Kreslení a malování
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Umění, film, divadlo, architektura, literatura
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=22e0f217f3023e8a497f1b20b3a238caZobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
*Housenka
1201-2400. Guru II. kategorie
1201-2400. Guru II. kategorie


Založen: 22.2.2011
Příspěvky: 1524

PříspěvekZaslal: čt březen 27, 2014 9:28 pm    Předmět: Citovat

Já mám doma knížku "Naučte se kreslit pravou mozkovou hemisférou" od Betty Edwards. Docela mě bavilo podle toho jet a zkoušet to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
astrid
***moderátorka***


Založen: 1.8.2010
Příspěvky: 1774

PříspěvekZaslal: čt březen 27, 2014 9:47 pm    Předmět: Citovat

Svejnohova: "teoreticky bychom se mohli jako leváci analogicky hlásit na kurzy typu "odmocňujte zpaměti s přesností na tři desetinná místa atd."
Tím jsi mě totálně rozsekala. Laughing A že bych takový kurz docela potřebovala. Wink

Teorie o tom, jak to může být s těmi centry, je docela zajímavá - vzhledem k tomu, že se říká, že nikdo nemá vysloveně "pravácký/ levácký" mozek, určitě se dá pracovat s tím, pro co má člověk i menší dispozice. Věřím, že to pak může vést k skutečně zajímavým důsledkům...

Ohledně metody kreslení pravou hemisférou jsem ale v konečné fázi taky skeptik: vždyť podle toho, co se o ní tvrdí, by pak nejspíš každý levák musel být výtvarně zdatný, nebo pro to aspoň mít mimořádné předpoklady (pravda, v historii se jich "pár" vyskytlo - viz Da Vinci, Michelangelo, Rubens, Picasso, Mucha......Laughing ).

Jinak já si třeba vybavila J. Trnku, který byl ambidextr: dokázal prý kreslit i souběžně v jedné chvíli oběma rukama najednou...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lethality
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 2.2.2013
Příspěvky: 987

PříspěvekZaslal: pá březen 28, 2014 9:50 am    Předmět: Citovat

já teda jako nic o takovém nikdy neslyšela a odborník taky nejsem, ale co vím, tak se učí, že ta pravá hemisféra je obecně zaměřena uměleckou, citovou a emoční stránku, kdežto levá je ta logická, rozumová.... a pokud se člověk věnuje nějakému umění, tak právě má aktivovat onu pravou, uměleckou část mozku.... z tohoto mi to zní jako docela "blábol", protože ono umění samo osobě má fungovat v mozku napravo.... to je jakoby pořádali kurz - zdokonalte svou levou hemisférou matematikou....

no, ale je to jen můj laický názor, možná je to podnětný kurz, ale určitě bych ho nenazývala takto zavádějícně.... asi těžko bych investovala do něčeho, u čeho bych pokládala už jen název za blbost Very Happy
_________________
Kdyz o nic nehrajes, nemas co ztratit....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Svejnohova
161-320
161-320


Založen: 15.1.2014
Příspěvky: 199

PříspěvekZaslal: pá březen 28, 2014 2:47 pm    Předmět: Citovat

jop.. ten název je prostě odrazující.. ale ať se lidi klidně bavěj, hlavně že nezlobějSmile
jinak mám pocit, že jsem si po x x x letech matiky a fyziky a ostatního spíš levou hemisféru úplně pochroumala, bo jsem sice matiku tak nějak konečně pochopila jako celek (ale to je právě spíš práce pravé hemisféry..dávat do celků, takže ona to zřejmě, chudák, celou tu dobu táhla sama!Smile, ale jinak třebas mám problém vrátit na dvoustovku:D (a kvůli tomu mě nevzali na brigádu do obchodu.. a přitom jsem měla gymnazijní a vysokoškolskou matiku..ostuda) takže když by někde vznikly nějaké kurzy pro aktivaci levé hemisféry, asi bych se hned přihlásila.. jestli by dokázal někdo tu moji invalidní levou hemisféru postavit na nohy:D
jinak zmíněný Carl Sagan(vědec, astronom..) v celé jedné kapitole knihy "Draci z ráje" tuhle problematiku leváků, praváků, mozku vůbec..docela pěkně nakousává, je to strašně zajímavý čtení.. jsou tam úvahy, experimenty, zajímavý případy.. tak třebas jednomu člověku z důvodu léčby epilepsie přetnou corpus calosum (svazek vláken mezi oběma půlkami..nechápu, jak mohli být tak krutý, ale to je jedno)..do levého a pravého zorného pole mu dají přečíst dvě slova (pro každé oko jedno)..pero a klobouk..chlápek napíše pero, a když je tázán, co napsal, řekne klobouk.. (a jinak my prý máme, jako leváci, silnější tu "kabeláž" corpus calosum..víc nervových vláken. a snad díky tomu se i lépe vzmapatujeme z mozkové mrtvice..a více rozdělená centra do obou hemisfér, ne vždy specializovaná na jednu;)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Svejnohova
161-320
161-320


