Jak se mluví v různých koutech naší země... :)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 19, 20, 21 ... 41, 42, 43  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Současnost a její projevy
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=5be2af900298d2a2c29d1eceecd5a09fZobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ilona
***moderátorka***


Založen: 13.10.2006
Příspěvky: 7425

PříspěvekZaslal: čt říjen 01, 2009 4:39 pm    Předmět: Citovat

hankabar napsal:
Tak jsem si tohle vlákno přečetla od začátku - nebylo původně o tom, jak kde čemu říkáme? Opět se to nějak zvrtává do toho, jak je ta pražština neskutečně hrozná Rolling Eyes To už je skoro navážení se

Nebrala bych to jako navážení se do Pražáků . Spíš se snažíme vysvětlit, že oni to svoje zpívání neslyší - ani nemohou, když v tom žijí a když tak sami mluví.
Nedávno byl v regionálním vysílání člověk od nás - když jsem slyšela to naše nářečí z televize, bylo to naprosto příšerné Laughing ani se mi nechce věřit, že takhle blbě mluvím i já! Laughing Ale mluvím, zobák mi tak narostl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kathory
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 23.9.2007
Příspěvky: 2753

PříspěvekZaslal: čt říjen 01, 2009 4:56 pm    Předmět: Citovat

Ili, jojo znám, jsem se slyšela onehda z kamerového záznamu a myslela jsem, že se propadnu. Take kratke dřystani, co mi ze zobaka lezlo, sem myslela, že mě šlak trefi Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ilona
***moderátorka***


Založen: 13.10.2006
Příspěvky: 7425

PříspěvekZaslal: čt říjen 01, 2009 5:05 pm    Předmět: Citovat

Kathory napsal:
Ili, jojo znám, jsem se slyšela onehda z kamerového záznamu a myslela jsem, že se propadnu. Take kratke dřystani, co mi ze zobaka lezlo, sem myslela, že mě šlak trefi Laughing

Laughing a ke všemu zní vlastní hlas ze zvukového záznamu otřesně! Vůbec bych se k sobě nehlásila!!! Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
speedy.gonzales391
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 7.2.2008
Příspěvky: 1290

PříspěvekZaslal: čt říjen 01, 2009 5:13 pm    Předmět: Citovat

Nicole napsal:
Ad pražština: podle mě je to spíš tak, že kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde.
Já když stojím třeba v davu před koncertem, tak se mě lidi ptají odkud jsem. Když řeknu z Prahy, koukají jak zjara :"cože ? My mysleli odněkud z Moravy nebo tak". A pak prý, že si mysleli, že pražáci mluví tak a tak a já ne. Hm. Já ale nikde jinde v životě nežila. Shocked

Mně se to stalo loni , když jsem byl s jedním vysmátým dv členem na pivku a nějakej dědula od někud z moravy (přízvuk byl slyšet na dálku Very Happy) mi po chvíli řek, že já na tuto pražák nebo kousek od Phy nejsem, potvrdil až dv člen, že jsem a dědula koukal Cool
_________________
Jsem jak?? jsem a komu se to nel?????????????­b?????????????­, a??.....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ivet
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 11.2.2009
Příspěvky: 780

PříspěvekZaslal: pá říjen 02, 2009 7:29 am    Předmět: Citovat

Kathory napsal:
No, ono se ta "pražština" řešila už na první stránce tohoto vlákna Laughing

Jinak mohu všechny pražské ujistit, že nejde o navážení, ani alibismus, ani nic jiného. V tomhle mi dá za pravdu většina moraváků, lidé z Prahy to prostě neslyší, když jsou na to u sebe zvyklí... (A opravdu neznám jediného Pražana, který by nenatahoval, a to jich znám dost) Ale vymlouvat to nikomu nebudu. Razz Proti Praze nic nemám, přítel je z Prahy, Praha se mi jako město líbí, nemám z ní ani žádné komplexy Razz Ale nikomu to neberu, jen mi natahování šílené vadí stejně jako vadí x tuctů lidí moje ostravština Very Happy


Jenom poslední poznámka a pak už to nebudu řešit. Laughing Možná se vám to natahování jen zdá tak hrozné, protože vy zase naopak mluvíte krátce, tedy alespoň někteří. Takové šílené natahování, jaké asi máte namysli, občas slýchám také, ale je to slyšet převážně od obyvatel pubertálního věku, jinak můžu říct, že většina Pražáků tahkle nemluví. Jde o to, aby se říkalo, že natahují někteří Češi, nejen Pražáci, protože všichni v rodině mluvíme naprosto stejně, přitom z Prahy jsem jen já s mamkou, převážnou část rodiny mám ze středních Čech, ale i ze severních a západních, ale všichni mluvíme stejně, jinak bych si nějakého rozdílu musela všimnout, takže jestli my v Praze natahujeme, ostatní taky, ale vždycky se mluví jen o Pražácích. Razz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hankabar
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 9.3.2008
Příspěvky: 1361

