemu navzdory to rozhodně je povídka hodná přečtení. Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kathory
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 23.9.2007
Příspěvky: 2753

PříspěvekZaslal: ne září 30, 2012 6:33 pm    Předmět: Citovat

Dá se ta povídka někde sehnat i v češtině?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Meisiluosi
81-160
81-160


Založen: 28.9.2012
Příspěvky: 90

PříspěvekZaslal: ne září 30, 2012 6:49 pm    Předmět: Citovat

Tak to nevím.
Anglicky samozřejmě není problém...
Český překlad jsem ale nezaznamenala. Fakt ovšem je, že o tom, co všechno od H.P. Lovecrafta u nás bylo či nebylo přeloženo, nemám bůhvíjaký přehled.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rejclie
81-160
81-160


Založen: 9.3.2010
Příspěvky: 140

PříspěvekZaslal: ne září 30, 2012 8:39 pm    Předmět: Citovat

Já si vždycky vzpomenu na povídku Berenika si stříhá vlasy od Fitzgeralda. Jedna dívčina ze závisti vyprovokuje druhou, aby se ostříhala, protože jí závidí její úspěch u kluků. Po ostříhání o ni už kluci nemají zájem a ona utíká z města zpátky domů, ale předtím ještě tajně ustřihne copy té druhé.

Divá Bára (Němcová) měla taky dlouhé vlasy. Pokud se nepletu, tak havraní, v copech, po kolena...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.