Založen: 15.1.2014
Příspěvky: 199

PříspěvekZaslal: pá březen 28, 2014 6:50 pm    Předmět: Citovat

Housenka napsal:
Já mám doma knížku "Naučte se kreslit pravou mozkovou hemisférou" od Betty Edwards. Docela mě bavilo podle toho jet a zkoušet to.

a jak to tam teda popisují? díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
astrid
***moderátorka***


Založen: 1.8.2010
Příspěvky: 1774

PříspěvekZaslal: pá březen 28, 2014 9:36 pm    Předmět: Citovat

Svejnohova: Díky za odkaz na Sagana - mám opravdu chuť po něm sáhnout; zní to zajímavě. Wink Problematiku laterality zčásti nastudovanou mám, ale vždycky se hodí rozšířit si obzory.

Zpátky ke kreslení pravou hemisférou: taky by mě zajímalo, jaká cvičení ap. doporučují ve zmiňované knize... (Nakonec třeba ještě zjistím, že i vzhledem k leváckým predispozicím mám na práci s pravou hemisférou co zlepšovat. Laughing Vůbec bych se nedivila. Wink )
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
*Housenka
1201-2400. Guru II. kategorie
1201-2400. Guru II. kategorie


Založen: 22.2.2011
Příspěvky: 1524

PříspěvekZaslal: pá březen 28, 2014 10:14 pm    Předmět: Citovat

Svejnohova napsal:

a jak to tam teda popisují? díky


Je to v podstatě o tom, že musíš potlačit tu levou - logickou - hemisféru, která ti do toho kreslení pořád kecá, a musíš kreslit to, co opravdu vidíš. Např. vidíš židli a chceš ji nakreslit, a levá hemisféra ti automaticky říká "Židle má čtyři nohy, všechny jsou stejně dlouhý a všechny jsou na zemi". Ale židli přitom musíš nakreslit tak, jak ji vidíš - čili nohy nestejně dlouhé a jenom dvě na zemi, takže to vytváří dojem prostoru. Nebo máš nakreslit oko a levá hemisféra ti řekne "Oko znám, to se kreslí tak, že se udělá kolečko a kolem něho obloučky." Takže máš tendenci ho tak kreslit. Ve skutečnosti to oko přitom takhle vůbec nevypadá. Na tom, co vidíš, si máš všímat několika věcí, jako hrany, mezery, světla a stíny atd., a tohle, co vidíš, promítneš do toho obrázku. Jako já to asi vysvětluju dost zjednodušeně, ono by asi fakt chtělo si to přečíst Wink Jinak ty cvičení jsou podle obrázků v knize, to nejde takhle popsat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Svejnohova
161-320
161-320


Založen: 15.1.2014
Příspěvky: 199

PříspěvekZaslal: so březen 29, 2014 5:20 pm    Předmět: Citovat

je fakt, že na AVU použil profesor kreslicího ateliéru jeden ze sloganů, aby vystihl ateliér: "hlavně zde pěstujeme u studentů jakési vidění.." ..takže to asi myslí něco podobného..
no je pravda, že já jsem dřív hodně kreslila a nedělalo mi to problém..a pak ty nánosy fyzik matik atp..jak jsem psala..a teď..přesně jak píšeš o té levé hemisféřeVery Happy úplně náhodou mě dneska v rámci nějaké hry děti v parku požádali, ať jim nakreslím sluníčko, řekla jsem si: slunce je vlastně velká koule.. a tak jsem jim tam chudákům nakreslila prostě kruh:D
(takže nakonec to vypadá, že nemám použitelnou ani jednu hemisféru, ach jo:D)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Niemeyer
81-160
81-160