PříspěvekZaslal: pá říjen 02, 2009 8:24 am    Předmět: Citovat

ilona napsal:
hankabar napsal:
Tak jsem si tohle vlákno přečetla od začátku - nebylo původně o tom, jak kde čemu říkáme? Opět se to nějak zvrtává do toho, jak je ta pražština neskutečně hrozná Rolling Eyes To už je skoro navážení se

Nebrala bych to jako navážení se do Pražáků . Spíš se snažíme vysvětlit, že oni to svoje zpívání neslyší - ani nemohou, když v tom žijí a když tak sami mluví.
Nedávno byl v regionálním vysílání člověk od nás - když jsem slyšela to naše nářečí z televize, bylo to naprosto příšerné Laughing ani se mi nechce věřit, že takhle blbě mluvím i já! Laughing Ale mluvím, zobák mi tak narostl.


Právě Smile každý mluvíme jak se mluví v okolí. Já jen, že už se to tu propírá zbytečně dlouho, trochu monotematicky...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hankabar
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 9.3.2008
Příspěvky: 1361

PříspěvekZaslal: pá říjen 02, 2009 8:26 am    Předmět: Citovat

ilona napsal:
hankabar napsal:

Mě se třeba líbí výraz, který jsem před lety slýchala od bratra, a teď ho slýchám častěji Smile - že je někdo "vysmátý jak lečo" Zajímalo by mě, kde se tohle vzalo Smile
V Hradci se zase začal rozšiřovat výraz pro něco/někoho divného - "škráblý" Laughing

Tak tenhle výraz - vysmátý jak lečo - už znám dobrých dvacet let - u nás už se takřka nepoužívá, protože je trapně OUT Laughing Ale jak vidno - opět se dostává do kurzu!!!! Laughing


Very Happy u nás nepřestalo být IN nikdy Very Happy ten výraz je tak neskutečně pitomý, že ho rádi používáme dodnes. Hlavně brácha.
A pamatujete na tu "módní" vlnu slova "ošéfovat"? to už jsem dlouho neslyšela Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Morganna
***moderátorka***


Založen: 23.2.2007
Příspěvky: 9303

PříspěvekZaslal: pá říjen 02, 2009 8:58 am    Předmět: Citovat

Jo, slovo ošéfovat používal jeden muj ex šef, spolu s - ale tady to musi mit nejakou štábní kultůůru Laughing i s tim dlouhym ůů. Twisted Evil
_________________
Szła magiczka przez porębę, pogryzły ją żmije. Wszystkie gady wyzdychały i magiczka żyje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Herminka
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.8.2007
Příspěvky: 3260

PříspěvekZaslal: pá říjen 02, 2009 9:06 am    Předmět: Citovat

hankabar napsal:
A pamatujete na tu "módní" vlnu slova "ošéfovat"? to už jsem dlouho neslyšela Smile

Módní vlnu jsem nezachytila, ale "ošéfovat" se u nás v práci používá celkem často - říká to hlavně náš šéf Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
*
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 21.11.2006
Příspěvky: 2752

PříspěvekZaslal: pá říjen 02, 2009 12:51 pm    Předmět: Citovat

Mně to nedá, já do toho musím ještě rýpnout.

Přijde mi zajímavé, že když se řekne, že Pražáci/Pražané (nehodící se škrtněte) natahují, tak se hned všichni ozvou, že to není pravda a že když už, tak to dělají všichni ve středních Čechách.

Už jste někdy slyšeli, aby se Ostravák ohrazoval, že on teda vubec nemluvi kratce a navic tak mluvi i všichni Karviňaci, tak co?

Proč vás to tak hrozně zlobí, proč jste na to tak hákliví? Tak mluvíte dlouze a neslyšíte to, no co, já zas mluvím krátce a taky mi to nepřijde. A taky se kupodivu najdou lidi, kteří mi tvrdili, že by to nehádali, že jsem ze S Moravy, holt asi to nemám tak výrazné a každý to nepostřehne. Ale zkracuju. No co. Tak se tomu zasmějme a jedeme dál, ne?
_________________
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 19, 20, 21 ... 41, 42, 43  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.