Založen: 29.5.2014
Příspěvky: 141

PříspěvekZaslal: pá květen 30, 2014 9:48 pm    Předmět: Citovat

Housenka napsal:
Svejnohova napsal:

a jak to tam teda popisují? díky


Je to v podstatě o tom, že musíš potlačit tu levou - logickou - hemisféru, která ti do toho kreslení pořád kecá, a musíš kreslit to, co opravdu vidíš. Např. vidíš židli a chceš ji nakreslit, a levá hemisféra ti automaticky říká "Židle má čtyři nohy, všechny jsou stejně dlouhý a všechny jsou na zemi". Ale židli přitom musíš nakreslit tak, jak ji vidíš - čili nohy nestejně dlouhé a jenom dvě na zemi, takže to vytváří dojem prostoru. Nebo máš nakreslit oko a levá hemisféra ti řekne "Oko znám, to se kreslí tak, že se udělá kolečko a kolem něho obloučky." Takže máš tendenci ho tak kreslit. Ve skutečnosti to oko přitom takhle vůbec nevypadá. Na tom, co vidíš, si máš všímat několika věcí, jako hrany, mezery, světla a stíny atd., a tohle, co vidíš, promítneš do toho obrázku. Jako já to asi vysvětluju dost zjednodušeně, ono by asi fakt chtělo si to přečíst Wink Jinak ty cvičení jsou podle obrázků v knize, to nejde takhle popsat.

Tak to je vtipne - to prece neni zadna "technika hemisferou", tohle ti rekne kazdy dobry profesor kresleni odjakziva, pokud ma naucit kreslit nekoho, kdo nikdy nekreslil.

Kdyz se chce clovek naucit kreslit realisticky, tak jednou z veci je, ze musi okamzite prestat myslet na to co maluje a soustredit se jen na linky a cary a svetla a stiny a proporce - a zbavit se predsudku - malovat co vidim a ne co si myslim, ze vidim:) A je to zahul na soustredeni.

Muj tip jak se naucit kreslit, je kreslit. A vykreslit se. Kreslit podle skutecnosti, skicovat do zblbnuti. Nepujde to, nepujde a pak vam nekdo jednoho dne rekne ty umis tak rycle a presne kreslit!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Taru
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 6.1.2009
Příspěvky: 2298

PříspěvekZaslal: út červen 03, 2014 11:47 am    Předmět: Citovat

Zdravím všechny kreslící! Po strašně dlooouhé době se dostavila špetka "nadbytečné" energie a já vyhrabala tužku a čtvrtky, no a hned bych měla pár (blbých) dotazů Laughing

1) Do celkem nadějné kresby tužkou jsem, tušíc katastrofu, použila lihovku Embarassed Dá se to něčím odstranit? Není to nějak úplně mega vidět, ale jaksi už se s tou konturou nedá nijak pracovat a je to do té kresby prostě tvrdé. Takže otázka zní, jestli to můžu něčím dostat dolů a nebo prostě začít znovu na jiném papíře...

2) Máte nějaký fígl, jak rozpoznat chyby? Př.: Domalujete a pak zjistíte, že máte oči šejdrem. Jasně, klasické rozčárování a "rozčtvrcení" obličeje, ale taky to není samospásné, drobé (ale viditelné) chyby, které vylezou až po dokončení to prostě nepodchytí. Nebo je to "jen" o tréninku?
Mě třeba pomáhá tu kresbu průběžně fotit - foťák vytáhne neuvěřitelné množství přehlédnutých chyb Smile A nebo si tu kresbu prohlédnout v zrcadle, ten obrácený pohled taky delá divy. Ale nemáte něco, co by šlo aplikovat bez neustálého focení a odbíhání k zrcadlu? Very Happy Já jsem schopná ty chyby pak vidět a o to víc mě naštve, když mi v průběhu utečou. (Drobné ochýlení od předlohy - za podmínky zachování rozpoznatelnosti - neřeším.)

Já teda vím, že existuje hromada tutoriálů, ale já fakt nemám energii na ně koukat. Jsem ráda, že jsem se dostala alespoň k tomu samotnému malování.

P.S. Taky se vám pak zdá o tom, co malujete? Laughing Na mě se nedávno seběhly všechny hororové postavy, co znám (celkem nářez vám povim) - a to přitom maluju jen jednu Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.